دانلود کتاب نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها

کتاب نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها نوشته‌ی ویلیام ا. کتس، جلد هفتم از مجموعه درسنامه‌ی مرجع‌‌شناسی عمومی و تخصصی فارسی و غیرفارسی است.

کتاب با ارزش واژه‌نامه‌ها (Introduction to Reference Work) از مجموعه‌ی هفت جلدی مرجع‌‌شناسی، از سال ۱۹۹۹ تاکنون بیش از هشت بار ویرایش و صدها هزار نسخه از آن در سراسر جهان عرضه شده است. در این مجموعه فرایندهای مختلف مرجع، انواع مرجع، تاثیر فناوری اطلاعات بر خدمات مرجع و منابع مهم مرجع موجود در کتابخانه‌ها به خصوص منابع الکترونیکی به زبانی ساده توصیف شده است. مترجمان به هنگام ضرورت در بخش‌هایی از این کتاب تلاش کرده‌اند منابع فارسی مرتبط با موضوع را نیز به آن اضافه کنند به همین دلیل از این کتاب برای تدریس دروس مختلف مراجع فارسی نیز می‌توان استفاده کرد.

ویلیام ا. کتس (William A. Katz) پروفسور و مدرس مدرسه علوم و سیاست‌های اطلاع‌رسانی در دانشگاه ایالتی نیویورک است. وی هم اکنون ویراستار چندین مجله و مجموعه معتبر در حوزه‌های مختلف کتابداری به خصوص خدمات مرجع است و چندین سال به عنوان کتابدار در یکی از دانشگاه‌ها و در بخش ویراستاری انجمن کتابداران آمریکا شاغل بوده است.

در بخشی از کتاب نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها (indexing and abstracting services) می‌خوانیم:

نمایه‌نامه‌های استنادی از این جهت که رهیافت متفاوتی را برای جستجو عرضه کرده است نیز منحصر به فرد است. همان‌گونه که از نام نمایه‌نامه مشخص است، مسیر دسترسی مراجعی است که به این مقاله‌ها استناد کرده‌اند. برای شناخت بیشتر بهتر است نسخه‌های چاپی بررسی شوند. (برعکس، برای جستجوی روزانه نسخه درون خطی آن بسیار بسیار برتر است). نسخه‌های چاپی به شکل‌های خاصی سازماندهی شده‌اند. از هر نمایه‌نامه سه بخش دارد:

۱. The Citation Index (نمایه استنادی)؛ که مقاله‌های استناد شده را بر اساس الفبای نویسنده تنظیم می‌کند. عنوان مقاله در زیر نام نویسنده می‌آید. و در زیر هر مقاله، فهرست کسانی که به آن استناد کرده‌اند ذکر شده است. بیشتر منابع به صورت اختصاری ذکر شده‌اند.

۲. The Source Index (نمایه منبع)؛ که اطلاعات کتاب‌شناختی پایه هر مقاله موجود در The Citation Index را ارائه می‌کند.

٣. The Permuterm Subject Index (نمایه موضوعی جایگشتی)؛ که مقاله‌ها را بر اساس موضوع، یعنی کلمات مهم عنوان، نمایه می‌کند.

این نمایه‌نامه‌ها بر این اساس استوار هستند که جستجو‌ کنندگان با نام نویسنده در آن حوزه موضوعی خاص آشنا هستند. همین منطق برای جستجوی الکترونیکی هم وجود دارد. برای مثال، فردی که در جستجوی منابعی در حوزه آتش‌فشان ژاپن است احتمالا می‌داند که متخصص پیشگام در این حوزه Kazlo Iskiguro است. سپس، استفاده‌ کننده در Citation Index به دنبال ISkiguro Kazuo می‌گردد. در زیر نام وی، اسم هفت نویسنده دیگر ذکر شده است که به مقاله یا کتاب او استناد کرده‌اند. پیش فرض آن این است که این هفت نفر هم درباره آتش‌فشان ژاپن مطلب نوشته‌اند. علاوه بر آن، با استناد به Iskiguro مشخص می‌شود که آن‌ها هم با وی آشنا هستند و هم حوزه موضوعی مربوط به او. سپس جستجو‌ کننده می‌تواند در Source Index (نمایه منبع) نام آن هفت نفر را جستجو کند و مقاله‌ها یا کتاب‌های آن‌ها را شناسایی کند.

دسته کتابداری،
 ۱۹۰ صفحه، ۲ مگابایت، زبان فارسی، PDF، 
شابک: 978-964-7143-65-3 

چاپ ۱۳۹۳: ۸۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۴۰۰۰ ت - 1.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

راهنمای دانلود کتاب نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها

برای دانلود کتاب نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها

نظرات کتاب نمایه‌نامه‌ها و چکیده‌نامه‌ها

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.