معرفی و دانلود کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو

عکس جلد کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو
قیمت:
50000 تومان - 5.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو

خداحافظی کارآگاه باهوش و بی‌همتا، هرکول پوآرو، با دنیای اسرارآمیز جرم و قتل! کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو آخرین جلد از مجموعه کتاب‌های هرکول پوآرو به قلم ملکه جنایت، آگاتا کریستی است. ماجرای این کتاب درباره قاتلینی است که همگی به تحریک یک نفر دست به قتل زده‌اند. آن شخص به نوعی نقش کاتالیزور را برای وقوع این جنایات ایفا می‌کرده و پوآرو در تلاش است تا دست او را رو کند...

درباره کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو:

کتاب حاضر در اوایل دهه‌ى چهل میلادى و در بحبوحه‌ى جنگ جهانى دوم نوشته شد و چنانکه از عنوانش پیداست، آخرین رمان از مجموعه‌ى پوآرو است. آگاتا کریستى مایل بود کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو (Curtain: Poirot's Last Case: A Hercule Poirot Mystery) پس از مرگش منتشر شود، از همین رو آن را بیش از سى سال نزد خود نگه داشت. اما یکباره تغییر عقیده داد و در نهایت آن را براى چاپ در اختیار ناشرش گذاشت. کتاب تنها سه ماه پیش از مرگ نویسنده‌اش انتشار یافت.

آگاتا کریستى از نویسندگان عصر موسوم به «عصر طلایى کارآگاهى‌نویسى کلاسیک» است. این عنوان به رمان‌هایى کارآگاهى با سبک و الگوى مشابه اطلاق مى‌شد که در حد فاصل جنگ جهانى اول و دوم خلق شدند. اغلب نویسندگان این عصر بریتانیایى بودند: مارجرى الینگهم، آنتونى برکلى، نیکلاس بلیک، رونالد ناکس، آگاتا کریستى و ده‌ها جنایى‌نویس دیگر.

از سوى دیگر، کریستى در آخرین رمان از مجموعه‌ى پوآرو چهار نوع قاتل مى‌آفریند: 1. قاتلینى که در گذشته، به ترغیب و وسوسه‌ى نورتون، دست به قتل زده‌اند؛ 2. نورتون در مقام وسوسه‌کننده‌ى قاتلین دسته‌ى اول؛ 3. خانم فرانکلین، زنى که نقشه‌ى قتل شوهرش را مى‌کشد و در نهایت قربانى نقشه‌ى خود مى‌شود؛ 4. پوآرو در مقام مجرى عدالت.

نویسنده در این رمان بار دیگر همدلى مخاطب با تعدادى از این قاتلین را برمى‌انگیزد. قاتلین آن پرونده‌هاى قدیمى، همچون قاتلین رمان قتل در قطار سریع‌السیر شرق، جملگى قربانیانى زخم‌خورده‌اند و گویى مقتولشان سزاوار به‌قتل رسیدن است. و پوآرو نیز، در هیئت مجرى قانون، هم خود را محق مى‌داند که نورتون را به سزاى عملش برساند و هم ما را به برحق‌بودن خود مجاب مى‌سازد.

رمان پرده، با روساخت رمانى کارآگاهى، آینه‌ى تحولات فرهنگى و اجتماعى دوران پساجنگ است؛ دورانى که در آن اصول اخلاقى و ارزش‌هاى اجتماعى روزگار پیشین کم‌تر به چشم مى‌خورد و به باور هیستینگز (راوى رمان)، مردانى چون سِر ویلیام بوید کارینگتون، این شمایل کاریزماتیک و قهرمان‌گون را دیگر در دل خود نمى‌پروراند. دلتنگى براى ارزش‌هاى عصر ویکتوریایى و نظام اخلاقى و اجتماعى پیشاجنگ مسئله‌ایست که راوى بارها در طول داستان به آن اشاره مى‌کند.

دیگر تحول فرهنگى و اجتماعى دوران پس از جنگ تغییر نقش زن در خانواده و اجتماع است؛ حقیقتى که سبب بگومگوهاى بى‌وقفه‌ى مردى کم و بیش سنتى همچون هیستینگز با دختر بیست و یک ساله‌اش جودیت مى‌شود. جودیت شمایل زن مستقل و قدرتمند و متمرد پس از جنگ جهانى دوم است، زنى که به نظام ارزشى نسل گذشته پشت کرده است و مى‌خواهد در سبک زندگى و نحوه‌ى مراوده‌اش با خانواده و مردان، طرحى نو دراندازد. پوآرو نیز همچون هیستینگز، به همان اصول ارزشى سنتى پایبند است و اعتقاد دارد سرنوشت غایى هر زنى ازدواج است و لاغیر. و جودیت زنى آگاه به استعداد و قابلیت‌هاى خود، نظرى یکسره متفاوت دارد و گاه در لفاف مزاح و گاه در قالب مشاجره و پرخاشگرى آن را بیان مى‌کند.

اقتباس سینمایی از کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو:

یکی از قسمت‌های سریال تلویزیونی محبوب هرکول پوآرو در سال 2014 بر اساس این کتاب ساخته شد که دیوید سوشی هنرپیشه انگلیسی، مانند سابق در نقش کارآگاه باهوش پوآرو ظاهر شد.

نکوداشت‌های کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو:

- آگاتا کریستی درجه یک... کتابی پیچیده، سریع و سرگرم کننده. (مجله تایم)
- خیره کننده و حیله‌گرانه. (ساندی اکسپرس)

کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو مناسب چه کسانی است؟

مطالعه این کتاب به علاقه‌مندان به آثار آگاتا کریستی و طرفداران هرکول پوآرو پیشنهاد می‌شود.

با آگاتا کریستی بیشتر آشنا شویم:

او در سال 1890 متولد شد و در سال 1976 از دنیا رفت. آگاتا کریستی (Agatha Christie) بیشتر شهرتش را به خاطر رمان‌های معمایی و جنایی‌اش با دو شخصیت محوری هرکول پوآرو و جین مارپل به دست آورد. علاوه بر این او از جمله رکورد دارانی است که آثارش به بیشترین زبان‌های دنیا ترجمه شده‌اند و پیش از شکسپیر و ژول ورن، در مقام نخست قرار دارد.

کریستی علاوه‌بر این که در نوشتن رمان‌های جنایی و معمایی استعداد شگرفی داشت، چند رمان عاشقانه و رمانتیک هم با نام مستعار منتشر نمود و طولانی‌ترین نمایشنامه جهان را به نگارش در آورد.

آگاتا کریستی را که به سبب نگارش 66 رمان معمایی و محبوبش می‌شناسند، به او لقب بانوی جنایت داده‌اند. علاوه بر این به پاس خدمات فراوانش به ادبیات و افتخارآفرینی‌های زیادش توانست نشان شوالیه یا DAME را کسب کند.

از مهمترین آثار او می‌توان به «قتل در قطار سریع السیر، و آنگاه هیچکس نماند، جنایت خفته، ضیافت بهانه برای جنایت و...» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو می‌خوانیم:

به گمانم حوالى ساعت شش بود که سر و کله‌ى کلنل لوترل در جاده پیدا شد. یک تفنگ شکارى و دو سه کبوتر جنگلى شکارشده همراهش بود.
سلام کردم. از شنیدن صدایم جا خورد و انگار از دیدن ما در آن‌جا غافلگیر شد.

«سلام. شما دوتا آن‌جا چه‌کار مى‌کنید؟ مى‌دانید، آن مخروبه‌ى کلنگى زیاد امن نیست. دارد مى‌آید پایین. ممکن است روى سرتان خراب شود. لباست کثیف مى‌شود، الیزابت.»

«آه، مشکلى نیست. کاپیتان هیستینگز دستمال جیبى‌شان را در راه آرمان بلند تمیزماندن پیراهن من فدا کردند.»

کلنل نجواى نامفهومى کرد: «آه، واقعا؟ خب پس، همه‌چیز مرتب است.»

آن‌جا ایستاده بود و مدام سبیلش را مى‌کشید. من و دوشیزه کول بلند شدیم و به او پیوستیم.

به نظر مى‌رسید آن روز غروب فکرش جاى دیگرى است. به خود آمد و گفت: «داشتم سعى مى‌کردم چندتا از این کبوترهاى لعنتى را شکار کنم. نمى‌دانید چقدر خرابکارى مى‌کنند.»

گفتم: «مى‌گویند شما تیرانداز معرکه‌اى هستید.»

«واقعا؟ کى گفته؟ هان، بوید کارینگتون. یک زمانى بودم، یک زمانى. این روزها زیاد آماده نیستم. پیرى دارد خودش را نشان مى‌دهد.»
گفتم: «به خاطر ضعف بینایى نیست؟»

بى‌درنگ حدس مرا رد کرد.

«مزخرف است! بینایى‌ام مثل همیشه عالى است. یعنى... خب، براى مطالعه باید عینک بزنم. اما دوربینى‌ام حرف ندارد.»

لحظاتى بعد تکرار کرد: «بله... حرف ندارد. موضوع این نیست...»

صدایش رفته‌رفته فروکش کرد و به پچ‌پچى از سر حواس‌پرتى بدل شد.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو
نویسنده
مترجمفرشته شایان
ناشر چاپینشر ماهی
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات248
زبانفارسی
شابک978-964-209-367-0
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
50000 ت - 5.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو

Haleh Sadat Ketabchi
۱۴۰۲/۱/۴
باورم نمیشه تمومش کردم، چقدر طول کشید! ولی دیگه این آخریا حسابی نشستم پاش تا بالاخره بفهمم موضوع از چه قرار بوده! راستش حقیقت یکم برام غیرقابل هضم بود ولی خب جذابیت‌ها و پیچیدگی‌های خاص خودشو هم داشت!
در کل خلاقیت و تیزهوشی آگاتا رو ستایش میکنم
حانیه چاوشی
۱۴۰۲/۶/۷
اوایلش خسته کننده بود ولی از اواسط کتاب داستان تازه شروع میشه پایانش غافلگیر کننده بود از بهترین رمان‌های آگاتا کریستی بود حتما خوندنش رو توصیه میکنم
Kianaa
۱۴۰۲/۲/۱۵
کتابی میخکوب کننده! فقط قبل از خواندن این کتاب حداقل چند کتاب دیگر از مجموعه پوآرو را بخوانید تا با قلم کریستی و شخصیت پوآرو آشنا شوید.
فهیمه نصیری
۱۴۰۰/۱۲/۱۳
بسیار جذاب و روان بود. تا آخر کتاب نتونستم چشم ازش بردارم
نگارین رحیمی
۱۴۰۱/۴/۲۰
مثل همیشه بی‌نظیر
مشاهده همه نظرات 5

راهنمای مطالعه کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو

برای دریافت کتاب پرده: آخرین پرونده هرکول پوآرو و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.