دانلود کتاب جنگ جهانی اول


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب جنگ جهانی اول و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب جنگ جهانی اول

کتاب جنگ جهانی اول نوشته‌ی حمید عشقی، به وقایع و رویدادهای تاریخی و مهم در دوران جنگ جهانی اول می‌پردازد.

جنگ جهانی اول که به جنگ بزرگ و جنگ برای پایان همه جنگ‌ها نیز شناخته می‌شود نبردی بود که 35 کشور در آن شرکت داشتند. سربازان بسیاری تجهیز شدند و در برخی مناطق به قدری نیرو فراخوانده شد که به تعداد آن‌ها اسلحه وجود نداشت. میزان تلفات انسانی بیش از چهل و پنج میلیون نفر برآورد شده است. خسارات و آسیب‌های وارده خارج از تصور است و ...

برای درک این جنگ خانمان‌سوز یا باید در آن حضور داشت و با منابع و کتاب‌های مرتبط را مطالعه نمود از آن‌جا که در این جنگ حضور نداشته‌اید خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در قرن نوزدهم قدرت‌های مهم اروپا در دوره‌ای بسر می‌بردند که به دوره «صلح مسلح» معروف است. در این دوره کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه، ایتالیا، اتریش - مجارستان و عثمانی نسبت به تکرار تسلیحات مدرن اقدام کردند. این موضوع باعث شکل‌گیری قوای ناپایدار در اروپا شد. از سوی دیگر کشورها برای ایجاد امنیت بیشتر و افزایش ضریب امنیت خود در مقابل حملات دیگر کشورها به رایزنی‌های گسترده جهت ایجاد بلوک‌های متحد پرداختند. در این میان درگیری تاریخی فرانسه - آلمان که سابقه آن به دوره بیسمارک می‌رسید و ترس زیاد از حمله دوباره آلمان، باعث شد فرانسه تصمیم بگیرد تا با بریتانیا متحد شود و روسیه نیز که خود را حامی ملل اسلاو شرق اروپا می‌دانست برای جلوگیری از پیشروی ملل ژرمن تبار اروپای مرکزی، به این اتحادیه منتقل شد. ایتالیا از سال 1882 به عنوان یکی از اجزای اتحادیه سه گانه با کشورهای آلمان و اتریش متحد شده بود؛ اما در سال 1902 با تلاش‌های دلسکه وزیر امور خارجه فرانسه، یک توافق‌نامه سری را با ایتالیا امضا نمود که به موجب آن در صورت بروز بحران بین فرانسه و آلمان، ایتالیا بی‌طرف باقی می‌ماند.

در بخشی از کتاب جنگ جهانی اول می‌خوانیم:

سال 1914 سال آغازین جنگ بود. در تاریخ 2 آگوست یک گروه از سواره نظام آلمانی تحت فرماندهی آلبرت مایر از مرز عبور کردند و وارد دهکده فرانسوی ژانشری شدند. یک دسته از نظامیان فرانسوی به فرماندهی ژول آندره در میدان اصلی روستا، راه را بر آنان بستند و بین طرفین درگیری رخ داد. در این درگیری آلبرت مایر و ژول آندره کشته شدند و سواره نظام آلمانی مجبور به بازگشت به آن سوی مرزها شدند.

یک روز بعد آلمان به فرانسه اعلام جنگ داد. مورخین آلبرت مایر را اولین کشته شده و ژول آندره را دومین کشته جنگ می‌دانند؛ اما از آنجایی که جنگ رسما یک روز پس از مرگ این دو اعلام شد، نمی‌توان آن دو را کشته شدگان جنگ محسوب کرد.

با اعلان جنگ، در کشورهای متخاصم بسیج عمومی اعلام شد. پسران و مردان به ارتش فراخوانده شده و بانوان جایگزین آنان در کارخانه‌ها و مزارع کشاورزی گردیدند. ارتش‌های کشورهای متخاصم به سوی جبهه اعزام شدند. در این زمان مردم به شکلی باشکوه اقدام به بدرقه سربازان به سوی جبهه می‌نمودند و هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که این جنگ چه سرنوشت شومی را برای آنان رقم خواهد زد.

در فرانسه مردم آن کشور که از شکست سال 1871 در برابر آلمان بسیار خشمگین بودند، شور زیادی برای جبران شکست و بازپس گیری ایالت‌های آلزاس و لورن که آلمان از فرانسه گرفته بود، داشتند. از دیگر سو آلمان‌ها نیز که در فضای میلیتارزه ملی قرار داشتند، با اشتیاق به سوی جبهه جنگ روانه شدند. سربازان آلمانی که با قطار به سوی جبهه اعزام شده بودند، گمان می‌کردند که همانند سال 1871 با یک پیروزی سهل و آسان روبرو خواهند بود. بر روی واگن قطارهایی که آنان را به سوی جبهه می‌برد نوشته بود: «مسافرت به پاریس»

 ۲۶۱ صفحه، ۸ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-600-9870-26-4 

چاپ ۱۳۹۷: ۴۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۶۰۰۰ ت - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیش زمینۀ جنگ
 گروه پنجۀ سیاه
گروه بوسنی جوان
ترور آرشیروک و فرجام تروریست‌ها
آغازین جنگ
جنگ خزیده یا نبرد خندق
سال بنبست در جنگ
سال جنگ‌های پر تلفات
سال ورود آمریکا به جنگ و انقلاب روسیه
سال پایان جنگ
تأثیرات جنگ در زندگی اجتماعی

راهنمای دانلود کتاب جنگ جهانی اول

برای دانلود کتاب جنگ جهانی اول و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  جنگ جهانی اول

نظرات کتاب جنگ جهانی اول

ارسلان جاویدان
۱۳۹۹/۴/۱۴
کتابی بی نهایت عالی بود حتما به همه پیشنهاد دانلودش رو میدم مطالب ساده بود حتی برای من که ۱۳ سال سن دارم و به خوبی مطالب رو متوجه شدم و تمام افرادی که در کتاب نامبرده شده هم با یک بیوگرافی کوچک کتاب رو به اتمام رسونده در کل یکی از بهترین کتاب‌ها در دسته جنگ جهانی اول هست به نظر من حتما دانلودش کنید
سید سجاد حسینی
۱۳۹۹/۱/۵
من توصیه می‌کنم حتما بخونید مخصوصا الان که تو قرنطینه هستیم کتاب خیلی مفید و عالی بود
م س
۱۳۹۹/۱/۸
انصافا کسی این کتاب را بخواند دیدگاهش به تاریخ متحول می‌شود
مشاهد همه نظرات (۹)