معرفی و دانلود کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین

عکس جلد کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین
قیمت:
18000 تومان - 2.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین

کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین نوشته‌ی جلال حیدرپور و سید حسن شاه چراغ، به ارائه‌ی مفاهیمی از جمله آسیب‌شناسی رقابت‌های سیاسی، جنبش‌های ساختاری و چالش‌های مربوط به آن و مفهوم ماهیتی بحث می‌پردازد.

از آن‌جایی که اعتقاد به ضرورت وجود رقابت به عنوان یک اصل قطعی و واضح در روند اتفاقات سیاسی، آن را از شاخص‌های نظام مردم‌سالار دینی می‌گرداند که در شرایط مطلوب از کار ویژه‌ای مختلفی از جمله ثبات سیاسی، پویایی و نشاط سیاسی و اجتماعی، تقویت وفاق اجتماعی برخوردار خواهد بود. اما در عین حال قائل شدن به این نکته که تنها به دلیل وجود تعداد زیادی آرا و رقابت‌های سیاسی اجتماعی ارزش‌های پیش‌گفته محقق نخواهد شد.

رقابت‌های سیاسی زمانی می‌تواند مهم و ارزشمند به حساب بیایند که منجر به پراکندگی و تفرق نگردد، از این رو وجود رقابت در جامعه به تنهایی نمی‌تواند راه حل اساسی تلقی شود. رقابت خود نیازمند بسترها و شرایطی از جمله فرهنگ سیاسی، وجود روحیه انتقادپذیری دگرپذیری و پایبندی به مقررات، وجود نهادهای مدنی و عدالت اجتماعی است که به همگرایی و وفاق ملی منجر گردد.

در بخشی از کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین می‌خوانیم:

شروع دورۀ دوم نخست‌وزیری مهندس موسوی، تسلط جناح چپ بر امور اجرایی کشور را تقویت کرد به علاوه بسیاری از نمایندگان مجلس که قبلاً هوادار جناح راست بودند به تدریج به دلیل فضای ایجاد شده در باب مخالفت جناح راست با ولایت فقیه از این جناح فاصله گرفتند، موقعیت تضعیف شدۀ جناح راست در تأثیر و تأثری متقابل با وضعیتی قرار داشت که سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در آن قرار گرفته بود شورای موقتی سازمان که از اوایل سال 1361 تشکیل شده بود نتوانست سازمان را ارتقاع دهد احتمالاً اگر این جناح می‌توانست از سازمان بهره‌برداری مطلوبی نماید می‌توانست از موقعیتی بهتر در تلاش برای تصاحب و حفظ قدرت برخوردار شود اما فعالیت سازمان به دلایل مختلف و از جمله عزیمت عده‌ای زیاد از کادرهای سازمان به جبهه‌های نبرد در طول سال‌های 61 به بعد به شدت افول کرد تا اینکه در مهرماه 1365 به تقاضای آیت‌اله راستی کاشانی از جانب امام خمینی (ره) منحل اعلام گردید.

با انحلال سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، اولین گام در انقباض نهادهای رقابت سیاسی در جمهوری اسلامی برداشته شد و جناح راست یکی از پایگاه‌های تشکیلاتی خود را از دست داد. احتمالاً اگر سازمان به جای مسیر حرکت خود را با آهنگی متناسب با زمان جنگ طی کرده بود امروز جامعه هزینه کم‌تری برای ایجاد و نهادینه‌سازی فرهنگ رقابت سیاسی می‌پرداخت چرا که کادرهای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از تجربه تشکیلاتی قوی دوران مبارزه علیه رژیم شاه و پس از پیروزی انقلاب اسلامی برخوردار بودند و در صورت تطبیق با وضعیت جدید تداوم حرکتی آغاز شده را می‌توانستند بهتر تضمین نمایند.

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: مفهوم ماهیتی بحث
فصل دوم: مبانی نظری مفهوم رقابت و معانی لغوی
فصل سوم: ماهیت و چیستی رقابت سیاسی و مرزهای آن
فصل چهارم: آسیب‌شناسی رقابت‌های سیاسی
فصل پنجم: الگوهای مختلف در رقابت سیاسی
فصل ششم: رقابت‌های سیاسی و شاخص‌های آن
فصل هفتم: جنبش‌های ساختاری و چالش‌های مربوط به آن
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات فرزانگان دانشگاه
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات150
زبانفارسی
شابک978-622-6538-06-0
موضوع کتابکتاب‌های علوم سیاسی
قیمت نسخه الکترونیک
18000 ت - 2.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین

mohsen ebi
۱۳۹۸/۷/۲۷
کتاب بدی نبود, با توجه به اینکه رایگان دریافت کردم مناسب بود, فقط تا 1380 رو بررسی کرد و حتی این رو هم اجمالی نگاه کرد اما به نظرم منصفانه, بدون غرض و بدون نگاه سیاسی خاص بررسی کرد. غلط نگارشی خصوصا در دو فصل اخر خیلی زیاد بود. رابطه مطالب بیان شده را با عنوان کتاب نفهمیدم, به نظرم خیلی کم به هم مرتبط بودند. از زحمات تهیه کنندگانش ممنونم.
مشاهده همه نظرات 1

راهنمای مطالعه کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین

برای دریافت کتاب رقابت‌های استراتژیک سیاسی در عصر نوین و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.