معرفی و دانلود کتاب وابستگی متقابل

عکس جلد کتاب وابستگی متقابل
قیمت:
47000 تومان - 4.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب وابستگی متقابل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب وابستگی متقابل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب وابستگی متقابل

کتاب وابستگی متقابل اثر پرفروش ملودی بیتی، تاکنون بر زندگی میلیون‌ها نفر در دنیا تاثیر گذاشته است. این کتاب موثر با راهنمایی‌هایش به شما می‌آموزد که چگونه می‌توانید از وابستگی خود به افراد و عادت‌های مخرب دست بردارید. با این اثر شما یاد می‌گیرید به جای مراقبت و تسلط بر دیگران بر زندگی و رفتار خود مسلط شوید.

درباره‌ی کتاب وابستگی متقابل:

کتاب حاضر تاکنون در آمریکا 25 بار تجدید چاپ شده و در جهان نیز فروشی بیش از 5 میلیون نسخه داشته است. ملودی بیتی (Melody Beattie) در کتاب وابستگی متقابل (Codependent no more) با داستان‌های آموزنده، تفکرات و تمرین‌هایی موثر به شما اهمیت استقلال و ارزش‌های فردی را می‌آموزد. وابستگی متقابل ممکن است کلافی سردرگم و پیچیده به نظر بیاید اما این کتاب با زبانی ساده همه آنچه که باید در مورد وابستگی متقابل بدانید برایتان بیان می‌کند.

افراد دچار به این وابستگی خواهان این هستند که همیشه نقش نجات دهنده را بازی کنند اما همیشه به این شکل نیست و احتمال دارد این افراد به شدت آزار دهنده باشند و بین این دو نقش به طور مداوم جابه‌جا شوند.

افراد بسیاری هستند که برای خود ارزشی قائل نیستند و با ندیده گرفتن وجود خود، سعی می‌کنند که برای دیگران خوشایند باشند. افکار و قضاوت‌های دیگران به شدت برای این افراد مهم است. این افراد همه تلاش خود را به کار می‌گیرند تا رفتارهای اطرافیانش را کنترل کنند اما نه تنها موفق نمی‌شوند بلکه به آسیب‌های روحی جدی نیز دچار می‌شوند.

کتاب حاضر به این افراد کمک می‌کند تا به جای اینکه تمام وقت خود را درگیر مشکلات دیگران کنند، به خود بپردازند. این کتاب به طور اختصاصی در مورد کمک کردن به معتادان یا افراد افراط کار نیست، اما زمانی که شخص وابسته درمان شود احتمال بهبود معتاد نیز بالا می‌رود. بیتی به وجه کمتر پرداخته شده در قبال اطرافیان معتادان می‌پردازد اینکه شما برای بهبود خود چه باید بکنید. از این رو این کتاب وابستگی متقابل برای افراد معتاد نیز بسیار موثر و کارآمد است.

کتاب وابستگی متقابل دو بخش اصلی دارد که در بخش اول برای شما شرح می‌دهد که وابستگى متقابل چیست و وابسته‌ى متقابل کیست؟ این قسمت کمک می‌کند تا شما افراد وابسته، مشکلات و ناهنجاری‌های آن‌ها را بشناسید. او به شما می‌آموزد که چگونه می‌توانید وابستگی متقابل را در خودتان شناسایی کنید. در بخش دوم بیتی اصول اولیه‌ى مراقبت از خود را برایتان بیان می‌کند و رابطه بین انواع اعتیاد با زندگی را شرح می‌دهد. بیتی حالت‌های مختلف وابستگی را به شما نشان می‌دهد و تاکید دارد که پذیرش صحیح واقعیت‌ها و زندگی در لحظه‌ی حال اهمیت بسیاری دارد. بیتی تلاش دارد تا به شما یاد دهد که چگونه به جای کنترل دیگران با زندگی خود سازگار شوید و از خودتان در مقابل ناملایماتی‌ها مراقبت کنید، و درد و رنج را از بین ببرید و در انتها به شادی و خوشبختی دست یابید.

کتاب وابستگی متقابل مناسب چه کسانی است؟

اگر خود را نادیده می‌گیرید، اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اید، اسیر قضاوت‌های غلط دیگران هستید و یا در بند روابطی هستید که روح و جسمتان را آزار می‌دهید، حتما کتاب وابستگی متقابل را مطالعه کنید. همچنین خواندن این اثر برای افرادی که اطرافیان یا خودشان درگیر هر نوع اعتیادی هستند، بسیار مفید خواهد بود.

ملودی بیتی را بیشتر بشناسیم:

ملودی بیتی در سال 1948 به دنیا آمد. این نویسنده‌ی آمریکایی، چهره‌ای موفق و محبوبی در سطح جهان به شمار می‌آید و تاکنون کتاب‌های او به زبان‌های مختلف ترجمه‌ شده و به فروش بالایی در جهان دست پیدا کرده‌اند. بیتی در زندگی خود اتفاقات و فراز و نشیب‌های تلخی را تجربه کرده است؛ او از نعمت حضور پدر در زندگی محروم بود و در کنار مادربزرگش زندگی می‌کرد و در کودکی و نوجوانی مورد آزار جنسی قرار گرفت. این نویسنده در 12 سالگی مصرف الکل را آغاز و در 13 سالگی به آن اعتیاد پیدا کرد. ملودی بیتی در 18 سالگی دیگر یک معتاد کامل به الکل و مواد مخدر بود. بعد از سال‌ها مشکلات، تصمیم به ترک اعتیاد گرفت و مسیری درست و مثبت را در زندگی انتخاب نمود. او تغییر بزرگ و محسوسی در زندگی خود ایجاد کرد که در انتها به کامیابی و موفقیت وی منجر شد. ملودی تصمیم گرفت تجربیات خود را در اختیار افراد دیگر نیز قرار دهد و شروع به نوشتن کرد. بیشتر کتاب‌های او برگرفته از تجربیات شخصی و افرادی که با آن‌ها در ارتباط بوده هستند. بیتی در سال 1986 با انتشار کتاب وابستگی ناسالم به شهرت و موفقیت رسید. کتاب‌های او بیشتر به مسائلی مانند روانشناسی خودسازی، بهبود روابط شخصی و رشد و تکامل در زندگی می‌پردازد . میلیون‌ها نفر در دنیا کتاب‌های بیتی را مطالعه کرده‌اند و تاثیرات مثبت رهنمودهای او را در زندگی خود احساس می‌کنند.

جملات برگزیده کتاب وابستگی متقابل:

- بعضى افراد دائما وابسته‌ى متقابلند و برخى دیگر داراى این حالات هستند.
- اعتیاد به هرگونه مواد شیمیایى تنها مشکل خانوادگى نیست که فردى را وابسته‌ى متقابل مى‌سازد.
- پاره‌اى اوقات رفتار وابسته‌ى متقابل به گونه‌اى تفکیک‌ناپذیر با نقش همسر، مادر، برادر یا مؤمنى واقعى گره خورده است.
- رابطه‌ى دو انسان همانند رقص است. با نیرویى مرئى که میان دو هم رقص جریان دارد، برخى رابطه‌ها بسان رقص آرام مرگ است.

در بخشی از کتاب وابستگی متقابل می‌خوانیم:

من تعاریف بیشمارى از وابستگى خوانده و شنیده‌ام و در مقاله‌اى به قلم رابرت سالى در کتاب وابستگى متقابل توضیح آن چنین آمده است: «وابستگى متقابل حالتى احساسى و روانى است که در نتیجه‌ى درگیرى طولانى مدت یک فرد با ایفاى نقش‌هایى تهاجمى به وجود مى‌آید؛ و همچنین نقش‌هایى که از بروز آزادانه‌ى احساسات فرد، بیان مستقیم مسایل شخصى و ارتباطى او جلوگیرى مى‌کند.»

متخصص دیگرى به نام ارنى لارسن که در این حرفه سرآمد همگاناست وابستگى متقابل را چنین تفسیر مى‌کند: «آن دسته رفتارهاى شکست‌گرا یا نقص‌هاى شخصیتى که منجر به تقلیل ظرفیت انسان‌ها و باعث شرکت فرد در یک رابطه‌ى احساسى نامعقول مى‌شود وابستگى متقابل است.»

معانى یا تعاریفى که کمتر تخصصى است بدین شرح است:

خانمى مى‌گفت: «وابستگى متقابل یعنى اینکه من فقط سرپرست هستم.» دیگرى مى‌گفت: «وابسته‌ى متقابل بودن یعنى همسر فردى معتاد بودن و اینکه نیاز دارم به انجمن خانواده معتادان بروم.» دیگرى مى‌گفت: «وابستگى یعنى اینکه من تا خرخره در منجلاب اعتیاد فرو رفته‌ام. وابستگى یعنى اینکه من همیشه به دنبال کسى هستم که طفیلى او شوم.»

یا: «معنى وابستگى این است که هر فردى که من به او توجه داشته‌ام، دل‌باخته‌ام و یا با او ازدواج کرده‌ام به گونه‌اى وابسته به مواد مخدر و یا درگیر دیگر مشکلات جدى است. تمامى روابط من به یکسان زجرآور است و در یک مسیر مشابه ادامه یا به طرزى فضاحت‌بار خاتمه مى‌یابد و یا هر دو حالت رخ مى‌دهد.»

فهرست مطالب کتاب

یادداشت مترجم
مقدمه
بخش اول: وابستگى متقابل چیست، وابسته‌ى متقابل کیست؟
1: سرگذشت جسیکا
2: سرگذشت‌هاى دیگر
3: وابستگى متقابل
4: ویژگى‌هاى وابستگى
بخش دوم: اصول اولیه‌ى مراقبت از خود
5: قطع وابستگى
6: عضو حزب باد نباشید
7: رهایى خود
8: قربانى را رها کنید
9: استقلال
10: براى خود زندگى کنید
11: خود را دوست بدارید
12: هنر پذیرش را بیاموزید
13: به احساسات خود میدان دهید
14: خشم
15: بله، شما مى‌توانید فکر کنید
16: اهداف خود را معین کنید
17: طریقه‌ى ارتباط با خود و دیگران
18: قدم‌هاى دوازده‌گانه
19: موارد متفرقه
20: یک بار دیگر دوست داشتن و زندگى کردن را فرا گیریم
سخن آخر

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب وابستگی متقابل
نویسنده
مترجمنسرین سلامت
ناشر چاپیانتشارات لیوسا
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات307
زبانفارسی
شابک978-964-5634-79-5
موضوع کتابکتاب موفقیت و خودسازی
قیمت نسخه الکترونیک
47000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب وابستگی متقابل

ریحانه غلامی
۱۴۰۱/۷/۹
واقعا کتاب عالی و خوبی هست و باید چندبار بخونیم و عمل کنیم تا بتونیم وابستگی رو از خودمون دور کنیم و دلبسته باشیم
اکرم
۱۴۰۰/۱۱/۲۶
همه ما وابستگی متقابل رو تا حدی تجربه کردیم، خوندن این کتاب و آگاهی پیدا کردن کمک میکنه تا بهتر عمل کنیم.
مهشید فرجادفرد
۱۴۰۰/۱۱/۱۱
خوندنش برا هر فرد زیاد وابسته‌ای لازمه
مشاهده همه نظرات 4

راهنمای مطالعه کتاب وابستگی متقابل

برای دریافت کتاب وابستگی متقابل و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.