دانلود کتاب ما باختیم


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب ما باختیم و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب ما باختیم

کتاب ما باختیم - وب‌نوشت‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴، تالیف سید محمدعلی ابطحی، سیر روزانه فضای اصلاحات در دوران سخت تغییر ریاست جمهوری از آقای خاتمی به آقای احمدی نژاد است. یکی از مستندترین کارهایی است که می‌تواند برای نسل جدید و مورخان و همچنین در جهت کمک کردن به شفافیت زوایای تاریخی آن دوران مفید باشد.

اواخر دوران اصلاحات، سید محمدعلی ابطحی معاون و مشاور آقای خاتمی بودند. در جامعه جهانی سیستم ارتباطی تازه‌ای بنام اینترنت ظهور پیدا کرده بود و تازه در سال‌های اولیه دهه هشتاد شمسی امکانات وبلاگ‌نویسی به زبان فارسی به وجود آمده بود. او از همان ابتدا علاقه ویژه‌ای به این فضا داشت. به همین دلیل علیرغم داشتن مدیریتی در سطح معاونت و مشاورت رییس جمهور، وبلاگی با نام وبنوشت درست کردند.

در آن شرایط این کار خارق‌ العاده و آوانگاردی بود. مضمون بیشتر آن‌ها سیاسی بود و بیشتر ناظر به تحلیل اخبار و اطلاعات آن روزها. وبلاگ خوانندگان عجیبی داشت. موافقان و مخالفان. سال اول وبنوشت‌ها که تمام شد، اواخر دولت آقای خاتمی بود. مطالب سال اول را در دو جلد به شکل کتاب منتشر شد.

وقتی برای چاپ سال‌های بعدی اقدام شد، زمان ریاست جمهوری معجزه قرن فرا رسیده بود و امکان گرفتن مجوز نبود.

کتاب ما باختیم، مطالب سال دوم نوشته‌های وبلاگم هست. از آذر ۱۳۸۳ تا آذر ۱۳۸۴. سالی که همیشه در سپهر سیاسی ایران به تلخی باقی می‌ماند. دوران تغییر غریبی در سیاست ایران. دورانی که ما در انتخابات باختیم.

ما در آن سال البته انتخابات را باختیم. اصلاح‌ طلبان نتوانستند یکی از آقایان هاشمی رفسنجانی، کروبی، معین، مهر علیزاده را به ریاست جمهوری برسانند. جزئیات این باختن - که فقط گل به خودی - و به دلیل تعدد کاندیداهای جبهه اصلاحات بود را به عنوان یک نگاه تاریخی می‌توانید در کتاب ما باختیم بخوانید. البته اکنون که فضای سیاسی کشور متفاوت شده است.

در بخشی از کتاب ما باختیم می‌خوانیم:

دیشب بیدار ماندم تا نهایتاً فهمیدم که آقای احمدی‌ نژاد ‌رئیس‌جمهور ایران شد. من مخالف آقای احمدی‌ نژاد بودم و همه تحلیل‌هایم را هم در این مورد با رعایت اصول اخلاقی نوشتم. امّا ایشان رأی آورد و توانست ‌رئیس‌ جمهور ایران شود و طبعا احترام رای مردم لازم است.

اما آقای ‌احمدی‌نژاد در این انتخابات آدم خوش‌شانسی بود چون:

- در دور اوّل سه کاندیدای اصلاح‌ طلب: کروبی، معین و مهرعلیزاده و تا حدودی هاشمی‌ رفسنجانی آراء یکدیگر را تقسیم کردند.

- عدۀ زیادی از مخاطبان اصلاح‌طلبان بی‌توجه به آنچه در انتظارشان هست، نازها کردند و تحریم‌ها و...

- بعضی از کاندیداهای ‌اصلاح‌ طلب وعده‌هایی دادند که یا بوی عوام‌ فریبی‌ می‌داد و یا بوی خواص فریبی و بسیاری از مردم از شعارهای خواص فریب در واقعیت جغرافیای سیاسی کشور بوی جنگ داخلی استشمام کردند.

- حرف‌های اقتصادی تقریباً در فضای تبلیغات سیاسی ما کمرنگ بود. به نخبه‌ها و فرهیختگان توجه کردیم و به لشکر مردم عادی که به فکر معیشت خود هستند، توجه کمتری داشتیم.

- در تبلیغات سایر کاندیداها مجموعه نیروهایی که فارغ از مسائل سیاسی دغدغۀ دین داشتند فراموش شدند. حتی در تبلیغات آقای هاشمی رفسنجانی نیز توجه به مسائل دینی مخاطبان گم بود. حمیّت مداحان و امامان غیر سیاسی مساجد حجم فراوانی نیرو، در اختیار فکر و احساس خود دارند.

- فرصت‌سوزی‌های هفت ساله «ما» هم در جبهۀ اصلاحات نا امیدی زیادی ایجاد کرده بود.

 ۴۱۶ صفحه، ۷۶۸ کیلوبایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-964-374-725-1 

چاپ ۱۳۹۶: ۳۰۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

یادداشت ناشر
یادداشت نویسنده
ما باختیم وب‌ نوشته‌ها (آذر ۱۳۸۳ - آذر ۱۳۸۴)
آذر 1383
دی ۱۳۸۳
بهمن ۱۳۸۳
اسفند ۱۳۸۳
فروردین ۱۳۸۴
اردیبهشت ۱۳۸۴
خرداد ۱۳۸۴
تیر ۱۳۸۴
مرداد ۱۳۸۴
شهریور ۱۳۸۴
مهر ۱۳۸۴
آبان 

راهنمای دانلود کتاب ما باختیم

برای دانلود کتاب ما باختیم و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  ما باختیم

نظرات کتاب ما باختیم

Mahdi Hamzelou
۱۳۹۷/۴/۵
همشون سر و ته یه کرباسند ولی خواندن این مطالب باعث میشه تو انتخابهای بعدی بیشتر حواسمون رو جمع کنیم و فریب خیمه شب بازی‌ها رو نخوریم
علیرضا علوی
۱۳۹۷/۴/۲
اصلاح‌طلب، اصول‌گرا = مار دو سر
کاوه عزیزی
۱۳۹۷/۳/۱۰
جالب و خواندنی خاطرات روزانه سالهای 84 و 83 آقای ابطحی معاون خاتمی در سال شکست اصلاح طلبان از احمدی نژاد.
مشاهد همه نظرات (۹)