دانلود کتاب صوتی سه قطره خون


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی سه قطره خون و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی سه قطره خون

کتاب صوتی سه قطره خون از به یادماندنی‌ترین، عجیب‌ترین و جذاب‌ترین داستان‌های صادق هدایت است، راوی و شخصیت اصلی داستان که در آسایشگاهی روانی بستری شده، توصیفی از سایر بیماران و نیز شرحی از رویدادی آسیب‌زا در زندگی گذشته‌ی خود ارایه می‌دهد که از هر حیث، روایتی نامنتظم و نامنسجم به نظر می‌رسد.

سه قطره خون داستان دیوانه‌ای است که از بستری شدنش در دارالمجانین یک سال می‌گذرد. او در این یک سال تنها یک فکر و آرزو را در سر داشته، آن هم داشتن کاغذ و قلم برای مکتوب کردن ذهنیت‏‌هایش. روز قبل از شروع داستان اتاق او را جدا کرده‌اند و کاغذ و قلم در اختیارش گذاشته‌اند. اما اکنون دیگر او حرفی برای گفتن ندارد و کاغذهایش را با خطوط در هم و برهم پر کرده است. تنها جمله‌ای که از این خطوط قابل‌ فهم است. این سه قطره خون هست. این سه قطره خون اساس بقیه داستان را شکل می‌دهد و مفاهیم زیادی را در خود گنجانده است.

در واقع این سه قطره همچون سه‌نقطه‌ای است که در انتهای برخی جملات نوشته می‌شود و نشان‌ دهنده این است که حرفی برای گفتن هست اما نمی‌توان یا نمی‌شود آن را نوشت. در اینجا هم دیوانه سخنان زیادی دارد که قادر به نوشتن آن‌ها نیست و یا ترسی مانع از نوشتن او می‌شود. این سه قطره می‌تواند هر چیزی باشد می‌تواند هر حرفی در آن گنجانده شود.

هدایت همیشه در آثارش نشان داده است که تحت تأثیر فرهنگ و افسانه‌های هندی قرار دارد. در این داستان هم سه قطره خون نشانگر داهایی است که پرجاپتی خدای آفرینش در افسانه‌های هندی به مخاطبینش می‌گفت او در جواب خدایان دیگر، مردم و شیاطین هر بار به گفتن دا دا دا اکتفا می‌کرد و آن‌ها این گفته او را هر بار به‌گونه‌ای مختلف برداشت و تفسیر می‌کردند. حال این سه قطره خون در این داستان همان سه دا یا سه‌نقطه است که می‌توان هر بار به‌گونه‌ای آن را برداشت و تفسیر کرد. خون حیات‌بخش است و سه قطره خون حیاتی در دل کرختی و افسردگی این داستان است.

این داستان سورئالیستی همانند تمام آثار هدایت سرشار از پوچ‌گرایی، حس خودکشی، تنهایی و توهم و گفته‌هایی عمیق و مبهم است که درکشان سخت است. داستان‌های هدایت می‌توانند مخاطب حرفه‌ای را به تفکرهای عمیق وا دارد. سه قطره خون نیز از این قاعده مستثنا نیست و مفاهیم تامل‌برانگیزی در آن وجود دارد که حیرت مخاطب را برمی‌انگیزد.

صادق هدایت نویسنده، داستان‌نویس، مترجم و روشنفکر ایرانی بود. بسیاری از محققان، کتاب «بوف کور» او را، مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند. اندیشه‌های ناسیونالیسمی و سبک رئالیسم پایه‌های اصلی آثار هدایت را تشکیل می‌دهد.

در قسمتی از کتاب صوتی سه قطره خون می‌شنویم:

دیروز بود که اطاقم را جدا کردند، آیا همانطوری که ناظم وعده داد من حالا بکلی معالجه شده‌ام و هفته‌ی دیگر آزاد خواهم شد؟ آیا نا خوش بوده‌ام؟ یکسال است، در تمام این مدت هرچه التماس می‌کردم کاغذ و قلم می‌خواستم بمن نمی‌دادند. همیشه پیش خودم گمان می‌کردم هر ساعتی که قلم و کاغذ بدستم بیفتد چقدر چیزها که نخواهم نوشت… ولی دیروز بدون اینکه خواسته باشم کاغذ و قلم را برایم آوردند. چیزی که آنقدر آرزو می‌کردم، چیزی که انتظارش را داشتم…! اما چه فایده… از دیروز تا حالا هرچه فکر می‌کنم چیزی ندارم که بنویسم. مثل اینست که کسی دست مرا می‌گیرد یا بازویم بی‌حس می‌شود. حالا که دقت می‌کنم مابین خط‌های درهم و برهمی که روی کاغذ کشیده‌ام تنها چیزی که خوانده می‌شود اینست: سه قطره خون.

فهرست مطالب

۲۶ دقیقه
سه قطره خون
 ۲۵ دقیقه، ۲۴ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۹۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

راهنمای دانلود کتاب صوتی سه قطره خون

برای دانلود کتاب صوتی سه قطره خون و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  سه قطره خون
زویا عیدان
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
جالب بود
Joker Shar
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
واقعا محشره...
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۲)