معرفی و دانلود کتاب صوتی کوری

عکس جلد کتاب صوتی کوری
قیمت:
۳۴۰۰۰ تومان - 6.49€
خرید کتاب صوتی
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کوری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی کوری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی کوری

کتاب صوتی کوری نوشته‌ی ژوزه ساراماگو، درباره یک بیماری مسری است که ناگهان همه را کور می‌کند و انسان‌ها چیزی جز سفیدی نمی‌بینند. این اتفاق تمام نظم جامعه را به هم می‌ریزد و مردم برای زنده ماندن دست به هر کاری می‌زنند و اخلاقیات و انسانیت را نادیده می‌گیرند. این رمان پرفروش یکی از دلایلی بود که ساراماگو در سال 1998 برنده جایزه نوبل شد.

درباره کتاب صوتی کوری:

«چرا ما کور شدیم، نمی‌دانم شاید روزی بفهمیم. می‌خواهی عقیده مرا بدانی؟ بله، بگو، فکر نمی‌کنم ما کور شدیم، فکر می‌کنم ما کور هستیم. کور، اما بینا؛ کورهایی که می‌توانند ببینند، اما نمی‌بینند.» این جملات بخشی از کتاب صوتی کوری (Blindness) شاهکار مسحور کننده ژوزه ساماراگوست. اثری ماندگار و قدرتمند که به خوبی توانسته اخلاقیات و وجدان انسانی را به چالش بکشد و داستان قدیمی طاعون را به شکلی مدرن‌تر یادآوری کند.

در جامعه‌ای که رمان کوری توصیف می‌کند همه‌چیز در یک روز عادی شروع می‌شود اما ناگهان راننده‌ای بینایی خود را از دست می‌دهد. این موضوع تکرار می‌شود و افراد بیشتری چنین وضعیتی پیدا می‌کنند و به صورت کاملاً ناگهانی بینایی خود را از دست می‌دهند. اما نکته‌ای که در این کوری وجود دارد این است که افراد مبتلا در تاریکی فرو نمی‌روند بلکه همه‌جا را سفید می‌بینند؛ گویی که مانعی سفید مقابل دید آن‌ها قرار می‌گیرد.

سرانجام دولت تمامی افراد مبتلا را به یک آسایشگاه روانی می‌برد و آن‌ها را قرنطینه می‌کند. پس از حبس شدن در آنجا کم کم دولت به آن‌ها توجهی نمی‌کند و جیره‌های غذایی به مرور کمتر می‌شود، زنان مورد تجاوز قرار می‌گیرند و هیچ وسیله بهداشتی به دست‌شان نمی‌رسد.

درواقع نویسنده به خوبی توانسته سقوط یک جامعه پیشرفته و به ظاهر متمدن را نشان دهد که به مرور به خاطر زنده ماندن دست به هر کاری می‌زند و تمامی ساختارهای اجتماعی و فرهنگی را نابود می‌کند.

یکی از نکات مهم رمان کوری در این است که هیچ یک از شخصیت‌های این داستان اسم ندارند و با صفت‌هایی همچون همسر دکتر، دختر عینک تیره و... یاد می‌شوند. همین نکته منجر به این می‌شود تا داستان محدود به جغرافیای خاصی نباشد و هر خواننده‌ای در هر نقطه‌ای از جهان با این اثر ارتباط برقرار کند.

در کتاب کوری زنان جایگاه ویژه‌ای دارند تا جایی که شخصیت اصلی داستان را می‌توان زنی دانست که ساراماگو او را همسر پزشک نامیده است. این زن تنها فرد بینا در این جامعه محسوب می‌شود و تمام تلاش خود را می‌کند تا به دیگران یاری برساند و راهی برای نجات خود و اطرافیانش پیدا کند.

فرناندو مریلس کارگردان برزیلی این رمان مشهور فیلمی به همین نام در سال 2008 کارگردانی کرد که در افتتاحیه شصت و یکمین جشنواره فیلم کن به نمایش در آمد.

جوایز و افتخارات کتاب صوتی کوری:

- کتاب پرفروش بین المللی
- کتاب برجسته سال نیویورک تایمز
- بهترین کتاب سال لس آنجلس تایمز
- برنده جایزه سان کلمنته در سال 1999 (Premio San Clemente for Novela Estranxeira)
- نامزد جایزه ادبی بین المللی دوبلین در سال 1999 (International Dublin Literary Award)

نکوداشت‌های کتاب صوتی کوری:

- این کتاب اثری تاثیرگذار از یک استاد ادبیات است. (بوستون گلوب)

- یک شاهکار که در زمانه خودش انقلابی برپا کرد؛ همانند رمان طاعون. (Kirkus Reviews)

- این یک کتاب مهم است. کتابی که از مواجهه با وحشت‌های قرن حاضر نمی‌ترسد. (واشنگتن پست)

- تمثیل سورئال ساراماگو به ما نشان می‌دهد که ظرفیت و توانایی روحیه و وجدان انسانی در غیر عادلانه‌ترین شرایط نیز به چه صورت است و او این کار را با یک روش جدید و عجیب و غریب انجام می‌دهد. (نیویورکر)

ژوزه ساراماگو را بیشتر بشناسیم:

او یکی از برجسته‌ترین نویسندگان پرتغالی بود که در سال 1998 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. آکادمی سوئد علت این انتخاب را وجود تمثیل‌های بدیع در داستان‌های ژوزه ساراماگو (José Saramago) دانست و شک و تردید این نویسنده نسبت به حقایق جهان را ستود. همچنین در سال 2003 هارولد بلوم، نویسنده و منتقد ادبی، ساراماگو را بااستعدادترین رمان نویس در جهان امروز دانست.

ژوزه ساراماگو طرفدار حزب کمونیست پرتغال بود و از نهادهایی مانند کلیسای کاتولیک، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول انتقاد فراوانی می‌کرد و عشق را ابزاری می‌دانست که می‌توان با آن به بهبود وضعیت جهان و انسان‌ها کمک کرد.

تاکنون بیش از دو میلیون نسخه از کتاب‌های ساراماگو فقط در پرتغال فروخته شده و آثار او به 25 زبان دنیا ترجمه شده است. برخی از مهم‌ترین آثار این نویسنده پرتغالی عبارتند از: «سفر فیل، بینایی، وقفه در مرگ، کوری، خاطرات جوانی من، همه نام‌ها، همزاد و ...»

جوایز و افتخارات ژوزه ساراماگو:

- برنده جایزه آمریکا در سال 2004 (America Award)
- برنده جایزه Camões کشور پرتغال در سال 1995 (Camões Prize)
- برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1998 (Nobel Prize in Literature)
- برنده جایزه ادبیات سائو پائولو در سال 2009 (São Paulo Prize for Literature)

در بخشی از کتاب صوتی کوری می‌شنویم:

هجوم آن همه کور دسته کم یک امتیاز یا شاید هم دو امتیاز داشت. اول اینکه این کار آن‌ها یک ماهیت روانشناسانه داشت زیرا فرق زیادی بود که از یک طرف در انتظار همیشگی برای آمدن زندانیان تازه باشند و از طرف دیگر این واقعیت را بفهمند که ظرفیت ساختمان تکمیل شده و از آن پس امکان ایجاد حفظ روابط پایداری بین همسایه‌ها وجود خواهد داشت؛ آن هم بی هیچ نابه سامانی که تا آن موقع به خاطر ایجاد خلا و ملاحظات پایان ناپذیر زندانیان تازه وجود داشت و همه را وادار می‌کرد تا دوستی‌های تازه‌شان را پی بریزند.

و امتیاز دوم آن هم که ماهیتی عملی؛ صریح و پایه‌ای داشت، این بود که مسئولان بیرون زندان چه نظامیان و چه غیر نظامیان متوجه شده بودند که تامین غذای بیست، سی نفر زندانی به خاطر زیاد نبودن تعداد آن‌ها با اشتباهاتی که در دیر و زود شدن آوردن غذا صورت می‌گرفت و آن‌ها با آن کم یا زیاد مدارا می‌‌کردند، یک چیز بود و مسئولیت یک باره سیر کردن دویست و چهل نفر که هر یک سلیقه و عادت و طبقه اجتماعی متفاوتی داشتند، یک چیز دیگر است.

فهرست مطالب کتاب صوتی

۲۸ دقیقه
فصل اول - بخش اول
۱۵ دقیقه
فصل اول - بخش دوم
۲۴ دقیقه
فصل دوم
۲۸ دقیقه
فصل سوم
۲۸ دقیقه
فصل چهارم - بخش اول
۲۵ دقیقه
فصل چهارم - بخش دوم
۳۰ دقیقه
فصل پنجم - بخش اول
۳۰ دقیقه
فصل پنجم - بخش دوم
۲۱ دقیقه
فصل ششم - بخش اول
۲۶ دقیقه
فصل ششم - بخش دوم
۲۷ دقیقه
فصل هفتم - بخش اول
۲۶ دقیقه
فصل هفتم - بخش دوم
۲۱ دقیقه
فصل هشتم - بخش اول
۲۴ دقیقه
فصل هشتم - بخش دوم
۲۴ دقیقه
فصل نهم - بخش اول
۲۸ دقیقه
فصل نهم - بخش دوم
۲۷ دقیقه
فصل دهم
۳۲ دقیقه
فصل یازدهم - بخش اول
۲۸ دقیقه
فصل یازدهم - بخش دوم
۳۲ دقیقه
فصل دوازدهم - بخش اول
۲۸ دقیقه
فصل دوازدهم - بخش دوم
۳۲ دقیقه
فصل دوازدهم - بخش سوم
۳۱ دقیقه
فصل سیزدهم - بخش اول
۳۲ دقیقه
فصل سیزدهم - بخش دوم
۲۹ دقیقه
فصل چهاردهم - بخش اول
۲۸ دقیقه
فصل چهاردهم - بخش دوم
۲۸ دقیقه
فصل چهاردهم - بخش سوم
۲۴ دقیقه
فصل پانزدهم - بخش اول
۲۱ دقیقه
فصل پانزدهم - بخش دوم
۲۸ دقیقه
فصل پانزدهم - بخش سوم
۲۲ دقیقه
فصل شانزدهم - بخش اول
۱۹ دقیقه
فصل شانزدهم - بخش دوم
۲۸ دقیقه
فصل هفدهم - بخش اول
۲۷ دقیقه
فصل هفدهم - بخش دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی کوری
نویسنده
مترجمزهره روشن فکر
گویندهسحر بیرانوند
ناشر چاپینشر به سخن
ناشر صوتی آوانامه
سال انتشار۱۳۹۹
فرمت کتابMP3
مدت۱۵ ساعت و ۴ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان خارجی، کتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه صوتی
۳۴۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی کوری

Atusa AL74
۱۴۰۰/۴/۲۱
اول از همه بگم که داستان بسیار عالی نویسنده عالی تر فضا سازی خیلی خوب بود👌 راوی داستان خیلی حرفه‌ای به جای هر شخصیت حرف زد و جوری داستان رو بازگو کرد که داخل داستان قرار میگیری و با شخصیت‌ها همراه میشی. بعضی جاها خودم رو جای شخصیت‌ها میزاشتم و به این فکر میکردم که اگه من جای آن‌ها بودم چطوری با با کوری کنار میومدم خیلی وحشتناکه 🥺پیشنهاد میکنم صبر گوش بدید چون با صحنه‌هایی مواجه میشید که ناراحت ‌کنندست 😪 این داستان بی شباهت به بیماری کرونا که همه درگیرش هستیم نیست امیدوارم که هر چه زودتر ما از این بیماری راحت بشیم💯🙏 در آخر تشکر میکنم از آوانامه و کتابراه عزیز بابت کتاب‌های جذابی که در اختیارمون میزاره⚘
hossein khoshuie
۱۴۰۰/۶/۱۱
سلام.. اولین کتابی بود که از نویسنده خوندم (خودم خندم گرفت چون شنیدم)،، یک کار قوی بسیار زیبا و تبریک میگم به هنرمند عزیز خانم بیرانوند که بسیار زیبا اجرا کرده بود،، اونقدر قوی اجرا کرد که تمام صحنه‌ها رو مث فیلم میدیم من.. بعد از محسن نامجو و کتاب کیمیاگر و دوست عزیزی که یه کار کوین ترو و رو خونده بود،، این قویترین کتابی بود که شنیدم،، بسیار عالی
Mehdi Akhound
۱۴۰۰/۶/۶
تخیل نویسنده و مفاهیم انتزاعی کتاب خوبه و کتاب به نوعی بیدار کنندست
از نظر من این کتاب پنج ستاره نیست ولی حیفم اومد که هنر زیبای راوی مغفول بمونه، راوی این کتاب در بخشهایی به جای ۷ کاراکتر اعم از زن و مرد و کودک و جوان و پیر دیالوگ گفتند و الحق بسیار زیبا و روان اینکار رو انجام دادند به طوری‌که دوست داشتم از نزدیک ایشان رو ببینم ازشون قدردانی کنم
Lian S
۱۳۹۹/۱۲/۱۴
فقط اسمش شنیدم ولی ترغیب شدم بخونم بهتر بگم بشنوم. حس غریبی به آدم میده. درگیر شخصیتها میشی. حتی زمانی رنج و سختی درون خودت حس میکنی. مخصوصا حالا که دچار کرونا هستیم. کمی مشابهت داره. کمی باید در گوش کردن صبوری کرد. صدای راوی بسیار دوست داشتم. حس هارو به خوبی منتقل میکنه. بسیار عالی.
سیده زهرا سعادتی
۱۴۰۰/۴/۱
موشکافی دقیق منویات ذات انسان در شرایط بحرانی، که با اوضاع جهان در دوران کرونا هم بسیار همخوانی دارد، داستان بسیار قوی است، راوی بسیار مجرب است.
آیدا آتش نژاد
۱۴۰۰/۱/۳۰
باسپاس از خانم سحر بیرانوند که اینطور هنرمندانه به زیبایی و عمق این کتاب فضا دادند هم کتاب و هم گویندگی فوق العاده عالی هستند.
Mrz Slt
۱۴۰۰/۶/۱۲
فضاسازی عالییییی 👍🏻👍🏻👍🏻 و توصیفات گیرا که ب تصویرسازی ما خیلی کمک میکند!! البته گویندگی بسیار عالی رو هم نمیشه ندید گرف😍😍
افسانه نیکان فر
۱۴۰۰/۵/۲۸
داستان خوبی بود و آدم را به فکر فرو می‌برد راوی هم عالی قصه را بیان میکند بطوریکه شنونده خود را در آن فضا می‌بیند....
مشاهده همه نظرات ۱۹

راهنمای مطالعه کتاب صوتی کوری

برای دریافت کتاب صوتی کوری و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.