معرفی و دانلود کتاب صوتی مامان و معنی زندگی: داستان‌های روان درمانی

عکس جلد کتاب صوتی مامان و معنی زندگی: داستان‌های روان درمانی
قیمت:
۴۸۰۰۰ تومان - 8.99€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مامان و معنی زندگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی مامان و معنی زندگی و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی مامان و معنی زندگی: داستان‌های روان درمانی

دکتر اروین د. یالوم، استاد روانپزشکی دانشگاه استنفورد و از مشهورترین روانپزشکان مکتب اگزیستانسیال در کتاب صوتی مامان و معنی زندگی، داستان‌هایی را با نگاهی روانشناسانه و فلسفی روایت می‌کند. نویسنده در خلال این داستان‌ها شگفتی‌های موجود در قلب رابطۀ درمانی را می‌کاود و از مفاهیمی مثل پوچی، مرگ و انزوا می‌گوید.

درباره کتاب صوتی مامان و معنی زندگی:

دکتر اروین یالوم در این کتاب سعی کرده تا تجربه‌های روان‌درمانی خود را به‌صورت داستان‌‌گونه تعریف کند. او در طی این داستان‌ها مخاطب را با انواع اصطلاحات تخصصی روان‌شناسی آشنا می‌سازد و سعی می‌کند در عین قصه‌گویی، مفاهیم آموزشی را نیز منتقل کند. یالوم در کتاب مامان و معنی زندگی (Momma And The Meaning Of Life) به روایت شش داستان پرداخته که شخصیت هرکدام وضعیتی متفاوت را تجربه می‌کنند.

اغلب این روایت‌ها در اتاق‌های روان‌درمانی و جلسات مشاوره‌ای اتفاق افتاده‌اند. برخی از آن‌ها نیز شرح موقعیت انسان‌هایی است که مشکلات روحی و روانی را تجربه می‌کنند. نویسنده ضمن تشریح این بیماری‌ها، راهکارهایی برای درمان و مقابله با آن‌ها نیز ارائه داده است. او به‌خوبی از داستان و عناصر آن برای بیان منظور خود بهره برده و مفاهیم عمیق روان‌شناسی را برای عامه مردم توضیح داده است.

او در قالب این داستان‌ها نظریه‌ها و سال‌ها تجربیات خود را در درمان افراد مختلف آورده و با مخاطبین خود به اشتراک گذاشته است. مرور مسائل پیچیده وجودی و مفاهیم اگزیستانسیال، دستاورد این کتاب جذاب است. یالوم با تصویر کشیدن فضای اتاق‌های درمانی خود در داستان‌هایش سعی کرده به خواننده مفاهیمی مثل همدلی و گفت‌وگو را آموزش دهد.

خلاصه داستان‌های کتاب صوتی مامان و معنی زندگی:

این کتاب از شش داستان با نام‌های «مامان و معنی زندگی»، «هم‌نشینی با پائولا»، «تسکین از نوع جنوبی»، «هفت درس پیشرفتهٔ در درمان سوگ»، «رؤیایی دوجانبه» و «طلسم گربهٔ مجار» تشکیل شده است. طبق گفته نویسنده، چهار داستان اول کتاب بر اساس واقعیت است و دو داستان آخر بر اساس تخیلات او به رشته تحریر درآمده‌اند.

داستان «مامان و معنی زندگی»، درمورد فرزندی است که به مادر فوت شده خود علاقه زیادی دارد و با اینکه در زمانش حیاتش چندان به وجود او افتخار نمی‌کرد اما حالا دلش برای او تنگ شده و در انتظار تایید او برای تمامی کارهایش است. یالوم در این داستان به این نتیجه می‌رسد که کودکانی که در خانواده‌های ناکارآمد بزرگ می‌شوند، جدایی از آن خانواده برایشان بسیار دشوار است.

داستان دوم به نام «همنشینی با پائولا» براساس واقعیت است و ماجرای زنی را روایت می‌کند که بیماری سرطان دارد.

سومین داستان به نام «تسکین از نوع جنوبی» نیز ماجرای فردی است که در یک گروه درمانی بستری شده و در بخش حاد بیمارستان با یک دکتر آشنا می‌شود. او با آن دکتر درمورد جنبه‌های مثبت فردی و جسمی خود صحبت می‌کند.

داستان چهارم به نام «هفت درس پیشرفته در درمان سوگ» نیز ماجرای زنی است که بعد از مرگ همسرش رنج‌هایی را متحمل می‌شود. یالوم در این داستان درمورد راهکارهایی صحبت می‌کند که می‌توان با آن‌ها رنج را کاهش داد.

پنجمین داستان به اسم «رویارویی دو جانبه» ماجرای زنی را روایت می‌کند که تجربه‌های تلخ کودکی‌اش در زندگی اجتماعی او تاثیر گذاشته و در رابطه با دیگران دچار مشکلاتی می‌شود.

داستان ششم به نام «طلسم گربه‌ی مجار» بیمارانی را به تصویر می‌کشد که تصمیم می‌گیرند به طور ناگهانی روند درمان خود را متوقف کنند. یالوم در این داستان ساختگی درمورد عدم قضاوت درمورد بیماران با مشکلات روانی صحبت می‌کند.

نکوداشت‌های کتاب صوتی مامان و معنی زندگی:

- این داستان‌های دردناک از درد و شفا می‌گوید و ما را به هسته اصلی یک تجربه درمانی متصل می‌کند. (مگی شارف - نویسنده، روزنامه‌نگار و مدرس آمریکایی)

- این کتاب فرصتی برای ورود به ذهن درخشان یک درمانگر و مشاهده نفوذ روح او در ما است. (مارک اپشتین - نویسنده و روان‌درمانگر آمریکایی)

- برخلاف اکثر روان‌درمانگران، یالوم می‌تواند داستان بگوید و آن‌قدر خوب بگوید که به‌راحتی فراموش شود، آنچه خوانده می‌شود نتیجه هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها کار درمانی است و یالوم این کار را با گشاده‌رویی انجام می‌دهد. (The Times Literary Supplement)

- یالوم به طرز جذابی انعطاف‌پذیری برخی از بیماران برای درمان خودشان را بازگو می‌کند. (بوکلیست)

- این شش روایت جذاب، برداشت‌های بسیار ارزشمندی از تجربیات حرفه‌ای و شخصی یک متخصص درمانگر است. (Kirkus Review - مجله نقد کتاب آمریکایی)

کتاب صوتی مامان و معنی زندگی مناسب چه کسانی است؟

اگر به داستان‌های روان‌شناسی و آثار اروین یالوم علاقه دارید، از شنیدن این کتاب لذت خواهید برد.

اروین د. یالوم را بیشتر بشناسیم:

این روانپزشک هستی‌گرا و نویسنده آمریکایی در سال 1931 در واشنگتن‌دی‌سی به دنیا آمد. او کودکی خود را با مطالعه گذراند و سرانجام در سال 1956 در رشتهٔ پزشکی و در سال 1960 در رشته روانپزشکی فارغ‌التحصیل شد. اروین د. یالوم (Irvin David Yalom) مشهورترین آثار را در زمینه روان‌شناسی نوشته که اکثر آن‌ها به زبان‌های متعددی ترجمه شده و منبع بسیاری از تحقیقات و پژوهش‌های روان‌شناسی قرار گرفته‌اند.

اولین اثر وی «روان‌درمانی گروهی» نام داشت که نخستین قدم او در داستان‌نویسی به شمار می‌آمد. پس از آن در سال 2008 با نوشتن کتاب متفاوت «خیره به خورشید» بیش‌ از پیش شهرت پیدا کرد. از دیگر آثار یالوم که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به «چگونه پروانه شدم»، «مخلوقات فانی و دیگر داستان‌های روان‌درمانی»، «روان‌درمانی اگزیستانسیال»، «مسئلهٔ اسپینوزا»، «هنگامی که نیچه گریست» و «درمان شوپنهاور» اشاره کرد.

جوایز و افتخارات اروین د. یالوم:

- دریافت جایزه انجمن روان‌پزشکی آمریکا در سال 2002
- دریافت نشان طلا برای بهترین رمان داستانی برای کتاب «هنگامی که نیچه گریست»
- دریافت جایزهٔ روان‌شناسی «ادوارد استرکر» از طرف بخش روانپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا
- دریافت جایزهٔ «صندوق بنیاد برای تحقیقات روانپزشکی» از سوی انجمن روانپزشکی آمریکا

در بخشی از کتاب صوتی مامان و معنی زندگی می‌شنویم:

در آستانهٔ سال سوم درمان، بیش‌ از پیش دلسرد شده بودم. کشتی درمان به شکل مأیوسانه‌ای به‌ گل‌ نشسته بود. آیرن گرفتار افسردگی عمیقی بود و کوچک‌ترین تغییری نمی‌کرد. حتی نمی‌گذاشت به او نزدیک شوم. هروقت از احساساتش دربارهٔ دوری یا نزدیکی‌مان در آن جلسه می‌پرسیدم، پاسخ می‌داد: «کیلومترها از هم فاصله داریم. به‌سختی می‌توانم ببینمت.»

به او می‌گفتم: «آیرن میدونم از شنیدن این حرف خسته شدی. ولی قطعاً باید به فکر شروع داروی ضدافسردگی باشی. باید بفهمیم چرا از ضدیت با دارو دست برنمی‌داری و این موضوع را حل کنیم.»

- «هر دوی ما می‌دونیم دارو یعنی چی.»

- «یعنی چی آیرن؟»

- «یعنی تو بریدی و می‌خوای کارو نیمه کاره رها کنی. به نظر نمیاد من از اونایی باشم که سریع روبه‌راه می‌شن.»

فهرست مطالب کتاب صوتی

۴۱ دقیقه
بخش یک: مامان و معنی زندگی
۴۱ دقیقه
بخش دو: هم‌نشینی با پائولو / قسمت یک
۳۴ دقیقه
بخش دو/ قسمت دو
۴۱ دقیقه
بخش دو/ قسمت سه
۴۲ دقیقه
بخش سه: تسکین از نوع جنوبی / قسمت یک
۴۶ دقیقه
بخش سه / قسمت دو
۴۷ دقیقه
بخش چهار: هفت درس پیشرفته در درمان سوگ / قسمت یک
۴۴ دقیقه
بخش چهار / قسمت دو
۶۶ دقیقه
بخش چهار / قسمت سه
۴۳ دقیقه
بخش چهار / قسمت چهار
۴۳ دقیقه
بخش پنج: رویارویی دوجانبه / قسمت یک
۳۵ دقیقه
بخش پنج / قسمت دو
۳۲ دقیقه
بخش پنج / قسمت سه
۲۲ دقیقه
بخش پنج / قسمت چهار
۳۶ دقیقه
بخش شش: طلسم گربه‌ی مجار / قسمت یک
۴۵ دقیقه
بخش شش / قسمت دو
۵۴ دقیقه
بخش شش / قسمت سه
۲۴ دقیقه
بخش هفت: پی‌نوشت

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی مامان و معنی زندگی: داستان‌های روان درمانی
نویسنده
مترجمسپیده حبیب
گویندهکاوه یانقی
ناشر چاپینشر قطره
ناشر صوتی نوین کتاب گویا
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۱۲ ساعت و ۱۴ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
۴۸۰۰۰ ت - 8.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی مامان و معنی زندگی

مونا شیرافکن
۱۴۰۰/۵/۲۹
فوق العاده بود هم خوانش متن کتاب و لحن خواننده هم محتوای کتاب دکتر یالوم دوست داشتنی
مشاهده همه نظرات ۱

راهنمای مطالعه کتاب صوتی مامان و معنی زندگی

برای دریافت کتاب صوتی مامان و معنی زندگی و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.