دانلود کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی

کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی نوشته‌ی نیل آ. رکتور، بر مهارت‌ها و فنون کاربردی‌ که با استفاده از اصول رفتار درمانی رشد و تحول یافته‌اند، تمرکز کرده است.

درمانگری شناختی رفتاری چیست؟

در سال 1979، مجله تایمز گزارش کرد نزدیک به 200 نوع مختلف از روان درمانی وجود دارد. تصور می‌شود سال 2010، این رقم به 400 یا 500 نوع برسد. با این حال در مقایسه جهت‌دار میان انواع درمان‌ها، تنها یک نوع از رویکردهای درمانی برای مشکلاتی نظیر افسردگی، اضطراب، ترس‌های مرضی و فشارهای روانی که مردم به دنبال درمان آن‌ها هستند، تاثیرگذارتر می‌باشد. درمانگری شناختی رفتاری به‌ طور شگفت‌آوری به عنوان بهترین نوع درمان برای این سری از مشکلات تعیین شده است.

این نتیجه‌گیری بر اساس نتایج بیش از 375 مطالعه بالینی پیگیرانه در سال‌ 1977 و نیز برنامه‌های درمانی بین‌المللی رایج که مبتنی بر دانش متخصصان این حوزه بوده مورد تأیید قرار گرفته است. برای نمونه، مؤسسه ملی سلامت روان (NIMH) در آمریکا و مؤسسه ملی ترجیحات بالینی و سلامت (NICE) در انگلستان نتیجه گرفته‌اند از میان درمان‌های موجود برای اضطراب و افسردگی، درمانگری شناختی رفتاری می‌تواند به‌ عنوان خط مقدم درمان‌های روان‌شناختی توصیه شود.

کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی (Cognitive-behavioural therapy: an information guide) نشان می‌دهد که این روش درمان برای تمام سنین، از کودکان خردسال گرفته تا سالمندان و سطوح متفاوت تحصیلات، درآمد و زمینه‌های متنوع فرهنگی کارآمد است. درمانگری شناختی رفتاری در شکل‌های انفرادی یا گروهی نیز درمانی مؤثر می‌باشد.

در درمانگری شناختی رفتاری، درمانگر به درمانجو یاد می‌دهد افکار، نگرش‌ها، باورها و فرضیاتی را که با مشکلات هیجانی و واکنش‌های رفتاری به این نوع از موقعیت‌ها ارتباط دارند شناسایی کند، مورد سؤال قرار داده یا تغییر دهد. درمانجو با نظارت و ثبت افکارش در خلال موقعیت‌هایی که به آشفتگی هیجانی منجر می‌شود، یاد می‌گیرد این شیوه تفکر است که در مشکلات هیجانی مانند اضطراب یا افسردگی اثر می‌گذارد.

نیل آ. رکتور را بیشتر بشناسیم:

نیل آ. رکتور (Neil A Rector) دانشمند و پژوهشگر مرکز علوم سلامت سانی بروک تورونتو، متخصص روان‌شناسی بالینی است. او در تأسیس آکادمی‌ شناخت درمانی در آمریکا نقش داشته و در حوزه درمانگری شناختی رفتاری نیز به‌ عنوان آموزش دهنده و پژوهشگر فعالیت می‌کند.

دکتر رکتور، دو اثر از مجموعه راهنمای اطلاعاتی با عنوان اختلال‌های اضطرابی و وسواس فکری عملی را نیز به رشته تحریر در آورده است.

در بخشی از کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی می‌خوانیم:

خیلی از درمانجویانی که به دنبال درمان مشکلات هیجانی شان می‌روند، پیش از آن که درمانگری شناختی رفتاری را تجربه کنند قبلاً توسط پزشک خانواده با یک یا چند دارو (ضد افسردگی‌ها) تحت درمان قرار می‌گیرند. تحقیقات زیادی انجام نشده که نشان دهد آیا بهتر است درمان با دارو شروع شود یا درمانگری شناختی رفتاری. با این حال، نتایج تحقیقات نشان داده، درمانگری شناختی رفتاری، با یا بدون نوع خاصی از دارو، در درمان افسردگی کاملا موثر بوده و درمانگری شناختی رفتاری و دارو با هم بهترین درمان برای افسردگی شدید و روان پریشی هستند. نکته مهم این که مصرف داروها نشان نداده با درمانگری شناختی رفتاری تداخل داشته است حتی در برخی موارد به افراد کمک می‌کند از درمان بیشتر بهره ببرند.

با این حال، طبقه‌ای از داروها به نام بنزودیازپین‌ها که معمولاً برای افراد با مشکلات اضطرابی تجویز می‌شوند، بالقوه سودمندی درمانگری شناختی رفتاری را محدود می‌کنند. داروهای این طبقه شامل کلونازپام (ریوتریل)، آلپرازولام (زاناکس) و لورازپام (ایتیوان) هستند. در حالی‌ که این داروها خیلی سریع و کوتاه مدت اضطراب را از میان می‌برند و کنترل می‌کنند، ولی یادگیری مسائل جدید را که برای سود بردن طولانی مدت از درمانگری شناختی رفتاری ضروری هستند، کند می‌کنند. اگر درمانجو از این داروها مصرف می‌کند و در حال شروع درمانگری شناختی رفتاری است، درمانگر شناختی رفتاری باید سودمندی یا عدم سودمندی ادامه با این داروها را در خلال درمان درمانگری شناختی رفتاری بررسی کند.

 ۹۶ صفحه، ۴۲۰ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-286-148-1 

چاپ ۱۳۹۵: ۸۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۵۰۰۰ ت - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

درباره نویسنده
مقدمه مترجم
مقدمه
فصل اول: درمانگری شناختی رفتاری چیست؟
فصل دوم: اصول درمانگری شناختی رفتاری
فصل سوم: رویکرد درمانگری شناختی رفتاری به تغییرات شناختی
فصل چهارم: رویکرد درمانگری شناختی رفتاری به تغییر رفتار
فصل پنجم: درمانگری شناختی رفتاری در عمل
فصل ششم: رویکردهای جایگزین درمانگری شناختی رفتاری

راهنمای دانلود کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی

برای دانلود کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی

نظرات کتاب درمانگری شناختی - رفتاری: راهنمای اطلاعاتی

احمد محمدی
۱۳۹۹/۸/۱
بیشتر از کتاب‌های تخصصی روانشناسی در کتابراه بذارین
شیما عدمی
۱۴۰۰/۱/۳۰
ترجمه خیلی عام نبود و مطالب یک مقدار برای هم سنگین بود
محراب جعفری
۱۴۰۰/۲/۲
کتاب واقعا مفید و موثری بود
مشاهد همه نظرات (۳)