دانلود کتاب امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی

کتاب امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی نوشته زهره پوستین‌چی و ابراهیم متقی، به امنیت در خاورمیانه، گروهک تروریستی داعش و امنیت داخلی ایران می‌پردازد.

نشانه‌های مربوط به امنیت‌ منطقه‌ای در سال‌های بعد از جنگ سرد با تغییراتی همراه شده است. امنیت منطقه‌ای در ساختار دوقطبی مبتنی بر نشانه‌هایی از سیستم‌های تابع منطقه‌ای بوده است. در آن دوران تاریخی، نقش محوری در شکل‌بندی‌های امنیت منطقه‌ای مبتنی بر مشارکت قدرت‌های بزرگ بوده است. در دوران بعد از جنگ سرد، زمینه برای تغییر در نقش بازیگران منطقه‌ای مشاهده می‌شود.

هم‌اکنون ویژگی اصلی امنیت منطقه‌ای غرب آسیا را نشانه‌هایی از «آشوب» و «بی‌ثباتی امنیتی» تشکیل می‌دهد. تمامی الگوهای رفتار منطقه‌ای در دوران موجود،‌ مبتنی بر نشانه‌هایی از رویارویی با ایران خواهد بود. در شرایطی که تهدید امنیتی علیه ایران افزایش می‌یابد،‌ طبیعی است که سازوکارهای کنش رفتاری، الگوی سیاست راهبردی و سازوکارهای مربوط به بازیگران منطقه‌ای و قدرت‌های بزرگ، معطوف به اتخاذ «سیاست سدبندی و سنگربندی» در برابر ایران خواهد بود.

در فصل اول کتاب به ویژگی‌های منطقۀ آشوب‌زده اشاره خواهد شد. فصل دوم به بازیگران ساختاری و کنترل محیط منطقه‌ای اشاره دارد. فصل سوم مربوط به سنگربندی امنیتی و گسترش بحران خواهد بود.

فصل چهارم به تحلیل فرآیندهای بحران امنیتی در سوریه، عراق و یمن می‌پردازد. فصل پنجم به روندهای مدیریت بحران امنیتی آسیای جنوب‌غربی اشاره دارد.

فصل ششم مربوط به ارزیابی الگوهای دولت قوی و منطقۀ قوی در آسیای جنوب غربی است. در این فصل تلاش می‌شود تا درک دقیقی از واقعیت‌های شکل‌ گرفته ارائه شود.

در بخشی از کتاب امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب؛ دولت قوی یا منطقه قوی می‌خوانیم:

منطقۀ آشوب‌زده می‌تواند تحت تأثیر نیروها و بازیگران مختلفی شکل گرفته و زمینه‌های گسترش بی‌ثباتی ساختاری را به وجود آورد. آسیای جنوب غربی در زمرۀ چنین مناطقی محسوب می‌شود؛ حوزۀ جغرافیایی که در آن نشانۀ ثبات کاهش یافته و بازیگران در شرایط منازعه ایفای نقش می‌کنند. چنین وضعیتی را می‌توان به عنوان بخشی از فرآیند و سازوکارهای بحران‌سازی دانست. به همان گونه‌ای که بازیگران در عصر آشوب از تنوع بیشتری برخوردار می‌شوند، طبیعی است که مؤلفه‌های ساختاری نیز دچار بی‌ثباتی و گسست خواهد شد.

در سال‌های بعد از جنگ سرد، می‌توان شاهد فرآیندی بود که براساس آن روابط بازیگران منطقه‌ای با کشورهای همجوار یا قدرت‌های بزرگ براساس دو الگو سازماندهی شده است. الگوی اول معطوف به گسترش «همبستگی‌های منطقه‌ای» و درک یکسانی از الگوی امنیت منطقه‌ای است. این امر در حوزه واحدهای منطقه‌ای به انسجام و همکاری منطقه‌ای منجر می‌شود. تلاش برای سازماندهی پیمان‌های منطقه‌ای در زمره چنین ضرورت‌هایی تلقی می‌شود. طبعاً تحقق چنین اهدافی در خاورمیانه کار دشواری خواهد بود. الگوی همبستگی منطقه‌ای با برخی از چالش‌های بین‌المللی روبرو شده است.

 ۳۴۹ صفحه، ۳ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-248-002-8 

چاپ ۱۳۹۸: ۷۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
مقدمه
فصل اول: ویژگی‌های منطقه آشوب‌زده
فصل دوم: بازیگران ساختاری و کنترل محیط منطقه‌ای در فضای آشوب
فصل سوم: سنگربندی امنیتی و گسترش بحران در آسیای جنوب‌غربی
فصل چهارم: فرآیندهای گسترش بحران امنیتی در منطقه آشوب‌زده
فصل پنجم: روندهای مدیریت بحران امنیتی آسیای جنوب‌غربی
فصل ششم: ارزیابی راهبردهای دولت قوی و منطقۀ قوی در آسیای جنوب غربی
فصل هفتم: تجزیه و تحلیل متغیرها و نتیجه‌گیری
نتیجه‌گیری
فهرست منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی

برای دانلود کتاب امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی

نظرات کتاب امنیت منطقه‌ای در شرایط آشوب: دولت قوی یا منطقه قوی

Capoeira Kiev
۱۳۹۹/۱/۲۸
بسیار عالی و قوی هست البته من این کتاب را دارم به روسی ترجمه می‌کنم. با احترام مترجم زبان روسی.
فرزاد طهماسبی افشار
۱۳۹۹/۱۲/۲۶
بسیار عالی اصل حقیقتو بیان میکنه خیلی لذت بردم از خوندنش
مشاهد همه نظرات (۲)