معرفی و دانلود کتاب بینایی

عکس جلد کتاب بینایی
قیمت:
۲۰۰۰۰ تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب بینایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب بینایی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بینایی

کتاب بینایی، در حقیقت ماجرای دیگری‌ست برای ساکنان شهری که رمان "کوری" در آن اتفاق افتاده بود. رمان کوری هجویه‌ای بر ضد حکومت‌های به ظاهر دموکرات اما از ته دل مستبد و دیکتاتور تمام است.

ژوزه ساراماگو، داستان را از یک روز بارانی در یک حوزه‌ی اخذ رأی شهری شروع می‌کند. در همان شهری که واقعه‌ی کوری رخ‌داده بود، بار دیگر شخصیت‌ها ظاهر می‌شوند و رمان بینایی با متن زیر آغاز می‌گردد:

بعدازظهر است و هنوز هیچ‌کس برای دادن رأی به حوزه نیامده است. مسئولین حوزہ بانگرانی افراد خانوادہ خودرا به حوزہ فرا می‌خوانند، اما گویا کسی قصد رأی دادن ندارد، اما به‌ناگاه حوزه شلوغ می‌شود. مردم مصمم و شتابان به حوزه‌ی رأی‌گیری می‌آیند و رأی خود را به صندوق می‌ریزند. فردای آن روز شمارش آرا آغاز می‌گردد. نتیجه باورنکردنی است. بیشتر مردم رأی سفید به داخل صندوق ریخته‌اند و احزاب تنها مقدار کمی از آرا را از آن خود کرده‌اند. رئیس‌جمهور و دولت انتخابات را باطل اعلام می‌کنند و دوبارہ فراخوان برای انتخابات مجدد می‌دهند. رئیس جمهور در تلویزیون ظاهر می‌شود و از مردم می‌خواهد سرنوشت خود را با رأی دادن رقم بزنند. انتخابات مجدد برگزار می‌شود، ولی این بار نتیجه بدتر است. تعداد رأی‌های باطله‌ی سفید افزایش می‌یابد...

ساراماگو در رمان بینایی (Seeing) بازهم برای شخصیت‌ها اسم انتخاب نکرده است. نکته‌ی بسیار جالب در نوشتار ژوزه اینست که فقط از علامت نقطه و ویرگول استفاده می‌کند و به سایر علائم اعتنایی ندارد. به همین خاطر جملات طولانی و پشت سر‌هم به نظر می‌آیند.

ژوزه ساراماگو (Jose Saramago) نخستین نویسنده‌ی پرتغالی‌ست که برنده جایزه نوبل ادبیات شده است. آثار او در زمره برترین‌های جهان قرار دارد. رمان‌های کوری و بینایی از جمله کتاب‌های برتر این نویسنده و مکمل هم هستند. کوری و بینایی هر دو از بیماری معنوی سخن می‌گویند که فهم بشر را از شناخت نادرست واقعیات نشان می‌دهند.

در کتاب رمان بینایی می‌خوانید:
آشفتگی و حیرت به همراه تمسخر و کنایه، تمام نقاط کشور را فرا گرفت. شهرداری‌ها در سایر نقاط کشور، انتخاباتی تقریباً عادی و بدون حادثه را پشت سر گذاشته بودند و اگرچه در بعضی مناطق، بدی وضع هوا، کمی تأخیر را موجب شده بود، با این حال نتایج مثل همیشه و شامل آراء ممتنع فراوان و همیشگی به همراه رأی‌های پوچ و سفیدی بود که معنای خاصی نداشت.

این شهرداری‌ها، که حس خودبرترانگاری پایتخت، آن‌ها را تحقیر کرده و جلو تمام کشور خرامیده بود که شفاف‌ترین الگوی مدنیّت انتخاباتی است، حالا می‌توانستند سیلی خورده را جواب بدهند و به غرور احمقانه‌ی این آقایانی بخندند که فکر می‌کنند از دماغ فیل افتاده‌اند، فقط برای این که برحسب تصادف در پایتخت زندگی می‌کنند.

به عبارت «این آقایان» که با حالت خاصّی از لب‌ها تلفظ می‌شد و اگر نگوییم در هر حرف، دست کم از هر بخش آن حقارت نشت می‌کرد، به مردمی اشاره نداشت که تا ساعت چهار بعدازظهر در منزل مانده و سپس طوری که انگار فرمانی غیرقابل سرپیچی را دریافت کرده باشند برای رأی دادن مراجعه کرده بودند، بلکه به سمت دولت نشانه رفته بود که پیروزی قبل از موعد را سر داده بود، به احزابی گفته می‌شد که خود را انگورچین و آراء سفید را به مثابه‌ی انگور پنداشته بودند و به روزنامه‌ها و سایر وسایل ارتباط جمعی اجتماعی اطلاق می‌شد که خود را از همه چیز مبرّا می‌دانستند، انگار که خود آنها در آماده‌سازی این مصیبت هیچ نقش فعّالی نداشته‌اند.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب بینایی
نویسنده
مترجمعبدالرضا روزخوش
ناشر چاپینشر روزگار
سال انتشار۱۳۹۲
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۹۶
زبانفارسی
شابک978-964-374-190-7
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۰۰۰۰ ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب بینایی

علیمحمد فخریاسری
۱۳۹۷/۵/۱۱
این داستان ۴ سال بعد از داستان #کوری اتفاق می‌افتد...
وقتی مردم شهری که #بینا شده‌اند خسته از #دموکراسی و احزاب چپ و راست و میانه رو به #رای_سفید روی می‌آورند...
و در پایان داستان دولت مجبور به قتل زنی میشود که در کوری ۴ سال قبل بینا بوده است...
این کتاب به نظر من کشش کتاب قبلی را ندارد. و است
اعتراضی به دموکراسی که نتوانسته عدالت را برای جوامع امروز به ارمغان آورد.
شیوه نگارش ارتباط داستان با کتاب قبل جالب بود😊😊😊😊
مهسا شکرنژاد
۱۴۰۱/۱/۱۹
سبک داستان مثل کوری بود، اوایل داستان احساس میکردم حالت طنز داره، ولی از اواسط داستان و خصوصا انتهای داستان برام جذاب شد و یاد این جمله افتادم که*سیاست پدر و مادر نداره*دیالوگهای طرفین داستان بسیار هوشمندانه و زیبا انتخاب شده بود و ترجمه هم به عقیده من زیبا بود، فقط دنبال علت رای سفید بودم و در آخر متوجه پیام کلی داستان شدم، و اینکه جستجو برای علت رای سفید، فقط برای رد گم کردن بود
Roham Rajby
۱۳۹۹/۲/۱۸
این کتاب خیلی بیشتر و بهتر از کتاب کوری به مسائل حاشیه‌ای مربوط به دولت‌ها می‌پردازد و فساد و کثیف کاری دولت‌ها را به بهترین نحو در آن به تصویر میکشد. با اینکه اول داستان جوری پیش میرفت که علاقه به خواندنش نشون نمیدادم ولی بعد روال خوبی رو دنبال کرد و بسیار اموزنده و پر محتوا👌قشنگ کثیف کاری دولت و سیاست رو به ارمغان می‌اورد.
Hamidreza Habibi
۱۳۹۹/۵/۲۰
به نظرم من با اینکه کمی پایانش یک تراژدی و در حقیقت یک واقیعت تلخ این روزهای این نوع حکومت‌ها رو به تصویر می‌کشید اما به همراه کتاب کوری یک شاهکار بی بدیل رو خلق کرده که تقریبا از اواسط داستان جذابیت داستان خود نمایی می‌کند و خواننده را مجذوب خود میکند بینایی زیباترین مکمل کتاب کوری میتونس باشه
Fatemeh Brz
۱۳۹۸/۱۱/۹
این کتاب خیلی بیشتر و بهتر از کتاب کوری به مسائل حاشیه‌ای مربوط به دولت‌ها و فساد در اونها پرداخته.
با اینکه اول داستان به قدری خشک پیش میرفت ک تمایلی ب خوندنش نداشتم اما بعد از اون روال خوبی رو در پیش گرفت و در نهایت نتیجه گیری بسیار خوبی ازش دریافت میشد.
pari sepehry
۱۳۹۷/۱/۴
کتاب خیلی خوبیه. اول باید کوری را خوند بعد این کتاب رو
کارهایی که شخصیت‌های داستان انجام می‌دهند، ترک شهر، عکس العمل مردم و در نهایت نگاه نویسنده به دموکراسی خیلی جالب بود و عالی بود.
نرگس خاتون
۱۳۹۷/۹/۱۹
چقدر قشنگ به تصویر کشید که دیکتاتور‌ها صورت مساله رو پاک میکنند. و انقدر احمقند حاضرند برای تحکیم جایگاهشون به هر جنایتی دست بزنند اما سازش نکنند
Negar Darvishi
۱۳۹۹/۵/۲۴
در قالب داستان مفاهیم روانشناسی عمیق و طعنه‌هایی به سیاست‌و‌.... کتاب‌های کوری و بینایی ژوزه ساراماگو شاهکار‌اند...
مهدی خاتمی
۱۳۹۶/۸/۱۱
من این کتاب و کتاب ۱۹۸۴ اثر جورج اورل رو پیشنهاد میکنم که حتما جوانان عزیز مطالعه کنن
Sadegh Karami
۱۳۹۷/۵/۱۱
این کتاب در ادامه کوری می‌باشد که به یکباره تمام مردم دچار کوری سفید میشوند
پیام باب الحوائجی
۱۳۹۶/۷/۱۹
ترجمه خوب و سبک نویسنده هم که زیبایی‌های خودشو داره
کاوه عزیزی
۱۳۹۶/۶/۱۵
یک کتاب عالی که ادامه کتاب کوری است. داستان مبارزه مدنی.
ریحانه گلچین
۱۴۰۱/۱/۱۵
اول کتاب کوری رو از همین نویسنده بخونید، بعد فیلمش رو ببینید و بعد این کتاب رو مطالعه کنید محشره.
Pegah Karmi
۱۳۹۹/۲/۱۴
عالیه. خوندنش ارزش داره و خیلی خوب به مبارزه با فساد‌های دولتی و سیاسی پرداخته
samaneh Ebrahimian
۱۳۹۸/۳/۱
عالیه ساراماگو. ولی اول حتما باید رمان کوری ش رو خوند بعد اینو
مشاهده همه نظرات ۲۲

راهنمای مطالعه کتاب بینایی

برای دریافت کتاب بینایی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.