دانلود کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد نهم


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد نهم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد نهم

کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد نهم نوشته‌ی سید مهدی سیدقطبی، اخبار و اتفاقات خراسان را در چهار روزنامه دیگر روزگار احمد شاه (رجب 1327- 1344 ق) شامل چمن، اطلاعات یومیه، شرق ایران و فکر آزاد به تصویر می‌کشد.

تا به الان هشت جلد از کتاب «اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار» به انتشار رسیده است. در جلد نهم این کتاب تمام اتفاقات روزنامه‌ها و مطبوعات زمان احمدشاه به صورت کامل شرح داده می‌شود. پژوهشگر از سال 1387 تا به حال به تحلیل و بررسی روزنامه‌های دوره‌ی قاجار در بخش خراسان به ویژه تاریخ مطبوعات، تاریخ آستان قدس و... پرداخته است.

پژوهشگران در زمینه‌ی تاریخ خراسان بسیار تلاش کرده‌اند اما منبعی در مورد این موضوع از خود به جای نگذاشته‌اند. بنابراین محققان تصمیم می‌گیرند با تحقیق در روزنامه‌ها به خارج‌سازی اخبار درج شده در آن‌ها بپردازند.

در بخشی از کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد نهم می‌خوانیم:

بهترین اقدامی که برای رفاهیت عموم و آسایش فقراء متصور است تشکیل یک هیئت مشاوره است که نرخ و قیمت ارزاق را با یک نظر عمیق و ملاحظات بسیار معین کرده، کسبه را از تعدی و تندروی بازداشته و فقرا را قادر به خریداری ارزاق بنمایند و اولین قدمی که برای اصلاحات و تنظیمات داخلیه مشهد در دوره این ایالت محبوب برداشته شد تشکیل همین هیئت بود و خوشبختانه اعضای آن همه از منتخبین اهالی مشهد و به امانت و درستکاری معروف و مشهورند.

پس از اینکه این هیئت محترم شروع به مباحثات در تعیین قیمت اجناس نمود با وجود یک رئیس بلدیه مثل جناب کاشف‌الملک و دویست نفر اجزای اداره بلدیه و مساعدت خود اهالی شهر برای اجرای آراء آن هیئت، دیگر ما هیچ مانع و محذوری را مشاهده نمی‌کردیم همچنان که در مسئله میوه‌جات این مدعا مبرهن گشت هر قیمتی را که آن هیئت برای هر روز یا هفته میوه‌جات معین کرد بدون تخلف از روی همان دستور توسط کاشف‌الملک با کمال سهولت اجرا گردید.

از قرار مسموع دو سه جلسه است که هیئت محترم در مسئله نان و ذغال که اهمیت این دو از تمام ارزاق بیشتر و حیات مردم موکول به آن‌ها است مذاکره می‌کند و برای تنزل دادن قیمت آن جدیت به خرج می‌دهند، متأسفانه به هیچ وجه نتیجه به دست نیامده و هر روز عوائق و موانعی برای این کار تراشیده می‌شود و همین مسئله اذهان عموم را قدری مشوش ساخته و از گوشه و کنار کلمات خارج از نزاکت شنیده شده و نسبت‌هایی به کارکنان ایالت می‌دهند.

باری، خیلی پسندیده است که برخلاف گذشته این دو مسئله نان و ذغال اهمیت داده شود مخصوصاً اگر در ترتیب فروش و قیمت ذغال تا یک ماه دیگر اقدامات اساسی به عمل نیاید تولید مشکلاتی خواهد شد که جبران آن به این سهولت و آسانی که امروز ممکن است، ممکن نیست.

 ۳۹۱ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-622-743519-1 

چاپ ۱۳۹۷: ۱۰۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
روزنامه چمن
روزنامه اطلاعات یومیه
روزنامه شرق ایران
روزنامه فکر آزاد
کتابنامه

راهنمای دانلود کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد نهم

برای دانلود کتاب اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد نهم و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  اخبار خراسان در مطبوعات دوره قاجار - جلد نهم