دانلود کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)

ژان گور در کتاب قزلباش شاه، به بررسی تاریخ سلسلۀ صفویه، به ویژه دوران پادشاهی «شاه عباس کبیر» پرداخته است.

در کتاب قزلباش شاه (The Great Shah Abbas)، از چگونگی پیدایش سلسلۀ صفوی و بر تخت نشستن شاه عباس، حوادث و وقایع رخ داده در آن دوره همچون: نبرد با ازبکان؛ ورود برادران «شرلی» در 1008 هـ.ق و پایان تاخت و تاز ازبکان در خراسان؛ چگونگی ورود شرلی‌ها به قزوین و اصفهان؛ سفر شاه به مشهد به سال 1011ق به منظور آزمایش آمادگی ارتش ایران؛ چگونگی سقوط آخرین پایگاه نظامی در قفقاز؛ اوضاع سرزمین گرجستان در زمان پادشاهی شاه عباس و نوع رابطۀ سیاسی آن‌ها با ایران؛ استعمار پرتغالی‌ها در خلیج‌فارس؛ فتح بغداد در سال 1032ق و… و چگونگی مرگ شاه عباس، مطرح و شرح داده شده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
قزلباش یعنی سرخ سر. قزلباش‌ها سربازان ارتش ایران در اوایل سلطنت با عظمت ایرانی نژاد صفویه بودند که کلاه دوازده ترک- کنگره قرمز که دُورِ آن پارچه سفید کم عرضی پیچیده بودند بر سر می‌گذاشتند. معروف است که سلطان حیدر پدر شاه اسمعیل بانی سلسله صفوی شبی یکی از اولیاء یا اقطاب را در خواب دیده بود که او را تشویق می‌کند که عمّامه ترکمانی را به کلاه دوازده تَرَک به نشانة دوازده امام شیعیان مبّدل نماید، او هم قبول کرد و از فردای آن شب این سرپوش کلاه رسمی طرفداران صفویه گردید و به قزلباش معروف شدند.

قزلباش‌ها از سی‌ودو طایفه بزرگ و کوچک تشکیل می‌شدند که اَهَم آن‌ها طوایف روملو، استاجلو، شاملو، ذوالقدر، بیات، قاجار، افشار، تکلو و ترکمن بودند.

غالب این‌ها شیعی مذهب امّا چون اکثریت اهالی ایران زمینی سنّی بودند این‌ها تا ظهور شاه اسماعیل صفوی که با استفاده از همین مذهب شیعه مرکزیّتی برای مملکت درست کردند، دین خود را زیاد آشکار نمی‌کردند.

 ۱۰۱۶ صفحه، ۵ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-9915-30-2 

چاپ ۱۳۸۹: ۷۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۲۹۹۰۰ ت - 9.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)

برای دانلود کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر) و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)
Hemmat . n
۱۳۹۶/۵/۱۳
عرض ادب؛ دوره‌ی صفویه یکی از دوران‌های خاص و درخشان در تاریخ ایران پس از اسلام می‌باشد. ایران پس از اسلام، دوره‌ی شکل‌گیری حکومت‌های «ترک زبان»‌ی است که با سلطنت غزنویان در قرن چهارم شروع و 1000 سال بیشتر...
فاطمه قزلباش
۱۳۹۷/۱۱/۸
خوب
نیلوفر ملک نیا
۱۳۹۷/۸/۲۰
وای مرسی من خیلی دنبال این کتاب بودم
مشاهد همه دیدگاه‌ها (۱۴)