معرفی و دانلود رایگان کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ

عکس جلد کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ
قیمت:
رایگان - 0€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ

کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ به قلم کوروش شهرکی به تحریر در آمده است. در این کتاب نگاهی می‌اندازیم به تواریخ اسلامی و سفرنامه‌ها، بررسی می‌کنیم که نام این مکان طبق تصورات مردم در دوره اسلامی چه بوده است و چگونه این مکان نام آرامگاه کوروش به خود گرفت.

با توجه به شواهد گوناگون تاریخی و آثار باستانی امروزه می‌توان قاطعانه از تعلق آرامگاه پاسارگاد به کوروش بزرگ سخن راند. اما در گذشته اشتباهاتی درباره این آرامگاه وجود داشته است به طوری که مدتی در دوره‌های پس از اسلام، مردم محلی تصور می‌کردند این آرامگاه، آرامگاه مادر حضرت سلیمان (ع) است در حالی که هیچ منبع باستانی و قابل اطمینانی وجود ندارد که نشان دهد آرامگاه پاسارگاد مربوط به حضرت سلیمان (ع) می‌باشد و حتی شواهد خلاف آن را نشان می‌دهند.

کتاب مقدس حدود پادشاهی سلیمان پیغمبر را مشخص کرده است: «و سلیمان بر تمامی ممالک از نهر (فرات) تا زمین فلسطینیان و تا سرحد مصر سلطنت می‌نمود». بر اساس این مرز بندی ایران و خصوصاً منطقه فارس در حدود سلطنت سلیمان پیامبر (ع) نمی‌گنجد.

این در حالی است که شواهد گوناگون نشان می‌دهند که آرامگاه کوروش بزرگ در پاسارگاد است از جمله اینکه گفتار مورخین عهد کهن بسیار با بنای آرامگاه پاسارگاد همخوانی دارد. برابری گفتار آریان با شکل کنونی آرامگاه کوروش اولین نکته قابل ذکر است. کاوش‌های باستان شناسی نیز گواهی دیگر بر وجود پردیس (باغ) هایی در پاسارگاد است. به جز آرامگاه مورد بحث هیچ بنایی شبیه به آرامگاه کوروش که مورخین از آن یاد کرده‌اند نه تنها در استان فارس بلکه در کل ایران یافت نمی‌شود.

زمانی که تمام موارد گفته شده از جمله شباهت‌های ساختاری، جغرافیایی و حتی فنی و معماری را که در مورد آرامگاه کوروش نام بردیم بگذاریم کنار این حقیقت که آرامگاه کوروش در پاسارگاد درست در 600 متری کاخ‌هایی قرار دارد که کتیبه‌ای به سه زبان پارسی باستان، ایلامی و بابلی آن‌ها را از آن کوروش بزرگ شاه هخامنشی عنوان می‌کند: «من کوروش هستم، شاه هخامنشی». دیگر شکی باقی نمی‌ماند که این آرامگاه با توجه به نزدیکی به کاخ‌ها و همچنین یکسانی فن حجاری و حتی یکسانی در سنگ و مصالح مصرفی متعلق به همان کسی است که صاحب این کتیبه‌ها در کاخ‌های پاسارگاد است یعنی کوروش بزرگ.

متاسفانه امروزه برخی بدون داشتن اطلاعات کافی و یا با اهدافی غرض ورزانه در صدد هستند که به هر شکلی آرامگاه کوروش را در دشت پاسارگاد (دشت مرغاب) انکار کنند و می‌گویند این مکان متعلق به «مادر سلیمان» است. آنچه آن‌ها ادعا می‌کنند، در حقیقت نه هویت واقعی آرامگاه کوروش بلکه تصورات مردم محلی آن هم تصوری که در مدت محدودی در دوره‌های پس از اسلام وجود داشته است را بازگو می‌کنند. بحث بر سر هویت آرامگاه از یک و نیم قرن پیش آغاز شد و ابتدا با استفاده از تواریخ یونانی سعی در پیدا کردن هویت آرامگاه انجام دادند بعدها کاوش‌های باستان شناسی به کمک تواریخ باستانی آمده و باعث شد تا به طور قطع این آرامگاه را متعلق به شخص کوروش هخامنشی بدانیم.

فهرست مطالب کتاب

پیش گفتار
کوروش بزرگ کیست و چرا آرامگاه او مورد احترام بوده است؟
مروری بر نام آرامگاه کوروش در دوران پس از اسلام
کدامین سلیمان؟ (بررسی هویت سلیمان)
آیا حضرت سلیمان مادرش را در پاسارگاد به خاک سپرده است؟
علت این نامگذاری‌ها چه بوده است؟
بررسی هویت سلیمانی که پیامبر نیست!
چرا آرامگاه پاسارگاد مربوط به کوروش بزرگ است؟
پاسخ به شبهات و پرسش‌ها درباره آرامگاه و مرگ کوروش بزرگ
کوروش چگونه از دنیا رفت؟
نامگذاری آرامگاه کوروش بزرگ سال‌ها پیش از حکومت پهلوی!!
کتیبه‌هایی که بعدها نوشته شدند
نتیجه‌گیری
بن مایه ها و یاری نامه‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ
نویسنده
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات52
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ

فائزه قاسمی
۱۴۰۱/۸/۱۰
یکی گفت کوروش کبیر فقط شاه متجاوز بوده که کشورگشایی تنها هنرش بوده.
اولا کوروش کبیر مردم کشورهای دیگه رو از حاکمان ظالم نجات میداده برو داستان عجوج و مجوج رو بخون.
دوما اسم کوروش کبیر که بخاطر تاجش که دوتا شاخ داشته ذوالقرنین هم یکی از اسماشه که داخل قرآن کبیر به عنوان حاکم بزرگ یاد شده.
سوما
کوروش کبیر مایه افتخار ایرانیان هست و حتی بقیه کشور هاهم افتخار میکنن و اسم کوروش رو برای پسرانشون میذارن.
مرتضی زینلیان
۱۴۰۲/۶/۲۴
کتاب از نظر استناد به تاریخ و مستندات معتبر عالی است و شبهه و دروغ‌ها را کاملا علمی و بدور از تعصب و نظر شخصی جوابگو هست.
اما نکته‌ای که هست اینه که مطالب بنوعی در هر گفتار و سر متن تکرار شده که اون هم با توجه به نیاز مندی پاسخ‌ها به بیان مکررات عادی است.
با تشکر از نویسنده کتاب که وقتشون رو در ارائه این مطلب ارزشمند صرف کردن.
علی صوفی
۱۴۰۰/۸/۸
نویسنده با ارجاع به منابع تاریخی موجود و یافته‌های باستان شناسی و مشخصات ساختمان آرامگاه کوروش بزرگ وبا کمی کمک از عقل و منطق و بسط و توضیح کافی ثابت می‌کند پاسارگاد آرامگاه شخصی به غیراز کوروش بزرگ نمی‌تواند باشد. هرچند داستان سرایی‌ها و افسانه‌هایی به غیر واقع در این مورد منتشر می‌شود. ممنون
محمد صادق رحیمی
۱۳۹۹/۱/۲۳
خیلی جالب بود برام اما چیزی که از مردم بومی اونجا پرسیدم گفتن یکی از دلایلی که اسم مادر سلیمان رو گذاشتن این بوده که اعراب برای ویران کردنش اقدام کردن و اونها گفتن که خراب نکنید این مقبره مادر سلیمان هستش درست یا غلط خدا داند در کل کتاب مفیدی بود لذت بردم
فاطمه امین زاده
۱۳۹۷/۱/۱۹
کتاب بسیار مفید و جالبی بود حداقل برای من، به همه توصیه میکنم که یکبار بخونن ضرر نمیکنن. تنها ایراد کتاب تکرار بعضی جمله‌ها بود. ولی در کل عالی بود. ممنون از کتابراه که رایگان در اختیار ما قرار داد. متشکریم کتابراه#^_^#🙏
کوروش
۱۴۰۱/۷/۲۸
به نظر من کتاب خیلی خوبی بود و تقریبا همه چیز رو درباره آرامگاه کوروش بزرگ توصیف کرده، و خوبی این پی دی اف این هست که رایگانه و پولی نمیخواد براش بدین، اونهایی که تاریخ ایران رو دوست دارن این کتاب بهشون پیشنهاد میشه
جواد باقری
۱۳۹۹/۱/۱۲
عالی بود متاسفانه تمدن اصیل ایرانی در حال تحریف است و همه چیز را میخواهند به اسلام و بعد از ان ربط دهند با تشکر فراوان از نویسنده محترم منتظر اثار بعدی شما هستیم
احسان حسین زاده
۱۳۹۷/۶/۲۸
درخوست اندکی تأمل و اندیشه، خرافات و جهل و نادانی حد و مرزی نداره، امیدوارم روزی برسه که همه مردم کشورم دانا و آگاه به واقعیت‌ها بشن و سرسری هر حرف و سخن خرافی و آغشته به جعل و نادانی رو نپذیرند و اون رو انتشار ندن بدون علم و اطلاع درست و صحیح از مطلبی
حسین قلندری
۱۳۹۶/۱۱/۷
بسیار خوب و عالی.. این کتاب چیزایی رو ک در رابطه با کوروش نمیدونستم رو همه رو برام روشن کرد.. با تشکر از نویسنده کتاب و کتاب راه ک این کتاب رو ب صورت رایگان در اختیار مخاطبین گذاشت
عاطفه پیرزادی
۱۳۹۶/۹/۵
مفید و مختصر خوب بود ولی میتونست حجمش کمتر باشه خیلی یه حرف رو تکرار کرده. در کل احسنت به نویسنده
پریا عرب درازی
۱۴۰۰/۱/۳۱
درود این کتاب چیز‌های زیادی درباره آرامگاه کوروش بزرگ نوشته و اگه به این فرمانروای بزرگ و تاریخ گذشته علاقه داشته باشی حتماً برات کتاب جذابی ست
Kimiya Rjbl
۱۴۰۱/۳/۸
بیشتر انگار یک مقاله بود تا کتاب. جمع بندی سخنان و فکت‌های مختلف بود.
اگه به دنبال پاسخ هستید خوبه ولی به عنوان یک کتاب نه
م ک
۱۳۹۸/۹/۴
حیف که از این مرد بزرگ در کتابهای درسی نام برده نمیشه: ) حیف واقعا.. ب زور میخوان مردم اصالتشون رو از یاد ببرن
محسن ویسی
۱۳۹۸/۷/۲۹
خیلی خیلی تکرار داره.
آدمو خسته میکنه خیلی طولانیش کرده نیم ساعت بعد از خوندن فقط دوست داشتم ب آخرش برسه و تموم بشه ولی در کل مفید بود.
PA3ER6Y 66
۱۳۹۸/۷/۱۰
کتاب خوبی بود کاش در مورد تاریخ قبل از اسلام هم زیاد نوشته بشه
نویسنده کتاب‌های تاریخی باید بدون تعصب و با رویکرد بی‌طرفانه بنویسه
مشاهده همه نظرات 65

راهنمای مطالعه کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ

برای دریافت کتاب همه چیز درباره آرامگاه کوروش بزرگ و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.