معرفی و دانلود رایگان کتاب صوتی داش آکل

عکس جلد کتاب صوتی داش آکل
قیمت:
رایگان - 0€
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی داش آکل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی داش آکل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی داش آکل

کتاب صوتی داش آکل اثر صادق هدایت، یکی از معروف‌ترین و جذاب‌ترین داستان‌های کوتاه این نویسنده است. داش آکل یکی از ده داستان کوتاه مجموعه سه قطره خون است که نخستین بار در سال 1311 به چاپ رسید و منتشر شد.

کتاب صوتی داش‌آکل، داستان لوطی مشهور شیرازی است که خصلت‌های جوانمردانه‌اش او را محبوب مردم ضعیف و بی‌پناه شهر کرده است. اما کاکارستم که گردن‌کلفتی ناجوانمرد است و به همین سبب، بارها ضرب شست داش آکل را چشیده، به شدت از او نفرت دارد و در پی فرصتی است تا زهرش را به داش آکل بریزد و از او انتقام بگیرد.

در همین حین، حاجی صمد که یکی از مالکان شیراز است می میرد و داش آکل را وصی خود قرار می‌دهد. داش آکل، با اینکه آزادی خود را از همه چیز بیشتر دوست دارد، به ناچار این وظیفه دشوار را به گردن می‌گیرد. او با دیدن مرجان، دختر چهارده سالهٔ حاجی صمد، به وی دل می‌بازد. اما اظهار عشق به مرجان را خلاف رویهٔ جوانمردی و عمل به وظیفهٔ خود می‌داند. در نتیجه، این راز را در دل نگه می‌دارد. در عوض، طوطی‌ای می‌خرد، و درد‌ دلش را به او می‌گوید.

از آن پس، داش آکل، قرق کردن سرِ گذر و درگیری با سایر لوطی‌ها و اوباش را ترک می‌کند و اوقات خود را صرف رسیدگی به اموال حاجی و خانوادهٔ او می‌کند. بر این منوال، هفت سال می‌گذرد تا این‌که برای مرجان، خواستگاری پیدا می‌شود. داش آکل به عنوان آخرین وظیفهٔ خود، وسایل ازدواج مرجان را فراهم می‌کند و او را به خانهٔ بخت می‌فرستد.

همان شب، داش آکل در حالی که بسیار مست است، کاکارستم سر می‌رسد. با داش آکل یکی به دو می‌کند و در نهایت با او گلاویز می‌شود؛ و سرانجام، با قمه، زخمی‌اش می‌کند. فردای آن روز، وقتی پسر بزرگ حاجی صمد بر بالین داش آکل می‌آید، او طوطی‌اش را به وی می‌سپارد و کمی بعد، می‌میرد.

عصر همان روز، مرجان قفس طوطی را جلوش گذاشته است و به آن نگاه می‌کند، که ناگهان طوطی با لحن داشی "خراشیده‌ای" می‌گوید: «مرجان... تو مرا کشتی... به کی بگویم... مرجان... عشق تو... مرا کشت.»

صادق هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران و روشنفکری برجسته بود. بسیاری از پژوهشگران، رمانِ بوف کور او را مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند. اگر چه شهرت عام هدایت در نویسندگی است، امّا آثاری از نویسندگانی بزرگ مانند ژان پل سارتر و آنتون چخوف را نیز ترجمه کرده‌ است.

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
17 دقیقه
داستان داش آکل - قسمت اول
18 دقیقه
داستان داش آکل - قسمت دوم

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی داش آکل
نویسنده
گویندهمهدی رضایی، علی شمسی، زیبا حاجیان
ناشر صوتی کانون فرهنگی چوک
سال انتشار۱۳۹۶
فرمت کتابMP3
مدت۳۵ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی داش آکل

📚الناز محمدی📚
۱۴۰۱/۹/۲۴
🍁سگ ولگرد، دیوار، بوف کور، بن بست، دن ژوان کرج، تاریک خانه، میهن پرست، و حالا داش آکل… داستان زیبای دیگه‌ای از صادق هدایت رو خوندم!، کتاب گیله مرد صادق هدایت رو بخوندیم حتما دوستان. چون صغری زن گیله مرد توی کتاب بزرگ علوی، دختر داش آکل بود! کاکا رستم که اینجا داش آکل رو میکنه، توی گیله مرد هم با و تفنگ پاسگاه گیله مرد رو می‌خواد بکشه! گیله مرد می‌خواد انتقام آکل رو بگیره!
این کتاب هم واقعا زیبا بود. داستان درمورد مرد لوتی معاب به اسم داش آکل هستش که توی محله به همه کمک می‌کرد پشت و پناه اهالی محل بود. فقط یکی به اسم کاکا رستم که به شدت معتاد و الکلی بود، ازش کینه داشت و باهاش دشمنی می‌کرد.
داش آکل میفهمه که یکی از بزرگان محل فوت کرده و آدم رو وکیل کرده. اون دختری داشت به اسم مژگان. که داش آکل یه دل نه صد دل عاشق مژگان میشه ولی نمیتونه به کسی بگه، از اونها حمایت میکنه. داش آکل به کمک عشق مرجان، ‌به مدت ۷ سال از کمک به خانواده‌ی حاجی دریغ نمیکنه. ولی هیچ وقت جرات نکیکنه به مژگان بگه که عاشقشه!
تا اینکه خواستگاری بدتر و پیر تر از داش آکل به خواستگاری مژگان میاد! داش آکل چیزی نمیتونه بگه و براش جهیزیه تهیه میکنه!! (اینجا دلم برای داش آکل خیلی سوخت!!).
داش آکل میخواست تا جایی که می‌شود از آن جا و ‌ زندگی‌ پوج‌ و بی معنی دور بشه.
دلم دیوانه شد عاقلان آرید زنجیری
که نبود جز زنجیر دیوانگان را تدبیری
در همه آن ناامیدی‌ها، در تاریکی آن شب، داش آکل، کاکا رستم را دید. کاکا رستم دادش آکل را دید و با هم گلاویز شدن، او میخواست با داش آکل تسویه حساب کند. پس قمه‌ی او را برداشت و‌ بر پهلوی داش آکل فرو برد! در لحظات آخر عمرش طوطی‌اش را وصیت کرد تا خان ان را به مرجان بدهد!
آمنه محبتی
۱۴۰۲/۲/۲۶
ماجرای عشق ناکام یک لوتی
داش آکل عاشق دختر ۱۴ ساله‌ای به نام مرجان میشود که بعد از فوت پدرش به عنوان قیم آن‌ها انتخاب شده، بازگو کردن این عشق را در مرام خود نمیداند و تنها پیش مونس خود که یک طوطی است از عشق به مرجان می‌گوید و مثل پدر از خانواده آن دختر مراقبت میکند تا اینکه مردی با سن بالاتر و از
چهره بدتر داش آکل به خواستگاری دختر می‌آید داش آکل ترتیب خواستگاری را میدهد و بزرگان شهر را دعوت میکند و در حضور امام جمعه اعلام میکند که کار قیم بودن خود را به پایان رسانده و دیگر وظیفه‌ای ندارد و از آن جا خارج میشود و مست میکند و با فردی درگیر میشود. داش آکل در بستر بیماریست که برادر مرجان به دیدن او می‌آید داش وصیت میکند که طوطی را به مرجان بدهند بعد از مرگ داش آکل مرجان در کنار طوطی نشسته که طوطی حرفهای داش را که قبلا شنیده تکرار میکند "مرجان! عشق تو منو کشت"
شخصیت پردازی داش آکل بسیار خوب از کار در آمده داش آکل همه آن چیزهایی که ما از یک لوتی بامرام توقع داریم دارد و در عین حال شخصیت کاملا مثبت و بی دردسری هم نیست.
Mahdi Mahmoudi
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
باسلام و احترام
١) از همه عزیزان این مجموعه برای زحمات در حد توانشان تشکر می‌کنیم.
٢) الان مشخصاً این ستاره‌های ارائه نظر مربوط به نرم‌افزار است یا کیفیت متن و اجرای نمایشی کتاب!؟ 🤔
٣) اساساً چه ضرورتی دارد متن داستان به صورت نمایشی باشد آن هم با این کیفیت نرسیده به آماتور🤔
۴) به نظر می‌آید
بهتر است متن داستان توسط یک نفر خوانده شود همانگونه که خودمان متن کتاب را به تنهایی می‌خوانیم. 💪
۵) به طور مثال بنده در یک روز دو کتاب حاجی مراد و داش آکل را گوش کردم قصه نمایشی آن با آن صداهای ناپخته خانم و آقاها اصلاً دل‌چسب نبود. 😞 ۶) فکر می‌کنم اگر همین شخصِ راوی تمام متن را خودش با همان لحن صدای خود و به صورت غیرنمایشی ارائه می‌داد، باز هم می‌شد امیدوار بود با وجود ضعیف بودن حتی صدای ایشان هم کمی از جذابیت متن را بهتر فهمید. 😂
خوش باشید و سلامت🌷
🌸Zahra Habibi🌸
۱۴۰۱/۵/۱۵
داستان خیلی خلاصه بود اصلا به شنونده مهلت همزاد پنداری نمیداد و ماجرای عشقی داستان اصلا ملموس نبود و اتفاق‌ها انقدر پی در پی بود که مهلت تجزیه و تحلیل رو از مخاطب میگرفت بهتر بود روی شخصیت داش آکل بیشتر تمرکز میشد معلوم نبود با خودش چند چنده در داستان مخاطب اولش حس میکنه داش آکل بخاطر اختلاف سنیش ش از خواستگاری کردن از دختر مورد علاقه طفره میره و بعد...!!! یا مثلا خودش در داستان میگه که میترسم نتونم مرد زندگی باشم در صورتی که هفت سال تونست یه خانواده رو همه جوره حمایت کنه آیا این هفت سال کافی نبود تا خودش رو محک بزنه؟؟؟ حتی خودش گفت مادر اون دختر حاضره دخترش رو رودست بهم بده پس چرا انقدر منفعل و مسخره رفتار کرد!!!
Neg Eb
۱۳۹۶/۹/۹
به راستی که معنای عشق پاک را بدون هیچ چشم داشتی به نمایش میگذارد
و فقط بدلیل منزه بودن او
تا پایان مرگش از بیان احساساتش چشم پوشید
براستی که خارق العاده است
کامبیز کریمی
۱۳۹۸/۱/۴
بابا چرا یه اثر بینظیری مثل داش آکل رو با این صداپیشه‌های مسخره نابود میکنید. آخه مرد مومن واسه نقش داش آکل و کاکو رستم حتی رو بازی هنرمندان بی‌همتایی مثل بهروز وثوقی وبهمن مفید هم دوبلور گذاشتن، اونوقت شما چی فکر کردید با این صدای افتضاح
محمد مهدی ندیمی
۱۴۰۱/۸/۱۹
سلام
کتاب خوبی بود اما در برخی از محل‌های کتاب مفهوم به خوبی منتقل نمی‌شد و ولی داستان و مرام پهلوانی و گمنامی ایرانی‌های سرزمینم رو به نظاره گذاشته بود هرچند که این مرام‌ها و معرفت‌ها متاسفانه هر روز و هر روز در حال کم و کم شدن هست و بجای اون نامردی و ظلم پنهان و مستقیم جاش رو گرفته. ضمنا در اغلب
شرایط امروزی پایان شیرین را بر پایان تل تریح داده می‌شود که غم و تلخی داستان ماندگاری بر خاطر خواننده نداشته باشد.
تشکر ویژه از کتاب راه بابت ترویج کتابخوانی مثبت,, واقعا در جامعه امرووزی خیلی کتابخوانی کم رنگ شده.
دروووود و صد بدروود
Monir Naghikhani
۱۳۹۷/۸/۱۰
عالی بود، بارها وبارها بخوانم وبشنوم سیرنمیشوم، کجا رفت آن مردی ومردانگی، دنیای پاک لوطی گری، مردم سا ده وبی غل وغش، هرچه پیش میرویم از یکدیگر دورتر وبیگانه تر میشویم، عشقهای پاک دیگر کجاست؟ همع چی فریب ونیرنگ شده، قلبها سنگ، چشمها شیشه ای، یکی از بهترینهای هدایت، خدایش بیامرزد، باتشکرفراوان
Shadi Zaree
۱۴۰۰/۴/۷
افتضاح تر از این صداهایی که اسمشونو گوینده!!! هم گذاشتن وجود نداره... آخه برادر من: هرکسی را بهر کاری ساختند... چرا اصرار داری راوی کتاب باشی؟؟ چون خودتون توی کانون کار میکنید پس این حقم دارید که باصدای گوشخراشی که کمترین بویی هم از هنر روایت نبرده اینهمه نظرات شنوندگان رو نادیده بگیرید؟؟؟ پس اصلا چرا نظرسنجی میگذارید؟ برید برا خودتون ۲۴ساعته کتاب بخونید دیگه!!!... این یک ستاره رو هم برای احترام به صادق هدایت عزیز دادم... والسلام.
Ali Akbarian
۱۴۰۲/۶/۳۰
واقعا لذت بردم، هم از قلم صادق هدایت-البته بعد از خواندن هر داستانی از صادق هدایت این حالت را دارم- هم از نحوه تنظیم کتاب صوتی و صداپیشگان‌اش. داستانی است کوتاه و عاشقانه. به این می‌پردازد که عشق و فراق با عاشق چه میکند. از اینکه عاشق برای معشوقه‌اش چه حاضر است بکند. از اینکه عشق اصلی چیست. البته پایانی غم انگیز دارد. به هر کسی که این داستان را نخوانده یا نشنیده توصیه‌اش میکنم. هر چند از شنیدن داستان نسبت به خواندنش بیشتر لذت بردم.
Mohammadreza Delavar
۱۳۹۷/۹/۲۹
داستان خیلی خوبیه فرهنگ قدیم وبه خصوص عشق و عاشقی قدیم روبه خوبی نشون میده ولی میتوانست با اندکی ذوق وسلیقه بهتر آن را به صورت یه کتاب صوتی کاملا فوق العاده در آورد واقعا این صداگذاری ضعیفی داشت انگار که دیگه وقتی نداری ویا داری از چیزی فرار می‌کنی که یه دفع بهت گفتن داداش بیا تو راه که داری میری یه مقدار دیالوگ هم بگو تا ما صدا گذاری کنیم!🤕😖😳
mohaddeseh kamali
۱۴۰۰/۹/۳۰
ی قصه معمولی و کوچه بازاری بود حرف و بینش خاص جدیدی پشتش نبود. ولی جذاب بود.
مرجان تو ۲۱ سالگی ازدواج کرد قدیما ک ۲۱ سالگی دخترها رو ترشیده میدونستن عجیبه ک دختر حاجی انقدر دیر ازدواج کرد شاید منتظر داش آکل بود.
عزیزان اسب پیش کشی رو ک دندون نمیشمرن. مجانی در اختیارمون گذاشتن بجای تشکر مدام از
انتقاد میکنین گوینده ها. خیلی راحت اگر خوشمون نمیاد میتونیم گوش ندیم اینا ک پولی نگرفتن. ب نظر من ک بد نبود
محمدرضا معزز
۱۳۹۷/۸/۱۶
خدایی صدای گوینده خیلی افتضاحه بابا حالمون بد شد اه حراقل یکی گوینده بزارید ک صداش ب داستان بیاد. حیف این همه زحمت واقعا
Ylda Hm
۱۴۰۲/۷/۵
اولین اثری از صادق هدایت بود که شنیدمش... خوشم اومد از قلمش... این داستان واقعا برام قشنگ بود:)... از کتابای رئالیستی خوشم میادو این کتاب به همین شکل بود.. واقع گرایانه بودن داستانها حس جالبی میده... خوشم اومد... اون تیکه که زوطی صحبت کرد و کل حرف چندین سال داش اکل رو گفت واقعا جالب بود... اینکه یه مردم بعد مدت براش تره هم خورد نمیکردن ولی بعد مرگش همه براش گریه کردن هم جالب بود... دوسش داشتم کتابشو:)
حامد نصیری
۱۴۰۱/۸/۱۴
آخه مگه مجبورین اینجوری اجرا کنین؟ شما رو به خدا اینجوری آثار ارزنده‌ی نویسنده‌ها رو داغون نکنین، این چه جور خوندنه؟ آخه چقدر بی احساس و بد صدا و زشت میخونین؟ یعنی هیچکس نظارت نمیکنه؟ انگار ربات داره قصه میخونه!! زن و مرد یه جور روایت میکنن، خیلی خیلی افتضاح بود
من حاضرم براتون کتاب بخونم، مجانی، فقط راهش و بلد نیستم
یه کاری کنین که مردم راغب به شنیدن کتاب بشن نه بیزار از هرچی کتابه
ممنون
مشاهده همه نظرات 503

راهنمای مطالعه کتاب صوتی داش آکل

برای دریافت کتاب صوتی داش آکل و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.