دانلود کتاب صوتی شب و قلندر


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی شب و قلندر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی شب و قلندر

کتاب صوتی شب و قلندر اولین اثر منیژه آرمین، از یک چهارگانه تاریخی است که از زمان مشروطه شروع شده و سپس در ادامه به بررسی چهار دوره مهم تاریخ معاصر می‌پردازد و تلفیقی از افسانه و واقعیت است.

رمان «شب و قلندر» گستره زمانی استقرار قاجار تا مشروطه را دربرمی‌گیرد. داستان ماجرای افراسیاب، سرکرده چهل دزدی است که در سرخ کوه پناه گرفته‌اند و کاروانیان را تاراج می‌کنند. تحول و سرگشتگی افراسیاب، اساس این رمان را دربرگرفته است. نگارنده با تبعیت از ساختار رمان رشد و کمال، بالندگی و استحاله افراسیاب را بیان می‌کند.

داستان این رمان از جایی شروع می‌شود که افراسیاب در یک غارت، قالیچه‌ای در میان بارِ مسافران می‌یابد و فقط اوست که از بین دیگر دزدان صدایی شبیه لالایی مادران در سیاه چادرها را از درون قالیچه می‌شنود که با صدای بادِ صحرا آمیخته شده است. سپس ناگهان تصویر زن روی قالیچه زنده شده و زن از میان قالی بیرون می‌آید.

افراسیاب پس از سال‌ها راهزنی، با دیدن زن درون قالیچه دچار کابوس شده و همراه قالی و بی‌خبر، از راهزنان جدا شده و در جستجوی حقیقت و یافتن جایی که فکر می‌کند صدای درون قالیچه مربوط به آنجاست به راه می‌افتد و از خود می‌پرسد: «من کیستم؟»

نقش‌مایه بنیادینی که رویدادهای «شب و قلندر» بر مبنای آن بسط می‌یابند و پیرنگ داستان را شکل می‌دهد، آشکارا از نمونه‌های کهن‌تر ادبیات داستانیِ فارسی (در هر دو شکل منثور و منظوم آن) اخذ شده و ماهیتی تمثیلی دارد؛ مسیر زندگی شخصیت اصلی با دیدن قالیچه‌ای با نقش زنی زیبارو عوض می‌شود. نقش‌مایه‌ای که در نمونه‌های متأخر، فی‌المثل در امیرارسلان نامدار، تألیف نقیب‌الممالک نیز دریافتنی است. مشابه با همان نمونه‌های کهن، افراسیاب نیز در جست‌وجوی این نقش و ندایش از زندگیِ معهود خود می‌گسلد و چنان که رسم تمثیل‌های عرفانی است، در طلب، منزل ‌به ‌منزل پیش می‌رود.

شب و قلندر، در مرز میان سه رویکرد واقعیت، افسانه و تاریخ در نوسان است و در عین حال به هیچ یک از این سه رویکرد به طور کامل گرایش ندارد. در ابتدای این رمان، شخصیت‌‏های فرعی که تشابه نامی با حاکمان شهرهای مختلف ایران مثل اصفهان و تهران در دوره تاریخی قاجار دارند، وارد رمان می‌شوند. مثل«میرزا جعفر» و«حاج آقا نورالله» و رفته رفته این شخصیت‌های حاشیه‌ای قصه تبدیل به مردان صاحب‌نام در دوره زمامداری حاکمان قاجار می‌شوند. کسانی مثل صمصام السلطنه، ضرغام السطنه، سردار اسعد و سرانجام محمد علی شاه قاجار هم به یکی از شخصیت‌های مطرح رمان شب و قلندر تبدیل می‌شود. به بیان دیگر، یک اثر ادبی که در فصل‏‌های ابتدایی با رویکرد افسانه‌ای شکل گرفته، سرانجام به یک متن داستانی با پس‌زمینه‌‏های مستند تاریخی تبدیل می‌شود. در این رمان جایگاه طبقات مختلف مردم از قشر متوسط و اشراف‌زادگان نیز بررسی شده است.

در قسمتی از کتاب صوتی شب و قلندر می‌شنویم:

شیرین نگار با صدایی شاد و مهربان، که با سردی آن روز در تضاد بود، گفت: «پدر، آن‌ها خانواده من هستند؛ بچه‌ها و شوهرم.» و به کالسکه اشاره کرد. کشیش در ذهن خود گفت: «فیروز خان که خودکشی کرد. یعنی خواجه یوسف این طور گفت. من خودم در مراسم تدفین او شرکت کردم و...»
زن کشیش با نوعی بدگمانی ذاتی، به شیرین نگار خیره شده بود و در همان حال صلیب فلزی را، که بر سینه داشت، لمس می‌کرد.

 ۹ ساعت و ۱۵ دقیقه، ۵۱۲ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۹۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۲۹ دقیقه
بخش اول
۲۷ دقیقه
بخش دوم
۲۷ دقیقه
بخش سوم
۲۸ دقیقه
بخش چهارم
۲۸ دقیقه
بخش پنجم
۲۵ دقیقه
بخش ششم
۲۵ دقیقه
بخش هفتم
۲۷ دقیقه
بخش هشتم
۲۷ دقیقه
بخش نهم
۲۷ دقیقه
بخش دهم
۲۶ دقیقه
بخش یازدهم
۲۷ دقیقه
بخش دوازدهم
۲۸ دقیقه
بخش سیزدهم
۲۷ دقیقه
بخش چهاردهم
۲۶ دقیقه
بخش پانزدهم
۲۷ دقیقه
بخش شانزدهم
۲۷ دقیقه
بخش هفدهم
۲۷ دقیقه
بخش هجدهم
۲۹ دقیقه
بخش نوزدهم
۲۱ دقیقه
بخش بیستم
۱۹ دقیقه
بخش بیست و یکم

راهنمای دانلود کتاب صوتی شب و قلندر

برای دانلود کتاب صوتی شب و قلندر و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  شب و قلندر

نظرات کتاب صوتی شب و قلندر

نسترن رضائی
۱۳۹۸/۹/۱۹
متاسفانه نتوانستم ارتباط خوبی با موضوع کتاب برقرار کنم. با احترام زیاد به راوی محترم داستان، ترجیح می‌دادم داستان را با صدای نافذ و گیرای یک گوینده جوان و با ریتم جذابتری بشنوم چون خود کتاب به اندازه کافی ریتم کندی داشت! البته اواسط داستان دیگر به نحوه گویندگی آقای پور ایمان عادت کردم با این حال به دلیل عدم جذابیت کتاب از قسمت 14 به بعد دیگه داستان رو نتونستم گوش بدم: (
محمد عبدلی
۱۳۹۹/۳/۲۸
واقعا عالی بود
من شخصا داستانهایی که از همین قبیل که افسانه و واقعیت در داستان باهم آمده باشه و آخرشم مخاطب بجز اینکه سرگرم شده تجربه‌ای هم کسب کنه همین کتاب آموزنده بود برای مخاطب
Maryam Soltani
۱۳۹۹/۱۲/۱۰
بسیار عالی بود حتی همسرم که اهل این قبیل کتابها نیستند سه جلدش را گوش دادند و من خودم چندین مرتبه تا بحال گوش داده‌ام امیدوارم جلد چهارمش بزودی وارد بازار شود
مشاهد همه نظرات (۶)