دانلود کتاب ضیافت


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ضیافت و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ضیافت

کتاب ضیافت نوشتۀ افلاطون، رساله‌ای درباره عشق با حالت روایی و داستانی است. ضیافت یکی از مهمترین دیالوگ‌های افلاطون با موضوع اروس یا عشق است که در یکی از مهمانی‌های آتن، که سقراط نیز حضور داشته، اتفاق می‌افتد.

این دیالوگ از دیالوگ‌های سقراطی افلاطون است که در آن‌ها سقراط چهره اول آن است. این رساله به گونه روایتی‌‌ست که در بخشی از آن خواننده شاهد گفت و گوی بازیگران آن با یکدیگر است. تاریخ نگارش این رساله به درستی آشکار نیست ولی از قراین برمی‌آید که پس از سال ۳۸۵ (پیش از میلاد) نوشته‌ شده باشد.

آریستوکلس ملقب به افلاطون (Plato) یا پلاتون، دومین فیلسوف از فیلسوفان بزرگ سه‌گانه یونانی (سقراط، افلاطون و ارسطو) است. افلاطون نخستین فیلسوفی است که آثار مکتوبی از او به جا مانده . همچنین بسیاری او را بزرگ‍‎ترین فیلسوف تاریخ می‌دانند. چیزی که بیش از نام خود افلاطون شهرت دارد و شاید عامل آشنایی عامه مردم با افلاطون است، مفهومی به نام عشق افلاطونی‌ست. ریشه این عبارت به همین کتاب بر می‌گردد.

ضیافت (Syposium) تعریف افلاطون از عشق است، چنانکه نام دیگر آن رساله‌ای در باب عشق است. افلاطون فیلسوفی پر سر و صداست. کسی که مجموعه گفته‌های سقراط را به نوشته تبدیل کرده است و همین کار باعث شده بسیاری تردید ببرند که سقراط شخصیتی زاده ذهن افلاطون است و اصلاً وجود خارجی نداشته است. از طرف دیگر برخی صاحب نظران و فلاسفه جدید معتقدند افلاطون فلسفه را از آنچه هدف اصلی‌اش بود دور کردند. به زعم آنان فلسفه برای این به وجود آمده بود تا انسان و جامعه را به خودآگاهی برساند و زندگی را برای نسل بشر لذت بخش بسازد. با همه این اوصاف کتاب ضیافت می‌تواند نگاهی جدید باشد به یکی از غنی‌ترین مفاهیم بشری، عشق.

در بخشی از کتاب ضیافت می‌خوانیم:

آپولودوروس به دوست خود گفت:

گویا موضوعى را که از من مى‌پرسى، هنوز به خاطر داشته باشم. چه من دیروز هنگامى که از فالِرون به شهر خود باز مى‌گشتم، در راه یکى از رفقایم به نام گلاکون که من را از پشتِ سر دیده بود، از دور به شوخى صدایم کرده و مرا نزد خود خواند. پس من ایستادم تا او رسید و گفت:

اى فالِرون، آیا ممکن است لحظه‌اى ایستاده از گفتگوهایى که درباره‌ى عشق در خانه‌ى آگاتون و با حضور سقراط و آلکیبیادس و چند نفر دیگر انجام شد برایم تعریف کرده و مرا از آن آگاه سازى. من بسیار مشتاقم تا حرف‌هایى را که درباره‌ى عشق گفته شده بشنوم. زیرا رفیق من فونیکس پسرِ فیلیپوس از آن باخبر بوده به من اظهار داشت و گفت که تو مى‌توانى آن داستان را واضح و به‌ طور مشروح بازگویى. پس لطف خود را از من دریغ مدار و شرح آن ماجرا را برایم حکایت کن. چه من تو را در نقل اخبارِ دوستانت راستگو یافته‌ام.

 ۱۶۰ صفحه، ۱ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-2575-00-0 

چاپ ۱۳۹۳: ۸۵۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۳۵۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

دیباچه
سرگذشت و زندگانى افلاطون
اصل و نسب افلاطون
تعبیر خواب سقراط
مرگ سقراط
سفرهاى افلاطون
تأسیس نخستین آکادمى توسط افلاطون
حضور ارسطو در آکادمى
روش تدریس افلاطون
آثار افلاطون
ویژگى‌هاى رسائل افلاطون
چگونگى آثار افلاطون
بهترین شیوه تعلیم و تعلّم
خصایص کتاب‌هاى افلاطون
روش آموزه‌هاى سقراطى
ویژگى فلسفه افلاطون
کتاب ضیافت (مهمانى)
متن رساله ضیافت
پى‌گفتار از ناشر

راهنمای دانلود کتاب ضیافت

برای دانلود کتاب ضیافت و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ضیافت

نظرات کتاب ضیافت

کوشا عابدینی نسب
۱۳۹۸/۲/۲۰
کتاب جالبی بود. احتمالا دوستان گمان می‌کنند کتابی فلسفی و خواندن آن خسته کننده خواهد بود. این طور نیست. کتاب در قالب گفتگو و داستان گونه است. رساله‌ای در باب معنای عشق. من خواندن آن را توصیه می‌کنم.
mohsen ebi
۱۳۹۹/۱/۱۴
عیدی خوبی بود, بعضی جاها فاصله بین لغات رعایت نشده بود, برای من هم دانش و تفکر در اون دوران خیلی جالب بود و هم این که همزمان با داستان صوتی پر که اون هم عیدی کتابراه بود داشتم مطالعه می‌کردم که نور علی نور شد مخصوصا قسمتای صحبت سقراط و بعد اون الکیبیادس. ممنون از کتابراه و ناشرانش بابت عیدی. این کتاب رو حتما بخونید
Mina Tabar
۱۳۹۹/۲/۲۰
بهتره در قسمت معرفی کتاب قید بشه که صرفا به معرفی افلاطون و اثارش (زندگینامه) پرداخته میشه از زبان نویسنده، متی از کتابها و اثار افلاطون درش وجود ندارد فقط یک داستان کوتاه اورده شده. خسته کننده بود چون خیلی گزافه گویی شده بود خیلی کوتاه تر و در قالب متنی بهتری هم میشد به بررسی زندگینامه افلاطون پرداخت.
مشاهد همه نظرات (۴۳)