معرفی و دانلود کتاب شناخت سام شپارد

عکس جلد کتاب شناخت سام شپارد
قیمت:
25000 تومان - 2.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب شناخت سام شپارد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب شناخت سام شپارد و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شناخت سام شپارد

کتاب شناخت سام شپارد به قلم جیمز آ. کرنک، شرح زندگی و فعالیت‌‌های حرفه‌ای یکی از چهره‌های برجسته و مشهور هنر و ادبیات جهان یعنی سام شپارد، نمایشنامه‌نوس، بازیگر، کارگردان، ترانه‌سرا و داستان‌نویس است.

سام شپارد به لحاظ تکنیک و فنون نمایشنامه نویسی یکی از زبده‌ترین و بی‌نظیرترین نمایشنامه‌نویسان معاصر است که دست به ابداعاتی هم در این حوزه زده و در اصل او و «دیوید ممت» دیگر هم‌دوره‌ای او در دهه‌های هفتاد و هشتاد نگذاشتند تا پرچم نمایشنامه‌نویسی آمریکا به زمین بیافتد.

او علاوه بر نمایشنامه‌نویسی، در بازیگری، کارگردانی، داستان نویسی و ترانه‌سرایی هم فعالیت کرده است. او طی هفتاد و سه سال عمر خود حدود 150 نمایشنامه نوشته است که 45 عدد از آن‌ها از بقیه معروف‌ترند. معمولاً این نمایشنامه‌ها توسط کارگردان بزرگی همچون جوزف چایکین و دیگر کارگردانان معروف آمریکایی و حتی تعدادی هم توسط خود شپارد روی صحنه رفته است.

شپارد بعد از بردن جایزه پولیتزر برای نمایشنامه کودک مدفون در سال 1979، حدود یازده بار هم مفتخر به دریافت جایزه اُبی و تقریباً تمام جوایز و عنوان‌های بزرگ هنری و ادبی شده است و امروزه شخصیتی بسیار بزرگ در تئاتر آمریکا به شمار می‌رود که تمام ستارگان هالیوودی آرزوی نقش‌آفرینی و فرصت بازی در یکی از نمایشنامه‌های او را دارند.

جیمز آ. کرنک (James A. Crank) در کتاب شناخت سام شپارد (Understanding Sam Shepard) به طور کامل و مفصل به شرح زندگی و فعالیت‌های حرفه‌ای و هنری شپارد همراه با جزئیات و نقد و بررسی برخی از نمایشنامه‌های وی پرداخته است.

سام شپارد (Sam Shepard) را بیشتر بشناسیم:

سام شپارد در سال 1943 در ایالت ایلی نیوز به دنیا آمد و در 27 ژوییه 2017 درگذشت. او در جنوب کالیفرنیا بزرگ شد و به واسطه شغل پدر و مادرش مدام در حال سفر از ایالتی به ایالت دیگر بود. رابطه هویت و سفر بعدها در نمایشنامه‌های سام شپارد تبدیل به یکی از درونمایه‌های اصلی نمایشنامه‌هایش شد تا جایی که معمولاً شخصیت‌های نمایشنامه‌های شپارد یا به دنبال هویت از دست رفته خود می‌گردند و یا قصد دارند تا هویت و گذشته را به فراموشی بسپارند.

او همچنین از موسیقی به عنوان یکی دیگر از عناصر دراماتیک (تراژیک) در نمایشنامه‌هایش استفاده می‌کند: موسیقی راک غربی، راک‌اند رول، موسیقی سنتی نیواورلئان و موسیقی فولک آمریکایی به خوبی در تعدادی از نمایشنامه‌هایش به کار گرفته شده است و ردپای آن‌ها در تعدادی از نمایشنامه‌های او از جمله مرحوم هنری موس، زبان‌ها، کابوی‌ها 1 و 2، دندان جنایت، دهان کابوی و غیره به چشم می‌خورد.

شپارد تا هفتاد و سه سالگی مشغول نوشتن بود و آخرین اثری که از او به یادگار مانده، اقتباسی از «اُدیپ» است که آن را در سال 2007 نوشته بود و خودش در سال 2014 در برادوی کارگردانی کرده است.

در بخشی از کتاب شناخت سام شپارد می‌خوانیم:

در نفرین طبقه گرسنگی، زیبایی شناسی شپارد بیش تر در واقع‌گرایی ریشه داشت، نه در بیان‌گرایی و این در مورد کودک مدفون نیز صحیح است. یک آشپزخانه پر و کامل جایگزین آشپزخانه پراکنده نمایش نامه اولیه شد و شپارد جزئیاتی در مورد محتویات آن ارائه می‌دهد: پله چوبی قدیمی... فرش رنگ پریده فرسوده که بر روی پله‌ها قرار دارد ... . مبل سبز تیره با چیز‌هایی که در گوشه و کنار دیده می‌شوند. محیط نشان دهنده خانواده‌ای است که زمانی موفق و صمیمی بوده است، اما از هم پاشیده است.

در مقابل مبل یک تلویزیون قدیمی بزرگ بدون تصویر است. در پشت مبل یک ایوان بزرگ است. مانند خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، خانواده به آرامی در حال از هم پاشیدن است. پدر مسن خانواده یک تی شرت قدیمی پوشیده است و خود را با یک پتوی قدیمی پوشانده است. نمایش نامه با تصویر مرد مسن آغاز می‌شود، که ظاهر بیماری دارد و مخفیانه از بطری شرابی می‌نوشد که در میان کوسن‌های مبل پنهان کرده است. از شخصیت‌ها تا محیط، کودک مدفون شامل واقع بینانه‌ترین مجموعه‌ای است که شپارد تاکنون نوشته است.

هر چند خانواده در یک فضای طبیعی وجود دارد، انسجام محیط به تدریج با یک طرح پیچیده کاهش می‌یابد. در ابتدا، بازی نمایش نامه متعارف و خطی به نظر می‌رسد، اما در صحنه 2، جهان نا معقول از طریق بعضی از لحظات عاطفی شدید نمایش داده می‌شود. نمایش‌نامه با یک صبح بارانی در خانه ایلینویز یک بزرگ خاندان فوت شده، داج، آغاز می‌شود که در طول صحنه 1 در مورد مصرف داروی خود نگران است. در طول مکالمه آن‌ها، همسرش، هالی در مورد خاطرات امور محرمانه او و شور عشق قدیمی تا بزرگ‌ترین پسرش، تیلدنبا او مخالفت می‌کند، که با انبوهی از ذرت وارد می‌شود. هر چند در طولمکالمه بین تیلدن و داج متوجه شدیم که تیلدن در نیو مکزیکو مشکلاتی داشته است و به دلیل این که نمی‌تواند به تنهایی از عهده آن‌ها برآید، به مزرعه خانواده خود در ایلینویز برگشته است.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: شناخت سام شپارد
یادداشت‌ها
فصل دوم: تست‌های صدا، زبان و افسانه
نمایش‌نامه‌های اولیه، 1976-1964
پرده‌های تک ‌نفره (1967-1964)
توریست (1967)
سکس، مواد مخدر و راک‌اند رول، 1971-1967
دندان جنایت (1972)
"صداهایی به من الهام می‌شوند!": شپارد و هنرهای تجسمی او، 1976-1974
یادداشت‌ها
فصل سوم: استنباط درمان
نفرین طبقه گرسنه
تاریخچه تولید
تاثیر حرفه‌ای و شخصی
تغییر هویت ها: مشکلات زنان
رمز و راز مردانگی
طبقه گرسنگی: هویت‌های اجتماعی
یادداشت‌ها
فصل چهارم: گناه‌های پنهانی
کودک مدفون
تاریخچه تولید
اصلاح استپنولف در سال 1997
تاثیرات حرفه‌ای و شخصی
معجزه‌ها و مصیبت‌ها
یک غریبه در خانه من: خانواده و موقعیت خاطرات
گناه‌های پنهانی: قیمت گناهان جنسی
وراثت عاطفی: قدرت و مردانگی
یادداشت‌ها
فصل پنجم: خانواده اصیل
غرب حقیقی
تاریخچه ساخت
تأثیرات شخصی و حرفه‌ای
کمدی و طنز
دوگانگی و انحصار
کلیدهای خودرو: قدرت و فرار
خانواده اصیل
یادداشت‌ها
فصل ششم: بی نظمی و ارتباط
اثرات بعدی، 2009-1983
حماقت برای عشق (1983)
دروغ ذهن (1985)
شپارد در دهه 1990: تولد دوباره یا سقوط؟
سام شپارد فراتر از هزاره
یادداشت‌ها
نمایه
فهرست منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب شناخت سام شپارد
نویسنده
مترجممسلم آیینی
ناشر چاپیانتشارات ویهان
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات182
زبانفارسی
شابک978-622-6071-43-7
موضوع کتابکتاب‌های نقد و بررسی
قیمت نسخه الکترونیک
25000 ت - 2.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب شناخت سام شپارد

هیچ نظری برای این کتاب ثبت نشده است.

راهنمای مطالعه کتاب شناخت سام شپارد

برای دریافت کتاب شناخت سام شپارد و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.