معرفی و دانلود کتاب صوتی آناتومی ساختار درام

عکس جلد کتاب صوتی آناتومی ساختار درام
قیمت:
۲۳۰,۰۰۰ تومان
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی آناتومی ساختار درام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی آناتومی ساختار درام و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی آناتومی ساختار درام

کتاب صوتی آناتومی ساختار درام نوشته نصرالله قادری، چهار عنصر مشخص درام را بررسی می‌کند و راهنمایی کاربردی و مفید برای دانشجویان و دوست‌داران رشته تئاتر و نمایشنامه‌نویسی است.

از عنوان کتاب مشخص است که در این اثر خصوصیات ساختاری درام که عبارت‌اند از طرح، کاراکتر، انگاره و دیالوگ، شرح داده می‌شوند و اجزای دارم‌نویسی به همراه نظریات مربوط در 6 فصل با عناوین گوناگون مورد بررسی قرار می‌گیرند. قادری در نگارش این کتاب سعی کرده به دو سوال مهم در زمینه درام یا نمایش جواب دهد. اولین سوال این است که نمایش‌نامه چیست؟ و دومین سوال هم در مورد این است که صنعت نمایش چه معنا و مفهومی دارد؟

قادری در ابتدای این کتاب صوتی، نمایشنامه را یک اثر ادبی هنری عنوان می‌کند که حیات حقیقی آن در نمایش ظهور پیدا کرده. از نظر او بعضی در توصیف نمایشنامه تا به آنجا پیش رفته‌اند که عقیده دارند خط‌های نمایشنامه تنها راه‌گشایی است که یک کارگردان یا بازیگر حرفه‌ای به آن احتیاج دارد. او با بیان این موضوع به دنبال جوابی برای توصیف چیستی نمایش‌نامه و معنای نمایش می‌رود و در این باره به ارائه نظریات گوناگون از قبیل فیثاغورث، ارسطو، سوفسطایان و… می‌پردازد.

فصل آغازین کتاب با توضیح و توصیف طرح شروع می‌شود‌. طرح برای نخستین‌بار توسط ارسطو بیان شده و سپس معناهای مختلفی به خود گرفته است و در زبان فارسی طرح، مضمون، پیرنگ، افسانه، داستان و توطئه ترجمه شده است. قادری در ادامه معنای طرح را از منابع گوناگون از جمله فرهنگ فارسی، فرهنگ پنگوئن و… آورده است.

فصل دوم، درباره‌ی کاراکتر است. ارسطو عقیده دارد که نمایش بدون وجود شخصیت امری ممکن است و در واقع نمایش‌های زمان او بدون شخصیت نمایشی بود‌. روشن است که قصد او این نیست که نمایش بدون انسان ممکن است چون انجام فعل نیازمند وجود فاعل است‌. این فصل به بررسی رابطه‌ی نویسنده با کاراکتر می‌پردازد، این‌که از دیدگاه ارسطو اصلاً چه کاراکتر‌هایی برای درام خوب هستند‌، قادری در ابتدای این فصل بیان می‌کند که کاراکتر‌، طرح‌، کنش و انگاره هیچ‌گاه از یکدیگر جدا نخواهند شد.

فصل سوم هر دو موضوع طرح و کاراکتر را در کنار یکدیگر مورد بررسی قرار می‌دهد.

فصل چهارم نیز درباره‌ی انگاره است که ارسطو آن را این‌‌گونه شرح می‌دهد: «آن قدرت بیان موضوعاتی است که فن آن درست و مناسب اوضاع باشد.» او انگاره را در ارتباط با فن سیاست و خطابه می‌داند‌. شاید از همین تعریف انگاره را مترادف با پیام گرفته‌اند. انگاره مترادف پیام نیست. کار اثر هنری فرستادن پیام نیست. نویسنده در این فصل جایگاه زبان در نمایش‌نامه را بررسی می‌کند. زبان درام و دیالوگ وسیله اساسی بیان نمایش‌نامه‌نویس است. اما درام‌نویس باید بداند که درام در صحنه قوی می‌شود و فقط برای خواندن نیست.

در فصل آخر با عنوان دیالوگ، نقش زبان در دیالوگ‌، دیالوگ و اصل درستی و تناسب و… بررسی می‌شود و در آخر به تعریف چیستی دیالوگ می‌پردازد. هم‌چنین موضوع‌، محتوا‌، صورت در یک اثر زبانی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در قسمتی از کتاب صوتی آناتومی ساختار درام می‌شنویم:

واژه‌ی پیرنگ از هنر نقاشی به وام گرفته شده و به معنای طرحی است که نقاشان بر روی کاغذ می‌کشند و بعد آن را کامل می‌کنند، طرح ساختمانی که معماران می‌ریزند و از روی آن ساختمان بنا می‌کنند. واژه پیرنگ در داستان به معنای روایت حوادث داستان با تاکید بر رابطه علیت می‌باشد. «شاه مرد و بعد ملکه مرد» داستان است زیرا فقط ترتیب منطقی حوادث برحسب توالی زمانی رعایت شده است. اما «شاه مرد و بعد ملکه از غصه دق کرد» پیرنگ است زیرا در این بیان، بر علیت و چرایی مرگ ملکه نیز تاکید شده است. به سخن دیگر، پیرنگ، طرح منسجم و همبسته‌ی است که از جایی آغاز می‌شود و به جایی ختم می‌شود و میان این دو نقطه حوادثی رخ می‌دهد که با یکدیگر رابطه علت و معلولی دارند. به دلیل تاکید بر چرایی حوادث، پیرنگ با خلاصه داستان تفاوت دارد. تعریف پیرنگ در اصل، از فن شاعری ارسطو مایه می‌گیرد.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
5 دقیقه
چکیده
23 دقیقه
مقدمه
62 دقیقه
فصل اول: طرح - بخش اول
64 دقیقه
فصل اول - بخش دوم
54 دقیقه
فصل اول - بخش سوم
87 دقیقه
فصل دوم: کاراکتر - بخش اول
84 دقیقه
فصل دوم - بخش دوم
102 دقیقه
فصل دوم - بخش سوم
18 دقیقه
فصل سوم: طرح و کاراکتر
48 دقیقه
فصل چهارم: انگاره
112 دقیقه
فصل پنجم: دیالوگ
109 دقیقه
ضمائم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی آناتومی ساختار درام
نویسنده
راویمریم محبوب
ناشر صوتیانتشارات نیستان
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابMP3
مدت۱۲ ساعت و ۴۸ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، نگارش
قیمت نسخه صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی آناتومی ساختار درام

Astella lord
۱۳۹۹/۲/۲۸
درام واقعا توی فیلم نامه مهمه هرکی می‌خواد فیلم نامه نویس بشه این رو حتما گوش بده
Kami Zanganeh
۱۴۰۲/۴/۵
عالی بود کامل و جامع کاش متنی هم قرار بدهید
مژی
۱۴۰۳/۲/۱۷
عالی مفید و کامل
فاطمه یعقوبیان
۱۴۰۰/۳/۷
واقعا خیلی مفید بود
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب صوتی آناتومی ساختار درام

برای دریافت کتاب صوتی آناتومی ساختار درام و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.