دانلود کتاب مبانی معرفت شناسی امنیت و دفاع


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب مبانی معرفت شناسی امنیت و دفاع و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب مبانی معرفت شناسی امنیت و دفاع

کتاب مبانی معرفت شناسی امنیت و دفاع نوشته اسماعیل منصوری لاریجانی، به امنیت داخلی و ملی و عدالت اجتماعی در ایران می‌پردازد و آن‌ها را از جنبه‌های مذهبی و جامعه‌شناسی مورد بررسی قرار می‌دهد.

همواره در طول تاریخ، بحث امنیت و دفاع برای کشورهای بزرگ و کوچک مطرح بوده، اما در این روزگار به دلیل مسابقات تسلیحاتی و ذخائر سلاح‌های استراتژیک، اهمیت ویژه‌ای دارد؛ مخصوصاً برای کشورهای مستقلی همچون جمهوری اسلامی ایران که هشت سال جنگ تحمیلی را نیز تجربه کرده است.

امنیت و دفاع از هر جهت و برای هر کشوری بسیار مهم و لازم است، به همین دلیل این کتاب پس از معناشناسی واژه امنیت، به بحث رکن‌های سه‌گانه معرفت‌شناسی شامل خداشناسی، انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی امنیت و دفاع می‌پردازد.

امنیت در همه ابعاد فردی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، قضایی و ... نیاز ضروری فرد و جامعه است که باید آحاد ملت، حکومت‌ها و دولت‌ها در ایجاد و گسترش آن، تمام امکانات و توان خود را به کار گیرند.

خواندن کتاب مبانی معرفت‌شناسی امنیت و دفاع به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب به آن دسته از افرادی که به حوزه علوم سیاسی به خصوص مباحث مربوط به امنیت ملی علاقه‌مند هستند، پیشنهاد می‌شود.

در بخشی از کتاب مبانی معرفت‌شناسی امنیت و دفاع می‌خوانیم:

دفاع از ماده دفع (به فتح دال) به معنی شدت دور کردن، باز داشتن، بازگشتن، چیزی را به طرفی فشار دادن و پس دادن است.

در اصطلاح در اینجا به معنی دور کردن حمله و هجوم نظامی دشمنان اسلام است. چنان ‌که از آیات قرآن کریم بر می‌آید: «اگر خداوند بعضی از مردم را به وسیله بعضی دیگر دفع نکند، دیرها و صومعه‌ها، و معابد یهود و نصارا و مساجدی که نام خدا در آن بسیار برده می‌شود ویران می‌گردد.»

منع و رفع هر گونه تعرض و تجاوز دشمن به منابع و منافع مادی و معنوی فرد یا گروه را دفاع می‌گویند. به مفهوم کامل و جامع (فرهنگی، اجتماعی،سیاسی، اقتصادی، علمی و فناورانه و نظامی) مورد نظر است.

دفاع مبتنی بر آموزه‌های دینی و اندیشه و نظریه‌های دفاعی حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری به طراحی و به کارگیری مجموعه توانمندی‌های بالقوه و بالفعل کشور در کلیه مولفه‌های قدرت ملی و عناصر تشکیل‌دهنده آنها و به منظور دفاع از اسلام، مقاومت ملی و مردمی در برابر هر گونه تهدید و هجوم دشمن برای حفظ استقلال، تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی ایران اطلاق می‌شود.

لذا می‌توان گفت که دفاع در تعریف جامع آن عبارت است از «تدابیری که توسط یک یا چند کشور برای مقاومت در مقابل حملات سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی، روانی و یا تکنولوژیک اتخاذ می‌شود. توانایی‌های دفاعی بازدارندگی را تقویت می‌کند، و بازدارندگی به این توانایی‌ها نیرو می‌بخشد.»

 ۲۷۵ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-622-6350-12-9 

چاپ ۱۳۹۷: ۲۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۱۰۰۰۰ ت - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

پیشگفتار
مقدمه
فصل اول: کلّیات
فصل دوم: مبانی هستی‌شناسی در حوزه دفاع و امنیت
فصل سوم: انسان‌شناسی
فصل چهارم: جامعه‌شناسی امنیت و دفاع
فصل پنجم: راه‌کارهای زمینه‌ساز امنیت فردی و اجتماعی مبتنی بر آموزه‌های دینی
منابع

راهنمای دانلود کتاب مبانی معرفت شناسی امنیت و دفاع

برای دانلود کتاب مبانی معرفت شناسی امنیت و دفاع و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  مبانی معرفت شناسی امنیت و دفاع