معرفی و دانلود کتاب صوتی امید علیه امید: روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی

عکس جلد کتاب صوتی امید علیه امید: روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی
قیمت:
86000 تومان - 15.99€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی امید علیه امید و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی امید علیه امید و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی امید علیه امید: روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی

اسیپ ماندلشتام از شاعران مطرح روسیه در قرن بیستم بود. نادژدا ماندلشتام در کتاب صوتی امید علیه امید زندگی پرفرازونشیب وی در روسیه‌ی استالینی را به تصویر کشیده و در این بین، شرح حال غم‌انگیز بسیاری از ادیبان و روشنفکرانِ دیگر روس در دوره‌ی حکمرانی حزب کمونیست بر شوروی را نیز بیان نموده است.

درباره کتاب صوتی امید علیه امید:

ژوزف استالین (Joseph Stalin) به سال 1922، پس از چند سال جنگ قدرت مستمر با لئون تروتسکی و دیگر بلشویک‌ها، به دبیر کلی حزب کمونیست (بالاترین جایگاه در نظام سیاسی شوروی) رسید و تا روز مرگ خود در سال 1953 در این سمت باقی بماند. سرزمین پهناور شوروی در دوره‌ی حکمرانی او فجایع بسیاری را به چشم دید؛ از قحطی و ریاضت اقتصادی گرفته تا جنگ و دیگر بلایای این‌چنینی.

با این حال، دشوارترین تجربه‌ی تاریخی مردمان این سرزمین در این بازه‌ی زمانی، دست‌وپنجه نرم کردن با وحشتِ برخاسته از خفقانی بود که استالین بر فضای کشور حاکم کرده بود. در دوران حکمرانی او چند مقطع خونین وجود دارد که از آنها با نام «دوران‌های پاکسازی» یاد می‌شود: این نامگذاری به مقاطعی از تاریخ شوروی اشاره دارد که استالین، عناصرِ به زعم خود خطرناک سیاسی را از عرصه‌ی اجتماع، و در غالب موارد، از عرصه‌ی حیات حذف کرد. نکته‌ی تأثربرانگیز این است که در طول این پاکسازی‌های خونین، حتی نزدیک‌ترین افراد به شخص استالین نیز در امان نبودند.

باری، روشنفکران و هنرمندان قشری بودند که بیش از سایرین فشار دستگاه حذف و سرکوب استالینی را بر شانه‌های خود احساس می‌کردند. استالین نویسندگان را «مهندسان روح» لقب داده بود، و برای رسیدن به آرمان‌های سوسیالیستی خود حسابی ویژه روی قلم ایشان که به عقیده‌ی او باید در خدمت اهداف و آرمان‌های حزب می‌چرخید، باز کرده بود. پس عجیب نبود که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی‌اش با حساسیتی دیوانه‌وار شعرا و نویسندگان مطرحِ وقت را زیر نظر داشتند. در این بین، سانسور آثار کمترین مجازات ممکن بود؛ سرنوشتی که در انتظار غالب نویسندگان، شعرا و هنرمندانِ نافرمان، سرکش و یا احیاناً معترض و منتقد بود، مرگ و یا دست‌کم تبعید به اردوگاه‌های کار اجباری بود.

اسیپ ماندلشتام (Osip Mandelstam) نام یکی از روشنفکران مطرحی‌ است که قربانی سیاست‌های استبدادی استالین شد. او شاعری برجسته بود که به سال 1938 و در حالی که تنها 47 سال سن داشت، در یکی از اردوگاه‌های کار اجباریِ شوروی جان داد. سرگذشت تراژیک او به عنوان هنرمندی قربانیِ سیاست، مشتی نمونه‌ی خروار است که به خوبی وضعیت روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی را ترسیم می‌کند.

در کتاب صوتی امید علیه امید (Hope Against Hope: A Memoir)، نادژدا ماندلشتام ضمن روایت سرگذشت پرماجرا و تأثربرانگیز همسرش، تصویری گیرا و پرجزییات از محافل هنری و ادبیِ روسیه‌ در زمان حکمرانی استالین ارائه داده است. در این کتاب تاریخی/زندگینامه‌ای، شخصیت‌های نام‌آشنایی ایفای نقش می‌کنند: از جمله آنا آخماتووای شاعر و میخاییل بولگاکفِ داستان‌نویس.

نادژدا نه صرفاً «همسر اوسیپ ماندلشتام بزرگ»، بلکه خودْ نیز نویسنده‌ای چیره‌دست با روحیات شاعرانه بوده است. به همین سبب نیز، کتاب امید علیه امید صرف‌نظر از جذابیت‌های تاریخی و جامعه‌شناختی، از منظر ادبی نیز اثری ارزشمند به شمار می‌رود.

در پایان ذکر نکته‌ای را ضروری می‌دانیم، و آن اینکه کتاب صوتی امید علیه امید در اصل در قالب دو کتاب مجزا توسط ناشر صوتی تولید و منتشر شده است. در کتابراه اما شما کل کتاب را در یک نسخه‌ی واحد خواهید شنید.

نکوداشت‌های کتاب صوتی امید علیه امید:

- شرحی درخشان از زندگی در شوروی استالینی. (The New York Times Book Review)
- شاهدی بر ارزش ادبیات و لزوم آزادی اندیشه. (Barnes & Noble)
- آکنده از جسارت و هوشمندی. (Village Voice)

کتاب صوتی امید علیه امید مناسب چه کسانی است؟

اثر حاضر را به دوست‌داران آثار زندگینامه‌ای پیشنهاد می‌کنیم.

با نادژدا ماندلشتام بیشتر آشنا شویم:

او (زاده‌ی 30 اکتبر 1899 و درگذشته‌ی 29 دسامبر 1980) نویسنده‌ی روس و همسر شاعر شهیر و پرآوازه، اسیپ ماندلشتام بود. نادژدا پس از اتمام تحصیلات خود در مدرسه، به تحصیل در رشته‌ی هنر روی آورد. او اسیپ را در شهر کیف و در سال 1919 ملاقات کرد. آن ها ابتدا در اوکراین و سپس در مسکو و جورجیا زندگی کردند. عمده‌ی شهرت نادژدا ماندلشتام (Nadezhda Mandelstam) ناشی از نگارش کتاب امید علیه امید است.

در بخشی از کتاب صوتی امید علیه امید می‌شنویم:

مسن‌ترین مأمور در بین مأمورانی که به خانه‌ی ما هجوم آورده بودند، مشغول تفتیش محتویات صندوقی شد که کاغذهایمان را در آن نگهداری می‌کردیم. همزمان دو مأمور جوان‌تر مشغول جستجوی جاهای دیگر شدند. طرز تفتیش به قدری ناشیانه بود که باعث تعجب آدم می‌شد. آنها در راستای اجرای دستورالعمل‌هایشان، همه‌ی جاهایی را که یک آدم زرنگ ممکن بود اسناد محرمانه‌اش را مخفی کند می‌گشتند؛ آن‌ها هر کتابی را از قفسه کتابخانه بیرون می‌کشیدند، لای برگ‌هایش را می‌کاویدند، و زیرچشمی به داخل عطف کتاب نگاه می‌کردند و شیرازه‌ی آن را از هم می‌دریدند. آن‌ها میز تحریر را حسابی بررسی می‌کردند تا مبادا کشوهای مخفی‌ای داشته باشد. زیر و داخل تشک‌ها و بالش‌ها نیز از جمله جاهایی بود که آن‌ها به دقت تفتیش کردند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
معرفی
31 دقیقه
مقدمه
15 دقیقه
شب مه
22 دقیقه
مصادره
23 دقیقه
اندیشه‌های صبحگاهی
17 دقیقه
دور دوم
10 دقیقه
سبدهای خرید
18 دقیقه
اقدامات ضروری
19 دقیقه
افکار عمومی
20 دقیقه
مصاحبه
24 دقیقه
تئوری و عمل
15 دقیقه
به سوی تبعید
12 دقیقه
در طرف دیگر
30 دقیقه
غیرمنطقی
14 دقیقه
همنام
10 دقیقه
یک تکه شکلات
19 دقیقه
پرش
24 دقیقه
چردین
23 دقیقه
توهمات
16 دقیقه
بیماری شغلی
24 دقیقه
داخل
28 دقیقه
کریستوفوروویچ
17 دقیقه
کی مقصر است؟
19 دقیقه
دستیار
18 دقیقه
درباره ذات آن معجزه
23 دقیقه
سفر به وارونژر
32 دقیقه
تو نباید بکشی
18 دقیقه
زن انقلابی روسی
28 دقیقه
تسمه‌نقاله‌ها
21 دقیقه
وارونژر
23 دقیقه
دکترها و بیماری‌ها
21 دقیقه
صاحبخانه‌ی مأیوس - بخش یک
21 دقیقه
صاحبخانه‌ی مأیوس - بخش دو
37 دقیقه
پول
20 دقیقه
ریشه‌های معجزه
23 دقیقه
دو نقطه متضاد
11 دقیقه
دو صدا
23 دقیقه
راه نابودی
30 دقیقه
تسلیم
22 دقیقه
تغییر ارزش‌ها - بخش یک
23 دقیقه
تغییر ارزش‌ها - بخش دو
17 دقیقه
کار
25 دقیقه
لب‌های متحرک
11 دقیقه
کتاب و دفترچه
10 دقیقه
چرخه
15 دقیقه
آخرین زمستان در وارونژر
21 دقیقه
قصیده
31 دقیقه
قوانین طلایی
19 دقیقه
امید
11 دقیقه
یک روز فوق‌العاده
15 دقیقه
کالسکه بسارابی
17 دقیقه
توهم
32 دقیقه
خواننده فقط یک کتاب
14 دقیقه
تیخونف
39 دقیقه
قفسه‌ی کتاب‌ها
12 دقیقه
ادبیات ما
26 دقیقه
ایتالیا
21 دقیقه
ساختار اجتماعی
11 دقیقه
غیرمفیده
32 دقیقه
زمین و مسائلش
21 دقیقه
آرشیو و صدا - بخش یک
19 دقیقه
آرشیو و صدا - بخش دو
19 دقیقه
جدید و قدیم
15 دقیقه
یک فرد محکوم
20 دقیقه
شانس
12 دقیقه
برقکار
20 دقیقه
در روستا
14 دقیقه
ترسیدن
17 دقیقه
گاو یا شعرخوانی؟
15 دقیقه
دوست قدیمی
28 دقیقه
تانیا، بلشویک غیرحزبی
23 دقیقه
عشاق شعر
14 دقیقه
فراموشی
13 دقیقه
صحنه‌ای از زندگی
14 دقیقه
خودکشی
23 دقیقه
تولد دوباره
34 دقیقه
آخرین صفای روستایی
21 دقیقه
کارگران نساجی
18 دقیقه
شکلوفسکی‌ها
12 دقیقه
ماریینا روشچا
20 دقیقه
شریک جرم
14 دقیقه
بانوی جوان ساماتیخا
16 دقیقه
اول ماه مه
17 دقیقه
گاگوونا
14 دقیقه
دام
29 دقیقه
پنجره‌ مشرف بر باریکه سوفیا
35 دقیقه
تاریخ مرگ - بخش یک
31 دقیقه
تاریخ مرگ - بخش دو
27 دقیقه
روایت پایانی

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی امید علیه امید: روشنفکران روسیه در دوره وحشت استالینی
نویسنده
مترجمبیژن اشتری
گویندهاطهر کلانتری
ناشر چاپینشر ثالث
ناشر صوتی رادیو گوشه
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۳۰ ساعت و ۳ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های زندگی نامه
قیمت نسخه صوتی
86000 ت - 15.99 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی امید علیه امید

محمود اژدری
۱۴۰۰/۱۱/۲۶
با سلام و احترام به خوانندگان عزیزبرای علاقه مندان به کتاب های زندگی نامه و تاریخ شوروی یکی از بهترین کتاب ها است از زبان همسر یکی از نویسنده های آن دوران نقل شده که ترجمه شیوای بیژن اشتری را دارد و انتشارات خوب ثالث چاپ کرده است. به نظر من همه چیز خوب بود ولی رادیو گوشه در خیلی از فایل ها متاسفانه بردین فایل را به صورت کامل انجام نداده که این باعث می شود یه جاهایی متن نا تمام بماند. و اینکه این کتاب از زبان یک زن بیان شده که صدای جذاب اطهر کلانتری با همه شیوایی متاسفانه به متن نمی خورد و به نظر من باید از صدای یک زن استفاده میشد. با تشکر از همه
Monir Naghikhani
۱۴۰۱/۹/۲۳
دردناک، آخه چرا میگن زندگی زیباست، وآیا واقعا تو این دنیا کسانی هستن که آزادانه زندگی کنند و هر کسی بدون ترس عقیده‌اش را بتواند بگوید، چرا با وجود اینهمه بدی در حکومتها باز کسانی هستن که طرفدارشان هستن، این انسانها چگونه اند، که من نیستم، بگویم خوش به حال آن‌ها یا خوش به حال من، من که حالم خوش نیست پس خوش به حال آنان که با اینهمه ستمگری وزورگویی، باز زندگی را دوست دارن واز آن لذت میبرن، امیدوارم ماندلشتاین همان روزهای اول مرده باشد بااینکه نمیدانم بعد از مرگ چه بسر ما میاید، ولی امیدوارم آن جا در آرامش باشیم، سپاس بیکران
علی رستمی ابیوردی
۱۴۰۱/۱/۸
این کتاب امید علیه امید نوشته نادژدا همسر یکی از بزرگترین شعرا و نویسندگان روس بود که در ظلمت استالینی نابود شد، من کتاب فیزیکی آن را دارم و خوانده‌ام اکنون هم به نسخه صوتی آنرا گوش میکنم، این کتاب برای سرگذشت خوانها و علاقه مندان به دوران ژوزف استالین خوب و پربار است. /ر
یاسمن ذاکری
۱۴۰۱/۵/۲۲
خوب بود ولی خیلییی داخلش کلیشه گفته بود چیزهایی که اصلااا تو ذهن نمیمونه و دانستن شون اصلا اهمیت نداره. میشد توی ١ ساعت کل مطالب مفید درباره جو دوران استالین رو گفت بدون نام بردن از اشخاص و مکان‌ها و غیره
گودرز صادقی هشجین
۱۴۰۱/۴/۱۷
دردناک ولی آموزنده برای تمام کسانی که در برابر وجدانشان مسئولند
مشاهده همه نظرات 5

راهنمای مطالعه کتاب صوتی امید علیه امید

برای دریافت کتاب صوتی امید علیه امید و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.