معرفی و دانلود کتاب صوتی بیچارگان

عکس جلد کتاب صوتی بیچارگان
قیمت:
44000 تومان - 4.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بیچارگان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی بیچارگان و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی بیچارگان

رمانی درخشان از نابغه‌ی ادبیات روسیه؛ کتاب صوتی بیچارگان نخستین داستان بلندی بود که از فئودور داستایوفسکی به انتشار رسید؛ اثری با محوریتِ دو مضمونِ فقر و شرافت. روایت در داستانِ بیچارگان از خلال نامه‌نگاری مردی میانسال با دختری جوان که در همسایگی او منزل دارد، پیش می‌رود.

درباره کتاب صوتی بیچارگان

داستایوفسکی در کتاب «یادداشت‌های روزانه‌ی یک نویسنده» با زبانی پُرشور و لحنی آشکارا متأثرکننده، به بیان ماجرای جالب توجهی می‌پردازد که پس از انتشار نخستین کتابش، بیچارگان (Poor Folk)، برایش به وقوع پیوست. قصه از این قرار است که نویسنده‌ی آن زمانْ جوانِ ما، پس از تکمیل دست‌نویس رمان بیچارگان، آن را نزد یکی از دوستان مورد اعتماد خود به نام گریگاروویچ می‌سپارد. این دوست هم اثر را برای مطالعه به نکراسفِ منتقد قرض می‌دهد و او هم به نوبه‌ی خود، پس از مطالعه‌ی دست‌نویس داستایوفسکی، حسابی ذوق‌زده می‌شود و خبر از ظهور نابغه‌ای جدید در صحنه‌ی ادبیات روسیه می‌دهد. اما ماجرای جالبی که اشاره کردیم، چندی بعد اتفاق می‌افتد؛ زمانی که منتقد به‌نام و مطرح وقت، موسوم به بلینسکی، از خواندن بیچارگان چنان حیرت‌زده می‌شود که شبانه راهی خانه‌ی نویسنده‌ی گمنام می‌شود تا شخصاً ارادت خود را به قلم او ابراز کند! ملاقات سرزده‌ی بلینسکی برای داستایوفسکی جوان رؤیایی و شگفت‌انگیز می‌نموده؛ چنان‌که حتی سال‌ها پس از آن نیز، همیشه از تعریفِ آن لذت می‌بُرد و هیجان‌زده می‌شد.

از جزئیات این بحث بگذریم؛ چرا که این مختصر را تنها به این قصد گفتیم که باب بحث در باب رمان بیچارگان را گشوده باشیم. اثری مهم در کارنامه‌ی داستایوفسکی که سرانجام، پس از مدتی انتظار، نسخه‌ی صوتی بهترین ترجمه‌ی فارسی آن نیز به انتشار رسید.

آنچه کتاب بیچارگان داستایوفسکی را به اثری مهم تبدیل می‌کند، از قضا وجود وجوهی است که بعدها کمتر در آثار این نویسنده می‌بینیم؛ جالب است بدانید همین وجوه - که در ادامه به ماهیتشان اشاره خواهیم نمود - که سبب شدند منتقدین دغدغه‌مندی چون بلینسکی حسابی از بیچارگان تعریف و تمجید کنند، به تدریج در کار داستایوفسکی محو و کمرنگ شدند.

وجوه مورد اشاره را می‌توان ذیل یک وجه کلی طبقه‌بندی کرد: «دغدغه‌مندیِ اجتماعی»، که به نوبه‌ی خود، نویسنده را ملزم به ارائه‌ی گزارشی دقیق از واقعیت موجود می‌کند. رمان بیچارگان از این حیث غیر داستایوفسکی‌وارترین کار در کارنامه‌ی داستایوفسکی است! زیرا چنان‌که می‌دانیم، نابغه‌ی روس در برترین آثار خود، خصوصاً در رمان‌های بزرگی چون «ابله»، «جنایت و مکافات» و «برادران کارامازوف»، فاصله‌ی قابل توجهی با سنت رئالیستیِ وقت دارد.

با وجود این، کتاب بیچارگان، چنان‌که گفتیم، اثری مهم و خواندنی در کارنامه‌ی داستایوفسکی‌ست؛ حتی اگر بپذیریم که بارقه‌های نبوغ و اصالت نویسنده در این اثر به طور کامل متجلی نگشته است. واقعیت مهم و جالب توجه آن است که داستایوفسکی، حتی در اثری هم که به زعم بسیاری، جزو شاهکارهایش محسوب نمی‌شود، باز چندین و چند گام از نویسندگان هم‌عصر خویش، پیش است.

رمان بیچارگان شرح نامه‌نگاری پیرمردی کم‌سواد اما شریف و زحمت‌کش با دختری زیباست که همچون خود او، در فقر و مسکنت روزگار می‌گذراند. داستایوفسکی در این اثر به سراغ قشر به اصطلاح ضعیف جامعه رفته و با گزارش صادقانه‌ی اوضاع زندگی آن‌ها از زبان کاراکترهایی داستانی، وضع نابه‌سامان حیات روسیه‌ی زمان خویش را به تصویر کشیده.

کتاب صوتی بیچارگان، از بسیاری جهات، یک رمان مستندگونه است؛ شخصیت‌های آن کم‌وبیش ملموس و واقعی، و قضایا و رویدادهای انگشت‌شمارش، باورپذیر و محتمل‌اند. در این اثر خبری از شیطاین و قدیسانی نیست که نویسنده‌ی روس در آثار بزرگ خویش خلق نموده. داستایوفسکی در مردم فقیر نویسنده‌ای آرام، متین و البته، کم‌وبیش مقلد است، که هنوز نتوانسته از زیر سایه‌ی بزرگانی چون گوگول و پوشکین بیرون بیاید. با این حال، با همین اثر بود که او خود را به عنوان نابغه‌ای در آستانه‌ی ظهور به مخاطبین ادبیات معرفی نمود. پس رمان مردم فقیر، از هر جهت که بنگریم، قطعاً شایسته‌ی توجهی بیشتر از جانب عاشقان ادبیات روسیه و خصوصاً طرفداران داستایوفسکی بزرگ است.

نکوداشت‌های کتاب صوتی بیچارگان

- اولین موفقیت ادبی داستایوفسکی. (Penguin Random House)
- یک داستان فراموش‌نشدنی. (Barnes & Noble)

کتاب صوتی بیچارگان مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به داستان‌های اجتماعی و دوست‌داران آثار ادبیات کلاسیک روسیه، بی‌شک شیفته‌ی کتاب بیچارگان (یا مردم فقیر) از داستایوفسکی خواهند شد.

با فئودور داستایوفسکی بیشتر آشنا شویم

فئودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoyevsky) در سال 1821 دیده به جهان گشود و به سال 1881 از دنیا رفت. زندگی او آبستن تحولات بسیار بود. چنان‌که شرحشان در این مجال مختصر ممکن نیست. علاقه‌مندان در این زمینه می‌توانند به دو اثر بیوگرافیک مراجعه کنند: نخست، کتاب «داستایوفسکی»، نوشته‌ی «رابرت برد»؛ و دیگری، کتاب «داستایوفسکی: جدال شک و ایمان»، نوشته‌ی «ادوارد هالت کار».

در ادامه، ضمن مرور مختصر چهار اثر مهم در کارنامه‌ی فئودور داستایوفسکی و سپس، ارائه‌ی پاراگرافی از کتاب بیچارگان به عنوان نمونه، مطلب مختصر خود را به پایان می‌بریم.

کتاب یادداشت‌های زیرزمینی (Notes from Underground): این رمان کوتاه پایه‌ی آثار بزرگ بعدی نویسنده است. قهرمان اصلی کتاب شخصیتی موسوم به مرد زیرزمینی‌ است که چنان شکاف عمیقی میان خود و جامعه احساس می‌کند که ناگزیر به‌ تاریک‌ترین اندیشه‌ها سوق می‌یابد.

کتاب جنایت و مکافات (Crime and Punishment): داستان تأثربرانگیزِ جوانی به نام راسکلنیکف که شرایط دشوار زندگی سبب گرایشش به افکار و اعمالی جنایت‌کارانه می‌شود. داستایوفسکی ایده‌ی اصلی این رمانِ جنجالی را از حادثه‌ای واقعی اخذ کرد.

کتاب ابله (The Idiot): رمانی خواندنی با مضمون گناه و معصومیت. حوادث اصلی داستان ابله حول محور شخصیتی نیک و پاک‌سرشت به نام پرنس میشکین به وقوع می‌پیوندد.

کتاب تسخیر‌شدگان (Demons): رمانی سیاسی که بخش عمده‌ای از وقایع آن برگرفته از تجربیات خود نویسنده در دوران جوانی است.

در بخشی از کتاب صوتی بیچارگان می‌شنویم

اولش، تا زمانی که ما، یعنی من و مادرم، به این خانه‌ی تازه عادت کنیم، هر دو ما زندگی نزد آنا فیودورونا را تجربه‌ای غریب و از برخی جهات، وحشتناک می‌دیدیم. آنا فیودورونا، در خانه‌ای که مال خودش بود، در ردیف ششم زندگی می‌کرد. خانه فقط پنج اتاق مسکونی داشت. سه تا از این اتاق‌ها را خود آنا فیودورونا و دخترعمه‌ی من، ساشا، اشغال کرده بودند.

ساشا دختربچه‌ی یتیمی بود که نه مادر داشت و نه پدر. و آنا فیودورونا بزرگش می‌کرد. ما در یکی از باقی اتاق‌ها زندگی می‌کردیم و اتاق دیگر در اجاره‌ی دانشجوی فقیری بود به نام پاکروفسکی که مستأجر آنا فیودورونا بود. آنا فیودورونا در رفاه زندگی می‌کرد و وضعش بهتر از آنی بود که فکر می‌کردیم...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
36 دقیقه
بخش اول
39 دقیقه
بخش دوم
32 دقیقه
بخش سوم
45 دقیقه
بخش چهارم
39 دقیقه
بخش پنجم
32 دقیقه
بخش ششم
29 دقیقه
بخش هفتم
36 دقیقه
بخش هشتم
41 دقیقه
بخش نهم
41 دقیقه
بخش دهم
43 دقیقه
بخش یازدهم
22 دقیقه
بخش دوازدهم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی بیچارگان
نویسنده
مترجمخشایار دیهیمی
گویندهمریم محبوب، پیمان قریب پناه
ناشر چاپینشر نی
ناشر صوتی استودیو نوار
سال انتشار۱۴۰۱
فرمت کتابMP3
مدت۷ ساعت و ۱۴ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
44000 ت - 4.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی بیچارگان

ترانه کمالی
۱۴۰۱/۱۲/۱۵
خوانش کتاب بسیار درخور است.
اینکه کتاب دو روایت کننده با توجه به دو شخصیت اصلی داستان، دارد موضوع قابل توجهی است. لحن و طمئنینه گوینده زن و مرد عالی‌ست. این برای کتاب صوتی امتیاز بخصوصی‌ست.
بیچارگان یا مردم فقیر، رمانی کوتاه در قالب مکاتبه، در ۱۸۴۶ چاپ شد: اولین نوشته‌ی داستایوفسکی.
کتاب به و
وضوح از فاصله طبقه اجتماعی تاثیر فقر بر رویاها و امید بشر می‌گوید؛ داستان بر پایه نامه‌نگاری شیرین، عامیانه و ساده‌ای بین دختر جوان و مرد مسن و دائم‌الخمری ست که از رابطه واقعی با هم دیگه به دلیل قضاوت‌های دیگران بیم دارند (آغاز این ارتباط روشن نیست، ما نمی‌دانیم دقیقا نسبت خانوادگی آن‌ها چیست) و در آخر همین ارتباط دورادور را هم بخاطر ازدواج دختر با مردی منال، و رفتن‌ش از سن‌ پترزبورگ، از دست می‌دهند.
با اینکه عمیقا معتقدم که فقر منشأ همه‌ی بدبختی‌هاست اما همانقدر و کما بیشتر از آن، اعتقاد دارم پول باعث خوشحالی و خوشنودی وجود آدم نیست؛ باعث راحتی زندگی ست اما تشنگی روح را هرگز برطرف نمی‌کند.
پی‌نویس ۱: نوشتن از فقر یا داستان‌هایی با سبک نامه‌نگاری ابداع داستایفسکی نبود و پیش از او، نیکلای گوگول در روسیه این راه را آغاز کرده بود اما نکته بارزِ این اثر در چند صدایی بودن قهرمان آن است.
پی‌نویس ۲: نیکلای واسیلیِویچ گوگول (۱۸۰۹–۱۸۵۲) نویسندهٔ بزرگ روس بود. گوگول بنیان‌گذار سبک رئالیسم انتقادی در ادبیات روسی و یکی از بزرگترین طنزپردازان جهان است.
📚الناز محمدی📚
۱۴۰۱/۱۱/۹
🍁کتابی بود بسیار تاثیرگذار. این کتاب اولین کتاب داستایوفسکی هستش که فقط بیست سال داشت وقتی اون رو نوشت! و‌همه رو با نوشته‌های خودش متحیر کرد! من داستان شنل گوگل رو خوندم و اینجا توی کتابراه براش نقد هم نوشتم! شخصیت اول مرد داستان ‘ماکار آلکسییویچ’ مثل کارمند فقیر داستان شنل بود! و یا اینکه و نامه مکاتبه‌ها بازیهای دو شخصیت ‘ماکار آلکسییویچ’ و ‘واروارا آلکسییونا’ منو به شدت یاد نامه‌های جبران خلیل جبران به عشق‌اش ماری هسگل توی کتاب نامه‌های عاشقانه یک پیامبر مینداخت!
این کتاب همه ش شامل نامه‌هایی هست که یه مرد مسن به اسم ماکار آلکسییویچ به عشقش واروارا آلکسییونا می‌نویسه که همسن دخترشه و پاسخ اون نامه‌ها رو هم مرتب دریافت می‌کنه! نامه‌هایی که با شرح حال تنگدستی‌ هر دو نفر شروع میشه و با توصیفِ خاطرات کودکی دختر و شرایط دردناک پیرمرد ادامه پیدا میکنه! از مرگ پدر واروارا و کوچ اجباری خانواده‌اش از یه روستای زیبا به سن‌پترزبورگ و بی‌سرپناه‌شدن اون‌ها برای پس‌دادن بدهی پدر ما توی‌ مکاتبات میشنویم و نهایتا با یک اتفاق تلخ داستان تموم میشه!
حالا چرا اسم کتاب بیچارگانه!؟ چون جز این دو نفر اصلی که عاشقانه مکاتبه نامه‌ای میکنن، آدم‌های بیچاره‌تری هم توی همسایگی ماکار زندگی می‌کنن که هیچی ندارن، و از شدت بی‌پولی مریض شدن و شاهد مرگ عزیزانشون هستن. اما با همه اینها به کتاب خوندن و مطالعه هم علاقه دارن! کتاب‌ می‌خوانند و به هم قرض می‌دهند.
تعریفی که داستایوفسکی از ادبیات توی این کتاب داره برای من خیلی زیبا بود. اون میگه:
“ادبیات یک تصویر است، یا به تعبیری هم یک تصویر است هم یک آینه؛ بیان احساسات است، شکل ظریفی از انتقاد است، یک درس پند‌آموز و یک سند است. ”
مجید حاجی پور
۱۴۰۱/۶/۱۹
بیچارگان رمانی درام با رنگ فلسفی و دیالوگ‌هایی پرسشگر که به  ذهن هر انسانی هجوم می‌آوردند: چرا این حجم از بی‌عدالتی در جهان گریبان انسان‌ها را گرفته‌ است. داستایفسکی در جایی می‌پرسد 《 چرا باید کلاغ سرنوشت برای کودکی که هنوز در شکم مادرش است قارقار خوشبختی سردهد ولی کودکی دیگر در همان زمان در اوج و تنهایی با آینده‌ای شوم در کنج یتیم خانه نمناک متولد گردد‌. گاهی بخت بر درخانه 《ایوان》 احمق می‌رود و می‌گوید آهای تو، ایوان؛ دست روی کیسه‌های پول خانواده‌ات بگذار، بخور، بنوش و خوش باش و اما تو اسمت هرچه هست مجازی فقط دور لبت را بلیسی و تنها نصیبت از این روزگار همین است بنده خدا! 》.
چرا  سرنوشت نیروی ناعادلی حاکم بر زندگی انسان‌هاست و اوست که تعیین می‌کند فردی در میان فقر و نکبت و تنگدستی و بی‌فرهنگی و جرم و جنایت متولد شود و با این موضوعات مانوس شود و با همین سبک زندگی آینده‌اش را اداره نماید و در نهایت هم یا در گوشه زندان از تنهای و گرسنگی بمیرد یا بر چوبه دار آویخته شود و یا حداقل در بهترین حالت تا آخر عمر در زاغه‌نشین‌های شهر در فقر و تنگدستی و گرفتاری درگیر فراهم گردن یک لقمه نان تهی برای فرزندان ملولش باشد و اما  دیگری غرق ناز و نعمت و رفاه و آسایش و فرهنگ و ادب و هنر و خردمندی چشم به جهان بگشاید و در آینده طبقه محروم از این نعمات را شماتت کند که چرا در زندگی‌تان تلاش نکردید و برایشان خطابه‌های موفقیت بسراید و از رازهای خوشبختی بگوید. اگرچه پرسش اساسی این موضوعات نیست که ذهن بشر را درگیرش می‌کند در هر صورت بی‌عدالتی همیشه خواهد بود اما سوال اساسی‌تر این است که چگونه انسان و  نوع بشر قادر است با توجیهات فلسفی این بی عدالتی را به حکمت الهی نسبت دهد!
🌸Zahra Habibi🌸
۱۴۰۲/۴/۲۸
کتاب نالانی بود از اون داستان‌ها که همش منتظری یه نقطه قوتی توش پیدا بشه ولی تا آخرش خبری نیست مردی میانسال که خودش رو پیرمرد خطاب میکنه و تیکه کلامش اصلا قابل تحمل نیست خصوصا (کبوترکم) که نصف کتاب همین واژه ست واقعا من به عنوان یه زن هرگز دلم نمیخواد اینجوری خطاب بشم دوم یه دختر جوان که مثل دختر و بچه‌های نابالغ همش دنبال ترحم دیگرانه!! پیام مثبت داستان اینه که آدمها باعشق زنده‌اند ولی به شیوه‌ی درستی بیان نشده بود من قبل خوندن این کتاب که در قالب نامه نگاری نوشته شده کتاب عذاب وجدان رو خونده بودم بسیار برام جالب بود اما با این کتاب حس دکتری رو داشتم که داره به شرح حال بیمارش گوش میده
امیر پیراحمدیان
۱۴۰۲/۵/۲۵
کتابی زیبای دیگر از داستایفسکی که در ابتدا نویسنده داستان زندگی و مرگ پسری را به رشته تحریر در می‌اورد که پدری پیر داشته و دختری که مدیونش بوده به علت کمک ایشان به هنگام پرستاری از مادرش.
وقتی که به همراه پدر پیر ایشان برای خرید مجموعه اثار پوشکین به مناسبت هدیه تولد پسر اقدام میکند با ایثار تمامی هدیه را به پدر میدهد تا او خوشحال باشد و لذت ببرد.
سانی سروی
۱۴۰۲/۷/۱۳
با توجه به اینکه جز اولین نوشته‌های داستایوفسکی هست نباید ازش انتظار بالایی داشت.، اثرات دیگر داستایوفسکی به مراتب قوی تر و جالب‌تر هستند. اینقدر گیرایی جنایات و مکافات و برادران کارامازوف بالا هست که اصلا قابل مقایسه با این اثر ضعیف نیست. بیشتر درددل بود و نالیدن. شبیه دردهایی که برای یک مشاور روانشناس توضیح داده می‌شود.
غزال ایلخانی‌زاده
۱۴۰۱/۱۰/۴
داستان ساده و جالب بود. بیشتر بخش‌های کتاب واقعیت‌های غم‌انگیز و تامل برانگیز زندگی بود که گاهی فراموششون میکنیم... نفس‌گیر بود. دنیایی که فقر خیلی کوچکش کرده...
کتابخوانی گویندگان روان بود که کاملا با شخصیت‌های داستان ارتباط برقرار کردم.
سعیده جمشیدی نژاد
۱۴۰۱/۱۰/۲
رمانی روان با صدای خوب گویندگان
تفاوت طبقاتی، وضع اجتماعی طبقه متوسط و تهیدست جامعه تاثیر فقر در اندیشه و نحوه رفتار افراد، تاثیرات طبقه مرفه مثل تمام اثرات داستایوفسکی تاثیر گذار و اجتماعی و توصیف حال جامعه با درگیر کردن ذهن مخاطب
مریم ع
۱۴۰۱/۷/۱۶
رمانی درام نثر بسیار روان و البته جذاب اینکه افق دید دو نفر چقدر بسته به شرایط اجتماعی اقتصادی که توش قرار دارن هست و البته اینکه نامه نگاری این دو چقدر توی تغییر نگاهشون به مسایل تاثیر گذاشته. اجرای خیلی خوب هم به زیبایی کار افزود
احسان توانا
۱۴۰۲/۸/۹
هیچ کتابی از داستایوفسکی وجود نداره که بخونی و از خوندن اون کتاب پشیمون بشی. این کتاب شاید در مقایسه با بقیه آثار داستایوفسکی در رتبه پایین‌تری قرار بگیره ولی به هیچ وجه کتاب ضعیفی نیست. اجرای گوینده مرد استادانه بود.
T.Tarrah
۱۴۰۲/۳/۴
حتما باید در لیست کتاب‌های خود داشته باشیم. حتما یکبار باید خوند ولی نمیتونم بگم درجه ۱
البته کمی شک دارم که شاید یکسری نکته‌ها و یا مضمونی از کتاب رو نگرفته باشم، که فهمیدن و دونستنش حتما خوشحالم میکنه
شقایق میان آبی
۱۴۰۱/۵/۴
کتاب زیبایی بود.. ولی بسیار غمگین و ناراحت کننده.
به این فکر میکنم که مردم الان ما همیگی اگر بخواهند به هم نامه بنویسند همین مطالب و دردو دلها را برایه یکدیگر بیان میکنند.
شیوا رضایی
۱۴۰۱/۴/۲۶
رمان خیلی زیباو پر از احساس بود خیلی دوسش داشتم نامه نگاری یه دختر یتیم کوچولو با فامیل دورش مردی فقیر به نام ماکار الکسیویچ هستش خیلی دلم واسشون میسوخت ممنون از گویندگان و کتابراه
مژگان شیخی
۱۴۰۱/۱۲/۲۷
نسبت به آثار دیگه این نویسنده ضعیف بود و کنی شاید حوصله سر بر، اما ارزش یکبار خوندن رو داشت. نسخه صوتی خوب بود و هردو راوی به زیباترین شکل ممکن اجرا کرده بودند
محسن رونده
۱۴۰۱/۱۲/۲۴
حتماً بخونید که سراسر احساس و اشک آه است. از اون کتابهایی است که وقتی شروع میکنید تا واو اخرشو می‌خوایی ادامه بدی. مخصوصاً نسخه صوتی که بسیار عالی و پر از احساس بیان کردن.
مشاهده همه نظرات 44

راهنمای مطالعه کتاب صوتی بیچارگان

برای دریافت کتاب صوتی بیچارگان و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.