معرفی و دانلود کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر

عکس جلد کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر
قیمت:
10000 تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر

کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر نوشته‌ی لقمان توتونچی، به مباحثی چون تکوین معکوس مردم سالاری در اسلام، آزادی سیاسی، برابری اجتماعی، مردم سالاری اسلامی، چالش‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... می‌پردازد.

درباره‌ی اصلاحات در 150 سال اخیر:

این کتاب تاکید بر جامعه‌ی مدنی بیان ساختی سیاسی – اجتماعی و اقتصادی قانونمند دارد که حضور و تداوم آن مستلزم شکل‌دهی نهادها و زیرساخت‌هایی است که تجسم واقعی اراده‌ی آحاد جامعه باشد. اراده‌ی آحادی که در یک جامعه‌پذیری سیاسی عقلانی در بستر فرهنگ سیاسی به عنوان یکی از ارکان قابل نقض جامعه‌ی مدنی نباید با عملکرد سیاسی و تهییج توده‌ی همسان تلقی شود که حکومت‌ها بر اساس آن امکان پوشش دادن منافع کوتاه‌مدت و گاه بلندمدت خود را به دست می‌آورند بلکه مبنایی است که موجودیت و فلسه‌ی حکومت و نهادهای سیاسی – اجتماعی جوامع مدرن بر اساس آن شکل یافته و ملزم به فعالیت شده است. نباید در اشتباه تنگ‌ نظرانه سیاسی جایگاه مردم را (حتی در چارچوب شعارهای بسیار احساساتی و پر زرق و برق) در حد ابزاری سیاسی کاهی و تنزل مقام داد.

به نظر نهادینه شدن و تحقق واقعی حاکمیت مردمی و مشارکت سیاسی (و شکل‌دهی یک فرهنگ سیاسی عقلانی) خارج کردن این مباحث را از حیطه‌ی اعمال فردی و جناحی زودگذر و توسل به رویکردهای قانونی که در قانون اساسی نیز تبلور یافته است را به ضرورتی اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده است. زیرا مشارکت سیاسی در یک جامعه‌ی مدنی حقی است طبیعی و محفوظ برای مردم که بنا بر خواست فرد یا جناحی خاص به آنان تفویض نمی‌گردد. بلکه در واقع یکی از الزامات و حقوقی است که شکل‌گیری جامعه‌ی مدنی با خود به دنبال داشته است.

از آنجایی که قانون اساسی در معنای عام خود به کلیه‌ی قواعد و مقرراتی گفته می‌شود که به قدرت، انتقال و اجرای آن می‌پردازد، رهگذری محسوب می‌شود که نظام سیاسی جامعه و تا حدودی نظرات و خاستگاه‌های عین و ذهن ملت در آن منسجم می‌یابد. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در همه‌پرسی به عمل آمده در 12 آذر 1358 به تصویب رسید، محمل‌های حقوق اساسی‌ای را روشن کرد که بر اساس آن شکل حکومت و قوای سازنده‌ی آن (مقننه، مجریه، قضائیه) و طرز شرکت افراد در ایجاد قوای سه‌گانه و حقوق و آزادی‌های آنان در مقابل دولت مورد تایید قرار گرفت.

در بخشی از کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر می‌خوانیم:

از شعارهای محوری خاتمی تحقق جامعه‌ی مدنی با مشارکت آزادانه احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی در چارچوب قانون اساسی و برقراری حکومت قانون بود. در بحث مربوط به دستاوردهای سیاسی گفته شدکه احزاب و گروه‌ها برای جذب مشارکت مردم و گسترش آن، نشر و عینیت بخشیدن به مفاهیم مدنی و نیز افزایش آگاهی‌های سیاسی و اجتماعی شکل گرفت ولی در این ارتباط از حیث آسیب‌شناسی، چند نقد وارد است.

اولین و مهمترین نکته انتقادی است که پس از دوم خرداد تعادلی بین ثبات سیاسی و مشارکت سیاسی برقرار نشد. در عمل، پس از افول انسداد سیاسی نفع مشارکت و رقابت سیاسی کمرنگ‌تر شد و جامعه دچار آشوب‌های سیاسی از قبیل برهم خوردند. اجتماعات سیاسی توسط گروه‌های فشار، حادثه‌ی کوی دانشگاه تهران، حادثه‌ی دانشگاه تبریز و غیره گردید. در تحلیل کمرنگ‌تر شدن ثبات سیاسی به نفع مشارکت و رقابت سیاسی جریانات و تشک‌های سیاسی باید خاطرنشان کرد که بخشی از این مساله به سیکل تاریخی استبداد، آشوب، استبداد در ایران برمی‌گردد.

فهرست مطالب کتاب

تکوین معکوس مردم سالاری در اسلام
سخن یکم
سخن دوم
گام یکم
1- از اریستو کراسی دارالندوه تا مردم سالاری مدینه
اصول مکتب
تئوری نخست
2- مدینه مردم
3- ادبیات سیاسی اسلام
ب- جایگاه و ارزش انسان در نظام اسلامی
ج- اهمیت عقل و علم و شیوه‌ی حکومت در اسلام
4- سقیفه، اجماع، خلیفه
5- احیای مردم سالاری اسلامی پس از 25 سال علی (ع) به حکومت می‌رسد
آزادی سیاسی
برابری اجتماعی
مردم سالاری اسلامی
پایان مردم سالاری
ب) تجربه‌های تاریخی (از مشروطه تا اکنون)
گذار به توسعه‌ی سیاسی
بخش اول: چارچوب نظری و تعریف مفاهیم
گفتار اول: توسعه‌ی سیاسی و نوسازی یا تحولات ساختاری
گفتار دوم: جهانی شدن سیاسی
بخش دوم: تحلیل اجمالی عدم توسعه‌ی سیاسی تا انقلاب اسلامی
بخش سوم: چالش‌های سیاسی اجتماعی و فرهنگی و وقوع دوم خرداد
گفتار اول: دگرگونی ساختار در دهه‌ی دوم انقلاب
الف: تحول جمعیتی
ب: افزایش نرخ باسوادی
ج: تحول و پیشرفت در حوزه‌ی آموزش عالی
گفتار دوم: چالش‌های سیاسی، فرهنگی و اداری و رویداد دوم خرداد 1376
گفتار سوم: نگاهی مالی به دستاوردهای سیاسی و فرهنگی پس از دوم خرداد 1376
گفتار چهارم: آسیب‌شناسی اجمالی توسعه‌ی سیاسی پس از خرداد 1376
نتیجه‌گیری

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اصلاحات در 150 سال اخیر
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات زانکو
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات102
زبانفارسی
شابک978-600-629-186-4
موضوع کتابکتاب‌های علوم سیاسی، کتاب‌های تاریخ اسلام
قیمت نسخه الکترونیک
10000 ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر

mahyar safaee
۱۳۹۹/۱۱/۳۰
من که این کتاب رو نخوندم ولی خیلی بعید میدونم که بیطرفانه نوشته شده باشه. بیشتر به این مطالبی میخوره که جهت خوراک مغزی گروه فشار نوشته میشه
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر

برای دریافت کتاب اصلاحات در 150 سال اخیر و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.