معرفی و دانلود کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی

عکس جلد کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی
قیمت:
20000 تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی

کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی نوشته سید فخرالدین طاهرزاده موسویان و متینه مقدم، نحوه مدیریت یک سازمان و تعریف و ویژگی‌های آن را بیان می‌کند. در این کتاب درباره انواع سازمان‌ها، اصطلاحات سازمانی، اهمیت مدیریت در سازمان‌ها، نظریه‌های مدیریتی و فرآیند تصمیم‌گیری سخن گفته شده است.

نیروی انسانی یک جامعه نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف و تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن دارد. با حذف نیروی انسانی از یک سازمان، چیزی جز ماشین‌آلات، ابزار، تجهیزات و... باقی نمی‌ماند که به خودی خود ارزشی ندارند. انسان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین داشته یک سازمان است.

هر جامعه‌ای برای پیشرفت چه در زمینه اقتصادی و چه اجتماعی به نیروی انسانی متخصص، متعهد و دلسوز نیاز دارد. سودآوری یک سازمان یا شرکت وابسته به نیروی انسانی است و این نیرو پشتوانه‌ای بسیار محکم و قابل اطمینان برای رسیدن به موفقیت یک سازمان است.

هر سازمانی برای دستیابی به موفقیت به مدیران و رهبرانی توانمند، متعهد، شایسته و کاردان نیازمند است تا اصول مدیریت و رهبری را در تمامی پست‌هایی که در آن مشغول هستند اجرا و رعایت کنند. در دنیای پیشرفته امروز افرادی در ایفای پست‌های سازمانی و شرکتی خود موفق هستند که دانش عمومی کافی و لازم، مهارت‌های علمی و تخصصی و زمینه‌های کاربردی را دارا باشند.

با افزایش دانش مدیران و کارمندان در شرکت‌ها و در تمامی زمینه‌های مربوط به شغل خود، هدف‌های آن سازمان‌ها با سرعت بیشتر و بهتری به سوی موفقیت رهسپار می‌شود و همچنین مردم آن جامعه نیز بسیار بهتر از خدمات آنان بهره‌مند می‌شوند.

این کتاب برای آشنایی شما با اصول و مبانی مدیریت و درک اهمیت آن در سازمان‌ها و نهادها بسیار مفید است.

در بخشی از کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی می‌خوانیم:

به دلیل وجود پست‌های گوناگون و انواع مختلف اختیارات در سازمان صف و ستاد، ایجاد تعارض میان کارکنان صف و ستاد تقریباً اجتناب‌ناپذیر است. البته وجود تعارض جزئی به دلیل اختلاف در دیدگاه‌ها طبیعی است، اما گاهی تعارض در بین بخشی از کارکنان صف و ستاد، موجب مختل شدن کل سازمان می‌شود. دلایل فراوانی برای ایجاد تعارض وجود دارد؛ روابط انسانی ضعیف، هم‌پوشانی اختیارات و مسئولیّت‌ها و استفاده‌ی نادرست مدیریت ارشد از کارکنان ستادی، همگی دلایل اصلی ایجاد احساس رنجش میان کارکنان صف و ستاد هستند. گاهی این رنجش موجب می‌شود تا افراد در واحدهای گوناگون، دید محدودی نسبت به سازمان داشته باشند و کلّیت سازمان را در نظر نگیرند.

خوشبختانه روش‌های فراوانی برای به حدّاقل رساندن این تعارض وجود دارد. یکی از این روش‌ها ادغام کردن کارکنان صف و ستاد و تشکیل یک تیم کاری است. موفّقیت این تیم کاری به این مسئله بستگی دارد که آیا اعضای هر گروه می‌توانند در تلاش برای افزایش بهره‌وری و عملکرد با یکدیگر همکاری کنند یا خیر. راه‌حل دیگر، حصول اطمینان از ارائه‌ی تعریفی واضح و روشن از حوزه‌های مسئولیّت و اختیارات کارکنان صف و ستاد است. با ارائه‌ی تعریفی روشن از اختیارها و مسئولیّت‌ها، هر گروه درک بهتری از نقش خود در سازمان خواهد داشت. روش سوّم برای به حدّاقل رساندن این تعارض، پاسخگو و مسئول کردن کارکنان صف و ستاد نسبت به نتایج فعّالیّت‌هایی است که انجام می‌دهند. به‌بیان‌دیگر، کارکنان صف نباید مسئولیّت کامل عملکرد ضعیفی را بر عهده بگیرند که درنتیجه‌ی مشاوره‌های کارکنان ستاد بوده است.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
بخش اوّل
سازمان چیست؟
ابعاد سازمان چیست؟
ویژگی‌های یک سازمان
اهمیت وجود سازمان‌ها
انواع واحدهای سازمانی
انواع سازمان‌ها
الف- سازمان رسمی
ب- سازمان غیررسمی
مفهوم ساختار سازمانی
محیط سازمانی
مفاهیم مهم در واحدهای سازمانی
اصول واسپاری
گروه‌های کاری
ویژگی تیم‌های موفق
تعریف برخی اصطلاحات و واژه‌های سازمانی
بخش دوم
اهمیت مدیریت در سازمان‌ها
پیشینه مدیریت
تعریف مدیریت
مدیریت به منزله علم و هنر
مدیریت و مدیران
فرآگرد مدیریت
کارکردهای مدیریت
تصمیم‌گیری
برنامه‌ریزی
سازماندهی
تقسیم‌بندی کار و گروه‌بندی وظایف
رهبری
نظارت و کنترل
نظریه نقش‌های مدیریتی
انواع دسته‌بندی مدیران در سازمان‌ها
مهارت‌های مورد نیاز مدیران
بخش سوم
تعریف و اهمیت مطالعه تئوری
سیر تکاملی نظریه‌های سازمان و مدیریت
نظریه مدیریت علمی (فردریک تیلور)
نظریه مدیریت اداری
نظریه بروکراسی
مکتب نئوکلاسیک
مکتب سیستمی
مکتب اقتضایی
بخش چهارم
فرآیند تصمیم‌گیری در سازمان‌ها
تصمیم‌گیری چیست؟
مفاهیم و تعاریف در تصمیم‌گیری
تصمیم‌گیری در عمل
انواع تصمیمات
عوامل اتخاذ تصمیم
تصمیم‌گیری سازمانی
عوامل تأثیرگذار بر تصمیم‌گیری سازمانی
نگرش‌های مختلف در ارتباط با روش‌های تصمیم‌گیری
برخی شیوه‌های تصمیم‌گیری (با استفاده از گروه)
تکنیک دلفی
تصمیم‌گیری در شرایط عدم اطمینان
تکنیک آینده‌پژوهی
سرگذشت‌پژوهی
منابع و مآخذ

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی
نویسنده،
ناشر چاپینشر عطران
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات158
زبانفارسی
شابک978-622-7037-29-6
موضوع کتابکتاب‌های مدیریت و رهبری
قیمت نسخه الکترونیک
20000 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی

برای دریافت کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.