معرفی و دانلود PDF کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی

عکس جلد کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی
قیمت:
۲۲۰۰۰ تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی

پرنگ پاک در کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی که ترجمه فارسی السحر الحلال فی الحکم و الامثال نوشته‌ی سید احمد هاشمی است به تطبیق و بررسی اشعار و ضرب‌المثل‌های عربی و فارسی می‌پردازد و تفاوت‌ها و تشابهات آن‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

هدف نویسنده از تألیف این اثر، ترجمه و تطبیق کتاب السحر الحلال نوشته‌ی احمد هاشمی با امثال و حکم فارسی در حوزه ادبیات تطبیقی است تا در این راستا ضمن ترجمه‌ی این اشعار شیرین به زبان فارسی، به ذکر موارد مشابه و معادل یا حداقل مضرب‌های مشترک بپردازد و زمینه‌های افتراق و آمیزش و اختلاط باورهای اسلامی با فرهنگ و مدنیت ایرانی و در نهایت تفاهم فرهنگی و تعامل بیشتر گفتگوی تمدن اسلامی را فراهم آورد.

شیوه پژوهش این کتاب به شکل کتابخانه‌ای و با استفاده از منابع بسیار و مجموعه دیوان‌های شاعران فارسی همچون صائب تبریزی، حافظ، سعدی، پروین اعتصامی، ابن یمین، ناصرخسرو، منوچهری و کتاب‌های برجسته مشابه است.

مثل‌ها و حکم‌ها از رکن‌های اساسی ادبیات هر زمانی به شمار می‌آیند که در طول هزاران سال در بین قوم‌های گوناگون به صورت جملاتی دلنشین و موزون برای زیبایی بخشیدن به سخن و قوت استدلال بر سر زبان‌ها می‌افتد. بی‌شک امثال و حکم را می‌توان انعکاسی از روحیات، طرز تفکر و نگرش و باورهای یک قوم نسبت به محیط اجتماعی و فرهنگی خویش دانست.

یکی از اهداف ادبیات، آشنایی مردم با یک دسته از ارزش‌ها و نظام‌های اخلاقی است که رفتار فرد را هدایت می‌کند و در این راستا، مثل‌ها انعکاسی از تجربیات شخصی و اجتماعی و سرشار از نکات پندآمیز است و به منزله‌ی واعظی شیرین‌زبان و ناصحی مهربان می‌ماند که افراد یک ملت را با زبان ساده و بیان دلچسب به فراگرفتن صفات پسندیده و کنار گذاشتن عادات ناپسند ترغیب می‌کند.

در بخشی از کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی می‌خوانیم:

امثال در هر ملّتی از قدیمی‌ترین وسایل تعبیر ادبی است. این امر در میان اعراب که در فنّ خطابه و بلاغت سرآمد بودند، ارج و قرب فراوان داشته به گونه‌ای که در میان آنان امثالی با قدمت طولانی که ریشه در عهد جاهلیّت دارد، فراوان به چشم می‌خورد.

از بررسی آثار به جا مانده‌ی پیش از اسلام نیز چنین به دست می‌آید که امثال در نزد ایرانیان نیز قدمت فراوان دارد. از جمله آثار تمثیلی مانوی در تورفان به دست آمده می‌توان «افسون حواس پنجگانه» را یاد کرد.

در کتاب زیب سخن مَثَل سایر قدیمی را از نوع اشعار هفته جایی دانسته که «نیوشه» نامیده می‌شده است.

به طور کلّی امثال در میان ملّت‌ها ارتباط محکمی با وضعیت زندگی و محیط جغرافیایی، تاریخی، سیاسی، آنان دارد. برای مثال در زبان فارسی امثالی مانند «زیره به کرمان بردن» فراوان است.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار
مقدمه
فصل اول: کلیات
فصل دوم: آشنایی با برخی مفاهیم
فصل سوم: ترجمه و معادل‌یابی اشعار کتاب «السحر الحلال فی الحکم و الأمثال»
فصل چهارم: تجزیه و تحلیل
فصل پنجم: نتیجه‌گیری و پیشنهادها

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات زانکو
سال انتشار۱۳۹۱
فرمت کتابPDF
تعداد صفحات۵۳۴
زبانفارسی
شابک978-600-6291-08-6
موضوع کتابکتاب‌های نقد و بررسی، آموزش زبان عربی
قیمت نسخه الکترونیک
۲۲۰۰۰ ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی

برای دریافت کتاب گلزار امثال و حکم مشترک فارسی و عربی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.