دانلود کتاب صوتی ارباب و بنده


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی ارباب و بنده و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی ارباب و بنده

کتاب صوتی ارباب و بنده نوشته‌ی لئو تولستوی، درباره مردی تاجر به نام واسیلی است که همراه با نوکر خود نیکیتا، راهی سفری برای خرید زمین جنگلی می‌شوند. اما در میانه راه برف و بوران شدیدی به پا می‌شود که زندگی هر دوی آن‌ها را به شدت تهدید می‌کند و ارباب بدون توجه به رعیت خود، تنها به فکر خرید زمین و زنده ماندن خودش است.

درباره کتاب صوتی ارباب و بنده:

داستانی درباره گذر از زندگی به سوی مرگ که به خوبی در کتاب صوتی ارباب و بنده (Master and Man) مشهود است و می‌توان تقابلی از مفاهیم متضادی همچون فقر و ثروت، اخلاق و بی‌اخلاقی و قدرت و ضعف را در آن دید. این داستان بلند در ژانری واقع‌گرا در سال 1895 میلادی نوشته شد و تولستوی سعی کرد با استفاده از باورهای اخلاقی خود، داستانی خلق کند که تضادهای اجتماعی و فکری دو طبقه اقتصادی در جامعه روسیه را به خوبی نشان دهد. او در نهایت پیام داستان خود را این می‌داند که لذت واقعی زندگی، جلب رضایت و خشنودی دیگران است.

داستان ارباب و بنده که به ارباب و نوکر نیز ترجمه شده، درباره مردی ثروتمند به نام واسیلی آندره‌ایچ است که یکی از دهقانان و رعیت‌های خود به نام نیکیتا را برای سفری کوتاه با خود همراه می‌کند و زن و فرزند خود را در شب عید نیکلای مقدس رها می‌کند. او می‌خواهد زمین جنگلی جدیدی بخرد و برای به دست آوردن آن و پیروزی بر رقیبانش طمع زیادی دارد.

در جاده کولاکی بزرگ به راه می‌افتد که باعث می‌شود آن‌ها به شدت احساس سرما کنند و به خاطر برف زیاد در میانه راه گم شوند. آن‌ها آنقدر به دور خود می‌چرخند که اسب‌شان نیز خسته می‌شود اما ارباب به نیکیتا که لباس گرم مناسبی هم ندارد، هیچ توجهی ندارد و تنها به خواسته خود فکر می‌کند.

در میانه سفر اتفاقات مختلفی پیش می‌آید که نویسنده رابطه بین این دو نفر را با توجه به طبقه اجتماعی و اقتصادی‌شان به خوبی به تصویر می‌کشد. سرانجام واسیلی تصمیم می‌گیرد در میانه برف و بوران، نیکیتا را در حال یخ زدن و مرگ رها کند و به تنهایی سوار اسب شود. ارباب پس از مدتی متوجه می‌شود که باز هم گم شده و چاره‌ای ندارد که دوباره به پیش نیکیتا بازگردد. این بازگشت باعث اتفاقات خاص و عجیبی برای ارباب و بنده می‌شود.

از این داستان برای فیلمی انگلیسی به نام (Boxing Day) در سال 2012 اقتباس شده است.

لئو تولستوی را بیشتر بشناسیم:

ل‍ی‌ی‍ف‌ ن‍ی‍ک‍الای‍وی‍چ تولستوی معروف به لئو تولستوی (Leo Tolstoy) فعال اجتماعی و نویسنده مشهور روسی و خالق رمان‌های رئالیستی جنگ و صلح و آناکارنیناست که از او به عنوان یکی از برترین داستان‌نویسان جهان یاد می‌کنند.
او از سال 1902 تا 1906 هر ساله نامزد جایزه نوبل و در سال‌های 1901، 1902 و 1909 میلادی نامزد جایزه صلح نوبل شد که نتوانست هیچ‌کدام از آن‌ها را دریافت کند که باعث تعجب بسیاری از افراد شده و بحث‌های مختلفی پیرامون آن شکل گرفته است.

تولستوی شخصیتی متناقض و پیچیده داشت و پس از دهه 1870، دیدگاه‌های شدید اخلاقی و زاهدانه‌ای پیدا کرد که در آثار او نیز به خوبی مشهود است و به همین خاطر از او به عنوان متفکر اخلاق و اصلاح کننده اجتماعی یاد می‌کنند. او با داشتن عقایدی همچون مقاومت بدون خشونت که برگرفته از برخی تعالیم اخلاقی عیسی مسیح بود، توانست تاثیر عمیقی بر شخصیت‌های قرن بیستم همچون مهاتما گاندی بگذارد.

ل‍ی‌ی‍ف‌ ن‍ی‍ک‍الای‍وی‍چ در نهم سپتامبر 1828 در استان تولا روسیه به عنوان کوچک‌ترین فرزند خانواده متولد شد. اما دو سال بعد مادرش را از دست داد و پسر عموی پدرش سرپرستی تولستوی و برادرانش را برعهده گرفت و هفت سال پس از آن نیز پدرشان درگذشت و آن‌ها مجبور شدند که پیش عمه‌شان بروند. زندگی کودکی این نویسنده پرتلاطم و سخت بوده و همین خاطرات دست مایه نوشتن بسیاری از آثارش شده‌اند.

او در سال 1843 در دانشگاه کازان شروع به خواندن رشته زبان‌های شرقی کرد و پس از آن نیز به رشته حقوق تغییر رشته داد. اما سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان به روستای پدری خود بازگشت و مدتی در آنجا همراه با مزرعه‌داران و رعیت‌ها کشاورزی کرد. او در دوران جوانی خود همراه با برادرش به ارتش پیوست و در جنگ کریمه (1854 تا 1855) به عنوان سرباز جنگید.

تولستوی در ارتش، دست از نوشتن برنمی‌داشت و نویسندگی را به صورت حرفه‌ای ادامه داد. اتفاقات نادر و عجیبی که در جبهه‌های جنگ اتفاق می‌افتاد، سوژه‌های نابی در اختیارش می‌گذاشت و در همان شرایط بود که مجموعه حکایت‌های سواستوپل را نوشت که شامل سه داستان کوتاه درباره چهره خشن و زشت جنگ بود. او سرانجام ارتش را ترک کرد و به اروپا رفت.

در دورانی که لئو تولستوی به شهرت رسیده بود، کلیسای ارتدوکس و تزارهای روسیه با آثار و عقاید او به شدت مشکل داشتند و حتی برخی از کتاب‌هایش را توقیف کردند. سرانجام پس از چاپ کتاب رستاخیز، کلیسا حکم ارتداد این نویسنده را داد. در نهایت تولستوی در سال 1910 درگذشت و بدون مراسم خاصی و بامحدویت‌های پلیس به خاک سپرده شد.

این نویسنده و فعال سیاسی و اجتماعی زندگی پرتلاطمی را از سر گذرانده و به خاطر تحولات روحی و عقایدی که در میانسالی برایش رخ داد، به زندگی رعیت‌ها و دهقانان اهمیت فراوانی می‌داد و حتی سازمانی تشکیل داد تا از روستاییان و محصولات‌شان حمایت کند. از دیگر فعالیت‌های اجتماعی او، پشتیبانی از زندانیان سیاسی، دینی و سربازان فراری بود.

برخی از آثار این نویسنده روسی عبارتند از:

- جنگ و صلح (رمان)
- آناکارنینا (رمان)
- مرگ ایوان ایلیچ (رمان)
- رستاخیز (رمان)
- سرگیوس پیر (داستان کوتاه)
- بار دانش (نمایشنامه)
- هنر چیست؟ (کتاب تخصصی حوزه هنر و ادبیات)

برخی از سخنان ارزشمند لئو تولستوی:

- موسیقی خلاصه احساسات است.
- دو جنگجوی قدرتمند، صبر و وقت هستند.
- تنها معنای زندگی خدمت به بشریت است.
- زندگی واقعی وقتی اتفاق می‌افتد که تغییرات جزئی رخ دهد.
- هنر یک کار دستی نیست، بلکه انتقال احساسی است که هنرمند تجربه کرده است.
- با یاد خداوند، لحظه‌ای صبر کنید، کار خود را متوقف کنید و اطرافتان را تماشا کنید.
- هرچه دولت بزرگتر باشد، نوع وطن پرستی آن اشتباه و بی رحمانه‌تر است، و رنجی که قدرت براساس آن بنا می‌شود، بیشتر است.

کتاب صوتی ارباب و بنده به چه کسانی توصیه می‌شود؟

اگر از علاقه‌مندان به ادبیات روسیه و داستان‌های خارجی هستید، این کتاب فوق‌العاده برای شما مناسب است.

در بخشی از کتاب صوتی ارباب و بنده می‌شنویم:

نیکیتا از وقتی که نمد را به دور خود پیچیده و پشت سورتمه نشسته بود، هیچ حرکت نکرده بود. او مثل همه کسانی‌ که در زندگی با طبیعت گلاویزند و از رفاه نصیبی ندارند، شکیبا بود و می‌توانست ساعت‌ها و حتی روزها بی‌آنکه پریشان شود و به خشم آید، در انتظار بماند. صدای اربابش را که صدایش کرده بود، شنیده بود اما جوابش را نداده بود. زیرا میل نداشت حرکتی بکند یا حرفی بزند؛ هر چند از چایی که نوشیده، تقلای فراوانی که برای جستن راه در برف کرده بود، هنوز اندکی گرم بود، می‌دانست که عمر این گرما زیاد نیست و دیگر نیرویی ندارد که با خود را با تکاپو گرم کند. زیرا احساس می‌کرد که از خستگی حال اسبی را دارد که بریده است و هر قدر هم تازیانه‌اش بزنند، از جای خود نمی‌جنبد و صاحبش در می‌یابد اگر می‌خواهد اسبش کار کند، باید راحتش بگذارد و یونجه‌اش بدهد.

 ۳ ساعت و ۹ دقیقه، ۱۳۸ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۱۵۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۲۷ دقیقه
فصل اول
۱۹ دقیقه
فصل دوم
۲۳ دقیقه
فصل سوم
۲۱ دقیقه
فصل چهارم
۲۱ دقیقه
فصل پنجم
۳۱ دقیقه
فصل ششم
۸ دقیقه
فصل هفتم
۱۳ دقیقه
فصل هشتم
۱۷ دقیقه
فصل نهم
۹ دقیقه
فصل دهم

راهنمای دانلود کتاب صوتی ارباب و بنده

برای دانلود کتاب صوتی ارباب و بنده و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  ارباب و بنده

نظرات کتاب صوتی ارباب و بنده

واهه یوسفی
۱۳۹۹/۹/۸
داستان معنی دار و واقعی با صدای زیبا و مناسب گوینده. صدا گذاری بسیار جالب مثل صدای راه رفتن اسب و صدای باد لذت شنیدن این کتاب را بیشتر کرده. این کتاب واقعا ارزش شنیدن را دارد.
Masoumeh Yaghoubi
۱۳۹۹/۱۰/۱۴
کتاب بسیار قشنگی است و نشان میدهد انسان در شرایط خاصی با هر تفکری به اصل خود بر میگردد و اوج انسانیت را به نمایش میگذارد
مشاهد همه نظرات (۲)