دانلود کتاب خورشید کربلا؛ زندگی، زمانه و قیام امام حسین (ع)

  • از: محمد عزیزی
  • ناشر: نشر روزگار
  • ۴ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب خورشید کربلا؛ زندگی، زمانه و قیام امام حسین (ع) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب خورشید کربلا؛ زندگی، زمانه و قیام امام حسین (ع) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب خورشید کربلا؛ زندگی، زمانه و قیام امام حسین (ع)

کتاب خورشید کربلا؛ زندگی، زمانه و قیام امام حسین (ع)، تالیف محمد عزیزی، نه برای اهل پژوهش و دانشگاه، بلکه برای عموم مردم، تهیه و تدوین شده‌، به همین دلیل اصل بر آگاهی دادن عمومی به مخاطب عام و مسلمان مشتاقی است که می‌خواهد امام خویش را از منظر تازه‌تر و نمایی گاه کُلی‌تر و گاه جزئی‌تر ببیند و بهتر بشناسد و از زندگی و سخنان وی، چراغی روشن بدارد فراروی خویش!

عظمت نهضت و قیام امام حسین (ع) و تأثیر آن، در حقیقت و ماهیّت و واقعیّت و ذهن و جان ما تا حدی است که به راستی گاهی زبان از گفتن و قلم از نوشتن باز می‌ماند. داستان بیعت خواستن یزید و عبیدالله بن زیاد از حضرت امام حسین (ع) و پاسخ منفی امام و حرکت ایشان به سوی مردم کوفه و در میانه‌ی راه شنیدن حکایت رفتار آن مردم پیمان‌ شکن با فرستاده‌اش (مسلم‌بن عقیل) حادثه‌ای شگفت‌‌انگیز و به قول حماسه سرای بزرگ طوس (فردوسی) داستانی است «پُر آب چشم». 

آنچه از روز حرکت امام‌حسین (ع) تا روز عاشورا پیش آمد، روز و شب، ساعت‌ به‌ ساعت و لحظه لحظه‌اش حماسه‌ای بی‌نظیر در تاریخ بشر است. حماسه‌ای که به‌ تصویر کشیدن‌اش قلمی چون «هومر» و حکیم‌ فردوسی و ابوالفضل‌ بیهقی را می‌طلبد.

امام حسین (ع) که برای جلوگیری از تحریف دین مبین اسلام و مقابله با ظلم و ستم و تزویر بنی امیّه - ناگزیر - به مقابله‌ی با آنان شد، در تمام طول تاریخ سر منشأ چنان حرکت آزادی‌خواهانه، انسانی، عدالت‌ طلبانه و بزرگی گردید که تمام آزادی‌خواهان جهان - چه مسلمان و چه غیر مسلمان - شیفته‌ی راه و نگاه و قیام و حرکت عدالت‌ خواهانه‌ی او شدند. مثلا گاندی (رهبر استقلال هند) گفته است:

«من زندگی امام حسین (ع) آن شهید بزرگ اسلام را به دقّت خوانده‌ام و توجّه کافی به صفحات کربلا نموده‌ام و بر من روشن است که اگر هندوستان بخواهد یک کشور پیروز گردد، بایستی از سرمشق امام حسین (ع) پیروی کند.» 

و یا «توماس کارلایل» مورّخ و فیلسوف انگلیسی می‌گوید:
«بهترین درسی که از سرگذشت کربلا می‌گیریم این است که امام حسین (ع) و یاران‌اش ایمانی استوار به خدا داشتند. آن‌ها با اعمال خویش ثابت کردند که در مقام مبارزه حق و باطل، تفوّق عددی و کثرت عددی اهمّیت ندارد و پیروزی حسین (ع) با وجود اقلیّتی که داشت، باعث شگفتی من است.» 

و یا «جرج جرداق» دانشمند و نویسنده و پژوهشگر مسیحی درباره امام حسین (ع) و قیام کربلا می‌نویسد:
«آن غیرتمندی که تا این پایه به ناموس مردمان اهتمام می‌ورزید، و در حمایت از همسر و خانواده‌ی دیگران، دمی از مجاهدت باز نمی‌ایستاد، چون در میان رزم (طف) یکه و تنها ماند و از زخم شمشیر و نیزه و زوبین بر زمین نشست و اوباش کوفه و سربازان مزدور دستگاه حاکم را دید که از هر سو به خیمه‌ی زن و فرزندانش حمله‌ور هستند، دست پولادین خونین برآورد و ندا زد که‌: «هان‌ ای ناجوانمردان اگر دین ندارید، لااقل آزادگی را در زندگی خویش فرو مگذارید» 

و یاران او نیز که تحت تعالیم وی، پاسدار آزادگی بودند، فریاد کشیدند که‌: «ای امام ما با تو هستیم! و اگر هفتاد مرتبه کُشته شویم، باز هم می‌خواهیم در رکابت جنگ کنیم و کُشته شویم.» 

آری امام حسین (ع) - به حق- محبوب و رهبر تمام دل‌های عدالت‌ خواه و آزادی‌‌خواه جهان است. چرا که حرکت او بر اساس عدالت و حق‌طلبی و راستی و درستی استوار بود. 

آری عاشورای حسینی رویدادی غم‌انگیز امّا بسیار حماسی و عزتمندانه بود و همین روح حماسی جاری در آن است که خون‌های به ناحق ریخته شده در صحرای کربلا را هر سال تازه‌تر و جوشان‌تر می‌کند. و هر سال بر خیلِ عاشقان امام حسین (ع) می‌افزاید. یعنی سری که در عصر عاشورا - به ستم- بریده شد، از همان نخستین لحظات تبدیل به خورشیدی شد فراروی همه‌ی مسلمانان، و عدالت‌طلبان و آزادی‌خواهان جهان. کشتی نجات و چراغ راه همه‌ی مردم جهان گردید. 

کلام امام حسین (ع) خود بهترین گواه در اثبات این سخن است. آن‌جا که فرمود:

«خداوندا، تو آگاهی که آنچه انجام دادیم، نه برای رقابت در کسب جاه و مقام بود و نه برای چیزهای پوچ و بیهوده دنیا، بلکه برای این بود که نشانه‌های راه دینت را ارائه دهیم و (مفاسد را) در شهرهای تو اصلاح کنیم تا بندگان مظلوم تو در امنیت و آسایش باشند و به احکام تو عمل کنند.» 

در بخشی از کتاب خورشید کربلا می‌خوانیم:

شرمگین
به نظاره‌ی بازی آدمیان
ایستاده بود!
پشت سرش خیمه‌ها
که می‌سوختند
و پیش رو، آن‌ها که با او بودند
افتاده بر نَطعِ زمین
پهلو دریده، 
بی‌دست، 
بی‌سر، 
و بی‌اندوه... 
ایستاده بود
با شمشیری ناگزیر
و قلبی که اندوه تمام جهان را
با خودش حمل می‌کرد
و برای «فردا»‌ها می‌سوخت
اسب‌ها و سوارها و شمشیرهای آخته، 
که بر او فرود آمدند
لبخندی تلخ و خشک:
«اللّهُم اَنتَ ثِقَتی فی کُل کرب
و انتَ رَجایی فی کُلِ شِدَّه... » 
دندان بر دندان فِشُردن
و نهیبی بر اسب و شمشیر
که تاخت:
«در نمازم خم ابروی تو با یاد آمد
حالتی رفت که محراب به فریاد آمد»

 ۲۷۶ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-374-687-2 

چاپ ۱۳۹۵: ۱۷۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۶۸۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

مقدمه‌ی مؤلف
امام حسین (ع) در کلام مقام معظم رهبری
فصل اوّل: زندگی‌نامه امام حسین (ع)
خلاصه‌ای ‌از زندگانی امام حسین (ع)
فصل دوم: نبرد کربلا
فصل سوم: وقایع روز تاسوعا
فصل چهارم: وقایع مهم کربلا در روز عاشورا
فصل پنجم: نگاهی به‌ زمینه‌های قیام امام حسین(ع)
فصل ششم: امر به معروف و نهی از مُنکر
فصل هفتم: عدالت و عاشورا
فصل هشتم: عاشورا در آیینه‌ی شعر کهن فارسی
فصل نهم: امام حسین (ع) و عاشورا در شعر شاعران‌ معاصر ایران
فصل دهم: چند نمونه از تأثیر قیام امام حسین (ع) بر زندگی دیگران
فصل یازدهم: امام‌حسین (ع) از نگاه شهید مرتضی مطهری
فصل دوازدهم: امام حسین (ع) از نگاه بزرگان جهان
فصل سیزدهم: خطبه‌ها و سخنان امام حسین (ع) در شب تاسوعا و روز عاشورا
فهرست منابع و مآخذ

راهنمای دانلود کتاب خورشید کربلا؛ زندگی، زمانه و قیام امام حسین (ع)

برای دانلود کتاب خورشید کربلا؛ زندگی، زمانه و قیام امام حسین (ع) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  خورشید کربلا؛ زندگی، زمانه و قیام امام حسین (ع)