معرفی و دانلود کتاب یکشنبه / زندگی خوب

عکس جلد کتاب یکشنبه / زندگی خوب
قیمت:
28000 تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب یکشنبه / زندگی خوب و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب یکشنبه / زندگی خوب و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب یکشنبه / زندگی خوب

کتاب یکشنبه / زندگی خوب دربردارنده‌ی دو نمایشنامه متفاوت به قلم میشل دویچ فرانسوی است. نمایشنامه اول داستان دختری را به تصویر می‌کشد که به حد دیوانه‌واری، خود را برای آزمون رقصی آماده می‌کند و نمایشنامه دوم زندگی زوجی را روایت می‌کند که در انتظار تولد فرزندشان با انبوهی از تنش‌ها و نگرانی‌ها مواجه می‌شوند.

درباره‌ی کتاب یکشنبه / زندگی خوب:

دسته‌ای دخترجوان در شهر کوچکی در فرانسه در یک رقابت سرسخت خود را برای یک آزمون رقص که در یکشنبه برگزار می‌شود، آماده می‌کنند. ژینت شخصیت اصلی نمایشنامه‌ی اول کتاب حاضر به نام یکشنبه، تمرینات سرسخت و دیوانه‌وار خود را با وجود مخالفت‌های دیگران تا پاسی از شب، حتی زمانی که درهای ورزشگاه هم بسته می‌شود، ادامه می‌دهد. او با آمیزه‌ای از لجاجت و جنون تا سر حد مرگ خود را آماده می‌کند تا بهترین و زیباترین باشد تا اینکه در نهایت به پوچی می‌رسد. ژینت از اطرافیان خود دور و دورتر می‌شود و به نظر می‌آید در جست و جوی دشوار هویت خویش گم شده باشد...

نمایشنامه دوم کتاب یکشنبه / زندگی خوب (Dimanche La Bonne Vie Convoi) در سیزده صحنه و با عناوینی غریب، زندگی زوجی را به تصویر می‌کشد که در انتظار فرزندشان با هراس، یادآوری‌های گذشته، اضطراب، شورش، فرار به رویا و ... روبه‌رو می‌شوند. زن و مرد در کنار هم زندگی می‌کنند و مرد در انتظار آخرالزمان و زن در انتظار کودک است.

در حقیقت می‌توان دو شخصیت اصلی کتاب یکشنبه و زندگی خوب را دو انسان تراژدیک مدرن به حساب آورد که یکی از آن‌ها در پی کشف هویت خود به سوی نابودی می‌رود و دیگری به چیزی جز نیستی نمی‌اندیشد.

درباره‌ی مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل:

مجموعه نمایشنامه‌های بیدگل، مجموعه‌ای خاص و ویژه از نمایش‌نامه‌هایی است که یا تاکنون به فارسی ترجمه نشده‌اند و یا ترجمۀ دوباره‌ای از نمایش‌نامه‌هایی خواهد بود که از هر لحاظ ترجمۀ دوبارۀ آن‌ها ضروری بود. این مجموعه تا جای ممکن تلاش می‌کند تا تأکیدش را بیشتر بر خصوصیت اجرایی یک متن نمایشی قرار دهد تا ادبیات آن و از این طریق به نیازهای اجرایی متن‌های نمایشی پاسخ دهد.

یکی از هدف‌های اساسی این مجموعه معرفی جهان‌های متفاوت نمایشی خواهد بود، جهان‌هایی که تا به حال به روی مخاطبان ایرانی باز نشده‌اند یا سیاست‌های فرهنگی خاص، جلوی باز شدن آن‌ها را گرفته است. این مجموعه به این دلیل که حداکثر آثار نمایشی را پوشش دهد، به بخش‌های کوچک‌تری مثل کلاسیک‌ها، کلاسیک‌های مدرن، آمریکای لاتین، بعد از هزاره، چشم‌انداز شرق، نمایشنامه‌هایی ایرانی، نمایشنامه‌های آمریکایی و نمایشنامه‌های اروپایی تقسیم شده است. جهت درک بهتر و بیشتر مخاطب از دنیای نویسنده و متن او، هر نمایشنامه همراه با یک مقاله یا نقد خواهد بود.

کتاب یکشنبه / زندگی خوب به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

این کتاب به افرادی که به خواندن نمایشنامه به ویژه نمایشنامه‌های فرانسوی علاقه دارند، پیشنهاد می‌شود.

میشل دویچ (Michel Deutsch) را بیشتر بشناسیم:

او متولد 1948 در فرانسه، شاعر، نمایشنامه‌نویس، نویسنده و کارگردان است که در اوایل دهه‌ی هفتاد به نمایشنامه‌نویسی روی آورد و بعد از مدتی در زمره‌ی نویسندگان فراناتورالیسم جای گرفت. از دیگر نمایشنامه های وی که در بسیاری از کشورها به اجرا درآمده اند می توان کاروان، امپراتوری، دهه قرمز و ... را نام برد. میشل دویچ با قلم هوشمندانه‌اش به جزییات زندگی توجه دارد و در او نیرویی را کشف می‌کنید که می‌تواند راه‌های جدیدی را نمایان کند.

در بخشی از کتاب یکشنبه / زندگی خوب می‌خوانیم:

رُنه: صبر کن! تکون نخور... تکون نخور! (بلند می شود.) همه چیزو راجع به خودم برات رو می کنم. بهت نشون می دم تو مدتی که نبودم چی یاد گرفته ام. بهت نشون می دم چطور شنا می رن!... مردا صبح ها این کارو می کنن. مردایی که هیچ ربطی هم به ارتش ندارن... پنجاه تا، شصت تا... گیج کردمت ها نه!... یه ارادۀ آهنی می خواد و یه انضباطی که هیچ نوع ضعفی رو جایز نمی دونه. حالا اساسش رو برات توضیح می دم... بیا! (از خوشی می خندد)

همۀ عضله ها به کار می آن... تقریباً همه شون. عضلۀ باز کنندۀ انگشت های پا، عضلۀ خم کننده شون... عضلۀ خارجی ساق پا، عضلۀ داخلی ساق پا... (دوباره می خندد.) عضلۀ کوچک باسن... عضلۀ میانی باسن... رباط پشت ساق پا، ماهیچۀ رون... (هم چنان می خندد.) هیچ سِرّی درش نیست... عضلۀ کوچک سفید، شکم، بازو، کتف، عضلۀ بزرگ کف دست، عضلۀ کوچک کف دست، عضلۀ باز کنندۀ انگشت های دست، عضلۀ خم کنندۀ انگشت های دست... عضله های گردن هم همین جور... (در حالت زانو زده قرار می گیرد و با خوشحالی و به قصد نمایش، قسمت های مختلف بدنش را نشان می دهد.) از سرتا پا، یک خط راست، عمود بر بازوها... حوصله ات سر رفت... چرا، دارم قشنگ می بینم حوصله ات سر رفته... حواست جای دیگه است... (بلند می شود.) راستش، منم حالش رو ندارم.

فهرست مطالب کتاب

مجموعه نمایشنامه های بیدگل
مقدمه
یکشنبه
پردۀ اول
پردۀ دوم
زندگی خوب
صحنۀ اول: خوشبختی
صحنۀ دوم: چه اتفاقی افتاده است؟
صحنۀ سوم: منقلب از تب های ناشناخته
صحنۀ چهارم: با کمال میل به صورت شما تف می اندازم
صحنۀ پنجم: در قلب جنگل بکر
صحنۀ ششم: شما نمی دانید چه می گویید
صحنۀ هفتم: روز افول می کند
صحنۀ هشتم: قوۀ تخیل کار می کند، نگران نباش
صحنۀ نهم: منشأ انواع
صحنۀ دهم: شما او را نمی بینید
صحنۀ یازدهم: اسمش را یادم نمی آید دیگر
صحنۀ دوازدهم: خونی به رنگ ارغوانی عشق تو
صحنۀ سیزدهم: هالیوود

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب یکشنبه / زندگی خوب
نویسنده
مترجمزیبا خادم حقیقت
ناشر چاپینشر بیدگل
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات166
زبانفارسی
شابک978-600-5193-93-0
موضوع کتابنمایشنامه
قیمت نسخه الکترونیک
28000 ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب یکشنبه / زندگی خوب

فاطمه حکیمی
۱۴۰۲/۱/۹
موضوع جدید و در عین حال بدیع بود. اینکه آدم دونقدر خوشو مشغول چیزی کنه که خودشو فراموش کنه، جدید اما کسل کننده بود.
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب یکشنبه / زندگی خوب

برای دریافت کتاب یکشنبه / زندگی خوب و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.