معرفی و دانلود کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)

عکس جلد کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)
قیمت:
۴۵۹۰۰ تومان - 8.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر) و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)

ژان گور در کتاب قزلباش شاه، به بررسی تاریخ سلسلۀ صفویه، به ویژه دوران پادشاهی «شاه عباس کبیر» پرداخته است.

در کتاب قزلباش شاه (The Great Shah Abbas)، از چگونگی پیدایش سلسلۀ صفوی و بر تخت نشستن شاه عباس، حوادث و وقایع رخ داده در آن دوره همچون: نبرد با ازبکان؛ ورود برادران «شرلی» در 1008 هـ.ق و پایان تاخت و تاز ازبکان در خراسان؛ چگونگی ورود شرلی‌ها به قزوین و اصفهان؛ سفر شاه به مشهد به سال 1011ق به منظور آزمایش آمادگی ارتش ایران؛ چگونگی سقوط آخرین پایگاه نظامی در قفقاز؛ اوضاع سرزمین گرجستان در زمان پادشاهی شاه عباس و نوع رابطۀ سیاسی آن‌ها با ایران؛ استعمار پرتغالی‌ها در خلیج‌فارس؛ فتح بغداد در سال 1032ق و… و چگونگی مرگ شاه عباس، مطرح و شرح داده شده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:
قزلباش یعنی سرخ سر. قزلباش‌ها سربازان ارتش ایران در اوایل سلطنت با عظمت ایرانی نژاد صفویه بودند که کلاه دوازده ترک- کنگره قرمز که دُورِ آن پارچه سفید کم عرضی پیچیده بودند بر سر می‌گذاشتند. معروف است که سلطان حیدر پدر شاه اسمعیل بانی سلسله صفوی شبی یکی از اولیاء یا اقطاب را در خواب دیده بود که او را تشویق می‌کند که عمّامه ترکمانی را به کلاه دوازده تَرَک به نشانة دوازده امام شیعیان مبّدل نماید، او هم قبول کرد و از فردای آن شب این سرپوش کلاه رسمی طرفداران صفویه گردید و به قزلباش معروف شدند.

قزلباش‌ها از سی‌ودو طایفه بزرگ و کوچک تشکیل می‌شدند که اَهَم آن‌ها طوایف روملو، استاجلو، شاملو، ذوالقدر، بیات، قاجار، افشار، تکلو و ترکمن بودند.

غالب این‌ها شیعی مذهب امّا چون اکثریت اهالی ایران زمینی سنّی بودند این‌ها تا ظهور شاه اسماعیل صفوی که با استفاده از همین مذهب شیعه مرکزیّتی برای مملکت درست کردند، دین خود را زیاد آشکار نمی‌کردند.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)
نویسنده
مترجمبهرام افراسیابی
ناشر چاپیانتشارات مهرفام
سال انتشار۱۳۸۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۰۱۶
زبانفارسی
شابک978-964-9915-30-2
موضوع کتابکتاب‌های تاریخ ایران
قیمت نسخه الکترونیک
۴۵۹۰۰ ت - 8.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)

Hemmat .N
۱۳۹۶/۵/۱۳
عرض ادب؛ دوره‌ی صفویه یکی از دوران‌های خاص و درخشان در تاریخ ایران پس از اسلام می‌باشد. ایران پس از اسلام، دوره‌ی شکل‌گیری حکومت‌های «ترک زبان»‌ی است که با سلطنت غزنویان در قرن چهارم شروع و 1000 سال ادامه می‌یابد! تمام سلسله‌های حکومتی که پس از اسلام در ایران روی کار آمدند دارای ماهیت غیر ایرانی یک بودند. اما «حکومت صفویه» سلسله حکومتی ترک زبان است که دارای اصل و ریشه‌ی ایرانی بودند. جد اعلای آن‌ها «شیخ صفی الدین اردبیلی» است. حکومت صفویه یک حکومت مقتدر بود که اروپاییان توان مستعمره کردن و ادغام آن‌ها را در نظام جهانی نداشته و همواره روابط مسالمت جویانه‌ای با آن‌ها داشتند. صفوی‌ها علاوه بر رسمی کردن مذهب تشیع در ایران، رقابت کاملی با «عثمانی» ‌ها داشته و آن‌ها را باید بنیانگذار «مدرنیزاسیون» در ایران دانست. هرچند عده‌ای «حکومت پهلوی» را آغازگر «تجدد» در ایران می‌دانند، اما این صفوی‌ها بودند که تجدد و مدرنیزاسیون را برای اولین بار در قرن دهم هجری یا قرن 16 میلادی در ایران بنیاد نهاد. در مجموع کتاب حاضر اگرچه در قالب ادبیات تاریخی است اما در حقیقت کتاب بسیار ارزشمندی است که دارای مطالب ارزنده‌ای است. همت نوری
Vahid Hedayati
۱۳۹۹/۱/۹
کتاب خوبی بود و مدتها دنبال یه کتاب کامل راجع به شاه عباس بودم هر چند از کودکی شاه زیاد نمیگه ولی خوب بود. از میرزا روبرت شرلی در این کتاب خیلی صحبت شده و کمی خسته کننده بود و احساس میکردم‌ نویسنده کمی طرفداریشو میکنه. در کل کتاب خیلی خوبی بود. شاه عباس روحت شاد. تنها قدرت سیاسی ایران در حال حاضر تنگه هرمز هست که اون هم از برکات وجود شاه عباس داریم. یادت گرامی
مهدی علی احمدی
۱۳۹۸/۲/۲۵
با اینکه کتاب و جالبی هست، ولی همش تعریف و تمجید بوده. چرا از جنایت‌های صفویان نگفته. آن همه جنایتی که شاه اسماعیل اول بخاطر شیعه شدن مردم کرد، نگفته. چرا حرفی از کور کردن و عقیم کردن مردم سنی نگفته. هنوزم هم در سلماس و خیلی جاها اون افراد که معروف به کوره سنی (سنی‌های کور) هستن، زندگی میکنند.
علی زال
۱۳۹۹/۲/۲۸
سلام خسته نباشید اگه لطف کنید کتاب تاریخچه شاهسوند‌ها به روایت فتح سلطان رو هم بزارید خیلی عالی میشه ممنون بابت زحمات خوبتون
حسین ذوالقدری
۱۳۹۹/۴/۶
بسیار عالی و مایه عبرت و ما ایرانیان باید با خواندن و دانستن تاریخ خود بدانیم چه جایگاهی در این جهان داشته و داریم و باید داشته باشیم
تهماسب کرمی
۱۳۹۷/۱۰/۱۳
یک جلد کتاب با نام قزلباشان ایران منتشر شده که در اسامی کتب شما دیده نمی‌شود. اگر لطف کنید آن را تهیه کنید ممنون می‌شوم
رعنا سرمالیان
۱۳۹۸/۴/۱۴
متاسفانه کتابها هم سیاسی شدند درسته! دوران صفویه خیلی هم خوب نبوده اتفاقا اخلاق اصلا جایی نداشته ودرحق برادران اهل سنت جفاشده وآزادی اصلا جایی نداشته.
Hamed Yusefi
۱۳۹۷/۴/۸
عالی بود فقط دو سه تا فرماندهان شاه عباس چیزی ننوشته بودن چطور به دست نامرده اعدام شدن... به نظر بنده ناقص بود
h. tehrani
۱۴۰۰/۲/۲۸
اگر به تاریخ علاقه دارید و بدنبال کتابی هستید که متن آن حالت آموزش در مدرسه و دانشگاه نداشته باشد، توصیه میشه
محمد رضا افکاری
۱۴۰۱/۱/۱۰
کتاب خواندنی بود فقط حیف که شاه عباس با وجود توانایی حکومت عثمانی را از میان نبرد
سهیل شاهزاده صفوى
۱۴۰۰/۵/۲۹
بسیار دقیق ولى در مورد خاندان علامه مجلسى توضیحى داده نشده بود
رضا شمشکی
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
این کتاب هم رمان گونه است هم تاریخ نگاری و در عین حال شیرین
نیلوفر ملک نیا
۱۳۹۷/۸/۲۰
وای مرسی من خیلی دنبال این کتاب بودم
مسعود اریا
۱۳۹۶/۱۲/۲۲
خوب بود فقط نویسنده خیلی روده درازی کرده. کل این مطالب رو میتوتست توی سیصد صفحه نوشت.
مشاهده همه نظرات ۱۴

راهنمای مطالعه کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر)

برای دریافت کتاب قزلباش شاه (شاه عباس کبیر) و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.