معرفی و دانلود کتاب اخلاق

عکس جلد کتاب اخلاق
قیمت:
۳۰۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اخلاق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اخلاق و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اخلاق

از برجسته‌ترین و تاثیرگذارترین آثار فلسفه غرب! کتاب اخلاق مشهورترین اثر باروخ اسپینوزا، فیلسوف عقل‌گرای قرن هفدهم است که تصویری منسجم از واقعیت هستی و راهنمایی برای معنای زندگی اخلاقی ارائه می‌دهد. اسپینوزا بر اساس اندیشه‌های خود ماهیت خدا، ذهن، عواطف، اسارت انسان به احساسات و قدرت درک را شرح می‌دهد.

درباره‌ی کتاب اخلاق:

این کتاب که اندکی پس از مرگ اسپینوزا منتشر شد بدون شک بزرگترین اثر اوست. باروخ اسپینوزا (Benedict de Spinoza) که فیلسوفی یهودی تبار بود با اندیشه‌های خود انقلابی در دنیای فلسفه ایجاد کرد و تاثیر بسزایی بر فلسفه‌ی پس از خود به جا گذاشت. فیلسوفانی که بعد از اسپینوزا زیسته‌اند معمولاً اندیشه‌های او را با تفاسیر متفاوتی سنجیده‌اند.

او در کتاب اخلاق (Ethics) کلیات نظام فلسفی را با بعضی از نتایج علوم جدید دوران خود ترکیب کرده و برداشت مذهبی و اخلاقی خود را که هدف غایی کتاب است ارائه می‌‌دهد. برخی از فلاسفه کتاب اخلاق را عمیق‌ترین و پر محتواترین اثر اسپینوزا می‌دانند و معتقدند که این اثر منتخبی از کلیه افکار و آرای فلسفی این فیلسوف بزرگ است.

بسیاری از فیلسوفان بزرگ جهان بعد از اسپینوزا مانند اینشتین، هگل و... کتاب اخلاق را کتاب فلسفی مورد توجه خود برمی‌شماردند. این اثر که یکی از مشهورترین آثار فلسفی جهان است به روش اقلیدسی به نگارش درآمده و در آن به طور تاثیرگذار و موجز از اخلاق سخن گفته می‌شود و عقاید نویسنده در مورد خدا و جهان هستی را شرح می‌دهد.

کتاب اخلاق مناسب چه کسانی است؟

دوستداران مباحث فلسفی را به خواندن این کتاب بحث برانگیز دعوت می‌کنیم.

باروخ اسپینوزا را بیشتر بشناسیم:

وی فیلسوفی هلندی بود که در سال 1632 متولد شد. از باروخ اسپینوزا به عنوان یکی از مشهورترین خردگرایان و جبرگرایان یاد می‌شود که گستردگی و اهمیت آثارش تا سال‌ها پس از مرگش کاملاً درک نشده بود. او زمینه‌های لازم برای ظهور نقد مذهبی در آن دوران را فراهم کرد و همچنین از تاثیرگذارترین افراد در تجلی عصر روشنگری در قرن هجدهم به شمار می‌آید. اسپینوزا به جهت مهم‌ترین کتابش یعنی اخلاق که در آن با دوگانه انگاری ذهن و بدن دکارت مخالفت کرد به عنوان یکی از مهم‌ترین متفکران فلسفه غرب شناخته می‌شود.

در بخشی از کتاب اخلاق می‌خوانیم:

قضیۀ 15- هرچه هست، در خداست و بدون خدا هیچ چیز نمی‌تواند باشد، یا تصور شود.

برهان- علاوه بر خدا، هیچ ذاتی قابل‌تصور نیست (توسط قضیۀ 14)، یعنی (توسط تعریف 3) هیچ چیز نیست که از طریق خودش درک شود و اما حالات هم (توسط تعریف 5) بدون جوهر نه می‌توانند وجود داشته باشند و نه تصور شوند. بنابراین آن‌ها فقط می‌توانند در ذات الهی باشند و فقط از طریق آن می‌توانند به تصور درآیند و اما جواهر و حالات، مجموع وجود را تشکیل می‌دهند (توسط اصل 1). بنابراین بدون خدا هیچ چیز نمی‌تواند وجود داشته باشد یا تصور شود، ثابت شد.

تبصره - برخی ادعا می‌کنند که خداوند مانند یک انسان، از جسم و روان تشکیل شده و مستعد احساسات است. اینکه چقدر این افراد از حقیقت فاصله گرفته‌اند، به اندازۀ کافی از آنچه گفته شد معلوم است. اما من اینها را کنار می‌گذارم و می‌گذرم؛ زیرا همۀ کسانی که درهرحال در ذات الهی تأمل کرده‌اند، جسمانیت خدا را انکار می‌کنند. از این نظر آن‌ها روش اثبات بسیار خوبی در این واقعیت دارند که می‌گویند ما از نظر بدن مقدار مشخص و محدودی را درک می‌کنیم که دارای عرض و طول و عمق بوده و محدود به یک شکل خاص است و اوج پوچی است که چنین تصویری از خداوند که موجودی کاملاً بی‌منتها است را ارائه دهند. درعین‌حال آن‌ها باز به دلایل دیگری سعی می‌کنند حرف خود را ثابت کنند و اظهار می‌کنند که ماده‌ای طبیعی یا گسترده را کاملاً جدا از ذات الهی می‌پندارند و می‌گویند این ماده توسط خداوند خلق شده است.

فهرست مطالب کتاب

بخش اول: خدا
تعاریف
قواعد
قضایا
بخش دوم: ماهیت و منشأ ذهن
پیشگفتار
تعاریف
قواعد
قضایا
اصول موضوعه
بخش سوم: منشأ و طبیعت عواطف
تعاریف
اصول متعارفه
قضایا
تعریف عواطف
تعاریف عمومی عواطف
بخش چهارم: بندگی انسان یا قوّت عواطف
پیشگفتار
تعاریف
اصل متعارف
پیوست
بخش پنجم: قدرت عقل، یا آزادی انسان
پیشگفتار
اصول متعارفه
قضایا
فهرست اصطلاحات فارسی، انگلیسی

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اخلاق
نویسنده
مترجملیلا امانت ملایی
ناشر چاپینشر ترنگ
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۳۳۲
زبانفارسی
شابک978-622-7741-20-9
موضوع کتابکتاب‌های فلسفه و منطق
قیمت نسخه الکترونیک
۳۰۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب اخلاق

Mona abad
۱۴۰۱/۹/۱۷
وقتی خواندن این کتاب را آغاز کردم، در ابتدا کنجکاو بودم نظریات اسپینوزا درباره خدا را بخوانم اما فصل‌های بعدی جذابتر و جذابتر شدند. خواننده‌ای که شناخت ابتدایی از واژه‌ها و لغات فلسفی داشته باشد، این کتاب را خوانا و شیوا می‌ یابد و از آن خواهد آموخت.
توران ناصری
۱۴۰۱/۱۰/۱۶
این کتا ب برای علاقمندان به فلسفه سودمند است اما متن بسیار با چهارچوبی دارد و صرفا به کسانی که به فلسفه علاقه دارند توصیه میشود‌
سعید فرجی
۱۴۰۱/۳/۲۹
در مطالعه کتاب بدلیل اینکه خیلی ارجاع به کد میدهد؛ دائم باید به جلو و عقب بروی و بطور کلی کتاب سختی است برای فهمیدن
علی خلخالی
۱۴۰۱/۶/۲۱
کتاب خوب
این
مشاهده همه نظرات ۴

راهنمای مطالعه کتاب اخلاق

برای دریافت کتاب اخلاق و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.