معرفی و دانلود کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر

عکس جلد کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر
قیمت:
۳۰۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر

کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر نوشته ولفگانگ اچ کلمن، به نقد و تفسیر چند نمایش‌نامه از شکسپیر می‌پردازد و تغییر و تحول صور خیال را در آثار او مورد بررسی قرار می‌دهد.

هرکس که زحمت مقایسه صور خیال نمایش‌نامه آنتونی و کلئوپاترا را با جلوه‌های ‌خیال هنری ششم یا دو نجیب‌زاده از ورونا به خود بدهد، به‌شدت تحت ‌تأثیر تفاوت بسیار آن‌ها قرار خواهد گرفت. این آثار به قدری دور از هم قرار می‌گیرند که ارتباط و گذار بین این دو سبک تقریباً غیرممکن به نظر خواهد رسید. در صورتی که حقیقت امر چیز دیگری است؛ اگر کسی نمایش‌نامه‌های شکسپیر را عمیق‌تر و هر نمایش او را به ترتیب از آثار ابتدایی تا آخرین تراژدی‌ها بررسی کند، متوجه خواهد شد که از همان نمایش‌نامه‌های اولیه، هنر به‌کارگیری جلوه‌های ‌خیال قدم‌به‌قدم شکل ‌گرفته است. هدف این کتاب، شرح این موضوع در دوره‌ها و فرم‌های مجزای آن و نشان دادن ارتباطش با تحول عمومی شکسپیر است.

شخصی که با آثار شکسپیر آشنا باشد، لااقل تصوری مختصر از تحول عمومی هنر او دارد. با این وجود اگر بخواهید این دگرگونی را با جزئیات بیشتری مطالعه کنید یا از آنچه به طور کلی و مختصر حس کرده‌اید آگاهی کامل پیدا کنید، مجبورید که دوباره به یک موضوع ملموس و منفرد مراجعه کنید؛ شما باید نگاهتان را به دوره‌های جداگانۀ این تحول بدوزید تا بتوانید این موضوع را معنا‌دارتر و کامل‌تر درک کنید.

به عنوان مثال صحنه‌ها و موقعیت‌های مشابه در نمایش‌های مختلف باید با یکدیگر مقایسه شوند؛ شما باید بفهمید که شکسپیر پی‌رنگ خود را چگونه پیش می‌برد، چگونه زنان و مردان نمایشش را شخصیت‌پردازی می‌کند و توصیف او از طبیعت، تکنیک نمایش او، روش مقدمه‌چینی‌اش برای یک بحران و روش او در حل یک درگیری و تحمل تغییرات و دستیابی به کمال چگونه است. فقط از طریق چنین بررسی خاصی می‌توانید تصویر دقیقی از تحول کلی هنر شکسپیر به دست بیاورید.

کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر (The development of Shakespeare's imagery) با بررسی تحول خاص یک عنصر خیلی مهم در سبک شکسپیر سعی خواهد کرد که به فهم دقیق‌تر تاریخچه کلی هنر او کمک کند. هدف کتاب حاضر بررسی این ارتباطات و وابستگی‌هاست تا با روشی واقعاً منسجم، به فهم تصاویر برسد.

با ولفگانگ اچ کلمن بیشتر آشنا شویم:

ولفگانگ کلمن (1909-1990) (Wolfgang Clemen) پژوهشگر ادبی برجسته آلمانی بود که پس از جنگ جهانی دوم به برپایی مجدد آموزش انگلیسی در آلمان همت گماشت. پدر او پاول کلمن، مورخ هنری مشهوری بود.

کلمن از سال 1928 تا 1934 در دانشگاه‌های هایدلبرگ، فرایبورگ، برلین، مونیخ، بن و کمبریج تحصیل کرد. ارنست رابرت کورتیوس، کارل واسلر و هوگو فردریش در دوران تحصیل از معلمان او بودند. او درجه دکتری خود را در سال 1936 با ارائه رساله دکترای خود درباره تصاویر شکسپیر و درجه فوق دکتری خود را با تحقیقی درباره جفری چاوسر دریافت کرد.

او برای مدت کوتاهی در ‌دانشگاه کولون مدرس تاریخ ادبیات بود، سپس به دانشگاه کایل رفت و از سال 1946 تا 1974، استاد کرسی زبان انگلیسی در دانشگاه مونیخ بود. او در سال 1953 پروفسور مشاور دانشگاه کلمبیا و در سال 1964 پروفسور مشاور دانشگاه بریستول بود. او در سال 1964 کتابخانۀ شکسپیر مونیخ را که یکی از مجموعه‌های عمده پژوهش خارج از انگلیس درباره شکسپیر است، تأسیس کرد.

شهرت کلمن بیشتر به دلیل رساله دکتری او درباره ‌جلوه‌های خیال شکسپیر است. انتشارات ماتوئن نسخه بازبینی‌شده ترجمه انگلیسی رساله دکتری او را در سال 1951 در لندن منتشر کرد. البته ترجمه انگلیسی رساله فوق دکتری او، درباره اشعار اولیۀ جفری چاوسر (شاعر قرون وسطی) نیز به همان اندازه در شهرت او مؤثر بود.‌

در بخشی از کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر می‌خوانیم:

شکسپیر نه‌تنها توانست از مارلو بیاموزد که چگونه از تصاویر برای مقایسه و توصیف تجسمی چیزها یا ویژگی‌های خاص استفاده کند، بلکه همچنین آموخت که چگونه تصویر را به‌منزلۀ وسیله‌ای برای بیان آرزوهای بزرگ، امیال و عشق انسان‌ها به خدمت بگیرد. پیش از شکسپیر، در بین همۀ هنرمندان عصر الیزابت اول، مارلو تنها کسی بود که در جلوه‌های ‌خیالش کمترین سنت‌گرایی را به کار می‌برد. مارلو به ‌وسیلۀ تبدیل جلوه‌های ‌خیال به فرم شخصی بیان، برای گفتار شخصیت‌ها عملکرد کاملاً جدیدی را در تصاویر ایجاد کرد. برای آرزوهای بزرگ تیمور لنگ فرم‌های رایج اجرا نمی‌توانست کافی باشد. فقط دنیای جلوه‌های ‌خیال قادر بود تناسب‌های فراوان مورد نیاز را در اختیار او قرار دهد.

در قلمروی واقعیت، تیمور لنگ فقط می‌توانست زمین را تسخیر کند نه آسمان را. و برای تحقق این آرزوی بسیار بزرگ‌تر تیمور لنگ در تصاویرش قلمرویی ورای واقعیت خلق می‌کند و دستش را به سوی ستارگان و نیروهای طبیعت دراز می‌کند؛ گویی آن‌ها بازیچه‌هایی باشند (و در تخیلش) پهنۀ بیکرانۀ آسمان را به‌راحتی طی می‌کند. بنابراین، در تیمور لنگ، اثر مارلو، تصاویر عملکرد نمایشیِ مهمی دارند. شکوه و عظمت تیمور لنگ، که از روی رفتار و بردباری‌اش کاملاً مشهود بود، به ‌وسیلۀ تصاویر حتی تا سطح غیرقابل باورتری از تصور بالا برده شد؛ آن‌ها در سطح دیگری، با تکرار دوبارۀ خصوصیات حیرت‌آور، آرمان‌ها و ویژگی‌هایش تیمور لنگ را توصیف می‌کنند. مارلو هم‌زمان با به‌کارگیری مکرر چنین تصاویری به ‌وسیلۀ تم مشترکشان، تأثیری با ابعاد وسیع و شور و حرارتی فراوان می‌آفرید که همۀ نمایش‌نامه را رنگ‌آمیزی می‌کند و نشان‌دهندۀ‌ خصوصیت خارق‌العاده تیمور لنگ است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمۀ مترجم
مقدمه
پیش‌گفتار
دیباچه
جلوه های خیال در تاریخچۀ نقد شکسپیر
بخش اول: سیر تحول جلوه های خیال در نمایش نامه های دوران اولیه و میانیِ شکسپیر
کمدی های اولیه
سبک بیان و جلوه های خیال دوران میانی شکسپیر
عملکرد نمایشی تصاویر در نمایش نامه های دوران میانی
بخش دوم: سیر تحول جلوه های خیال در تراژدی های بزرگ شکسپیر
بخش سوم: جلوه های خیال در رومانس ها
بخش چهارم: خلاصۀ مطالب و نتیجه گیری

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر
نویسنده
مترجمسید حسن معافی مدنی
ناشر چاپیانتشارات سوره مهر
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۶۸
زبانفارسی
شابک978-600-03-1671-6
موضوع کتابکتاب‌های نقد و بررسی
قیمت نسخه الکترونیک
۳۰۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر

برای دریافت کتاب سیر تحول جلوه‌های خیال شکسپیر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.