معرفی و دانلود کتاب پسران نیکل

عکس جلد کتاب پسران نیکل
قیمت:
17000 تومان - 3.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب پسران نیکل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب پسران نیکل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پسران نیکل

کلسن وایتهد که با کتاب پسران نیکل توانست جوایز ادبی بی‌شماری از جمله پولیتزر را کسب کند، روایتی تکان دهنده از نژادپرستی آمریکایی‌ها ارائه می‌دهد. این رمان جذاب و خواندنی ماجرای پسر نوجوان سیاه‌پوستی را به تصویر می‌کشد که به خاطر یک سوءتفاهم به یکی از مخوف‌ترین مدارس اصلاح و تربیت فرستاده می‌شود.

این رمان بعد از انتشار از سوی نشریه‌ی تایم به عنوان بهترین رمان دهه انتخاب شد و بار دیگر نام کولسن وایتهد را بر سر زبان‌ها انداخت و ثابت کرد که موفقیت‌های وی با رمان «راه‌آهن زیرزمینی» اتفاقی نبوده است. کتاب پسران نیکل (The Nickel Boys) تصویری قدرتمند از ایستادگی انسان در برابر مصائب و مشکلات ارائه می‌دهد و همین موضوع به ارزش داستان می‌افزاید.

خلاصه‌ای از داستان رمان پسران نیکل:

شخصیت اصلی داستان، الوود کورتیس نام دارد که نوجوانی سیاه‌پوست است. او در ایام جنبش اعتراضی سیاه‌پوستان در فرنچ تاون تالاهاسی زندگی می‌کند و در همان سال چند لباس و یک صفحه‌ی گرامافون از صحبت‌های مارتین لوترکینگ به عنوان هدیه‌ی کریسمس دریافت می‌نماید. سخنرانی‌های متفاوت لوترکینگ بر روی او تأثیر بسیاری می‌گذارد و دائماً به جملات و اندیشه‌های این شخصیت مهم فکر می‌کند. والدین الوود در خردسالی او را ترک کرده‌اند و مادربزرگش مسئولیت او را بر عهده دارد. در دهه‌ی 60 نسبت به سیاه‌پوستان قوانین سختگیرانه‌ای وجود داشت و کوچک‌ترین اشتباهی می‌توانست پسر بی‌آزاری مانند الوود را راهی دارالتأدیب کند و این دقیقاً اتفاقی است که برای شخصیت اصلی داستان رخ می‌دهد.

یک روز الوود ندانسته سوار خودرویی سرقتی می‌شود و پلیس او را دستگیر می‌کند و به همین سادگی به دارالتأدیب نیکل فرستاده می‌شود. مسئولان این دارالتأدیب به بزهکاران نوجوان در ظاهر وعده‌های خوبی مانند آموزش اخلاقی، فکری و فیزیکی می‌دهند و مدعی هستند که در آرامش و صلح مردانی شریف تربیت می‌کند اما واقعیت این مدرسه‌ی اصلاح و تربیت چیز دیگری است!

دوستان الوود در این مجموعه‌ی مخوف یا در مقابل رفتارهای مسئولان از خود مقاومت نشان می‌دهند و به همین دلیل کشته می‌شوند و یا به عنوان انسان‌هایی ضعیف و مطیع به زندگی خود ادامه می‌دهند. در چنین شرایطی، الوود همواره جمله‌‌های صلح‌جویانه‌ی مارتین لوترکینگ را با خود مرور می‌کند و تلاش می‌کند به آن‌ها وفادار بماند.

در این دارالتأدیب که جهنم سیاه‌پوستان به شمار می‌آید، نوجوانان ضرب و شتم می‌شوند و مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند و الوود بر پیام لوترکینگ تمرکز می‌کند و نفرت و بی‌عدالتی را با عشق پاسخ می‌دهد.

البته الوود در این مسیر تنها نیست و دوستی به نام جک ترنر دارد که آرمان‌گرایی الوود را ساده‌لوحانه و اشتباه می‌داند. افکار متفاوت این دو پسر، بخش عمده‌ای از داستان را دربرمی‌گیرد و در نهایت به فاجعه‌ای هولناک ختم می‌شود.

این رمان بر اساس داستان واقعی نوشته شده است، وایتهد در تلاش است تا داستان نوجوانانی را روایت کند که به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین برای سپری کردن دوره محکومیتشان به این مدارس فرستاده می‌شوند و تاوان سنگینی برای جرم‌های کوچک خود می‌پردازند.

کولسن وایتهد (Colson Whitehead) که در رمان راه‌آهن زیر زمینی به ستم‌دیدگان دوران برده‌داری آمریکا ادای احترام کرده بود، این بار با تمرکز بر وضعیت آمریکا در قرن بیستم به هم‌نوعان خود در آن روزگار عجیب ادای احترامی دوباره می‌کند و شما را با حقایق تلخی از دل تاریخ آشنا می‌سازد.

کولسن وایتهد را بیشتر بشناسیم:

کولسون وایتهد رمان‌نویس آمریکایی در 6 نوامبر سال 1969 در نیویورک متولد شد و در منهتن رشد کرد. او در سال 1991 از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شد. در دانشگاه با فردی به نام کوین یانگ که شاعر بود آشنا شد و کارش را در جایگاه نویسنده در مجله ویلج وویس شروع کرد.

وایتهد در دانشگاه‌های پرینستون، هوستون، نیویورک، بروکلین، هانتر، کلمبیا و وسلین به تدریس پرداخته است. او تاکنون دو بار در سال‌های 2017 و 2020 موفق به دریافت جایزه پولیتزر شده و در سال 2016 نیز جایزه ملی کتاب آمریکا را دریافت کرده است.

جوایز و افتخارات کتاب پسران نیکل:

- بهترین کتاب انتخاب شده یک دهه اخیر با نظر مجله تایمز
- برنده جایزه پولیتزر در سال 2020
- برنده جایزه الکس در سال 2020
- جایزه اورول برای داستان‌های سیاسی در سال 2020
- فینالیست، جایزه آئودی 2020 برای بهترین روایتگر مرد
- برنده جایزه کرکس در سال 2019
- جایزه ملی کتاب داستانی در سال 2019
- نامزد جایزه ملی حلقه منتقدان کتاب در سال 2019
- نامزد جایزه گودریدرز در سال 2019

نکوداشت‌های کتاب پسران نیکل:

- این یک کتاب قدرتمند از یکی از برترین نویسندگان آمریکا است. (Toronto Star)
- بررسی درخشان وایتهد از تاریخ خشونت آمریکا رمانی فوق‌العاده با زبانی بی‌نقص و بصیرتی درخشان ارائه می‌دهد. (Publishers Weekly, starred review)
- شاهکاری که ریشه در تاریخ آمریکا و اسطوره‌شناسی دارد و به شکل دردناکی بصیرتی در مورد عدالت و رحمت را که به شکل بی‌رحمانه ای انکار شده به تصویر می‌کشد. یک رمان آمریکایی فوق‌العاده. (Maureen Corrigan, NPR.org)

مطالعه‌ی رمان پسران نیکل به چه کسانی توصیه می‌شود؟

اگر به داستان‌های واقعی و تاریخی علاقه‌مند هستید، این رمان جذاب و خواندنی تجربه‌ای جالب و فراموش نشدنی برای‌تان خواهد بود.

در بخشی از کتاب پسران نیکل می‌خوانیم:

خداحافظی کردن با بچه‌های آشپزخانه به معنی خداحافظی کردن با بازی ویژه و متفاوت خودش بود، بازی‌ای که در ذهن خودش انجام می‌داد: هر وقت در اتاق غذاخوری چارتاق باز می‌شد، شرط می‌بست که آیا مشتری‌های دائمی و پروپاقرص سیاه‌پوست آن‌جا هستند یا نه. طبق‌ حکم دادگاه عالی در هفدهم می‌ 1954، مدارس موظف به لغو تفکیک‌ نژادی بودند؛ فقط گذشت زمان لازم بود تا همۀ آن‌ دیوارهای نامرئی فرو بریزند. آن شبی که رادیو حکم جدید را اعلام کرد، مادربزرگش چنان جیغی کشید که گویی کسی سوپ داغ روی دامنش ریخته. سریع خودش را جمع‌وجور کرد و لباسش را صاف کرد و گفت: «جیم کرو خیلی پست‌تر از اونه که به این راحتی‌ها کلکش کنده بشه.»

صبح روز بعد از این تصمیم، خورشید همچنان می‌دمید و همه‌چیز مثل همیشه به نظر می‌رسید. الوود از مادربزرگش پرسید سیاهان از کی می‌توانند در ریچموند بمانند و او گفت اینکه به کسی بگویند انجام چه کاری درست است یک چیز است و انجام دادن آن یک چیز دیگر. او برخی عادت‌هایش را به عنوان نمونه فهرست کرد و الوود سری به علامت تأیید تکان داد، شاید همین‌طور باشد. اما دیر یا زود در چارتاق باز می‌شد و چهره‌ای قهوه‌ای آشکار وارد می‌شد. تاجری خوش‌پوش که برای تجارت به تالاهاسی آمده بود یا بانویی شیک و پرزرق‌و‌برق در پی دیدنی‌های شهر؛ تا از غذاهای خوش عطر و بویی که آشپزها می‌پختند لذت ببرد. شک نداشت. وقتی نه ‌سالش بود این بازی شروع شد و سه‌ سال بعد تنها آدم‌های رنگین‌پوستی که در اتاق ناهارخوری می‌دید مشغول حمل ظرف یا نوشیدنی یا زمین‌شور بودند. هیچ‌گاه از بازی‌ دست نکشید، تا وقتی که بعدازظهرهایش در ریچموند به پایان رسید. فارغ از اینکه رقیبش در این بازی حماقت خودش بود یا ثبات جهان یک دنده‌ای که شفاف نبود.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب پسران نیکل
نویسنده
مترجمغلامرضا صراف
ناشر چاپینشر خوب
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات216
زبانفارسی
شابک978-622-6983-06-8
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
17000 ت - 3.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب پسران نیکل

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب پسران نیکل

برای دریافت کتاب پسران نیکل و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.