معرفی و دانلود کتاب بازگشت به عشق

عکس جلد کتاب بازگشت به عشق
قیمت:
۳۴۹۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب بازگشت به عشق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب بازگشت به عشق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بازگشت به عشق

کتاب بازگشت به عشق اثر هارویل هندریکس روزنه‌ای امیدوارانه و دقیق‌تر را به سوی روابط احساسی می‌گشاید و به شما کمک خواهد کرد تا رابطه‌اى پرمهر و حمایت‌گر خلق کنید.

ازدواج سفری روانی و روحی است که با شور و حال و سرمستی آغاز شده و مسیر خود را از میان گذرگاه ناهموار و پرپیچ و خم «خودکاوی» و «خودشناسی» ادامه می‌دهد و نهایتا به خلق کانونی صمیمی، شاد و همیشگی می‌انجامد. صرف نظر از این‌که این دید و نگرش خاص توانایی‌ها و امکاناتی را به شما ارائه می‌دهد که درک کنید. اگر به آن اعتقاد چندانی نداشته باشید، خوشبختی شما نه به پیدا کردن «همسر ایده‌آل» بلکه به میزان تمایل شما به کشف و درک بخش‌های پوشیده و پنهان وجود خودتان بستگی خواهد داشت.

در جامعه امروزی ناگزیر از آن هستیم که به ازدواج به مثابه یک «جعبه» بنگریم. در ابتدا برای خود همسری برمی‌گزینید، سپس از دیوارهٔ جعبه بالا می‌روید. بعد از آن‌که مجالی یافتید تا در آن سکنی گزینید، برای اولین بار به «هم جعبه‌ای» خود نگاهی می‌اندازید.

اگر آن‌چه را که می‌بینید بپسندید، آن‌جا می‌مانید. در غیر این صورت مجددا از دیواره جعبه بالا می‌روید و به دنبال همسر دیگری همه‌جا را زیر پا می‌گذارید. به عبارت دیگر ازدواج حالتی ثابت و بدون تغییر در نظر گرفته می‌شود، به طوری‌که موفقیت و شکست آن نیز بسته به قابلیت و توانایی شما در جذب شدن به همسر مناسب و ایده‌آل خواهد بود.

در این میان تنها راه چاره‌ای که برای یک ازدواج «ناشاد» وجود دارد و حدود پنجاه درصد زوج‌ها نیز همین راه‌حل را برمی‌گزینند، این است که طلاق گیرند و با امید به این‌که همسر بهتری خواهند یافت، مجددا همه چیز را از سر بگیرند.

عارضه‌ای که در رابطه با این راه‌حل وجود دارد، درد و رنجی است که در نقل مکان کردن از این جعبه به آن جعبه، تقسیم متعلقات و بچه‌ها، دست شستن از رویاهایی که روزگاری برایتان عزیز و گرامی بودند، بی‌میلی و اکراهی است که نسبت به نزدیکی و صمیمیت خواهید داشت.

ترس از شکست در ازدواج بعدی و از همه مهم‌تر، تخریب روحی و ضربه عاطفی‌ای که به ساکنین دیگر این جعبه وارد می‌شود. بچه‌هایی با این احساس گناه بزرگ خواهند شد که گویی در جدایی والدین خود نقش داشته و لذا مسئول و گناه‌کار هستند و همواره در این تردید خواهند ماند که آیا هرگز خواهند توانست عشق پایدار را تجربه کنند یا این‌که سرنوشتی شبیه پدر و مادرشان خواهند داشت.

متأسفانه، تنها چاره دیگری که به نظر بسیاری از مردم می‌رسد، این است که در «جعبه» باقی بمانند، درب آن را نیز محکم ببندند و باقی عمرشان را با رابطه‌ای مأیوس‌کننده به سر برند. آن‌ها می‌آموزند که چگونه با انباشتن خود با غذا، الکل، مواد مخدر، فعالیت‌های گوناگون، کار، تلویزیون و خیال‌پردازی‌های رمانتیک با ازدواجی تهی کنار بیایند  و از این امید که روزی نیازشان با عشقی صمیمی درک شود، دست می‌شویند.

هارویل هندریکس از نگاشتن این کتاب دو هدف را دنبال نموده‌: ابتدا این‌که آن‌چه را در رابطه با روانشناسی روابط عشقی آموخته‌ است، با شما درمیان بگذارد و دوم این‌که به شما کمک کند تا رابطهٔ خود را به یک منبع همیشگی از عشق و صمیمیت تبدیل کنید. بازگشت به عشق کتابی است دربارهٔ تئوری و اصول عملی این‌که چگونه دوستان صمیمی‌تری شوید.

کتاب بازگشت به عشق شامل سه بخش است. در بخش اول، مراحل مختلف و اجتناب‌ناپذیر یک رابطه را با ترتیب زمانی وقوع هر یک، تشریح شده است: «جذب شدن، عشق رمانتیک و نبرد قدرت».

در حین توصیف جزئیات زندگی زناشویی، از شما دعوت شده که آن‌ را به منزلهٔ یک نمایشنامهٔ روانی که پرده‌های مختلف آن یکی پس از دیگری نمایان می‌شوند، بنگرید.

هارویل هندریکس این نمایشنامه را «ازدواج ناخودآگاه» نامیده‌ و منظورش از آن، ازدواجی است که دربرگیرندهٔ تمامی خواسته‌ها و امیال پنهان و رفتارهای غیرارادی‌ای است که از دوران کودکی ما به جا مانده‌اند و به طرزی اجتناب‌ناپذیر زوج‌ها را به درگیری می‌کشاند.

در بخش دوم، به نوع متفاوتی از ازدواج که آن را «ازدواج خودآگاه» نامیده‌ است خواهیم پرداخت. ازدواجی که در برآورده کردن نیازهای دوران کودکی، آن هم به روشی ممکن و عملی، به شما کمک خواهد کرد.

در ابتدا شیوهٔ عملی ثابت شده را به منظور بازگرداندن عشق رمانتیک به شما آموزش خواهد داد. این فرآیند روحیهٔ همکاری و تشریک مساعی را به شما و همسرتان بازگردانده و به شما انگیزه خواهد داد تا بر روی مسائل و مشکلات نهفته و زیربنائی خود کار کنید.

سپس در مرحلهٔ بعد به شما نشان خواهد داد که چگونه رویارویی، برخورد و انتقاد که همگی تاکتیک‌های آموخته شده از دوران کودکی است را با فرآیندی التیام‌بخش از حمایت و رشد دوجانبه جایگزین کنید. در پایان نیز به شما توضیح خواهد داد که چگونه یأس، سرخوردگی و دیگر احساسات و عواطف سرکوب شدهٔ خود را به همدلی و درک دوجانبه مبدل سازید.

بخش سوم، تمامی ایده‌های تشریح شده را در قالب یک دورهٔ ده هفته‌ای و منحصر به فرد از درمان رابطه، ارائه می‌دهد. با توسل به یک سری تمرین‌های اثبات شده و «قدم به قدم» که می‌توانید در خلوت خانهٔ خود انجام دهید، نه تنها بینش عمیق‌تری را در رابطه با مشکلات زناشویی کسب خواهید کرد، بلکه خواهید توانست آن‌ها را حتی بدون پرداخت مخارج روانکاو یا مشاور خانواده نیز حل و فصل کنید.

هارویل هندریکس (Harville Hendrix)، در سال 1965 در دانشگاه شیکاگو که دکترای خود را در رشتهٔ روانشناسی از همان دانشگاه اخذ کرده بود، آغاز به کار کرد. او هم‌چنین از مدرسهٔ عالی الهیات موفق به اخذ لیسانس الهیات گردید و لیسانس دیگر او در رشتهٔ علوم انسانی از دانشگاه مرسر آمریکا است.

ضمنا او به عنوان مدرس و سخنران در رشتهٔ روان‌درمانی خانواده و مشاورهٔ ازدواج مشغول به کار است. دکتر هندریکس در انجمن مشاورین امریکا یک دیپلمات بوده و نیز عضو کلینیک انجمن بین‌المللی تحلیل رفتار متقابل، و نیز از اعضای انجمن روان‌درمانی گروهی (گروه‌درمانی) آمریکا است.

دکتر هندریکس بعد از دو سال تدریس در کالج پرکینز از توابع دانشگاه متودیست جنوبی در دالاس، قدم به حرفهٔ شخصی و آزاد خویش گذاشت و به طور جدی شروع به مطالعه و تحقیق بر روی ازدواج و روابط انسانی نمود؛ تا که دلایل طلاق خویش از همسر اولش را درک کند.

نتیجهٔ مطالعات و تحقیقات او منجر به پایه‌گذاری نظریه ایماگوتراپی خانواده گردید؛ نظریه‌ای که اصول خلق ازدواج خودآگاه را تشریح می‌کند. دکتر هندریکس به منظور همگانی کردن و نیز قرار دادن این فرآیند درمانی در دسترس همه به خصوص آن‌هایی که مشاوره و روانکاوی خصوصی در دسترشان نبوده و یا به دلایلی برایشان امکان‌پذیر نیست اقدام به برگزاری دوره‌های عملی به نام «بازگشت به عشق» در سرتاسر کشور نمود.

او همچنین بنیان‌گذار «انستیتوی درمان روابط» در شهر نیویورک است که برگزار کننده دوره‌های تخصصی جهت مشاورین، روانکاوان و سایر روان‌درمان‌گران حرفه‌ای است. دکتر هندریکس به همراه همسرش هلن و شش فرزندشان در شهر نیویورک زندگی می‌کنند.

در بخشی از کتاب بازگشت به عشق (‎Getting the love you want) می‌خوانید:

دلیل غائى این که چرا عاشق شدید؟ به عقیده‌ى من، این نیست که نامزد / همسرتان جوان و زیبا بوده، شغلى تحسین‌برانگیز داشته، امتیازاتش با امتیازات شما برابر بوده و یا خلق و خویى مهربان دارد، بلکه، شما به این دلیل عاشق شده‌اید که مغز کهنه‌ى شما، نامزد / همسرتان را با پدر و مادرتان اشتباه گرفته است. مغز کهنه‌ى شما چنین باور دارد که بالاخره توانسته است کاندید ایده‌الى براى جبران لطمات روانى و عاطفى‌اى که در کودکى تجربه کرده‌اید، بیابد.

فهرست مطالب کتاب

درباره‌ى نویسنده
تشکر و قدردانى از جو رابینسون
تقدیر
مقدمه
تاریخچه‌ى شخصى
درباره‌ى کتاب
بخش اول: ازدواج ناخودآگاه
فصل (1): معماى جذب شدن
حل معماى جاذبه‌ى رمانتیک
کاوش در اعماق ضمیر ناخودآگاه
منطق مغز کهنه
هیچ زمان، «حال» نیست
فصل (2): زخم‌ها و جراحت‌هاى دوران کودکى
وحدت، یکپارچگى و تمامیت نخستین
تو و من یکى هستیم
سفر پرمخاطره
مهرطلب‌ها و تنهایى‌طلب‌ها
خویشتن گمشده
ممنوع‌ شده‌هاى جسمانى
احساسات ممنوعه
ابزار سرکوبى
خویشتن بدلى
خویشتن انکار شده
تمثیل افلاطون
فصل (3): تصویر ذهنى
جستجو در پى خویشتن گمشده
تصویر ذهنى
ایماگو و عشق رمانتیک
فصل (4) : عشق رمانتیک
بیوشیمى عشق
زبان جهانى عشق
میان‌پرده‌اى کوتاه
در سر پروراندن یک توهم
انکار
فیلم‌هاى درونى
کشف رمز عشق رمانتیک
سایک و اروس
فصل (5): نبرد قدرت
چرا تا این حد عوض شده‌اى؟
نگاهى کوتاه به حقیقتى دردناک
فیلم‌هاى درونى (قسمت دوم)
سلاح‌هاى عشق
مراحل مختلف نبرد قدرت
بخش دوم: ازدواج خودآگاه
فصل (6) : تولد خودآگاهى
ادغام و تلفیق مغز نو و مغز کهنه
ده ویژگى یک ازدواج خودآگاه
همسر واقعى شدن
ترس از تغییر
سرزمین موعود
چه پیش رو داریم؟
فصل (7): بستن خروجى‌ها
ضرورت تعهد
تصمیم بى‌بازگشت
دینامیک مهرطلب یا تنهایى‌ طلب
خروجى‌هاى غیرفاجعه‌آمیز
طلاق نامریى
بستن خروجى‌ها
تا زمانى که مرگ ما را از یکدیگر جدا کند
فصل (8): خلق منطقه‌اى امن
بینش و تغییرات رفتارى
رفتارهاى محبت‌آمیز
چرا این تمرین موثر واقع مى‌شود؟
لیست تعجب
لیست تفریح
ترس از لذت
بینش و تغییر رفتار
فصل (9) : دانسته‌هایتان را ازخود و همسرتان افزایش دهید
منابع ناشناخته دانش و آگاهى
درک دنیاى درونى همسرتان
انکار
تمرین تعکیس
تمرین ایماگو
فصل (10): برنامه‌ریزى
چرا عشق به خویشتن راه گشا نیست
محدودیت‌هاى دوستى
از تئورى به عمل
برنامه‌ریزى
تغییرات سخت در شرف وقوع
پاداش و مقاومت
مقاومت
عشقى فراسوى عشق به خویشتن
فصل (11): کنترل خشم
نقش مخرب خشم
کنترل خشم
مراوده (تبادل) کنترلى
صحنه‌ى مرکزى تجدید نظر شده
کنترل کامل
تمرین کنترل کامل مارلا و پیتر
فصل (12): تصویردوازدواج
اتحاد، الحاق یک پارچگى
ان و گرگ
کنت و گریس
بخش سوم: تمرینات
فصل (13) : ده قدم به سوى ازدواجى خودآگاه
انجام تمرینات
زمان‌بندى پیشنهادى ده جلسه‌اى
تمرین 1 تصویر ذهنى رابطه‌تان
تمرین 2 زخم‌ها و جراحت‌هاى دوران کودکى
تمرین 3 پى بردن به ساختار ایماگوى‌تان
تمرین 4 یاس‌ها و سرخوردگى‌هاى دوران کودکى
تمرین 5 تصویر همسرتان
تمرین 6 کار ناتمام از دوران کودکى
تمرین 7 تعکیس
تمرین 8 تصمیم بى‌بازگشت
تمرین 9 رمانتیک‌سازى مجدد
تمرین 10 لیست تعجب
تمرین 11 لیست تفریح
تمرین 12 تمرین کشسانى
تمرین 13 مراوده (تبادل) کنترلى
تمرین 14 روزهاى مراوده‌ها (تبادل‌هاى) کنترلى
تمرین 15 یک پارچگى خویشتن
تمرین 16 تجسم عشق
مشاوره و کمک حرفه‌اى
یادداشت‌ها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب بازگشت به عشق
نویسنده
مترجمهادی ابراهیمی
ناشر چاپیانتشارات نسل نواندیش
سال انتشار۱۳۸۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۴۴
زبانفارسی
شابک978-964-412-047-7
موضوع کتابکتاب‌های خانواده و روابط
قیمت نسخه الکترونیک
۳۴۹۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب بازگشت به عشق

Mohsen Karami
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
کتاب بسیار خوبیه، به خصوص که مبتنی بر فرضیات جدید علوم شناختی و علوم اعصابه، اما این فرضیات هنوز ابتدایی هستن و ما همچنان از ارایه نظریات علمی اثبات شده در مورد مغز ناتوانیم چرا که ابزارها برای شناخت مغز هنوز خیلی ابتدایی هستن. به هر حال در نهایت حس خوبی رو برای تداوم رابطه ایجاد میکنه و هدف نهایی از نوشتن این کتاب هم همینه.
زهرا ارغنده
۱۳۹۸/۲/۱۱
بسیار مفید و جالب
مطالبی در این کتاب بیان شده ک خیلی زیاد به ما کمک میکنه تا فهم و درک بهتری از رفتارهای خود و همسرمان داشته باشیم
حتما این کتاب رو بخونید
علیرضا محقق
۱۳۹۶/۱۱/۲۰
امام علی علیه السلام می‌فرماید:
هر که با خواندن کتاب آرامش یابد هیچ آرامشی را از دست نداده است.
کتابراه یار همیشگی شما
میثم دهقانی
۱۴۰۱/۵/۲۱
کتابی مفید برای نگاه عمیق به روابط زوجین
خیلی از بخشهاش رو انگار زندگی کرده بودم و خیلی از خودآگاهی که بهم داد لذت بردم
حبیبه پارسا
۱۴۰۰/۱۲/۹
کتاب فوق العاده‌ای هست. برای همه چه قبل ازدواج. چه کسانی که ازدواج کردنو حتی نکات مفید برای تربیت فرزند هم در این کتاب هست
Neda D
۱۴۰۰/۶/۳۰
این کتاب ‌و به پیشنهاد دکتر روانشناسم خریدم اما نتونستم کتاب و تا آخر ادامه بدم متن روانی نداره
sajjad yosefi
۱۴۰۰/۶/۲۸
کتابی است عالی رویکرد درمانی روان کاوی را با نگاه یونگی و تحلیل متقابل ترکیب کرده است
M Gh
۱۳۹۹/۹/۲۰
کتابی است مناسب و ارزشمند هم برای زوجین هم درمانگران که حتما توصیه مطالعه میشه ممنون
ماریا رحیمی
۱۳۹۸/۴/۷
خواندن این کتاب برای تمام کسانی که درگیر یک رابطه‌اند ضروری است
کاربر n
۱۳۹۷/۱۱/۲۲
کتابِ خوبیِ,دلیل بسیاری از انتخابهامون را توضیح میده
jamal sooreh
۱۳۹۷/۱۱/۳۰
کتابی بسیار مفید برای زوج درمانگران
Setareh Shafiei
۱۳۹۷/۵/۱
کتاب بسیار خوبی بود. به من در زندگی خیلی کمک کرد
Tara Irani
۱۴۰۰/۲/۳
کتاب خیلی خوبی هست من اکثر قسمتهاشو دوست داشتم
سحر عزیزی
۱۳۹۸/۵/۱۸
خیلی خوبه توصیه میکنم
Ehsan Farhadi
۱۳۹۸/۲/۲۴
بسیار کتاب مفیدی می‌باشد
مشاهده همه نظرات ۱۹

راهنمای مطالعه کتاب بازگشت به عشق

برای دریافت کتاب بازگشت به عشق و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.