معرفی و دانلود کتاب صوتی زال و رودابه: مجموعه داستان‌های شاهنامه - جلد سوم

عکس جلد کتاب صوتی زال و رودابه: مجموعه داستان‌های شاهنامه - جلد سوم
قیمت:
39000 تومان - 7.49€
خرید کتاب صوتی
۳۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب صوتی زال و رودابه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب صوتی زال و رودابه و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب صوتی زال و رودابه: مجموعه داستان‌های شاهنامه - جلد سوم

در کتاب صوتی زال و رودابه شنونده‌ی یکی از زیباترین داستان‌های عاشقانه‌ی کتاب بزرگ شاهنامه، اثر ابوالقاسم فردوسی خواهید بود. توضیح ابیات دشوار موجود در متن و برگردان آن‌ها به نثر امروزی، به قلم محسن دامادی صورت گرفته است.

درباره کتاب صوتی زال و رودابه:

شاهنامه (Shahnameh) شاهکار بی‌بدیل زبان و ادب فارسی، و از برترین آثار حماسی تاریخ است. به راستی که عظمت شاهکار فردوسی (Ferdowsi) به مراتب بیشتر از تمام دیگر حماسه‌های جهان، از جمله کتاب‌های ایلیاد و اودیسه است. فردوسیِ حکیم با سرایش کتاب شاهنامه، تاریخ و اسطوره‌ را در قالب اثری واحد درهم آمیخت، و عناصر فرهنگ ایران باستان را از مجرای روایت قصه‌هایی پرکشش و کهنگی‌ناپذیر در اختیار نسل‌های پس از خود گذاشت. از جایگاه والای ابوالقاسم فردوسی و شاهنامه‌ی او هر چه بگوییم و بگویند کم است.

حق آن است که تصریح کنیم هر ایرانی‌ای به نوعی مدیون حکیم طوس است، و حداقلْ کاری که برای ادای دِین خود به وی می‌تواند انجام دهد، مطالعه‌‌ی شاهنامه و تأمل در آن است. امری که البته برای افرادی که آشنایی کافی با ادبیات کلاسیک ندارند، اندکی دشوار می‌نماید. هر چه نباشد قرن‌ها از سرایش شاهنامه گذشته، و طبیعی‌ است که زبان آن برای مخاطب غیرمتخصص امروزی اندکی سنگین و فهم‌ناپذیر به نظر رسد.

برای رفع این مشکل، نویسندگان و محققانی چون محسن دامادی (Mohsen Damadi) اقدام به امروزی‌سازی متن شاهنامه از طریق بازنویسی آن کرده‌اند. کتاب صوتی زال و رودابه که اکنون پیش روی شماست، سومین مجلد از مجموعه داستان‌های شاهنامه است که محسن دامادی با چنین رویکردی روانه‌ی بازار نشر کرده است. ساختار کتاب به این نحو است که ابتدا بخشی از داستان به زبان ساده و امروزی روایت می‌شود، و پس از آن ابیات موجود در متن شاهنامه که مربوط به آن بخش است ارائه می‌گردد. به این ترتیب، مخاطب ضمن دنبال کردن داستان بی‌هیچ دشواری، ارتباط خود با متن اصلی را نیز قطع‌شده نمی‌یابد.

داستان زال و رودابه یکی از دلکش‌ترین بخش‌های شاهنامه است؛ روایتی از دلدادگی پهلوان ایرانی، زال، به دختری زیبا به نام رودابه که به سرزمینی بیگانه تعلق دارد. این داستان، به زعم بسیاری از صاحب‌نظران، عاشقانه‌ای درخشان است که نظیرش را در ادبیات و زبان کمتر قومی می‌‌توان یافت.

با ابراز این آرزو که گوش سپردن به نسخه‌ی صوتی داستان زال و رودابه را تجربه‌ای لذت‌بخش و مطلوب بیابید، مطلب مختصر خود را به پایان می‌بریم.

کتاب صوتی زال و رودابه مناسب چه کسانی است؟

علاقه‌مندان به ادبیات کلاسیک فارسی مخاطبین اصلی مجموعه داستان‌های شاهنامه‌اند.

با محسن دامادی بیشتر آشنا شویم:

وی نویسنده‌، کارگردان و فیلمنامه‌نویس است. از آثار سینمایی او می‌توان به عناوینی چون «همه چی عادیه، هما کی میاد، قبرستان غیرانتفاعی، یک اشتباه کوچولو» اشاره کرد. همچنین، در میان آثار ادبی او می‌توان از اسامی‌ای چون «افسانه یک نجیب زاده ایرانی، کافه کلاچ، چگونه داستان را به فیلم‌نامه تبدیل کنیم» نام برد.

در بخشی از کتاب صوتی زال و رودابه می‌شنویم:

سخنان مرد چنان شوری به دل زال انداخت که هوش از سر او رفت. شب نیز خواب به چشم او نیامد. زالِ پهلوان، رودابه را ندیده دل به او باخت. طوری در فراق او غمگین بود، انگار سوگوار عزیزی باشد.

برآورد زال را دل به جوش
چنان شد کزو رفت آرام و هوش

شب آمد در اندیشه بنشست زار
به نادیده بر شد چنان سوگوار

مهراب در مهمانی از زال تمنایی کرده و گفته بود: آرزویی دارم که برآورده کردن آن برای تو دشوار نیست. از زال خواسته بود اکنون که در کابل است، خانه‌ی او را نورانی کند تا میزبان او باشد.

مرا آرزو در زمانه یکی‌ست
که آن آرزو بر تو دشوار نیست

که آیی به شادی برِ خانِ من
چو خورشید روشن کنی جانِ من...

فهرست مطالب کتاب صوتی

نمونه
1 دقیقه
شناسنامه
23 دقیقه
سرآغاز
20 دقیقه
بازگشت زال به زابل
24 دقیقه
هوای عاشقی در سر زال
25 دقیقه
دیدار پنهانی زال و رودابه
23 دقیقه
راز رودابه برملا شد
22 دقیقه
خبری بد برای شاه ایران
24 دقیقه
کشتن رودابه
18 دقیقه
چیستان خردمندان
11 دقیقه
شور و سرور در کابل
20 دقیقه
سخن پایانی

مشخصات کتاب صوتی

نام کتابکتاب صوتی زال و رودابه: مجموعه داستان‌های شاهنامه - جلد سوم
نویسنده،
گویندهفرهاد اتقیایی
ناشر چاپیانتشارات کتاب سرای نیک
ناشر صوتیانتشارات جیحون
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابMP3
مدت۳ ساعت و ۲۸ دقیقه
زبانفارسی
موضوع کتابکتاب صوتی شعر، ادبیات و زندگینامه، کتاب‌های شعر پارسی
قیمت نسخه صوتی
39000 ت - 7.49 یورو
خرید کتاب صوتی

نقد، بررسی و نظرات کتاب صوتی زال و رودابه

Jahan Jahan
۱۴۰۲/۲/۲۸
با سلام و احترام
واقعاً باید به تهیه کنندگان این اثر زیبا و جذاب دست مریزاد گفت.
بی نهایت سپاسگزارم و تشکر می‌نمایم.
اجرای صوتی و زیبای داستانهای شاهنامه و توضیحاتی که پیرامون برخی از اصطلاحات آن داده می‌شود، جذابیت و لذت شنیدن و خواندن آن را صد چندان می‌نماید.
تولید آثار این چنین موجب جذب و
نسل جوان بر خواندن شاهنامه می‌گردد.
بنده نیز که اصطلاحاً دهه چهلی هستم نیز هر آنچه تا کنون از آثار جناب میردامادی از شاهنامه تبدیل به اثر صوتی گردیده در کناب راه می‌باشد را خریداری نموده و شنیده‌ام و‌ منتظر آثار صوتی بعدی می‌باشم.
حسین طوّافی
۱۴۰۱/۶/۱۷
از شنیدن این اثر لذت بردم. گرچه متن خلاصه شده و راوی مجبور شده که در بخش نوشخواری توضیح دهد که در دوره‌ای ان باستان نوشیدن می‌منعی نداشته و به نحوی برخی مسائل را حل کند. در حالی که نیازی نبود چون آثار برجسته ادبی سوای این مترو معیارهای مذهبی و مناسبتهای گذرا هستند. به هر روی برای من به شخصه پر از تجدید خاطره با شاهنامه بود... دست راوی خوش صدا و افکتور درد نکند...
حمیدرضا کاکاوند
۱۴۰۱/۳/۱۶
درود وقت به خیر
داستان‌های شاهنامه یکی از یکی قشنگ تر و آموزنده تر هستند، برای همه ایرانی‌ها واجب هست که با مشاهیر و فرهنگ و تمدن و آداب و رسوم گذشته خود دوباره آشتی کنند،، فعالیت شما بسیار تاثیر گذار هست و صدای راوی بسیار عالی هست، منتظر نشر قسمت‌های بعدی هستیم
محمود جرسی
۱۴۰۱/۱۱/۱۷
بسیار عالی و مفید و آموزنده و زیبا با نثر و نظمی بی نهایت شیوا و دلنشین و روایتی بسیار جذاب،،،، واقعا که صد حیف که کمی زودتر با این اثر بسیار عالی و بی بدیل حکیم ابوالقاسم فردوسی آشنا نشدم... هزاران مرتبه سپاسگزارم از تیم تلاشگر و فرهنگ ساز کتابراه.
اصغر مرتضوی باباحیدری
۱۴۰۱/۵/۲۰
سلام
درود بر همه ایرانیان
بار دیگر یکی از نشانه‌های بزرگی و معرفت و فرهنگ ما از وجود شاعر توانا و قدرتمند دیر روز، که دیگری ندارد دیدیم و باعث خوشحالی ما شد خدا همیشه یار و بخت‌تان روشن باد
تشکر از راوی خوش اوا و خوش بیان می‌کنم
محمد عرفان جلالی
۱۴۰۱/۱۰/۹
این کتاب بر خلاف کتاب‌های قبلی این سری خیلی صحنه‌های حماسی و جنگی نداره اما در عوض یه داستان عاشقانه رو بیان میکنه اونم از نوع ایرانیش. اگه دنبال داستان‌های عاشقانه از شاهنامه هستید داستان زال و رودابه یکی از بهترین هاست.
احمد فراهانی
۱۴۰۱/۹/۱۱
سال‌ها به دنبال کتابی بودم که هم شعر را در بر داشته باشد و هم داستان را به نثر بیان کرده باشد. این دو در کنار نقل خوب گوینده داستان ترکیب زیبایی داشت.
فقط به نظر بنده گوینده داستان می‌بایست کمی در خوانش اشعار دقت بیشتری میکرد.
کیمیا محمودی
۱۴۰۱/۱/۱۴
سلام
تبحر، تبحر و تبحر در تلفظ لغات و وزن شعر
بسیار بسیار زیبا
کلی از ندانسته هام کم شد و به دانسته هام اضافه شد
گوینده قبل هر چند بیت شعر توضیح میدن و نکاتی را بیان می‌کنن
واقعا ممنون
فاطی عسگری
۱۴۰۱/۸/۱۲
از شنیدن این اثر بی نظیر لذت بردم واقعا اثار فردوسی یکی از یکی بینظیر تره و البته ممنون از کتاب راه ک این فایل صوتی رو به اشتراک گذاشته صوتی بودنش خیلی بهتره و ممنون از گوینده خیلی خوب بود
Shideh Kamkar
۱۴۰۰/۱۲/۲۷
سلام روز و روزگار خوش. عالیجناب اتقیایی صدایتان پایا و مانا🙏🏻 کتاب را چنان جذاب خوانده اید که به رسم عیدی برای پنج دوستم فرستادم.
سالی سرشار از تن درستی و دل آرامی برای دنیا آرزومندم❣️
مینا غلامی
۱۴۰۲/۲/۲۸
از نویسنده و گوینده محترم این کتاب متشکرم که زمینه آشنایی بیشتر با کتاب فاخر شاهنامه را برایمان فراهم کرده اند، گوش دادن به این کتاب یکی از بهترین ساعات زندگیم است
مهدی عباسی
۱۴۰۱/۷/۱۸
برای علاقه مندانی که امکان مطالعه شاهنامه را نداشته و ندارند بهترین راه همین شکل مطالعه شاهنامه است
یعنی قسمت به به قسمت
قطعا به علاقه مندان شاهنامه توصیه میکنم.
محمد دیبا
۱۴۰۱/۶/۹
با درود
خواندن داستان‌های شاهنامه و درک مفاهیم آن بر هر ایرانی واجب و مایه غرور است. سپاس که با معرفی این آثار به رشد این فرهنگ کمک می‌کنید، پیروز باشید
آریسان
۱۴۰۱/۴/۲۹
قدرت بیان و توضیحات راوی عالی بود.... خیلی اشک ریختم از اینهمه آگاهی جناب فردوسی و فرهنگ و اخلاق بالای ایرانیان آن زمان.... حیف از این همه نزول
حامد رضایی
۱۴۰۲/۲/۳
سلام همه داستان زال رو شنیدیم اما این کتاب خیلی واضح وباحال وبهتر داستان رو تعریف میکنه هم راوی خوبی داره هم قلم بسیار عالی داره
مشاهده همه نظرات 57

راهنمای مطالعه کتاب صوتی زال و رودابه

برای دریافت کتاب صوتی زال و رودابه و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.