دانلود کتاب گذری بر اندیشه‌های تام می ین و خواستگاهش مورفوسیس (معمار برتر سال 2005)

عکس جلد کتاب گذری بر اندیشه‌های تام می ین و خواستگاهش مورفوسیس (معمار برتر سال 2005)
قیمت:
۱۸۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب گذری بر اندیشه‌های تام می ین و خواستگاهش مورفوسیس (معمار برتر سال 2005) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب گذری بر اندیشه‌های تام می ین و خواستگاهش مورفوسیس (معمار برتر سال 2005) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب گذری بر اندیشه‌های تام می ین و خواستگاهش مورفوسیس (معمار برتر سال 2005)

محمدرضا مفیدی در کتاب گذری بر اندیشه‌های تام می ین و خواستگاهش مورفوسیس (معمار برتر سال 2005)، علاوه بر شرح زندگی‌نامه‌ی یکی از معماران مطرح جهان، خصوصیات پروژه‌های وی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد.

یک پروژه ممکن است براساس موارد متعددی به شیوه‌های مختلف به یک معمار یا شرکت معماری واگذار شود، که شامل: سلیقه‌ی کارفرما، حصن شهرت معمار و دفتر معماری، مسابقات و مناقصات طراحی معماری و مهم‌تر از آن معرفی معمار برتر در سطح ملی و جهانی می‌باشد. هر معمار موفق، خوش ذوق و ماهری آرزو دارد با دارا بودن تیمی خلاق که از یک سبک یا رویکرد معماری تبعیت می‌کند به شهرت منطقه‌ای یا جهانی برسد.

افرادی به عنوان معمار برتر سال انتخاب می‌شوند که آثار ساخته شده‌ی آن‌ها بر ترکیبی از استعداد، بینش و تعهد دلالت دارد و به بشریت و محیط ساختگی از طریق هنر معماری خدماتی قابل توجه و پیوسته ارائه کرده‌اند. به اینگونه افراد توسط شرکت هایت (یک شرکت بین‌المللی هتل‌داری آمریکا)، جایزه‌ی معماری پریتزکر اهدا می‌گردد.

جایزه‌ی پریتزکر توسط جی آرتورپریتزکر و همسرش سیندی در سال 1979 بنیان نهاده شد و خانواده پریتزکر و بنیاد هایت به تأمین هزینه‌های آن پرداختند. جایزه‌ی پریتزکر از بهترین جوایز معماری دنیاست که به عنوان جایزه نوبل معماری هم شناخته می‌شود.

این جایزه در سال 2005 به تام می‌ین «Thom Mayne» معمار و موسس گروه معماری مورفوسیس اهدا گردید. توجه به همساز بودن فضای معماری با محیط و نیازهای کاربران از جمله نکاتی می‌باشد، که به عنوان یک پدیده در اکثر پروژه‌های معماری تام می‌ین و دفتر معماری مورفوسیس می‌توان به راحتی حس نمود و هر معمار متخصصی اثر انگشت و فرایند سادگی و خلاقیت را در طرح‌های آن‌ها به عنوان یک تیم معماری موفق حس می‌کند.

تام مین را بیشتر بشناسیم:

تام مین معمار اصلی شرکت مورفوسیس در سال 1944 متولد شده است. او به عنوان یکی از برجسته‌ترین معماران دو دهه گذشته محسوب می‌شود. تام مین تاکنون موفق به دریافت جایزه‌ی ریتزکر پرایز 2005، دریافت مدال طلای مسابقات معماری AIA و دریافت لقب معماری فرمال پیشرفته شده است. از مهم‌ترین پروژه‌های او می‌توان به ساختمان کوپر یونیون نیویورک، کالج امرسون لس آنجلس، تالار بیل و ملیندا گیتس، مقر گروه تعاملی جیانت و ... اشاره نمود.

کتاب گذری بر اندیشه‌های تام می‌ین و خواستگاهش مورفوسیس «معمار برتر سال 2005» (An Overview Of Thom Mayne Thoughts And Origin Morphosis) خصوصیات معماری و اهمیت پروژه‌های تام می‌ین را شرح می‌دهد.

همانگونه که در تقدیرنامه‌ی هیئت داوران جایزه‌ی پراتزیکر گفته شده، رویکرد می‌ین به معماری و فلسفه‌اش از مدرنیسم اروپایی، تأثیرات معماری آسیایی، یا حتی از سنن قرن گذشته‌ی آمریکایی سرچشمه نگرفته است. او در سرتاسر عمر حرفه‌ای خود به خلق نوعی معماری اصیل پرداخته، معماری‌ای که بیانگر فرهنگ منحصر به فرد کالیفرنیای جنوبی، به ویژه شهری با معماری غنی لس آنجلس است.

در بخشی از کتاب گذری بر اندیشه‌های تام می ین و خواستگاهش مورفوسیس (معمار برتر سال 2005) می‌خوانیم:

فکر می‌کنم از جمله نکات مطرح در مورد معماری که من به آن پی برده‌ام، این است که معماری نوعی کار و تمرین است و مردم ظاهراً حساستی به آن دارند که تا حدودی هم محافظه کارانه است. در صورتی که مثلا درباره دستگاه تلویزیون یا اتومبیل، یا مجموعۀ هدفون یا هرچه که می‌تواند در زمرۀ «طراحی مردن» جای گیرد، یا هر چیز امروزی دیگر، مشکلی ندارند... به عقیده من می‌شود گفت که ما تاریخ و پیشینه نداریم، هنوز هم به ساختمان چنان می‌نگریم که گویی تاریخی جعلی دارد.

ساختمان‌هایی ساخته می‌شود که شبیه ساختمان‌های قدیمی نو هستند، در صورتی که در اروپا چنین مشکلی وجود ندارد، مثلا در ایتالیا ساختمان‌های تاریخی زیادی وجود دارد و این به نوبۀ خود خواب است، و این اختیار وجود دارد که آدم ساختمان مدرن بسازد و آن را به ساختمان‌های قدیمی منضم کند.

به دلایلی، مردم عمدتاً زمانی که به یاد معماری می‌افتند، ساختمان بدلی قرن نوزدهمی می‌خواهند، و چنین ساختمانی هیچ ربطی به این دوره‌ای که در آن به سر می‌بریم ندارد. ساختمان هنگامی می‌تواند احساسی را در آدم برانگیزد که متعلق و مربوط به زمان خودش باشد. ساختمان باید همانی باشد که ما هستیم و آنگونه که زندگی می‌کنیم. می‌خواهم به این اشاره کنم که زندگی کردن در زمان تغییر و تحول، دارای ارزش‌های خاص خود است. همه‌چیز پویاست. و ما در واقع به آن نمودی مادی می‌بخشیم. مگر نه؟ ایده‌هایی را در نظر می‌گیریم، یا تصویری از آنی که هستیم، و سپس آن ایده‌ها را در کار می‌یابند.

فهرست مطالب

مقدمه
زندگی‌نامه تام می‌ین
زندگی‌نامه کاری
معماری عاملی ضروری است
تعبیری از افسانۀ پسر بد
می‌ین دربارۀ می‌ین
تام می‌ین دربارۀ مورفوسیس
طراحی به کمک فناوری
مردم و معماری
بچه‌ی دهه‌ی 1960
مرکز علمی دکتر تئودور الکساندر
هفت اداره مرکزی منطقه کالترانز
مرکز چند منظوره هایپو - آلپی آدریا
خوابگاه دانشجویان دانشگاه تورنتو
دبیرستان دیاموند رنچ
مرکز طراحی آ-اس-ای
برج خورشید
منزل شخصی بلدز
ساختمان اداری مراقبت - بهداشتی سالیک
مرکز جامع سرطان سدارزسینایی
ونیز III
منزل لارنس
مرکز سرگرمی دانشجویی دانشگاه سینسیناتی
مرکز عملیات ماهواره‌ای نووآ
ساختمان فدرال سان فرانسیسکو
دادگاه واین لیمن مورس ایالت متحده
مرکز ورزشی سنترو
موزه علوم و طبیعت پروت
خانه شناور
برج مالی شهر کازابلانکا
کولون وان & برج تنها
مرکز بلومبرگ در فناوری کورنل
مجتمع تابمن در فناوری لارنس
کالج امرسون لس آنجلس
تالار بیل و ملیندا گیتس
مقر گروه تعاملی جیانت
رستوران کیت مانتیلینی
سیجونگ‌ام بی ریدج
دفتر مرکزی انی، در سن دوناتو میلان
کوپر اسکوور 41
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب گذری بر اندیشه‌های تام می ین و خواستگاهش مورفوسیس (معمار برتر سال 2005)
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات کیان دانش
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۴۴
زبانفارسی
شابک978-600-758098-1
قیمت نسخه الکترونیک
۱۸۰۰۰ تومان - 6.49€
خرید کتاب الکترونیک
موضوع کتابکتاب‌های معماری