معرفی و دانلود کتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه

عکس جلد کتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه
قیمت:
۱۲۰۰۰ تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه

پدرام حکیم زاده در کتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه، ابتدا هنر را تعریف و سپس با بررسی هنر از دیدگاه‌های مختلف رابطه آن را با دین نشان می‌دهد.

موضوع هنر اسلامی موضوعی پیچیده و چند وجهی است که برای شناسایی آن باید ابتدا هنر و ابعاد مختلف آن و سپس دستورات اسلام به عنوان دینی که در همه‌ی ابعاد زندگی راه حل و راهکارهای علمی و عملی دارد را شناخت و در انتها رابطه‌ی آن دو را با هم بررسی و مطرح نمود.

اگر هنر به عنوان مهم‌ترین وجه فرهنگ هر جامعه پذیرفته شود، تمدن که شکل تجسم یافته فرهنگ جوامع است هویت خود را از هنر همان جامعه می‌یابد. در این مجموعه سعی گردیده است خواننده در طی سه فصل به شکل تدریجی با ابعاد مختلف موضوع آشنا و به دیدگاه و بینشی عمیق و روشن درباره‌ی بنیان‌های موضوع دست یابد.

جملات برگزیده کتاب هنر اسلامی:

- هنر کلید فهم زندگی است.
- هنر کوششی است که برای ایجاد زیبایی یا عالم ایده‌آل می‌شود.
- هنر تجلی خارجی احساسات نیرومندی است که انسان آن‌ها را تجربه و آزمایش کرده است؛ این تجلی ظاهری به وسیله خط‌ها، رنگ‌ها، حرکات، اشارات، اصوات و کلمات می‌پذیرد.
- هنر تجلی روح کامل است. هنر جلوه تعالی روح بشر است. هنر تجلی احساس و اندیشه هنرمند است. هنر کوششی برای ایجاد زیبایی است.

در بخشی از کتاب هنر اسلامی می‌خوانیم:

پر مصرف‌ترین نوع هنر، موسیقی است به‌ ویژه با حضور پر رنگ و جایگاه خاصی که در رسانه عمومی، تلویزیون و رادیو، یافته‌اند و در جهان ارتباطات کمتر کسی می‌تواند خود را از این دو رسانه بی‌نیاز ببیند. در باب غنا و موسیقی حرام گرچه سخن بسیار گفته شده است اما همچنان در تعیین موضوع و مصداق توهم و تردید وجود دارد.

صوت خوش با طبع آدمی آمیخته است و لذتی وصف ناپذیر در پی دارد. عالی‌ترین شکل موسیقی در اسلام تلاوت قرآن است که همواره مورد ستایش پیشوایان دین قرار گرفته است ابن ابی الحدید درباره صدای حضرت داود (ع) و جذبه بسیار آن بیانی دارد. همچنین در شرح دیگر نهج البلاغه آمده است حضرت داود (ع) علاوه بر نغمه خوش مزمار (نی) داشته که امیرالمومنین (ع) وی را "صاحب مزامیر" و "قاری اهل بهشت" معرفی کرده است.

هنر تلاوت قرآن به عنوان موسیقی زیبا و خوش در نزد پیامبر اکرم (ص) و دیگر معصومان (ع) در تاریخ بیان شده، امام زین‌العابدین و امام باقر (ع) با صدای خوش قرآن را می‌خواندند که گاه نیکویی قرائت آنان، مردم را از هوش می‌برده است. نوع دیگر موسیقی در اسلام اذان است که سفارش شده با صدای خوش ادا شود. مدح اهل بیت (ع) و مرثیه خوانی‌ها نیز با الحانی خوش و محزون گواه صادقی است که اسلام هنر موسیقی را بطور کلی امضا نموده است.

موسیقی حلال و حرام چیست؟ غنا بی‌شک حرام است و فقهای شیعه به جز اندکی همگی به حرمت ذاتی آن فتوا داده‌اند. فقها تعاریف مختلفی بیان کرده‌اند که نشانگر اختلاف نظرهای بسیاری در این زمینه است. گروهی از چهره‌های برجسته فقاهت شیعی تشخیص معنای آن را به عرف گذاشته‌اند. علامه فقیه شیخ محمدرضا آل یاسین در تفسیر غنا می‌گوید.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: شناخت و تعریف هنر
شناخت هنر
تعریف هنر
هنر در اشعار و ادبیات ایرانی
تفاوت‌های کلی زیبایی و هنر
فصل دوم: هنر از دیدگاه‌های مختلف
هنر از منظرحضرت امام خمینی (قدس سره) و فقهأ شیعه
هنر از دیدگاه مقام معظم رهبری
هنراز دیدگاه استاد شهید مرتضی مطهری
هنراز دیدگاه استاد علامه محمد تقی جعفری
هنر از دیدگاه دکتر علی شریعتی
هنر از دیدگاه شهید سید مرتضی آوینی
هنر از دیدگاه دکترمحمد مددپور
هنر از دیدگاه سید حسین نصر
هنر از دیدگاه تیتوس بورکهارت
فصل سوم: ارتباط دین و هنر
هنر و فرهنگ‌های مختلف
وحدت آثارهنری اسلام
روح هنراسلامی، سیرازظاهربه باطن
هنر قدسی در فرهنگ ایران
نقش مبانی دینی در رشد هنر
هنر در فرهنگ اسلامی
آداب معنوی در هنرهای اسلامی
معنویت‌ گرایی در آموزش هنر
فهرست منابع
زندگی نامه مولف

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات شهر پدرام
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۵۷
زبانفارسی
شابک978-600-7811-70-2
موضوع کتابکتاب‌های هنری
قیمت نسخه الکترونیک
۱۲۰۰۰ ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه

برای دریافت کتاب هنر اسلامی: اهداف، اصول، دیدگاه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.