معرفی و دانلود کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی

عکس جلد کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی
قیمت:
۴۳۰۰۰ تومان - 7.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی

استیون واینبرگ، دانشمند برجسته و برنده جایزه نوبل فیزیک، در کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی، شما را با آخرین تحولات فیزیک مدرن آشنا ساخته و از تازه‌ترین گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی امکان حصول نظریه‌ی نهایی با خبرتان می‌سازد. اگر از طرفداران کتاب‌های حوزه‌ی علم هستید، به هیچ عنوان فرصت گوش سپردن به این اثر جذاب را از دست ندهید.

درباره کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی:

ایده‌ی وجود نظریه‌ی نهایی تاکنون مناقشات بسیاری را میان فیزیکدانان و عالمینِ دیگر حوزه‌های معرفت بشری برانگیخته است؛ تصور اینکه نظریه‌ی جامعی وجود دارد که می‌تواند تمام پیچیدگی کائنات را توضیح داده و نظام و سامان طبیعت را به دقت تببین کند، همان اندازه که جذاب و هیجان‌انگیز است، می‌تواند گمراه‌کننده نیز باشد. با این حال فرض وجود چنین نظریه‌ای (که از آن به عنوان نظریه‌ی نهایی یا نظریه‌ی همه چیز یاد شده است)، و تلاش برای کشف آن، محرک کوشش‌های فکریِ بسیاری از فیزیک‌دانان برجسته‌ی قرن بوده است. استیون واینبرگ (Steven Weinberg) یکی از همین فیزیک‌دانان به شمار می‌رود.

او در کتاب رویای نظریه‌ نهایی (Dreams of a Final Theory)، کوشیده تا مختصات نظریه‌‌ای فرضی را شرح دهد که مطابق انتظارات کلید فهمِ تمام معماهای هستی خواهد بود. واینبرگ ابتدا به توصیف شکل و شمایل این نظریه‌ی هنوز کشف‌ناشده می‌پردازد، و بعد طی بحث‌هایی جذاب ماهیت این نظریه را هرچه بیشتر و دقیق‌تر شرح می‌دهد.

اینها برخی از سوالاتی‌اند که استیون واینبرگ در کتاب خود مطرح کرده و بدان‌ها پاسخ داده است: چرا فیزیک‌دانان معتقدند که نظریه‌ی نهایی باید ساده و در عین حال بی‌اندازه زیبا باشد؟ کشف نظریه‌ی نهایی چه زمانی محقق خواهد شد؟ تأثیر این کشف بر حیطه‌هایی نظیر فلسفه و الهیات چه خواهد بود؟ آیا می‌توان در وجود چنین نظریه‌ای چون‌ و چرا کرد؟ آیا پارادایم‌های علمی پس از کشف نظریه‌ی نهایی به کل تغییر خواهند یافت؟...

در پایان باید نکته‌ای مهم را نیز افزود: کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی به قلم دانشمندی برجسته نگاشته شده و از دقت علمی فراوانی برخوردار است؛ با این حال برای بهره بردن از مطالب آن نیازی به تسلط قبلی بر مفاهیم تخصصی در زمینه‌ی فیزیک و اخترشناسی نیست. زیرا مخاطبین این کتاب نه دانشمندان و متخصصان، بلکه عامه‌ی مردمِ علاقه‌مند به آشنایی با علم مدرن‌اند.

نکوداشت‌های کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی:

- اثری غنی و مملو از جسارت، که به ما در کشف آنچه در کیهان جریان دارد یاری می‌رساند. (آمازون)
- واینبرگ نویسند‌ه‌‌ای خوب است؛ حتی آنجا که درباره‌ی مسائلی فراتر از حوزه تخصصی خود سخن می‌گوید. (فایننشال تایمز)

کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به مباحث فیزیک نظری و کیهان شناسی مخاطبین اصلی این کتابند.

با استیون واینبرگ بیشتر آشنا شویم:

او فیزیک‌دان آمریکاییِ پرکار و برجسته‌ای بود که در سال 1979 مفتخر به کسب جایزه‌ی معتبر نوبل گشت. زمینه‌ی اصلی تحقیقات واینبرگ فیزیک ذرات بنیادی و کیهان‌شناسی بود. هنگام ذکر افتخارات وی باید به توفیقش در کسب جوایزی چون مدال ملی علوم (1991) و مدال بنیامین فرانکلین (2004) نیز اشاره کرد. از میان آثار استیون واینبرگ می‌توان بدین عناوین اشاره داشت: «رویای نظریه نهایی، تاریخ علم، افکار سوم».

در بخشی از کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی می‌شنویم:

چرا؟ چرا اتم‌های عناصر مختلف وزن‌هایی دارند که ما مشاهده می‌کنیم و چرا مولکول‌ها تعداد اتم‌های معینی از هر عنصر دارند؟ در قرن نوزدهم معلوم شده بود که تعداد اتم‌های هر عنصر در مولکول‌هایی چون کربونات کلسیم، به بارهای الکتریکی بستگی دارد که اتم‌ها در مولکول، با هم مبادله می‌کنند. در سال 1897، جی جی تامپسون کشف کرد که این بارهای الکتریکی را ذراتی با بار منفی، به نام الکترون‌ها حمل می‌کنند، که ذراتی به مراتب سبک‌تر از اتم‌ها و جریان‌های الکتریکی معمولی هستند، که در سیم‌ها جریان دارند.

تفاوت هر عنصر با عنصر دیگر، تنها در تعداد الکترون‌های آنها در اتم است. برای مثال اتم هیدروژن یک الکترون، اتم کربن شش الکترون، اتم اکسیژن هشت الکترون، اتم کلسیم بیست الکترون و... دارند. آنگاه که قوانین مکانیک کوآنتومی را به اتم‌هایی اعمال می‌کنیم که گچ از آنها ساخته شده است، درمی‌یابیم که اتم‌های کلسیم و کربن، به ترتیب دو الکترون و چهار الکترون خود را از دست می‌دهند، و اتم‌های اکسیژن دو الکترون به دست می‌آورند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
۷ دقیقه
آغاز سخن
۴۴ دقیقه
فصل اول: درآمد
۳۰ دقیقه
فصل دوم: پیرامون یک قطعه گچ - بخش اول
۳۰ دقیقه
فصل دوم: پیرامون یک قطعه گچ - بخش دوم
۳۲ دقیقه
فصل دوم: پیرامون یک قطعه گچ - بخش سوم
۳۶ دقیقه
فصل سوم: دو شادباش برای فروکاهی
۳۵ دقیقه
فصل چهارم: مکانیک کوانتومی و ناخشنودی‌های آن - بخش اول
۳۲ دقیقه
فصل چهارم: مکانیک کوانتومی و ناخشنودی‌های آن - بخش دوم
۳۵ دقیقه
فصل پنجم: داستان‌های نظریه و آزمایش - بخش اول
۳۰ دقیقه
فصل پنجم: داستان‌های نظریه و آزمایش - بخش دوم
۳۳ دقیقه
فصل پنجم: داستان‌های نظریه و آزمایش - بخش سوم
۲۶ دقیقه
فصل پنجم: داستان‌های نظریه و آزمایش - بخش چهارم
۳۲ دقیقه
فصل ششم: نظریه‌های زیبا - بخش اول
۲۸ دقیقه
فصل ششم: نظریه‌های زیبا - بخش دوم
۳۶ دقیقه
فصل ششم: نظریه‌های زیبا - بخش سوم
۳۸ دقیقه
فصل هفتم: علیه فلسفه - بخش اول
۳۷ دقیقه
فصل هفتم: علیه فلسفه - بخش دوم
۲۸ دقیقه
فصل هشتم: اندوه‌های قرن بیستم - بخش اول
۲۹ دقیقه
فصل هشتم: اندوه‌های قرن بیستم - بخش دوم
۳۱ دقیقه
فصل نهم: شکل نظریه‌ی نهایی - بخش اول
۲۷ دقیقه
فصل نهم: شکل نظریه‌ی نهایی - بخش دوم
۳۲ دقیقه
فصل دهم: در برابر حتمیت
۳۴ دقیقه
فصل یازدهم: خدا چه می‌شود؟ - بخش اول
۳۱ دقیقه
فصل یازدهم: خدا چه می‌شود؟ - بخش دوم
۴۵ دقیقه
فصل دوازدهم: در الیس کانتی چه می‌گذرد؟
۱۸ دقیقه
پی‌گفتار: ابر برخورد دهنده، یک سال بعد

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی
نویسنده
مترجمجمیل آریایی
گویندهاکرم پریمون
ناشر چاپیانتشارات مازیار
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۳ ساعت و ۳۴ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی علمی و آموزشی، کتاب‌های نجوم و اختر شناسی
قیمت نسخه صوتی
۴۳۰۰۰ ت - 7.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی

s m
۱۴۰۱/۱/۱۵
رویای نظریه نهایی به دنبال یکپارچه سازی تمام نظریات در یک نظریه‌ی واحد است، این کتاب به طور ملموس این مفاهیم را تشریح کرده است. برای علاقه مندان به فلسفه‌ی علم و فیزیک توصیه میشود.
Mohammad reza
۱۴۰۱/۱/۴
خیلی خوب و مورد پسندم بود
مشاهده همه نظرات ۲

راهنمای مطالعه کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی

برای دریافت کتاب صوتی رویای نظریه‌ نهایی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.