معرفی و دانلود رایگان کتاب صوتی قبل بر وزن دهل

عکس جلد کتاب صوتی قبل بر وزن دهل
قیمت:
رایگان - 0€
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی قبل بر وزن دهل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی قبل بر وزن دهل و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی قبل بر وزن دهل

کتاب صوتی قبل بر وزن دهل اثر سید محمدعلی جمال زاده از مجموعه قصه‌های کوتاه برای بچه‌های ریش‌دار برگرفته شده است.

«قصه‌های کوتاه برای بچه‌های ریش‌دار» مجموعه دوازده داستان از جمالزاده است. این کتاب در سال ۱۳۵۳ منتشر شده و داستان‌های آن عبارتند از: «عروسی داریم و عروسی»، «نوروز و عیدی خاله خداداد»، «قبل بر وزن دهل»، «تعصب یک‌ طرفه»، «بگیرو نده»، «خیرخواهی محض»، «دلی دارد زیبا»، «صالح و طالح»، «سقط فروش»، «پیر قوم»، «نان و دندان»، «پینه‌دوز شیراز».

سید محمدعلی جمالزاده را پایه‌گذار داستان‌نویسی جدید فارسی و ندا دهنده‌ی تجدید حیات نثر فارسی شمرده‌اند. عموم کسانی که درباره‌ی نثر فارسی معاصر و داستان‌نویسی جدید فارسی بحث کرده‌اند جمال‌زاده را پیشرو این طریق شمرده و از سهم بزرگ او در این کار یاد نموده‌اند.

جمالزاده در سال ۱۲۷۰ شمسی در اصفهان به دنیا آمد. پدرش «سیدجمال واعظ» از خاندان بزرگ صدر بود که اصلاً تبار لبنانی داشتند و سال‌ها قبل در زمان صفویه از جبل عامل لبنان به اصفهان کوچ کرده بودند. جمال زاده حدود دوازده سال داشت که پدرش او را برای تحصیل به بیروت فرستاد. وی در سال ۱۹۱۰ تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به اروپا برود. سپس از راه مصر عازم فرانسه شد. در آن جا ممتازالسلطنه سفیر ایران به وی پیشنهاد کرد که برای تحصیل به لوزان سوئیس برود. سید محمدعلی تا سال ۱۹۱۱ در لوزان بود، و پس از آن به شهر دیژون در فرانسه رفت و دیپلم حقوق خود را از دانشگاه آن شهر گرفت. او در زمینه‌های مختلف فرهنگی یکی از برجسته‌ترین پژوهشگران و قلم زنان کشور ما بوده است. و گفتنی است که جمال‌زاده را همراه با «صادق هدایت» و «بزرگ علوی» سه بنیان‌گذار اصلی ادبیات داستانی معاصر فارسی می‌دانند.

آثار «محمد علی جمال زاده» در زمینه‌ی تاریخ و ادبیات عبارت است از: «گنج شایان»، «تاریخ روابط روس با ایران»، «پندنامه‌ی سعدی یا گلستان نیکبختی»، «قصه قصه‌ها»، «بانگ نای»، «فرهنگ لغات عوامانه»، «طریقه‌ی نویسندگی و داستان‌سرایی»، «سرگذشت حاجی‌بابای اصفهانی»، «اندک آشنایی با حافظ».

داستان‌ها شامل: «یکی بود، یکی نبود»، «عمو حسینعلی»، «سر و ته یه کرباس»، «دارالمجانین»، «زمین، ارباب، دهقان»، «صندوقچه اسرار»، «تلخ و شیرین»، «شاهکار»، «فارسی شکر است»، «راه‌آب‌نامه»، «قصه‌های کوتاه برای بچه‌های ریش‌دار»، «قصهٔ ما به سر رسید»، «قلتشن دیوان»، «صحرای محشر»، «هزار پیشه»، «معصومه شیرازی»، «هفت کشور»، «قصه‌های کوتاه قنبرعلی»، «کهنه و نو»، «یاد و یاد بود»، «قیصرو ایلچی کالیگولا اطورروم»، «غیر از خدا هیچ‌کس نبود»، «شورآباد»، «خاک و آدم»، «آسمان و ریسمان»، «مرکب محو».

در قسمتی از کتاب صوتی قبل بر وزن دهل می‌شنویم:

ناگهان صدای هوشنگ بلند می‌شود که بابا قبل یعنی چه؟
مشهدی علی سر بلند می‌کند و می‌گوید برای چه می‌خواهی بدانی؟
هوشنگ می‌گوید: در درسی است که باید امشب از حفظ کنم.
- چه درسی؟
- درس گلستان.
- گلستان و قبل؟
- آری در این شعر:
هر که نان از قبل خویش خورد منت حاتم طایی نبرد
- والله من که عقلم نمی‌رسد. چرا از معلمتان نمی‌پرسی؟
- می‌پرسم، اوقات تلخی می‌کند و می‌گوید: شما در این کلاس چهل و سه نفرید و همه فضول و چانه لغ هستید و دلتان می‌خواهد مدام از من گردن شکسته سوال‌های عجیب و غریب بکنید و سوال پیچم بکنید و تو دلتان به من بخندید. اگر بخواهم به سوالات شما پاسخ بدهم فرصتی برای درس باقی نمی‌ماند.

فهرست مطالب کتاب صوتی

8 دقیقه
قبل بر وزن دهل

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی قبل بر وزن دهل
نویسنده
گویندهرضا عمرانی، راضیه هاشمی
ناشر صوتینشر ماه آوا
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابMP3
مدت۸ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی داستان و رمان ایرانی، کتاب‌های داستان و رمان ایرانی
قیمت نسخه صوتی
رایگان - 0 یورو
افزودن به کتابخانه

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی قبل بر وزن دهل

📚الناز محمدی📚
۱۴۰۱/۹/۲۹
🍁جاودان، کباب غاز و حالا قبل بر وزن دهل، از پدر داستان کوتاه ایران، محمدعلی جمالزاده.
محوریت داستان، یه بیت از گلستان سعدی است که میگوید؛ هر که نان از عمل خویش خورد، منت از حاتم طائی نبرد! اما کلمه‌ی عمل ساییده شده، و معلم آن را قبل فهمیده و دانش اموز هم به غلط آن را قبل خوانده است!!!
واقعا که
زیباست از دل یه اشتباه بسیار کوچیک این همه موضوع و چالش کشیده بیرون!
موضوعاتی داریم توی داستان:
1. معلم‌های آن زمان اصلا از کنجکاوی بچه‌ها استقبال نمیکردند.
2. معلمان به علم خود نیز اطمینان نداشتن و میترسیدن که مبادا اشتباه بگویند و مضحکه‌ی بچه‌ها شوند.
3. حاتم طائی هم مسئله‌ی خیلی جالبی بود و بچه، مرتب او را با پدرش مقایسه میکرد. مثلا بخشش حاتم طائی، منت نکشیدن او را بچه با پدرش مقایسه می‌کرد.
4. توجیه پدر درباره‌ی شعر سعدی و داشتن برادری که همیشه گرسنه بوده و منت این و آن را میکشیده! نیز جالب بود.
5. پدر می‌گوید که فریب شعرهای کتاب‌ها را نخور! در این دنیای بی همه چیز میان آرزوهایمان و شنیدن گوش و دیدن چشم هایمان فاصله زمین تا آسمان است.
6. در آخر داستان معلوم می‌شود که؛ ساییده شدن کلمه‌ی عمل، بعد قبل و بعد قبل خوانده شدن!!!
7. تبدیل پشه‌ای به صورت فیل هم منو یاد یک کلاغ چهل کلاغ انداخت! که مسائل دهن به دهن بزرگ‌تر و مشکل دار تر می‌شوند!
داستان زیبایی بود و من دوست داشتم. مرسی دوست عزیزم کتابراه ☘️
زادمهر/ Zadmehr
۱۳۹۷/۵/۷
نویسنده چه زیبا و زیرکانه، از یک اشتباه و تغییر واژه، چالشی تامل برانگیز بوجود میاره (که خودِ این موضوع، داستانی بزرگ در توصیف قدرت واژگان و احتمال تحریف و تغییر وقایع تاریخی در طول زمان، در ذهنم تداعی کرد.. )؛ ودر کنار این چالش، وضعیت بی‌سوادی، انتقاد ناپذیری، ریاکاری و ضعف‌های فرهنگیِ مردمان را و ایران با طنزی هنرمندانه به تصویر میکشه..
در ضمن صداگذاری دلنشین بود/
سپاس از آقای عمرانی تیم شون
🌼
نورا اعزاز
۱۴۰۲/۶/۲۰
بسیار کتاب جالب و عالی هست از جناب جمالزاده و بسیار بسیار متن زیبا و مفاهیم عمیقی دارد و کتاب صوتی آن به صورت چند صدایی و نمایشی با موسیقی زیبایی هست بسیار از کتابراه و استودیو ماه آوا متشکرم حاوی داستان‌های آموزنده و مثال‌هایی از سعدی و ضرب المثل‌های مختلف است حتما پیشنهاد میکنم بشنوید و نیوش کنید و لذت ببرید خوراک شب هاست به عنوان داستان شب یا مواقعی که ذهنتان استراحت می‌خواهد و خلوتی هست، موفق باشید
فرهاد زندی
۱۴۰۲/۴/۲۱
یاد معلمان دوران ابتدای افتادم که و اگر با معلمان الان مقایسه کنید خیلی فرق کرده هرچند در مانی که مکتب بود و با حداقل امکانات و یک کتاب به چند دانش آموز درس میدادند خیلی برام جالب بود. و یک مورد دیگه که یک برداشت اشتباه حالا چه در درس و چه در کار و حتی اجتماع و خانواده می‌تونه تبعات اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و هنری و حتی نظامی می‌تونه داشته باشد.
با تشکر از عوامل محترم کتابراه
Dean Winchester
۱۳۹۷/۴/۸
ممنون از کتابراه بایت رایگان گذاشتن این کتاب صوتی... ‌ای کاش هزینه‌ی کتاب‌های صوتی پایینتر میومد که در روز حداقل یه کتاب صوتی بخونیم
یوسف صفری
۱۳۹۷/۱۰/۲۰
داستان بدی نبود ولی قابل مقایسه با کباب غاز نیست،
حاتم طایی از اعصاب پیامبر نبوده و مال قبل از اسلام بوده، اگه قبل از بعثت پیامبر از دنیا رفته که هیچ ولی اگرم چند سال بعده بعثت از دنیا رفته مسلمان نشده، ولی پسرش که بسیار از پیامبر متنفر هست، بعداز ازادی خواهرش (دختر حاتم طایی) توسط پیامبر و دیدن چند رفتار خوب از پیامبر مسلمان میشود
عباس پورخلیلی
۱۴۰۲/۴/۱۴
جابجا شدن یک علامت یا یکی از حروف یا یک نقطه موجب برداشت‌های اشتباه و تفسیر‌های مختلفی می‌شود که هر کسی سعی می‌کند با توجه به تفکرات و آگاهی‌های خود آنرا تفسیر کرده و بر تفسیر خود تاکید هم داشته باشد،
اگر از ابتدا در پی اصل موضوع بوده و واقعیت مطلب را بدانیم که منشأ آن کجا و چی بوده دیگر دچار اشتباهات سهوی نخواهیم شد و دیگران در طبق قضاوت قرار
نمی دهیم.
Z
۱۴۰۱/۸/۱۷
جمالزاده باز هم زبان دراز نقادش را در پس داستانی طنز پنهان کرده. چشم موشکاف و طبع بلورین او آنچنان قشنگ زوایای پنهان جامعهء عوام و طبقات حاکم بر افکار آن را میشناسد که با گوشه‌ای از ناخن شیخ سعدی، پشت پایی موثر و برملا بر بساط این خوش ظاهران بدباطن و عالم نمایان بی علم میزند.. روحش والاجایگاه.
ممنون از اجرای عالی و تهیهء کامل
علیرضا
۱۴۰۱/۶/۲۵
واقعا جمالزاده قلم جذابی داشته. گوینده هم خیلی زیبا و دلنشین تعریف میکنه. داستانی کوتاه اما پر از نغز و نکته‌های ناب. یکی اشتباهی که فرد مسئول کاری انجام میدهد و فجایع پس از آن اشتباه کوچک را به تصویر میکشد و دیگری سخنان تامل برانگیز پدر که از حاتم تعریف کرد اما در عمل خودش خلاف آن عمل میکرد.
مهدی عزتی
۱۴۰۱/۱۱/۸
بسیار جالب و بامزه ولی هرگز به کباب غاز نمیرسد واقعا که موضوع خوب و تامل برانگیزی بود و نشان میداد که چگونه یک اشتباه کوچک بسیار بزرگ میشود لحن جذابی داشت و همچنین اطلاعاتی درباره آن زمان میداد مانند ساده زیستی مردم و عدم اهمیت به سوالات دانش آموز و ضعف علمی معلمان و...
Amir Abbas Shamsi
۱۴۰۰/۱۱/۶
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت عزیزانی که در گردآوری این کتاب زیبا زحمت کشیدند
مفهوم داستان از نظر بنده این است که گاهی اوقات ما از روی سهل‌انگاری یک حرفی یا عملی را درباره‌ی یک موضوعی که از آن اطلاعات کافی نداریم انجام می‌دهیم و نتیجه این حرکت پیامد‌های خوبی را به همراه ندارد
Setareh Shafiei
۱۳۹۷/۶/۱۸
خوب بود. لطفا امکان جستجو کتاب از دو یا چند فیلتر را فراهم کنید. مثلا جستجو کتاب صوتی و رایگان
Ms Moti
۱۴۰۱/۹/۵
یک داستان خیلی خیلی کوتاه. در مورد دانش آموزی هست که معلمش تکلیفی تحت عنوان بیت "هر که نان از عمل خویش خورد /منت حاتم طائی نکشد" بهش داده ولی به اشتباه کلمه‌ی عمل، قبل نوشته شده و حالا دانش آموز با پدرش داره در مورد معنی کلمه‌ی قبل بحث می‌کنه.
محمدجلال عبادت
۱۴۰۲/۵/۱۳
سلام از تیم کتابراه تشکر میکنم بسیار داستان ساده و روان و در عین حال بسیار در خور توجه، از این بابت که از یک اشتباه با زیرکی عیوبی را نمایان کرد که هم اکنون هم در جامعه ما حضور پر رنگی دارد خدایش بیامرزد جناب جمالزاده را
A.asgari
۱۴۰۱/۱۰/۱۲
داستان جالبی بود معلمی که به سوالات بچه‌ها جواب نمیداد و اهمیت نمیداد.
و متن عمل پاک شده بود و اشتباه برایه بچه‌ها خونده بود قبل
و نتیجه‌ی داستان همون‌ی کلاغ چهل کلاغ بود.
یه کلمه یا یه حرف اشتباه باعث به وجود امدن کلی سو تفاهم میشه
مشاهده همه نظرات 280

راهنمای مطالعه کتاب صوتی قبل بر وزن دهل

برای دریافت کتاب صوتی قبل بر وزن دهل و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.