دانلود کتاب صوتی قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک


خرید کتاب صوتی

برای دانلود قانونی کتاب صوتی قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب صوتی قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک

نسیم نیکولاس طالب در کتاب صوتی قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک تلاش می‌کند نوع نگاه و روش تفکر شما را نسبت به مسائل گوناگون تغییر دهد و الگوهای رایج منطقی و استدلالی‌تان را دچار چالش کند.

کتاب قوی سیاه (The black swan) بعد ار انتشار تا 36 هفته متوالی به عنوان پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز شناخته شد. موضوع اصلی این اثر درک و مدیریت ریسک‌های نشأت گرفته از رخدادهایی بی‌سابقه است، رخدادهایی که نتایج سنگینی دارند اما کسی در انتظار آن‌ها نیست یا احتمال روی دادنشان بسیار کم است. پیدایش گوگل، جنگ ایران و عراق، ظهور داعش، جگ سوریه، جنگ جهانی اول، فروش کتاب‌های هری پاتر و... از اتفاقاتی هستند که می‌توان اصطلاح قوی سیاه را به آن‌ها داد.

قبل از کشف قاره استرالیا تمامی مردم تصور می‌کردند که همه قوهای روی کره زمین سفید هستند. این باور از یک شهود عمیق و باورپذیر ناشی می‌شد یعنی هیچ‌کس هرگز قویی به رنگی غیر از سفید ندیده بود. به همین دلیل همه اطمینان داشتند که تنها قوی سفید وجود دارد و نه قویی با رنگی دیگر. پیدا شدن نخستین قوی سیاه به قدری برای پرنده‌شناسان عجیب بود که تعدادی از آنان تا قوی سیاه را از نزدیک ندیدند باور نکردند. داستان قوی سیاه از همین نقطه شکل می‌گیرد.

کتاب قوی سیاه محدودیت علم را به شما نشان می‌دهد. نسیم نیکلاس طالب (Nassim Nicholas Taleb) در این کتاب به شما اثبات می‌کند که برخی اوقات مشت نمونه خروار نیست. باور یک دنیا گاهی با دیدن یک قوی سیاه تغییر می‌کند.

این کتاب صوتی بر روی تأثیرات نادر و غیرقابل پیش‌بینی داده پرت و کوشش انسان برای پیدا کردن یک راه‌حل ساده و قابل توضیح برای این موضوع متمرکز است. در علم آمار داده پرت به داده‌ای می‌گویند که با داده‌ها و نمونه‌های دیگر فاصله قابل توجهی داشته باشد. نسیم طالب نام این اتفاق را تئوری قوی سیاه گذاشته است.

یکی از اصلی‌ترین مباحثی که در کتاب قوی سیاه مورد بررسی قرار می‌گیرد، پیش‌گیری از پیش‌بینی و مقاوم شدن در برابر شکست و همچنین رویدادهای منفی است. این کتاب می‌کوشد بیان کند که تئوری قوی سیاه و دیدنش به شما بستگی دارد. به این معنا که هر رخدادی برای هر فردی هیچ تعجبی ندارد. نیکلاس طالب می‌گوید: «باید درست هدف‌گذاری کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید یک قوی سیاه را به قوی سفید تبدیل کنید.»

نسیم نیکولاس مردم را در ارتباط با قوی سیاه به دو دسته تقسیم می‌کند. دسته اول پیشگویانی که با مدل‌های ریاضی و نمودار گاوس سعی می‌کنند جهان را به شکل متوسط یا میانی مشاهده کنند، دسته دوم کسانی که اعتقاد دارند دنیا یک کرانستان است و احتمال انحراف از معیار بسیار است و فقط در کرانستان تئوری قوی سیاه اتفاق می‌افتد.

کتاب صوتی قوی سیاه از مجموعه 5 جلدی با عنوان اصلی اینسرتو به معنای نامشخص است. این کتاب با مقدمه‌ای هیجان‌انگیز شروع می‌شود. طالب داستان جالبی از دیدن نخستین قوی سیاه در استرالیا را روایت می‌کند. سپس شرح می‌دهد که دیدن فقط یک قوی سیاه این واقعیت را نشان می‌دهد که یک مصداق می‌تواند یک باور را از اعتبار ساقط کند.

نیکلاس طالب از این مسئله فلسفی – منطقی فراتر رفته و به واقعیتی تجربی وارد می‌شود. واقعیتی که قادر است قوی سیاه دنیای تفکرات شما باشد. اتفاقی بیرون از چهارچوب زندگی که بسیار تأثیرگذار است و شما را وادار می‌کند تا بعد از رخدادش برای علت آن در پی توضیح باشید. او در این کتابِ روشن‌گرانه با نثر روان خود توضیح می‌دهد که این اتفاقاتِ قوی سیاه تقریباً تمام مسائل مربوط به دنیای ما را شرح می‌دهند. با این وجود ما و به‌خصوص متخصصان آن‌ها را نمی‌بینیم.

شنیدن کتاب قوی سیاه به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب به افرادی که به تفکر و تأمل درباره ناشناخته‌ها و قدرت آن‌ها علاقه‌مند هستند توصیه می‌شود.

با نسیم نیکلاس طالب بیشتر آشنا شویم:

نسیم نیکلاس طالب در سال 1960 در لبنان به دنیا آمد. او دانشور، نویسنده، آماردان و تحلیلگر ریسک لبنانی – آمریکایی است که آثارش بر مباحث تصادفی بودن و احتمال و عدم قطعیت تمرکز دارد. طالب مدرک علوم مدیریت خود را از دانشگاه دوفین پاریس دریافت کرده است. او به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی تسلط دارد و به زبان‌های اسپانیایی و ایتالیایی نیز می‌تواند صحبت کند. همچنین او قادر است متون کلاسیک به لاتین، آرامی، یونانی، عبری باستان و کنعانی را از بَر بخواند.

او از سال 2008 در دانشکده مهندسی تاندون دانشگاه نیویورک به تدریس مهندسی ریسک مشغول است. طالب در مطبوعات نیز فعالیت دارد و از سپتامبر 2014 در نشریه تخصصی ریسک‌اند دیسیژن آنالیسیس ویرایشگر ارشد است. او پیش‌بینی‌های بسیار دقیقی در حوزه اقتصاد و بازار بورس دارد و هم‌اکنون در سِمَت مشاور در شرکت بزرگ یونیورسا اینوستمنت در فلوریدای آمریکا مشغول به کار است.

در بخشی از کتاب صوتی قوی سیاه می‌شنویم:

فرض کنیم کاروبار شما نیز مانند ایوژنیا در گرو شگفتی‌آفرینی یک قوی سیاه است. یعنی شما یک بوقلمون معکوس هستید. چون به امید رسیدن به یک دستاورد بزرگ سختی‌ها را تحمل می‌کنید. کارهای فکری، علمی و هنری به کرانستان تعلق دارند. در این سرزمین توده فشرده‌ای از موفقیت نصیب چند تن انگشت‌شمار می‌شود که بخش بزرگی از کاسه را از آنِ خود می‌کنند. به نظر می‌رسد در تمام حرفه‌هایی که من آن‌ها را زنده و گیرا می‌یابم، وضع به همین منوال است. هنوز دارم دنبال یک نقیض می‌گردم. دنبال حرفه‌ای در میانستان که دلگیر نباشد.

ما با به رسمیت شناختن نقش این توده فشرده و عمل به فراخور آن ناگزیر دو جور رنج، رنج اجتماعی و رنج بیولوژیک را بر خود هموار می‌کنیم. از یک سو ما در اجتماعی زندگی می‌کنیم که در آن نظام پاداش بر پایه توهم ساختارمند بودن نظام اجتماعی استوار شده است. به همین سبب به طور منظم از ما انتظار پیشرفت دارند و از سوی دیگر نظام پاداش هورمونی ما هم خواهان نتایج یکنواخت و ملموس است چون این نظام نیز گمان دارد جهان یکنواخت و راست‌کردار است و در دام خطای تأییدجویی گرفتار می‌آید.

 ۱۷ ساعت و ۵۲ دقیقه، ۹۸۳ مگابایت، زبان فارسی، MP3، 
چاپ ۱۳۹۹، قیمت الکترونیکی: ۲۸۰۰۰ ت - 8.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب صوتی

فهرست مطالب

۱ دقیقه
معرفی
۱۱ دقیقه
یادداشت مترجم
۴۲ دقیقه
دیباچه - درباره بال و پر پرندگان
۶۸ دقیقه
بخش یکم - ناکتاب‌خانه اوبرتواکو یا ما چگونه اعتبارجویی می‌کنیم؟ - فصل اول: کارآموزی یک شکاک تجربی
۱۱ دقیقه
فصل دوم - قوی سیاه ایوژنیا
۳۸ دقیقه
فصل سوم - بورس‌باز و سلمانی
۴۲ دقیقه
فصل چهارم - هزارویک روز یا چگونه می‌توان هالو نبود؟
۴۱ دقیقه
فصل پنجم - تأیید بی‌تأیید
۸۰ دقیقه
فصل ششم - مغلطه قصه‌پردزای
۵۳ دقیقه
فصل هفتم - زندگی در اتاق انتظار
۷۸ دقیقه
فصل هشتم - اقبال بی‌زوال جیاکومو کازانووا: مسئله شاهد خاموش
۴۴ دقیقه
فصل نهم - مغلطه بازی‌پنداری یا عدم قطعیت کتابی
۱۰۷ دقیقه
بخش دوم - ما نمی‌توانیم پیش‌گویی کنیم - فصل دهم: رسوایی پیش‌گویی
۹۰ دقیقه
فصل یازدهم - در جست‌وجوی فضله پرندگان
۳۸ دقیقه
فصل دوازدهم - رویای شناخت‌سالاری
۴۰ دقیقه
فصل سیزدهم - آپلس نقاش یا اگر نتوانید پیش‌بینی کنید چه می‌کنید؟
۵۵ دقیقه
بخش سوم - قوهای کبود کرانستان - فصل چهاردهم: از میانستان به کرانستان و برگشت
۸۰ دقیقه
فصل پانزدهم - نمودار زنگوله‌ای، این کلاهبرداری فکری
۷۰ دقیقه
فصل شانزدهم - زیبایی‌شناسی بختانگی
۴۵ دقیقه
فصل هفدهم - دیوانگان جان لاک یا نمودارهای زنگوله‌ای نابه‌جا
۲۲ دقیقه
فصل هجدهم - عدم قطعیت اهل نیرنگ
۱۳ دقیقه
فصل نوزدهم - پنجاه پنجاه یا چگونه با قوی سیاه مساوی کنیم؟
۵ دقیقه
پس‌گفتار - قوهای سپید ایوژنیا

راهنمای دانلود کتاب صوتی قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک

برای دانلود کتاب صوتی قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب صوتی  قوی سیاه: اندیشه ورزی پیرامون ریسک
ya hosseini
۱۳۹۹/۴/۲
به شدت کتاب قشنگی است، دید جدیدی به زندگی مالی میدهد...
mohammad ashjaei
۱۳۹۹/۶/۱۰
کتاب سنگینی هست، صرفا صوتی کفایت نمیکند
هما راستین
۱۳۹۹/۴/۱۴
کتابی است چند بعدی که ساختار شکنی عظیمی در افکار و عادتها و نگرشهای ما ایجاد میکنه و بسیار برای من مفید ه و نگرش هام و زیر و رو کرد
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱۰)