معرفی و دانلود کتاب پنج مقاله

عکس جلد کتاب پنج مقاله
قیمت:
6000 تومان - 0.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب پنج مقاله و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب پنج مقاله و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پنج مقاله

پنج مقاله همانطور که از نامش مشخص است، مشتمل بر پنج مقاله به قلم استاد شهید آیت اللّه مطهری است که در زمان‌ها و به مناسبت‌های مختلف نگارش یافته است. وجه مشترک این مقالات گذشته از این که همه از آثار قلم آن شهید محسوب می‌شوند نگاه کلی یا خاص به اسلام و قرآن است.

مقاله اول تحت عنوان «دین و مذهب» ظاهراً برای کتاب تعلیمات دینی دوره دبیرستان در حدود سال 1350 نگارش یافته تا به وسیله افرادی مانند شهید دکتر بهشتی و شهید دکتر باهنر که در آموزش و پرورش دوره قبل از انقلاب اسلامی نفوذ کرده بودند به چاپ برسد. این مقاله نگاهی کلی به ادیان خصوصاً دین مبین اسلام و بالاخص مذهب شیعه دارد و با توجه به بیان روشن آن برای اقشار مختلف سودمند است.

مقاله دوم با عنوان «احتجاجات قرآن» قسمتی از درس استاد شهید در دانشکده الهیات دانشگاه تهران بوده است.

«نقدی بر ترجمه قرآن مجید به اهتمام آقای ابوالقاسم پاینده» عنوان مقاله‌ای است که استاد شهید در حدود سال 1340 در مجله «یغما» به چاپ رسانده‌اند و شامل نکات قابل توجهی است.

مقاله چهارم درباره «نماز» است که عنوان اصلی آن «حرکتی بر ضد مسیر آب» می‌باشد، کنایه از این که نوشتن کتابی درباره نماز توسط یکی از دوستان قدیمی استاد در آن دوره یعنی در حدود سال 1356 که جوّ مارکسیسم زدگی و تأویل مفاهیم معنوی به مفاهیم مادی حاکم بود حرکت بر ضد مسیر آب است. این مقاله حاکی از ناخرسندی آن متفکر شهید از آن جوّ فکری است.

آخرین مقاله (اسلام برتر است) در اصل با عنوان «الاسلام یعلو و لا یُعلی علیه» (اسلام برتری می‌یابد و چیزی بر آن برتری نمی‌یابد) بوده که این جمله حدیث مشهور نبوی است و برای آن که عنوان مقاله برای عموم قابل فهم باشد از عنوان «اسلام برتر است» استفاده شد.

پنج مقاله دین و مذهب، قسمتی از یادداشت «عظمت و انحطاط مسلمین» در بخش یادداشت‌های موضوعی استاد مطهری است که نظر به این که حالت مقاله داشت و از نظر موضوع نیز با چهار مقاله قبلی سنخیت داشت به عنوان پنجمین مقاله این کتاب انتخاب شد و بدیهی است که در مجلد مربوط به یادداشت‌های استاد (جلد دهم) درج نخواهد شد.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
دین  و مذهب
خداشناسى
پیغمبران
اسلام
پیغمبر اسلام
قرآن مجید
على علیه‌السلام
ائمه اطهار
معاد
احتجاجات قرآن
ارزش عقل از نظر قرآن
راهبرى عقل
لغزشهاى اندیشه
تقسیم‌بندى احتجاجات قرآن
وجود خداوند و یگانگى او
نقدى بر ترجمه‌اى از قرآن
نماز
اسلام برتر است
فهرست آیات قرآن کریم
فهرست احادیث
فهرست اشعار
فهرست اسامى اشخاص
فهرست اسامى کتب، مقالات و نشریات

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب پنج مقاله
نویسنده
ناشر چاپی موسسه انتشارات صدرا
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات122
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های کلام و عقاید
قیمت نسخه الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب پنج مقاله

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب پنج مقاله

برای دریافت کتاب پنج مقاله و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.