دانلود کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران

  • از: رضا کامیاب تیموری
  • ناشر: انتشارات آذرفر
  • ۴ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران

در کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران نوشتۀ رضا کامیاب تیموری، سعی شده چگونگی حل اختلاف مالیاتی بطور کاربردی بر اساس آیین دادرسی مالیاتی با ذکر مواد قانونی، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و مقررات موضوعه تشریح گردد.

مهم‌ترین مسئله‌ای که عمدتا بین مامورین مالیاتی و مودیان مطرح می‌شود چگونگی تعیین مالیات، ارقام و اقلام تشکیل دهنده محاسبات و مبانی و مآخذ مطالبه مالیات است. اگر اختلافی بین مودی و مامور مالیاتی بوجود آید، باعث تاخیر در قطعیت و وصول مالیات شده و این امر موجب بالا رفتن هزینه‌های وصول مالیات برای سازمان امور مالیاتی از یک طرف و از طرف دیگر باعث ایجاد هزینه و مشکلاتی برای مودیان مالیاتی شده و در نهایت و در دیدگاه کلان به ضرر کل جامعه خواهد بود. رعایت حقوق دو طرفه دولت و مردم به نحو صحیح و قانونمند باعث جلوگیری از بروز اختلاف و جلب اعتماد مودیان مالیاتی در امر تشخیص و وصول مالیات می‌گردد.

نظام مالیاتی کشور تلاش دارد با بکار بستن شیوه‌های مدرن و نیز بهره‌مندی از سیستم یکپارچه اطلاعاتی مودیان، بتواند مالیات فعالان اقتصادی را به نحوی تعیین نماید که رضایت کامل آنان را فراهم نموده تا از این طریق حتی الامکان مراجعه به مراجع حل اختلاف مالیاتی به حداقل ممکن کاهش یابد.

اما به هرحال باوجود شرایط و مشکلات پیش رو از جمله: عدم وجود شبکه جامع اطلاعاتی شامل تمام اطلاعات هویتی و مکانی مودیان، اطلاعات مربوط به دارایی‌ها، درآمدها و هزینه‌ها و معاملات داخلی و خارجی مودیان مالیاتی بطور برخط که قابل استفاده برای تشخیص صد در صد صحیح مالیات مودیان باشد، عدم شفافیت قوانین مالیاتی و تعدد آیین‌نامه‌ها، مقررات و بخشنامه‌های صادره، حجم بالای کار در واحدهای مالیاتی، مشکلات انگیزشی، آموزشی و معیشتی منابع انسانی سازمان امور مالیاتی، انگیزه‌های فرار مالیاتی، ضعف فرهنگ مالیاتی در جامعه و غیره، بروز اختلاف مالیاتی امری اجتناب ناپذیر است.

موضوعات کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران، به نحوی گردآوری و تالیف شده‌اند که قابل استفاده برای مامورین تشخیص مالیات، مودیان مالیاتی، اعضای جامعه مشاورین رسمی مالیاتی، مراجع حل اختلاف مالیاتی، وکلای مالیاتی، دانشجویان رشته‌های حسابداری، حسابرسی، حقوق و سایر علاقمندان به این موضوع باشد. اما لازم به ذکر است با توجه به صدور مقررات و بخشنامه‌های جدید، به روز رسانی اطلاعات بسیار سودمند خواهد بود.

در بخشی از کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران می‌خوانیم:

به طور عام، طبق ویژگی‌های ساختار حقوقی حاکم بر کشور ایران (شامل حقوق عمومی و حقوق خصوصی) و حوزه عملکرد دولت در دو حیطه اِعمال حاکمیت و اِعمال تصدی، در دعاوی و اختلافاتی که یکی از طرفین دعوا دولت است و یا به نحوی به دولت ارتباط می‌یابد، اراده عمومی سیستم حقوقی و قضاء بر آن است که اختلافات پیش آمده هر چه سریع‌تر مورد رسیدگی واقع شده و به نتیجه مطلوب برسند.

بنابراین در غالب مواردی که دولت یکی از طرفین دعوا باشد، قانون‌گذار ابتدا دعوت به سازش کرده است تا در صورتی که بحث پرداخت‌های مالی در میان باشد، اثرات تورم را خنثی و هزینه‌های وصول حق و حقوق دولت را به حداقل برساند. معمولاًً در مراحل پس از عدم حصول به توافق و سازش است که بحث رسیدگی به دعاوی اداری مطرح می‌شود. اختلافات مالیاتی از جمله موارد مذکور است که در آن همیشه سازمان امور مالیاتی یک طرف دعوا قرارمی‌ گیرد. حل و فصل سریع اختلافات مالیاتی با توجه به اثرات نرخ تورم و تحلیل هزینه فایده، برای سازمان امور مالیاتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین قانون‌گذار قبل از پرداختن به حل اختلاف از طریق مراجع شبه قضائی، حل اختلاف به روش اداری را در ماده 238 قانون مالیات‌های مستقیم پیش‌بینی نموده است.

در مقدمه قانون اساسی کشورمان، پاسداری از حقوق مردم و عدل اسلامی پیش‌بینی شده که این شامل تمام جنبه‌های فردی و اجتماعی جمعیت ساکن و تابع کشور جمهوری اسلامی ایران بوده و برای تاکید بر اهمیت عدل اسلامی در امر قضاء به آیه‌ای از قرآن مجید اشاره و استناد شده است: «و اِذا حَکَمتُم بینَ الناس اَن تَحکَمُوا بِالعَدل»

 ۱۰۱ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-8981-86-5 

چاپ ۱۳۹۶: ۱۲۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۹۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه
فصل اول: دلایل ایجاد اختلافات مالیاتی
فصل دوم: چگونگی واهمیت ابلاغ اوراق مالیاتی در اطلاع رسانی به مودی مالیاتی وحقوق قانونی مرتبط
فصل سوم: قانون مداری در حقوق مالیاتی
فصل چهارم: مراجع حل اختلاف قبل از قطعیت مالیات
فصل پنجم: مراجع حل اختلاف بعد از قطعیت مالیات
فهرست منابع و مآخذ
ضمیمه

راهنمای دانلود کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران

برای دانلود کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران

نظرات کتاب تشریح فرایند و چگونگی دادرسی مالیاتی در ایران

رضا کامیاب
۱۳۹۷/۷/۱۲
کتاب بسیار روان و آموزنده وبسیار کاربردی برای مردمی که با مالیات سر وکار دارند
حامد وهابی
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
خیلی خوب و جامع است
رضا کامیاب
۱۳۹۷/۷/۱۲
خیلی آموزنده است
مشاهد همه نظرات (۴)