معرفی و دانلود کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک

عکس جلد کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک
قیمت:
35000 تومان - 4.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک

کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک اثر زین العابدین مراغه‌ای در اواخر سلطنت و حیات ناصرالدین شاه چاپ و منتشر شد و تاریخی شیرین و واقعی از وضعیت ایران در زمان قاجار را شرح می‌دهد.

ابراهیم‌بیگ یک تاجر زاده ایرانی است که در مصر بزرگ شده و ثروتی اندوخته است. بین او و دختری از خانه زادانش به نام محبوبه تعلق خاطری هست. اما عشق بزرگتر و محبوبه واقعی‌اش ایران یا به قول یکی از آدم‌های قصه «ایران خانم» است. عشقی که نویسنده شرایط رشد و پرورش آن را در محیط خانواده‌انش نشان داده است. در عالم خیال وطن را بی نقص‌ترین و منزه‌ترین جاهای دنیا می‌داند، تا حدی که حاضر نیست هیچ خبر ناگواری راجع به ایران بپذیرد یا حتی بشنود. در برابر هر سخن واهی اما امید بخشی درباره ایران را با دادن پاداش به گوینده اش استقبال می‌کند.سرانجام ابراهیم‌بیگ برای زیارت مرقد امام هشتم و نخستین دیدار از وطن معبود از راه عثمانی رهسپار ایران می‌شود و...

این کتاب تاثیر زیادی در آگاهی اجتماعی و سیاسی جامعه ایران در آستانه جنبش مشروطه ایران داشته است و می‌توان آنراہ آیینه‌ای تمام قد از ایران زمان قاجار دانست.

ادوارد براون می‌نویسد: سیاحتنامه ابراهیم‌بیگ که انتشار آن همزمان با دوره مشروطیت بود، در تحریک حس نفرت و انزجار مردم ایران نسبت به حکومت مخرب و افتضاح آمیز مخصوص دوره سلطنت قاجار نقش بزرگی داشته و شهرت بسزایی در میان عامه به هم زد. در زمان قاجار از هر کس این کتاب گرفته می‌شد مورد غضب قرار می‌گرفت.

سیاحتنامه ابراهیم‌بیگ در واقع دائرةالمعارف جامع اوضاع ایران در اواخر قرن سیزدهم هجری است که با قلمی تند و بی پروا و بی گذشت تحریر شده است.... این نخستین رمان اصیل اجتماعی از نوع اروپایی در زبان فارسی است که زندگی مردم ایران را همچنان که بوده تشریح کرده و از این حیث شباهت زیادی به رمان نفوس مرده نیکلاگوگول، نویسنده بزرگ روس پیدا می‌کند.

خواندن این کتاب که در قالب طنز به زبانی کاملاً ساده نوشته شده بر هر ایرانی وطن‌پرست واجب است.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک
نویسنده
ناشر چاپیانتشارات طاهریان
سال انتشار۱۳۹۳
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات432
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب‌های سفرنامه
قیمت نسخه الکترونیک
35000 ت - 4.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک

MoonRiver
۱۴۰۱/۱۲/۱۰
به همه توصیه می‌کنم چند ساعت وقت بگذارند و کتاب رو مطالعه بکنند. یه جاهایی از این کتاب تو این زمونه مورد نیاز نیست، با دقت بخونید مثل: مسائل مربوط به حقوق بشر و این چیزها، ولی در مورد مسافرت و راه‌ها و مقایسه ایران و خارج در حدود 170 سال پیش اطلاعات جالبی میده، داستان ابراهیم بیگ به ظاهر مربوط به و دوره‌ای نه چندان طولانی بعد از جدایی قفقاز از ایران است ولی در واقع تا حدی به داستان امروز ما مردم مسئولین شباهت دارد. البته شخصیت قبل از سفر او به عنوان ایرانی غربت نشین تقریبا الان نمونه و مشابهی ندارد ولی وضعیت داخل ایران‌ش چی بگم، اول از دست خودمون و بعد از دست مسئولین.
پویان سپهری
۱۴۰۱/۲/۳۱
سیاحت نامه‌ی ابراهیم بیگ درنگیست آتشین بر رخوتی دامنگیر و مجهول که خودکامگی حکام و متولیان این مرز و بوم را به نقد میکشد. سراسر کتاب فریاد وجدانیست که بیدار است و خواستار کمالی متعالی، آنچنانکه بایسته‌ی تاریخ است. این پلشتی افسارگسیخته روح زلال مولف را به درد می‌آورد ودرنهایت او سرخورده و ملول به و سوگ می‌نشیند. تاثیری که این اثر فاخر در روشنگری تحول اجتماعی فرهنگی روزگارخودداشت بس عظیم بود هرچند که اشارات زیادی دراین کتاب به چشم می‌خورد که در پس یک قرن همچنان تازه و امروزی می‌باشد و این همان فاجعه ایست که متداوم و نامیراست.
پ ب
۱۴۰۱/۸/۲۲
کتاب بسیار جالبی بود اینکه کلمات که نیاز به معنی داشت در متن به راحتی در دسترس بود عالی بود
این نویسنده وطن دوست کاش قدرت تغییر داشت
بسیاری از مشکلات هنوز هم هست هنگام خواندن کتاب گاهی در تاریخ سردرگم میشدم که الان را میگه یا قاجار
قطعا هرجا و هر دوره که شایستگان بر سر کار نباشند فساد و رانت و بیچارگی زیاد خواهد بود
من خواندن کتاب را به همه پیشنهاد میکنم
عباس عرب
۱۴۰۱/۱/۱۱
نویسنده این کتاب همیشه از رذایل اخلاقی مقامات مملکت و مردم در دوره قاجار گلایه کرده ولی به نظر من خودش هم مثل بقیه مردم است مثلاً هر جا کارش گیر میکرد خیلی راحت به همه رشوه می‌داد. ولی از انصاف نگذریم نود درصد خصوصیات بد اخلاقی که نویسنده در حدود صد و پنجاه سال قبل در مردم ایران دوره قاجار دیده است هنوز هم وجود دارد.
mohsen ebi
۱۳۹۹/۸/۱
فوق العاده بود, اگه میخوای حال امروز کشورت رو بدونی هم میتونی همین کتاب رو بخونی. اینکه ما چطور به اینجا رسیدیم و ریشه اینهمه رانت و رفتار غلط به کجا میرسه. نویسنده کتاب فردی وطن پرست و عاشق پیشرفت و افتخار برای مملکت بود که به گفته یکی از دوستان هنوز هم به خواستش نرسید.
ماجده صادقی
۱۳۹۹/۶/۲۹
وطن پرستی که بخاطر دیدن ناملایمات بسیار و بی ارزش دانستن مردم و میهنش از طرف مملکت داران، دق میکنه... خط به خط کتاب جای تعمق داره.... همانا که‌ی خاک با مردمش ماندگار یا نابود میشه خواه نادان خواه دانا....
حتما مطالعه عمیقی روش داشته باشید.
سپاس
Aylar Bahrami
۱۴۰۱/۱۰/۱۰
نظر درمورد کتاب رو بقیه دوستان کامل و جامع نوشتن. فقط اضافه کنم که عجیبه الان این کتاب ممنوعه نیست و به دنبال اعدام نویسنده خدابیامرزش نیستن چون که اکثر ایرادات همچنان پابرجاست... به احتمال زیاد میتونه به این خاطر باشه که ایرادات رو به خودشون نمیگیرن
فرهاد نصرتی
۱۳۹۵/۷/۲
کتابی بسیار خواندنی است خصوصا از منظر مناسبات اجتماعی دوره قاجار، خلقیات ما و مناسبات سیاسی آن دوره. ضمن آنکه از منظر ایجاد آگاهی ملی در آن دوره نقش زیادی داشته است
نازنین رازیان
۱۳۹۹/۵/۲۷
قبل از خوندن این کتاب فکر میکردم که بهترین دوره ایران زمان قاجار بوده ولی با این کتاب فهمیدم که چقدر ایرانو از دست دادیم کاش این همه جهالت نبود هر چند هنوزم هست
ممنونم از کتابراه برای رایگان کردن این کتاب که واقعا از خوندنش لذت بردم
کاربر sh
۱۴۰۲/۱/۶
کتابی جامع با زبانی ساده که علت زاری و زبونی ایرانیان را در زمان قاجار توصیف می‌کند، چه بسا بسیاری از آن علت‌ها هنوز هم پابرجاست، تا وقتی از تاریخ درس نگیریم، تاریخ مدام تکرار میشود.
الهام انصاری
۱۴۰۰/۹/۲۷
واقعا ریشه همه بدبختی‌ها و ناکامی‌های یک ملت رو در بیشتر از 100 سال پیش توضیح داده که تا همین الان هم ادامه داره. دوبار خوندم و هر دوبار چقدر حسرت خوردم که هنوز هم درگیر همون مشکلات هستیم متاسفم
marzie toosi
۱۴۰۰/۵/۲۹
سیاحت نامه ابراهیم بیک مثل همه سیاحت نامه‌های تاریخی حکایت از وضع نابسامان میهن دارد، چیزی که از عمق وجود ادم درد را بیرون میکشد و افسوس بر نهاد می‌آورد. حتما بخوانید.
Monir Naghikhani
۱۴۰۰/۲/۱۹
واقعا چقدر دردناک است دانستن این که چقدر ظلم وستم به این مردم شده ومیشود، مردمی که فقط آسایش میخواهند که عمر کوتاه را به سربرند ولی بازیچه دست خائنین وقدرت طلبان میشوند
Amir Mirzaee
۱۳۹۹/۸/۲۴
کتابی بس بسیار ارزشمند است و به همه دوستان توصیه میکنم مطالعه کنند. ارزش وقت و انرژی گذاشتن دارد.
درود بر ابراهیم بیک و وطن پرستان غیور
مایسا دهقانی
۱۳۹۹/۵/۲۰
عاااالی بود
کاش تاریخ بخوانیم و یاد بگیریم و رستگار شویم
براستی متاسفم که هنوز آرزوی ابراهیم بیک برآورده نشده😔
مشاهده همه نظرات 50

راهنمای مطالعه کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک

برای دریافت کتاب سیاحت‌نامه ابراهیم بیک و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.