معرفی و دانلود نمایش صوتی مرد فیل نما

برای دانلود قانونی نمایش صوتی مرد فیل نما و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی نمایش صوتی مرد فیل نما و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی نمایش صوتی مرد فیل نما

نمایش صوتی مرد فیل نما درخشان‌ترین نمایش‌نامه‌ی برنارد پامرنس، درباره‌ی مردی به نام جان مریک است که به دلیل یک بیماری مادرزادی گرفتار نوعی ناهنجاری ظاهری شده، از او در سیرک به عنوان یک حیوان استفاده می‌کنند. دکتر تراویس او را از صاحب سیرک می‌خرد و کمکش می‌کند که بیماری‌اش را درمان کند، اما با مشکلاتی همراه است.

مرد فیل‌نما (The elephant man) معروف‌ترین اثر برنارد پامرنس (Bernard Pomerance) است که بعد از اجرا طرفداران بسیاری پیدا کرد. نثر جذاب و گیرای نویسنده در این اثر باعث شد که جایزه‌های زیادی از قبیل جایزه تونی و حلقه منتقدین نیویورک را به دست بیاورد.

این اثر از زندگی غم‌انگیر و تلخ مردی به نام جوزف مریک برگرفته شده است، مردی که به دلیل رشد بیش از حد غدد گوشتی و استخوان‌های صورتش، ظاهری ترسناک پیدا کرده بود، وقتی او به دنیا آمد، هیچ مشکلی نداشت و هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که او روزی به خاطر تغییر چهره و قیافه عجیب و غریبش تا این حد در جهان مشهور شود. فقط چند ماه بعد از تولد او، اولین نشانه‌ها از بیماری نادر و ناعلاجش در چهره‌اش نمایان شدند. اول تورم‌هایی کوچکی بر روی لب‌های نوزاد به وجود آمدند و سپس پوست او شروع به تغییر کرد.

با گذشت زمان، شرایطش بدتر و بدتر شد و روز به روز بزرگ‌تر می‌شد و هرچه که می‌گذشت به جای یک پسر بچه، به یک هیولای بسیار ترسناک شبیه می‌شد. اما در باطن و برخلاف ظاهرش هنوز یک انسان باقی مانده بود. علاوه بر اینکه پوست تمامی بدنش کلفت‌تر شده بود، بخش‌هایی از بدنش هم به صورت غیر عادی رشد کرده بودند. تمامی این تغییرات در آخر موجب شدند که مردم لقب مرد فیلی را به او بدهند. خود خانواده‌ی مریک معتقد بودند چون مادرش در دوران حاملگی در تماشای سیرکی از یک فیل ترسیده جوزف به این شکل درآمده است. او گفته بود که در سرش آن‌قدر رویا جمع شده که می‌ترسد روزی بار سنگین آن‌ها گردنش را بشکند و همین‌طور هم شد. همه‌ی آرزوی او داشتن یک زندگی کاملاً معمولی بود. زندگی کوتاه و دردناک او بن‌مایه‌ای بوده برای نمایش چیستیِ زشتی و زیبایی انسان و اینکه سیرت آدمی در این دنیای پر از صورتک‌ها چه اهمیتی دارد.

ساختار این نمایش از زندگی واقعی مریک و اقتباس‌هایی که نویسنده بر پایه‌ی تحقیقات خود انجام داده، برگرفته شده است. مرد فیل‌نما 21 صحنه دارد و 6 سال پایانی زندگی مریک را بیان می‌کند. مردی که درست است ظاهر عجیب و غریبی داشت. ولی سرزنش کردن او، به گونه‌ای سرزنش کردن خدا به حساب می‌آمد. گذشته از اهمیت محتوای این اثر زبانی که در این نمایشنامه به کار رفته، از دوره‌ی ویکتوریایی انگلستان قرض گرفته شده. یعنی همان عصری که وقایع این داستان اتفاق می‌افتد. زبانی که چارلز دیکنز در رمان‌ها و اسکار وایلد در نمایشنامه‌هایش استفاده کردند و به آن غنا و وسعت بخشیدند.

پس از شنیدن این نمایشنامه به خودتان بیشتر از قبل فکر خواهید کرد. مثلا به این که آیا صورت همه چیز زندگی است؟ یا آیا ما در درونمان هم‌چنین غده‌های گوشتی و استخوان‌های رشد‌ یافته‌ای داریم که جای خوبی‌هایمان را گرفته باشند؟ از همین جاست که می‌توان گفت، اتفاقی که به شکل واقعی برای جوزف مریک رخ داد، حالا نمادی شده است برای نشان دادن احوال درونی و بیرونی ما.

در قسمتی از نمایش صوتی مرد فیل نما می‌شنویم:

خیابان وایت چپل، بیمارستان لندن. ترویس و گام وارد می‌شوند.
ترویس: جناب آقای کار گام؟ فردریک ترویس هستم. مدرسِ جدید کالبدشناسی.
گام: 31 سال‌تان است. کتاب‌هایی در زمینه‌ی بیماری خنازیر و کالبدشناسی جراحی کاربردی نوشته‌اید... آقای ترویس، خوشحالم که می‌بینم پیشرفت کرده‌اید. مایلم در این جا هم سخت کوشی و مهارت‌تان را مشاهده کنم؛ هم چنین از تمام تخصصی که در وجودتان هست به نحو احسن استفاده کنید. به فلاکت خیابانِ وایت چپل اهمیتی ندهید، کثافت و فقری که این‌جا می‌بینید برای‌تان مهم نباشد. به غنا و ثروت بیمارستان لندن فکر کنید. وظیفه‌ی ما مطالعه و درمان طیفِ وسیعی از امراض و بیماری‌هاست و بدون شک در نوع خود در جهان بهترینیم. دولت حمایت بی‌نظیری از پژوهش‌های ما می‌کند. به این‌ها شهرت و اعتبار روزافزون ما را هم اضافه کنید، دیگر جای خرسندی خواهد بود. خانه خریده‌اید؟
ترویس: در خیابان ویمپول.
گام: خوب است. همان‌جا بمانید. به زودی عضو انجمن سلطنتی می‌شوید و تا قبل از این که چهل‌سال‌تان بشود، صد گینه دستمزد می‌گیرید. بعداً درمی‌یابید که این پاداشِ معرکه برای‌تان تسلی‌بخش خواهد بود.
ترویس: تسلی بخش؟ منظورتان را نمی‌فهمم.
گام: مهم نیست. بعداً خواهید فهمید. (بیرون می‌رود.)
ترویس: دوران شیرین کودکی‌ام را در دورسِت گذراندم. اکنون، دانشمندی در عصر دانش. یک انگلیسی در این دوره و زمانه‌ی انگلیسی. پزشک و مدرس در شهر لندن. تا سی و یک سالگی دو کتاب منتشر کرده‌ام. خانه‌ای دارم. زنی که دوستم دارد، و خدای من، تا چهل سالگی صد گینه به من حقوق می‌دهند.
دیگر تسلی برای چه؟
در سال 1884، من، فردریک ترویس، عجب نعمتی دارم. چه موهبتی!
صحنه تاریک می‌شود.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه 1
نمونه 2
3 دقیقه
مقدمه
3 دقیقه
صحنه‌ی اول: تا قبل از 40 سالگی 100 گینه دستمزدش خواهد بود
4 دقیقه
صحنه‌ی دوم: خدعه بر مام جهان نتوان زد
4 دقیقه
صحنه‌ی سوم: آیا کسی نظیر او را دیده است
6 دقیقه
صحنه‌ی چهارم: بس است این بی حیایی
3 دقیقه
صحنه‌ی پنجم: طرف شدن پلیس با کندذهن در میان جمعیت
4 دقیقه
صحنه‌ی ششم: حتی در نیجر و سریلانکا هم بوده‌ام
5 دقیقه
صحنه‌ی هفتم: مردم انگلیس مخارجش را به عهده خواهند گرفت تا یکی مثل ما شود
7 دقیقه
صحنه‌ی هشتم: انصاف و مروت از اعمال و رفتارمان رخت بسته
5 دقیقه
صحنه‌ی نهم: مهم‌تر از همه زن‌ها هستند
6 دقیقه
صحنه‌ی دهم: با پایان توهم خودش را می‌کشت
4 دقیقه
صحنه‌ی یازدهم: فقط با یک دست آن را ساخته است
4 دقیقه
صحنه‌ی دوازدهم: تو را یاد چه کسی می‌آورد
5 دقیقه
صحنه‌ی سیزدهم: دلهره‌ی باتلاق
6 دقیقه
صحنه‌ی چهاردهم: دغل مجاز است و زندگی ساده قدغن
4 دقیقه
صحنه‌ی پانزدهم: نمک نشناسی
6 دقیقه
صحنه‌ی شانزدهم: هنوز داروی بی‌هوشی اثرگذاری یافت نشده است
2 دقیقه
صحنه‌ی هفدهم: ستم در برابر محبت ارزشی ندارد
3 دقیقه
صحنه‌ی هجدهم: با یک بیماری مسری طرف هستیم
8 دقیقه
صحنه‌ی نوزدهم: نمی‌توانند سر از حرفش دربیاروند
3 دقیقه
صحنه‌ی بیستم: بار سنگین رویاها
5 دقیقه
صحنه‌ی بیست‌و یکم: گزارش نهایی به بودجه‌دهندگان

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابنمایش صوتی مرد فیل نما
نویسنده
مترجماحسان کرم ویسی
گویندهرادمهر کشانی، مهرزاد مشکل گشا، حامد الله بیگی، سام کوراوند، شمیلا تابش، شادی زراعتی، منیر شیروانی، محمد تاج، عماد قیصری، امیرحسین خامسی پور، رادنوش مقدم، آیدین یزدانی فرد، اویس ملکانی
ناشر چاپینشر قطره
ناشر صوتی نوین کتاب گویا
سال انتشار۱۳۹۸
فرمت کتابMP3
مدت۱ ساعت و ۳۹ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، نمایشنامه
قیمت نسخه صوتی
49000 ت - 8.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات نمایش صوتی مرد فیل نما

داود بختیاری
۱۴۰۱/۹/۲۰
بهتر بود این زمان را برای کتاب‌های دیگر صرف میکردم
Afsaneh Rahman
۱۳۹۸/۶/۲
کتابراه عالی است، متشکرم
مشاهده همه نظرات 2

راهنمای مطالعه نمایش صوتی مرد فیل نما

برای دریافت نمایش صوتی مرد فیل نما و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.