دانلود کتاب صوتی شب و قلندر


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی شب و قلندر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی شب و قلندر

کتاب صوتی شب و قلندر اولین اثر منیژه آرمین، از یک چهارگانه تاریخی است که از زمان مشروطه شروع شده و سپس در ادامه به بررسی چهار دوره مهم تاریخ معاصر می‌پردازد و تلفیقی از افسانه و واقعیت است.

رمان «شب و قلندر» گستره زمانی استقرار قاجار تا مشروطه را دربرمی‌گیرد. داستان ماجرای افراسیاب، سرکرده چهل دزدی است که در سرخ کوه پناه گرفته‌اند و کاروانیان را تاراج می‌کنند. تحول و سرگشتگی افراسیاب، اساس این رمان را دربرگرفته است. نگارنده با تبعیت از ساختار رمان رشد و کمال، بالندگی و استحاله افراسیاب را بیان می‌کند.

داستان این رمان از جایی شروع می‌شود که افراسیاب در یک غارت، قالیچه‌ای در میان بارِ مسافران می‌یابد و فقط اوست که از بین دیگر دزدان صدایی شبیه لالایی مادران در سیاه چادرها را از درون قالیچه می‌شنود که با صدای بادِ صحرا آمیخته شده است. سپس ناگهان تصویر زن روی قالیچه زنده شده و زن از میان قالی بیرون می‌آید.

افراسیاب پس از سال‌ها راهزنی، با دیدن زن درون قالیچه دچار کابوس شده و همراه قالی و بی‌خبر، از راهزنان جدا شده و در جستجوی حقیقت و یافتن جایی که فکر می‌کند صدای درون قالیچه مربوط به آنجاست به راه می‌افتد و از خود می‌پرسد: «من کیستم؟»

نقش‌مایه بنیادینی که رویدادهای «شب و قلندر» بر مبنای آن بسط می‌یابند و پیرنگ داستان را شکل می‌دهد، آشکارا از نمونه‌های کهن‌تر ادبیات داستانیِ فارسی (در هر دو شکل منثور و منظوم آن) اخذ شده و ماهیتی تمثیلی دارد؛ مسیر زندگی شخصیت اصلی با دیدن قالیچه‌ای با نقش زنی زیبارو عوض می‌شود. نقش‌مایه‌ای که در نمونه‌های متأخر، فی‌المثل در امیرارسلان نامدار، تألیف نقیب‌الممالک نیز دریافتنی است. مشابه با همان نمونه‌های کهن، افراسیاب نیز در جست‌وجوی این نقش و ندایش از زندگیِ معهود خود می‌گسلد و چنان که رسم تمثیل‌های عرفانی است، در طلب، منزل ‌به ‌منزل پیش می‌رود.

شب و قلندر، در مرز میان سه رویکرد واقعیت، افسانه و تاریخ در نوسان است و در عین حال به هیچ یک از این سه رویکرد به طور کامل گرایش ندارد. در ابتدای این رمان، شخصیت‌‏های فرعی که تشابه نامی با حاکمان شهرهای مختلف ایران مثل اصفهان و تهران در دوره تاریخی قاجار دارند، وارد رمان می‌شوند. مثل«میرزا جعفر» و«حاج آقا نورالله» و رفته رفته این شخصیت‌های حاشیه‌ای قصه تبدیل به مردان صاحب‌نام در دوره زمامداری حاکمان قاجار می‌شوند. کسانی مثل صمصام السلطنه، ضرغام السطنه، سردار اسعد و سرانجام محمد علی شاه قاجار هم به یکی از شخصیت‌های مطرح رمان شب و قلندر تبدیل می‌شود. به بیان دیگر، یک اثر ادبی که در فصل‏‌های ابتدایی با رویکرد افسانه‌ای شکل گرفته، سرانجام به یک متن داستانی با پس‌زمینه‌‏های مستند تاریخی تبدیل می‌شود. در این رمان جایگاه طبقات مختلف مردم از قشر متوسط و اشراف‌زادگان نیز بررسی شده است.

در قسمتی از کتاب صوتی شب و قلندر می‌شنویم:

شیرین نگار با صدایی شاد و مهربان، که با سردی آن روز در تضاد بود، گفت: «پدر، آن‌ها خانواده من هستند؛ بچه‌ها و شوهرم.» و به کالسکه اشاره کرد. کشیش در ذهن خود گفت: «فیروز خان که خودکشی کرد. یعنی خواجه یوسف این طور گفت. من خودم در مراسم تدفین او شرکت کردم و...»
زن کشیش با نوعی بدگمانی ذاتی، به شیرین نگار خیره شده بود و در همان حال صلیب فلزی را، که بر سینه داشت، لمس می‌کرد.

فهرست مطالب

۲۹ دقیقه
بخش اول
۲۷ دقیقه
بخش دوم
۲۷ دقیقه
بخش سوم
۲۸ دقیقه
بخش چهارم
۲۸ دقیقه
بخش پنجم
۲۵ دقیقه
بخش ششم
۲۵ دقیقه
بخش هفتم
۲۷ دقیقه
بخش هشتم
۲۷ دقیقه
بخش نهم
۲۷ دقیقه
بخش دهم
۲۶ دقیقه
بخش یازدهم
۲۷ دقیقه
بخش دوازدهم
۲۸ دقیقه
بخش سیزدهم
۲۷ دقیقه
بخش چهاردهم
۲۶ دقیقه
بخش پانزدهم
۲۷ دقیقه
بخش شانزدهم
۲۷ دقیقه
بخش هفدهم
۲۷ دقیقه
بخش هجدهم
۲۹ دقیقه
بخش نوزدهم
۲۱ دقیقه
بخش بیستم
۱۹ دقیقه
بخش بیست و یکم
 ۹ ساعت و ۱۵ دقیقه، ۵۱۲ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۷، قیمت الکترونیکی: ۹۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

راهنمای دانلود کتاب صوتی شب و قلندر

برای دانلود کتاب صوتی شب و قلندر و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  شب و قلندر
نسترن رضائی
۱۳۹۸/۴/۱۱
متاسفانه نتوانستم ارتباط خوبی با موضوع کتاب برقرار کنم. با احترام زیاد به راوی محترم داستان، ترجیح می دادم داستان را با صدای نافذ و گیرای یک گوینده جوان و با ریتم جذابتری بشنوم چون خود کتاب به اندازه بیشتر...
صمدآقا آقا
۱۳۹۸/۷/۱۴
ریتم گتاب گویا همین هست که استاد پورایمان بیان میکنن
صمدآقا آقا
۱۳۹۸/۷/۱۴
عالی هست. اگه اهل فارس وبختیاری هستید حتما گوش بدید. ایول به رامین پورایمان
Mehrsa Saadat
۱۳۹۸/۵/۳۱
من این کتابو چند سال پیش گرفتم از کتابخونه !! متاسفانه ازش خوشم نیومد نصف بیشترشو خوندم انقدر جذبم نکرد ک نتونم بزارمش کنار... بقیشو سریع و بی حوصله خوندم ک فقط تموم شه
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۳)