معرفی و دانلود کتاب پیرمرد و دریا

عکس جلد کتاب پیرمرد و دریا
قیمت:
16900 تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب پیرمرد و دریا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب پیرمرد و دریا و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پیرمرد و دریا

ارنست همینگوی در کتاب پیرمرد و دریا داستان تلاش‌های پیرمردی ماهیگیر را به تصویر می‌کشد که با وجود اینکه مدت‌هاست چیزی صید نکرده، اما باز با امید و پشتکار به دریا می‌رود تا یک نیزه ماهی بزرگ را صید کند اما این صید او را وارد نبردی دشوار و جان‌فرسا می‌کند. همینگوی با این داستان تاثیرگذار و محبوب، توانست جایزه‌ی نوبل ادبیات و پولتیزر را از آنِ خود کند.

درباره‌ی کتاب پیرمرد و دریا:

کتاب حاضر آخرین اثر داستانی همینگوی است که پیش از مرگش منتشر شد و تاثیر فراوانی بر دریافت جایزه نوبل این نویسنده داشت. پیرمرد و دریا (The Old Man and the Sea) رمانی کوتاه است که در سال 1951 به رشته تحریر درآمد و در سال 1952 در شماره اول مجله لایف (Life) انتشار یافت که در طی دو روز فروشی بیش از پنج میلیون نسخه داشت.

رمان پیرمرد و دریا از به یاد ماندنی‌ترین آثار ارنست همینگوی (Ernest Hemingway) به شمار می‌رود و باعث شد حضور او در دنیای ادبیات مهم‌تر و مستحکم‌تر از قبل جلوه کند. این داستان تاثیرگذار که با بیانی قدرتمند و ساده نوشته شده از مفهوم مهمی چون امید و شجاعت در مقابل شکست سخن می‌گوید.

شخصیت اصلی این کتاب پیرمردی از اهالی کوبا به نام سانتیاگوست که 84 روز است که هیچ صیدی نداشته اما همچنان امیدوارانه و با تمام توان خود به رودخانه می‌رود تا صیدی به دست آورد. سانتیاگو روز بعد به نقطه‌ای دور از دریا می‌رود و تمام تلاشش را به کار می‌گیرد اما نیزه ماهی بزرگی طعمه او را می‌بلعد. پیرمرد که به دلیل سنگینی وزن نیزه ماهی توان کشیدن آن به درون قایق را ندارد، بعد از سه روز تلاش مستمر و نبردی طاقت‌فرسا میان آن دو، در نهایت این سانتیاگو است که موفق می‌شود.

ارنست همینگوی در داستان نمادین پیرمرد و دریا تلاش داشته تا نبرد میان امید و ناامیدی را روایت کند و پیرمرد کتاب حاضر بهترین نماد برای تلاش و اراده کردن است.

دیگر ویژگى این اثر، واگویه‌هاى پیرمرد است، پیرمردى که پیوسته با خود سخن مى‌گوید و با یادآورى خاطرات گذشته‌اش، تصویرى نه‌چندان روشن از خود به‌دست مى‌دهد و براى نجات از تنهایى به پرنده خسته‌بالى که بر لبه دیواره‌ى قایقش مى‌نشیند، با مهر سخن مى‌گوید. اما آن‌چه کتاب پیرمرد و دریا را زیباتر مى‌گرداند فضاسازى‌هاى همینگوی است، وقتى پیرمرد راهى دریا مى‌شود، ما نیز با او همراه مى‌شویم.

مى‌توان بوى خاص دریا را حس کرد و با آبزیان آن زیست، عظمت و تلخى مرگ لاک‌پشت‌هاى غول‌پیکر را به تماشا ایستاد که قربانى کوسه‌هاى پوزه بیلچه‌یى مى‌شوند و ما و شاید خود نویسنده در حالى‌که همه آبزیان را دوست مى‌داریم، کوسه‌ها، فک‌هاى‌شان و دندان‌هاى پاره کننده و درنده‌شان را دشمن مى‌پنداریم و این همدلى و همراهى ممکن نمى‌شد، مگر به‌سبب توصیفات زنده و تصویرسازى کم‌مانند همینگوی.

جوایز و افتخارات کتاب پیرمرد و دریا:

- برنده جایزه پولیتزر برای بخش داستانی (1953)
- برنده جایزه Premio Bancarella در سال 1953
- فینالیست جایزه کتاب ملی برای بخش داستانی (1953)

نکوداشت‌های کتاب پیرمرد و دریا:

- داستانی عمیق و چالش برانگیز. (Common Sense Media)
- بهترین [اثر] او. زمان نشان خواهد داد که این بهترین اثر در میان همه‌ی ماست؛ منظورم [بهترین کار]خودش و معاصرانم است. (William Faulkner)
- بهترین داستانی که همینگوی نوشته است... هیچ صفحه‌ای از این شاهکار نمی‌توانست به شکلی بهتر یا متفاوت به تحریر درآید. (Sunday Times)

کتاب پیرمرد و دریا به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

علاقه‌مندان به آثار ادبیات کلاسیک و داستان‌های کوتاه و تاثیرگذار از خواندن کتاب پیرمرد و دریا لذت خواهند برد.

ارنست همینگوی را بیشتر بشناسیم:

او داستان‌نویس و روزنامه‌نگار آمریکایی بود که به عنوان یکی از تاثیرگذارین نویسندگان قرن بیستم شناخته می‌شود و سبک خاص و جدید نگارشی‌اش، تغییراتی در شیوه داستان نویسی به وجود آورد. ارنست میلر همینگوی (Ernest Hemingway) بیشتر کارهای خود را بین سال‌ها 1920 تا 1950 نوشت و سرانجام موفق شد در سال 1954 برنده جایزه نوبل ادبیات شود.

ارنست همینگوی در سال 1899 در روستای اوک پارک در ایالت ایلینوی به دنیا آمد و تا پایان عمر خود زندگی پرماجرایی را تجربه کرد و چهره‌ای تحسین برانگیز برای نسل‌های بعدی خود شد.

او دوران جوانی خود را در جنگ جهانی اول گذارند و در سال 1918 در جبهه‌های نبرد نیز به شدت زخمی شد و به خانه بازگشت. تجربیات او از وقایع باعث نوشتن رمان «وداع با اسلحه» شد. پس از آن‌ها در سال 1922 با اولین همسر خود از چهار همسرش ازدواج کرد و به پاریس آمد. او در آن دوران به عنوان خبرنگار فعالیت می‌کرد و تحت تاثیر نویسندگان و هنرمندان مدرنیست آن زمان بود.

سرانجام پس از سال‌ها فعالیت ادبی، او همراه با آخرین همسر خود از سال 1959 در کوبا زندگی کرد و در سال 1961 با شلیک اسلحه‌ای به زندگی خود پایان داد. در حال حاضر برای بزرگداشت این نویسنده بزرگ هر ساله جایزه‌ای ادبی به نام جایزه قلم همینگوی را به نخستین کتاب یک داستان نویس اعطا می‌کنند.

برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: «وداع با اسلحه، پیرمرد و دریا، برف‌های کلیمانجارو، زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آید، برنده هیچ نمی‌برد، مرگ در بعد از ظهر، مردان بدون زنان، خورشید همچنان می‌دهد»

در بخشی از کتاب پیرمرد و دریا می‌خوانیم:

با خود فکر کرد: «حالا دیگر تمام شده. آنان احتمالاً یک‌بار دیگر به من حمله خواهند کرد. اما آدم در تاریکى و بدون سلاح با آنان چه مى‌تواند بکند؟» اندامش اکنون خشکیده و سفت و ناسور شده بود، زخم‌هایش آزارش مى‌داد و همه‌ى قسمت‌هاى بدنش از سرماى شب آزرده بود. با خود اندیشید: «امیدوارم دیگر ناچار نباشم بجنگم. من خیلى امیدوارم که دیگربار ناچار نشوم بجنگم.» اما نیمه شب دیگربار جنگید و این‌بار مى‌دانست این جنگ بى‌فایده است. این‌بار آنان به‌صورت گله‌یى آمدند و او مى‌توانست فقط خطوطى را در آب ببیند که باله‌هاى دم‌شان به وجود مى‌آوردند و نیز نور فسفرى‌یى را که به هنگام انداختن خود روى ماهى ایجاد مى‌کردند. او با چماق بر سر آنان مى‌کوبید و صداى فک‌هاى آنان را مى‌شنید که بر هم مى‌خورد و وقتى در زیر قایق حرکت مى‌کردند، تکان قایق را احساس مى‌کرد.

ناامیدانه چماق را بر آن‌چه تنها مى‌توانست احساس کند و بشنود، فرود مى‌آورد؛ احساس کرد چیزى چماق را چسبید و آن را نیز از دستش خارج کرد. چوب سکان را از پایه‌اش جدا کرد و بر کوسه‌ها کوبید. با دو دست چوب سکان را گرفته و آن را بارها و بارها فرو آورد. اما آنان خود را به ناحیه‌ى قوس قایق رسانده بودند و یکى پس از دیگرى پاره‌یى از گوشت ماهى را مى‌کندند و وقتى دوباره بازمى‌گشتند، پرتوى از روشنى را در زیر آب نشان مى‌دادند. سرانجام یکى از کوسه‌ها به سراغ سر ماهى رفت و پیرمرد مى‌دانست دیگر گوشت بدن ماهى تمام شده. او چوب سکان را بر روى سر کوسه کوباند، آن‌جا که فک‌هایش، درشتى سر ماهى را در میان گرفته بود و کنده نمى‌شد. او یک‌بار، دو بار و سه بار بر سر کوسه کوباند و شنید که چوب سکان شکست و همان نیمه‌ى شکسته را بر سر کوسه کوبید.

فهرست مطالب کتاب

سخن مترجم
پیرمرد و دریا
پیرمرد و دریا از نگاه‌هاى دیگر
نگاه نخست
نگاه دوم
نگاه سوم

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب پیرمرد و دریا
نویسنده
مترجممهدی افشار
ناشر چاپیانتشارات مجید
سال انتشار۱۳۹۴
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات136
زبانفارسی
شابک978-600-7987-00-1
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
16900 ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب پیرمرد و دریا

شایان عبدی بسطامی
۱۴۰۱/۴/۱۷
اول از همه همینگوی قلم روان و قابل درکی داشت و داستان برای همه اشخاص قابل درک و خواندنه
ولی ایرادی که میتونم ازش بگیرم اینه که توی قایق ماهیگیری بعضی از جا‌ها توضیحات بیش از حدی داده بود که واقعا گیج کننده بود برای کسی که با این چیزا سر و کار نداره قابل درک و فهم نیست، دومین نکته‌ای که خوشم نیومد
قسمت پایانی داستان بود که برای یک داستان سمبولیک پایانی مناسب نبود و از نظر من بهتر بود که در پایان داستان پیرمرد میمرد که منظری از زندگی انسان نشون بده که تماما با سختی‌ها و مشکلات زندگی دست و پنجه نرم میکنه و زجر میکشه ولی آخر سر گاهی ناکام میمونه، از افرادی که ما رو در میان راه تنها میزارن (مثل پسر) یا افرادی که از وجود ما میخورن (مثل کوسه ها).
شایسته اکبری
۱۴۰۲/۱/۱۸
من از خود کتاب لذت بردم
اما تو بخش اول، نوشتار مترجم، کللللللل داستان رو لو داده بود که راجع بهش توضیح بده و موقع خوندن کتاب زمانایی ک اوج میگرفت من واقعا ناراحت میشدم که کل داستان و حتی پایانش رو هم میدونم.
مقدمه و نوشتار مترجم چیزیه ک ادم میخونه تا اماده ورود به کتاب بشه نه اینکه کل داستان رو
توش توضیح بده و مزه همشو ببره.
به نظرم اگه میخواین این کتاب رو بخونین، مستقیم برین سراغ متن اصلی و مزه کل داستان رو با خوندن مقدمه از بین نبرین
daniyal naghibi
۱۴۰۲/۱/۸
درود ممنون از اقای افشار با این ترجمه خوبشون لذت بردم قبلا صوتی این کتاب هم گوش کرده بودم لذت بردم ولی دوباره هم خریدمش وخوندم حس خوبی داره خودتو میتونی اونجا تصور کنی و همراه بشی با کارها و تصمیمها
فاطمه موسوی
۱۴۰۱/۱۰/۷
خیلی روون بود از خوندش لذت بردم
از اون کتاب‌هایی هست که ارزش خوندن رو داره و پیشنهاد میکنم بخونید 🙏
ممنونم از کتابراه🌹
رضا
۱۴۰۱/۲/۱۲
وقتی زمان مرگت نزدیکه چطور به بقیه میخوای بفهمونی زندگی چه معنایی داره؟ با این کتاب
Morteza Nasiri
۱۴۰۱/۱۰/۸
این کتاب داستانی جایزه نوبل ادبی برده، شک نکن که بسیار بسیار جالب و ارزشمنده.
سید علیرضا سیادتی
۱۴۰۱/۵/۲۴
ازون کتابایی که همیشه گوشه ذهنتون میمونه. بیان فصیح احساسات و اثری برجسته
محبوبه مرادی
۱۴۰۲/۱/۴
با قلم همینگوی دنیای خود ساخته‌ی آدم‌ها رو مطالعه میکنید
مشاهده همه نظرات 8

راهنمای مطالعه کتاب پیرمرد و دریا

برای دریافت کتاب پیرمرد و دریا و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.