دانلود کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا

  • از: یاسمن فرهنگ پور
  • ناشر: انتشارات نسل روشن
  • ۰ رای
  • برای دانلود قانونی کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.


خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

برای دانلود قانونی کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان دانلود کنید.

معرفی کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا

یاسمن فرهنگ پور در کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا، نخست به معرفی مشخصات یکی از کلیساهای با عظمت که متعلق به دوران قرون وسطا واقع در ایتالیا است، پرداخته و سپس تحلیلی از این بنا از دیدگاه تاریخی و هنری آن ارائه می‌دهد.

بنایی متعلق به قرون وسطی در شهر سیه نای ایتالیا که بدون شک یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های ایتالیا و یکی از زیباترین مثال‌های معماری گوتیک ایتالیایی به شمار می‌آید. این بنا، در سال‌های 1215 تا 1263 طراحی شده و بر روی ساختمان قبلی ساخته و تکمیل شده است. کلیسایی که با داشتن دو جناح، گنبد و برج ناقوسی خود، به شکل یک صلیب طراحی شده و گنبد آن بر یک پایه شش ضلعی که دارای ستون است واقع شده است.

آلن آریاس میسن از مشهورترین هنرمندان معاصر دنیا، هنر را حیاتی شدت یافته، درخشنده و روشن می‌داند. معماری به عنوان یکی از هنرهای هفت گانه دنیا جامع‌ترین هنری است که می‌توان به آن اشاره کرد چرا که در همه‌ی اعصار تاریخ بشر، جزیی از زندگانی او بوده و هست. این هنر در دوره‌ی رنسانس در کشورهای غربی قطعا با شکوه هر چه تمام‌تر به نمایش گذاشته شده، کلیسای جامع سیه نا، نیز به عنوان یکی از بهترین نمونه‌های به جای مانده از هنر این دوران است.

هر قسمت از کتاب کلیسای جامع سیه نا، با نمونه‌های تصویری همراه است که به درک هر چه بیشتر شما از موقعیت مکانی و جغرافیایی این کلیسا و هم چنین درک بصری از آثار هنری مربوط به آن کمک می‌کند. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم کلیساهای دنیای غرب، خصوصا کشور ایتالیا از جمله کلیسای جامع سیه نا به خاطر قدرت سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کلیسای واتیکان همواره با تزیینات بسیار زیادی همراه است.

سیه نا شهری است با جمعیت 53،853 نفر در استان توسکانی و در نزدیکی شهر فلورانس در کشور ایتالیا که در فهرست میراث فرهنگی سازمان یونسکو نیز ثبت شده است. افسانه‌های زیادی حکایت از آن دارند که این شهر به وسیله‌ی یکی از فرزندان رموس (برادر رمولوس بنیان گذار شهر رم) تاسیس شده و به همین دلیل است که در همه‌ جای شهر مثل رم تندیس‌های بسیاری از گرگ کاپیتول وجود دارد که نماد این شهر است. ولی حقیقت ماجرا این است که رومیان در سی‌امین قرن پیش از میلاد یک پایگاه نظامی به نام سیه نا در این منطقه ایجاد کرده بودند که آثار و باقیمانده‌های آن در حال حاضر نیز در این شهر وجود دارد.

اثر حاضر در واقع به ذکر مهم‌ترین آثار هنری مربوط به کلیسای جامع سیه نا به ویژه آثار به جا مانده از قرون چهاردهم تا شانزدهم میلادی پرداخته است.

در بخشی از کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا می‌خوانیم:

نمای این بنا از سنگ‌های مرمر معروف پِراتو شهری در نزدیکی سیه نا ساخته شده است و به دو نیمه مجزای بالا و پایین تقسیم می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در تمام این کلیسا این است که چه در تزیینات داخل و چه در نمادپردازی بیرون آن استفاده از رنگ سیاه و سفید به چشم می‌خورد و به گونه‌ای جزء قوانین اجباری کلیساسازی در شهر سیه نا بوده است. طبق افسانه‌های موجود پسران رِموس برای فرار از دست عموی خودشان رمولوس از رم به سیه نا فرار کرده‌اند که یکی با اسب سفید و دیگری با اسب سیاه وارد شهر سیه نا شده‌اند. به همین دلیل این دو رنگ نماد شهر سیه نا هستند و در جای جای این شهر می‌توان آن را پیدا کرد.

در نمای بنا که عمدتاً با مجسمه تزیین شده، بی‌نظمی و عدم تقارن به دست آمده از مراحل ساخت و ساز طولانی که در دست طراحان مختلفی بوده است، به خوبی احساس می‌شود. این بازه زمانی حدود صد و هجده سال به طول انجامیده است. در نمای این کلیسا به خوبی می‌توان همکاری سبک گوتیک ایتالیایی، داستان پرداز ایتالیایی (با اشاره بیشتر به شخصیت‌های انجیل عهد قدیم) را با هم مشاهده کرد. همان چیزی که شورای وقت کلیسا به دنبال آن بود: یعنی تبدیل شدن این کلیسا به یک اثر هنری. نمای این کلیسا در کتاب‌های تاریخ هنر امروزی به عنوان قوی‌ترین و بهترین نمونه سبک گوتیک سیه نایی شناخته می‌شود. چرا که در آن تمام نشانه‌های مجسمه‌سازی وقت سیه نایی به خوبی اعمال شده‌اند. البته که در طول زمان هنرمندان مختلفی به دستور شورای کلیسا چه در نمای بیرونی آن و چه در نمای داخلی آن تغییراتی را اعمال کرده‌اند.

 ۱۰۸ صفحه، ۱۶ مگابایت، زبان فارسی، EPUB، 
شابک: 978-600-8752-30-1 

چاپ ۱۳۹۶: ۳۵۰۰۰ ت قیمت الکترونیکی: ۷۰۰۰ ت - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50
خرید کتاب الکترونیکنسخه نمونه رایگان

فهرست مطالب

سخن ناشر
تقدیر و تشکر
سخن مؤلف
پیش گفتار
تاریخچه‌ی شهر سیه نا
تاریخچه کلیسای جامع سیه نا
نمای بنا
بخش پایین
بخش بالا
گنبد و پهلوها
فضای داخلی
سنگ فرش کف کلیسا
نیایشگاه الکساندر هفتم
نقاشی‌های داخل کلیسا
کتابخانه‌ی پیکّولومینی
تعمیدگاه
کلام آخر
واژه نامه
منابع و ماخذ

راهنمای دانلود کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا

برای دانلود کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا و دسترسی قانونی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

دانلود کتاب  کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا

نظرات کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.