دانلود کتاب صوتی تالار پذیرایی پایتخت


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی تالار پذیرایی پایتخت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی تالار پذیرایی پایتخت

محمدعلی گودینی در کتاب صوتی تالار پذیرایی پایتخت، روایتی از مصایب اصلاحات ارضی در دوره محمدرضاشاه پهلوی و بازتاب‌های آن را شرح می‌دهد و در کنار آن کوچ روستاییان کشاورز به پایتخت و سایر شهرها را بررسی می‌کند.

داستان کتاب تالار پذیرایی پایتخت مربوط به اصلاحات ارضی شاه و درآوردن زمین‌های کشاورزی از دست مالکان و تقسیم آن بین رعیت‌هاست. رعیت‌های بیچاره که در ابتدای مالک شدن شیرینی طرح زیر زبانشان رفته است، اما پس از مدتی با یکدیگر کنار نمی‌آیند و کار را به درگیری و دعوا می‌کشانند. سپس رعیت‌ها همگی به فکر فروش زمین‌هایشان می‌افتند تا به شهر و پایتخت مملکت کوچ کنند و بتوانند مانند یکی از اهالی روستا برای خودشان کسی شوند و همسایه دولت و نخست وزیر شوند.

پس از مهاجرت رعیت‌های بیچاره‌ به پایتخت و زندگی خفت‌بار و فلاکت‌بار، خودشان متوجه اشتباهشان می‌شوند. اما راه بازگشتی ندارند. در کتاب تالار پذیرایی پایتخت نویسنده علاوه بر روایت داستان‌ این رعیت‌ها، نقبی هم به اوضاع انقلاب و تحرکات امام خمینی (ره) و مواضعش می‌زند.

اصلاحات یا همان تقسیم اراضی در اوایل دهه 1340 به توصیه آمریکا در ایران تصویب شد و شاه مصرانه اجرایی شدن آن را پیگیری می‌کرد، اما این طرح به دلیل ابعاد غیر شرعی مورد مخالفت شدید علما از جمله حضرت آیت‌الله بروجردی، مرجع تقلید شیعیان، قرار گرفت.

این طرح در کنار برخی ویژگی‌های مثبت، بازتاب‌های اجتماعی و اقتصادی ناخوشایندی برای کشور رقم می‌زد. در واقع قصد آمریکا از اجرای این طرح، جلوگیری از رشد نظام کمونیستی، سوسیالیستی بود که باعث می‌شد نظام یکپارچه کشت و ظهور طبقه کشاورزان خرده پا و بدون امکانات از هم بپاشد.

مخاطب زمانیکه هنوز به نیمه رمان نرسیده معنای مجازی تالار پذیرایی پایتخت را می‌فهمد، اما به آخر رمان که می‌رسد منظور حقیقی نویسنده فاش می‌شود که تالار پذیرایی عروسی است به نام «پایتخت» که قرار است افتتاحیه آن با عروسی برات علی برگزار شود. اینجاست که مخاطب انتخاب نام رمان را تحسین می‌کند.

نویسنده‌ای که قصد دارد فضا و سبک زندگی در یک دهات را برای مخاطبش به تصویر بکشد، سبک رئالیسم، بهترین سبک است. توصیفات دقیق محمدعلی گودینی از صحنه‌ها و جزئیات اتفاقات، بیانگر تسلطش بر سبک رئالیسم است.

محمدعلی گودینی در سال 1335 متولد شد و روستازاده بود و خود شاهد رویدادها و حواشی اجرای این طرح بوده است. شاید به نوعی می‌توان رمان گودینی را روایتی از آنچه در دوران نوجوانی و جوانی دیده است، نامید.

در قسمتی از کتاب صوتی تالار پذیرایی پایتخت می‌شنویم:

«با گرفتن قول چهار دانه تخم مرغ و یک من و نیم گندم، بی‌بی وقت می‌داد و مثل هر سال می‌آمد و با پارچه‌ای سر و صورتش را می‌بست، طوری که فقط دو تا چشم‌هایش پیدا باشد. اول روی دیوارها را خوب جارو می‌کشید تا دوده‌هایش کنده بشود بریزد روی زمین و جارو بزند جمع کند یک جا.»

«اسکناس را گذاشتم توی جیب شلوارم در‌ یخدان را آهسته بستم. برگشتم به اتاق دو قطره اشک توی چشم‌های بی‌بی شکسته بود. احساس بی‌قراری داشت. توی اتاق احساس خفقان داشتم، خواستم برم حیاط: جلو در اتاق، آقا مشی دست جلو آورد، نگاهش مهربان شده بود. اشک در چشم‌هایش می‌لغزید، نگاهش پر از رضایت بود، صدایش خش‌دار شده بود. صبر کن غلامعلی، بگذار بی‌بی قرآن را بیاورد!

بی‌بی باز هم اشک‌هایش را پاک کرد. برگشتم رو به طاقچه بزرگ که قرآن با جلد مخمل سبز رنگش جلو آینه بود و عکس آقای بروجردی هم به شیشه آینه چسبیده بود، بی‌بی قرآن را برداشت زیر لب چیزی گفت و قرآن را بوسید و لحظه‌ای رو به عکس، دعایی خواند و با کف دست روی عکس کشید و به صورتش مالید و صلوات گفت.»

 ۱۲ ساعت و ۱۸ دقیقه، ۶۸۰ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۱۲۹۰۰ ت - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۳۰ دقیقه
بخش اول
۲۸ دقیقه
بخش دوم
۲۶ دقیقه
بخش سوم
۲۶ دقیقه
بخش چهارم
۲۷ دقیقه
بخش پنجم
۲۷ دقیقه
بخش ششم
۲۸ دقیقه
بخش هفتم
۲۹ دقیقه
بخش هشتم
۲۹ دقیقه
بخش نهم
۲۷ دقیقه
بخش دهم
۲۸ دقیقه
بخش یازدهم
۲۷ دقیقه
بخش دوازدهم
۲۷ دقیقه
بخش سیزدهم
۲۷ دقیقه
بخش چهاردهم
۲۹ دقیقه
بخش پانزدهم
۲۸ دقیقه
بخش شانزدهم
۲۸ دقیقه
بخش هفدهم
۲۹ دقیقه
بخش هجدهم
۲۷ دقیقه
بخش نوزدهم
۲۹ دقیقه
بخش بیستم
۲۹ دقیقه
بخش بیست و یکم
۲۸ دقیقه
بخش بیست و دوم
۲۹ دقیقه
بخش بیست و سوم
۲۸ دقیقه
بخش بیست و چهارم
۲۰ دقیقه
بخش بیست و پنجم
۲۶ دقیقه
بخش بیست و ششم
۲۴ دقیقه
بخش بیست و هفتم

راهنمای دانلود کتاب صوتی تالار پذیرایی پایتخت

برای دانلود کتاب صوتی تالار پذیرایی پایتخت و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  تالار پذیرایی پایتخت

نظرات کتاب صوتی تالار پذیرایی پایتخت

مهدی منزه
۱۳۹۹/۱۰/۳۰
بسیارعالی هست دربخش رمان‌های دفاع مقدس هم کار کنید
لیلی نظری
۱۳۹۹/۲/۲۰
عالی است. البته من نسخه چاپی رو خوندم.
مشاهد همه نظرات (۲)