معرفی و دانلود کتاب دست‌های آلوده

عکس جلد کتاب دست‌های آلوده
قیمت:
۲۰۰۰ تومان - 0.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب دست‌های آلوده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب دست‌های آلوده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب دست‌های آلوده

کتاب دست‌های آلوده (نمایشنامه در هفت مجلس) نوشته‌ی ژان پل سارتر، درامی سیاسی است که در کشوری خیالی به نام ایلیریا بین سال های 1943 و 1945 می‌گذرد و ماجرای قتل سیاست‌مداری برجسته را روایت می‌کند.

نمایشنامه‌ی بسیار خواندنی و جذابِ دست‌های آلوده، اثری است از فیلسوف، رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی که در سال ۱۹۴۸ منتشر شده و با ترجمه روان جلال آل‌احمد به اوج شکوه خود رسیده است. ژان پل سارتر (Jean-Paul Sartre) در این نمایش‌نامه‌ی هفت‌پرده‌ای، فضای دوران کمونیستی فرانسه را حکایت می‌کند. این نمایشنامه برای اولین بار در 2 آپریل 1948 در پاریس به اجرا درآمد.

بخش عمده‌ی داستان دست‌های آلوده (Dirty Hands) از طریق فلاش‌بک نقل می‌شود و قاتل، چگونگی انجام مأموریت خود را تعریف می کند. هویت قاتل از همان ابتدا مشخص است، اما سؤال اصلی این‌جاست که آیا انگیزه‌ی ارتکاب قتل، سیاسی بوده است یا شخصی؟ بنابراین، سارتر در این نمایشنامه، بر چرایی به وقوع پیوستن اتفاقات و انگیزه‌های درونی انسان‌ها تمرکز کرده است.

نمایش هنگامی آغاز می‌شود که سپاهیان آلمان در حال عقب‌نشینی و شکست نهایی هستند. هوگو پسر جوانی از حزب کمونیست است که به‌ دستور رهبران حزب، مأموریت کشتن یکی از اعضای بالا رتبه را دارد که به‌ نظر می‌آید تفکراتش با سیاست حزب متفاوت است. در این عملیات همه‌چیز ساده اجرا نمی‌شود. داستان دلباختگی هوگو به یکی از اعضای حزب با محوریت سیاسی قصه گره می‌خورد. هرچند هوگو از پس این مأموریت سربلند بیرون می‌آید؛ چند سال به زندان می‌افتد و زمانی که آزاد می‌شود همه‌چیز تغییر کرده است...

سارتر با تسلط و توانایی خود با زبانی روان، در این اثر عمیق‌ترین نظرات سیاسی را بیان می‌کند. او توانسته است نمایش‌نامه‌ای متکی بر دیالوگ‌هایی عمیق و جذاب پدید آورد که با گذشت سال‌ها همچنان خواننده را تا انتها با اشتیاق دنبال خود می‌کشاند. بدون شک در تاثیرگذاری و ارتباطی که این نمایش‌نامه توانسته با مخاطب فارسی‌ زبان برقرار کند، نمی‌توان از تاثیر ترجمه‌ی شیوای جلال ‌آل‌احمد چشم‌پوشی کرد.

در بخشی از کتاب دست‌های آلودهمی‌خوانیم:

- اولگا: هیچ وقت دیده‌ای که من در مقابل او احساس ضعف نشان بدهم؟ من نمی‌خواهم تو بی‌هیچ قرار و مداری زنده‌اش بگذاری. گور پدرش هم کرده. من فقط می‌گویم قبل از سر به نیست کردنش باید سنجید که آیا «حزب» می‌تواند دوباره او را بپذیرد یا نه؟
- لویی: حزب دیگر نمی‌تواند او را بپذیرد. حالا دیگر نمی‌تواند. تو خودت هم خوب می‌دانی.

- اولگا: با نام مستعار کار خواهد کرد و هیچ‌کس هم او را نخواهد شناخت جز «لوران» که مرده و «درسدن» که در جبهه است. می‌ترسی که چیزی بروز بدهد؟ اگر خوب بپاییمش چیزی بروز نخواهد داد. روشن‌ فکر و آنارشیست است؟ درست است، اما در عین حال یک آدم نومید و وازده هم هست. اگر خوب اداره‌اش کنیم، به عنوان یک آدم کاری به درد هر خر حمالی که بهش رجوع کنیم می‌خورد. این مطلب را قبلا هم ثابت کرده.
- لویی: خوب؟ چه پیشنهادی داری؟

- اولگا: ساعت چند است؟
- لویی: ساعت نه.

- اولگا: شماها نصف شب برگردید. تا آن وقت من خواهم فهمید واقعا چرا «هوده‌رر» را کشته و حالا هم چند مرده حلاج است. اگر وجدانا توانستم قضاوت کنم که هنوز می‌تواند با ما کار کند از پشت در به شما خواهم گفت و شما ولش خواهید کرد تا راحت بخوابد و فردا صبح دستورهای خودتان را بهش خواهید داد.

فهرست مطالب کتاب

سخن ناشر
نمایشنامه‌ی دست‌های آلوده
مجلس اول: خانه‌ی اولگا
مجلس دوم
مجلس سوم
مجلس چهارم: دفتر کار هوده‌رر
مجلس پنجم: در عمارت ییلاقی مجلس سوم
مجلس ششم: دفتر کار هوده‌رر
مجلس هفتم: اتاق اولگا

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب دست‌های آلوده
نویسنده
مترجمجلال آل احمد
ناشر چاپیانتشارات پر
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۸۴
زبانفارسی
شابک978-622-6041-04-1
موضوع کتابنمایشنامه
قیمت نسخه الکترونیک
۲۰۰۰ ت - 0.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب دست‌های آلوده

Sanaz Nickhoo
۱۳۹۸/۱۰/۵
کتاب جالبی بود و واقعا این نشون میداد که هر آدمی توو کاری میتونه موفق باشه که واسه اون ساخته شده وگرنه توو کارای دیگه نمیتونه یا اگرم بتونه انجام بده موفق نخواهد بود، بیشتر مربوط به سیاست میشد ولی درمیان همین سیاست جملاتی میگفت که واقعا جالب بود و آموزنده
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب دست‌های آلوده

برای دریافت کتاب دست‌های آلوده و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.