معرفی و دانلود کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری: کاربری چند منظوره، سبک‌های اجرایی، نمونه‌های موردی

عکس جلد کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری: کاربری چند منظوره، سبک‌های اجرایی، نمونه‌های موردی
قیمت:
۳۰۰۰۰ تومان - 6.49€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome

برای دانلود قانونی کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری: کاربری چند منظوره، سبک‌های اجرایی، نمونه‌های موردی

کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری نوشته‌ی محمدرضا مفیدی و سحر مفیدی، به انواع کارکردهای کیوسک‌های شهری در مدل‌ها و فرم‌های عملکردی متنوع، به همراه مفاهیم اولیه در ساختار شکلی و متریال مصرفی در فرایند طراحی اشاره می‌کند و در ادامه به سبک‌های اجرایی در کشورهای مختلف می‌پردازد تا پایشی بر شناخت اصولی از این کاربری‌های چند منظوره در فضاهای شهری به عمل آورده شود.

درباره‌ی کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری:

فضای شهرها در گستره‌ی بناهای کالبدی با کاربری‌های مختلف، ریتم خطی خیابان‌ها و کوچه‌ها و فضاهای باز با پوشش گیاهی و مبلمان‌های شهری به صورت نامتقارن و منعطف بر کارکردها و عملکردها شکل می‌گیرند که علاوه بر سطح زمین، زیر زمین با تونل‌ها و روی زمین با پل‌ها محوربندی شده و مورد استفاده و کارکرد قرار گرفته تا بهینه‌تر شدن فضای رو به رشد را در خود تعریف نماید. در این اصل، توجه به فضاسازی کالبدی متغیر که بتواند در میانه‌ی فضاهای باز شهری و ریتم ارتباطی میانی فضاهای کالبدی اصلی در مسیر کوچه و خیابان، پارک‌ها و اتوبان‌ها، جنگل‌ها و دریاچه‌ها خدماتی بهینه را به شهروندان ارائه دهد، یک ضرورت به حساب می‌آید که با ساختار مبلمان‌های ثابت و متحرک این امر به سامان می‌رسد.

نمونه‌ی اولیه‌ی این مبلمان‌ها که به کانکس‌ها، کیوسک‌ها، دکه‌ها و باجه‌ها تعریف می‌شود، می‌توان آن‌ها را در فرایند باجه‌های تلفن شهری مشاهده کرد و یا دکه‌های فروش بلیط اتوبوس، دکه‌های فروش روزنامه و دکه‌های فروش گل را در مقابل بیمارستان‌ها دید که در مرور زمان با تعریف کارکردهای بیشتر برای این فضاها به عنوان یک دکه یا کیوسک یا کانکس، یا نقش اولیه کارکرد خود را به صورت اولیه از دست داده‌اند یا با پیشرفت تکنولوژی ماهیت کارکردی خود را از یک عملکرد به عملکردی دیگر تغییر داده‌اند.

به طور نمونه با آمدن تکنولوژی تلفن‌های همراه و عرضه‌ی خطوط شبکه‌ی تلفن خانگی در شهرها و روستا، نقش باجه‌های تلفن سکه‌ای که در دهه‌های اخیر به مدل‌های کارتی ارتقاء پیدا کرده بودند دیگر مفهومی کارکردی نداشته و در فضاهای شهری به عنوان نمونه‌های سمبلیک و تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یا دکه‌های روزنامه فروشی صرفا به عنوان یک دکه‌ی کوچک روزنامه فروشی، تنها عرضه کننده‌ی محصولات فرهنگی و مطبوعات نیست و به صورت یک فضایی چند منظوره همانند یک سوپرمارکت کلیه‌ی وسایل و مایحتاج شهروندان اعم از خوراکی‌ها تا فروش سایر اقلام مصرفی را ارائه می‌دهد که این امر باعث بزرگ شدن فضای دکه‌ها و تغییر ماهیت طراحی آن‌ها شده است.

دکه‌های بلیط فروشی کاغذی اتوبوس‌ها نیز با از بین رفتن ماهیت کارکرد بلیط‌های کاغذی و الکترونیکی شدن بلیط‌ها، به صورت یک فضای مکانیزه الکترونیکی که هیچ کاربری در آن وجود ندارد و دستگاهی الکترونیکی این خدمات را ارائه می‌دهد با فضایی کوچکتر و بهینه‌تر تغییر ماهیت داده تا خدمات اولیه را با سرعت بیشتر به شهروندان ارائه دهد.

با این تفاسیر، طراحی کیوسک‌های شهری امروزه با کارکردهای متنوعی در دل شهرها یا روستاها در روی زمین یا زیر زمین به صورت موقت یا ثابت خدماتی نوین، چند منظوره و مورد نیاز جامعه‌ی امروز را ارائه می‌دهد. از کانکس‌های موقتی کارگاهی در بخش ساختمان و عملیات عمرانی شهرها گرفته تا اغذیه فروشی‌ها و فروشگاه‌های موقتی میوه و تره بار در فضاهای باز شهری و میانه‌ی پیاده رو‌ها یا میدان‌گاه‌ها. در حقیقت آنچه که ملزوم است، ارائه خدمات به شهروندان و کسب و کارهای موقت و نوینی می‌باشد که یا با مدیریت شهرداری‌ها این امر به شهروندان ارائه می‌شود یا با اخذ مجوزهای لازم از مدیریت شهری، توسط شهروندان به عنوان یک کسب و کار نوین در فضاهای مختلف راه اندازی می‌گردد. البته بخشی از این کیوسک‌ها یا کانکس‌ها به عنوان نیازهای اصلی شهرها به عنوان یک شعبه‌ی خدماتی موقت یا کوچک‌تر نیز توسط ارگان‌ها و سازمان‌های خدمات شهری ارائه می‌گردد که از این میان، کانکس‌های نیروی انتظامی و پلیس راهور در میان خیابان‌های اصلی و فرعی، یا شعب هوشمند بانک‌ها یا کانکس‌های تخصصی خدمات هلال احمر یا اورژانس و آتش نشانی است که در یک حجم فضایی کوچک به ارائه خدمات به شهروندان در بخش‌های مختلف می‌پردازند.

کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری مناسب چه کسانی است؟

این کتاب برای فعالان و علاقه‌مندان به مباحث معماری کاربردی و مفید خواهد بود.

در بخشی از کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری می‌خوانیم:

طراحی کیوسک معمولاً برای کیوسک‌های ویلایی و مسکونی نمود پیدا می‌کند ولی در کیوسک‌های کارگاهی خاص، یا کیوسک‌های اداری نیز از طراحی حرفه‌ای استفاده می‌شود و در مواردی که نیاز به اسکان کارگری، کیوسک‌های معدنی و غیره است از طراحی کیوسک روتین استفاده می‌شود و خیلی به ظاهر کار به دلیل کاهش هزینه‌ها توجه نشده و در نتیجه هزینه ساخت این گونه کیوسک‌ها کاهش می‌باشد. در مورد کیوسک‌های بانکی، کیوسک نیروی انتظامی و کیوسک‌های اغذیه فروشی این فرق در طراحی کیوسک نمود پیدا کرده و معمولا از طراحی‌های دوبعدی کیوسک برای تهیه پلان کیوسک و از طراحی‌های سه بعدی کیوسک برای نشان دادن نما قبل از انجام ساخت کیوسک انجام می‌شود. در واقع این طراحی‌ها باعث می‌شود تا هم مشتری از نتیجه کار خود مطلع شده و هم المان‌های طراحی شده به سازنده کیوسک کمک می‌کند تا بهتر بتواند کار خود را به اتمام برساند. به تجربه ثابت شده است که طراحی کیوسک قبل از انجام کار باعث شده تا هم از دور ریز مصالح جلوگیری کند و هم با توجه به نیاز مشتری نصبت به سازه‌های اختصاصی و منحصر بفرد مطابق سلایق و یا مجموعه کاری خود این طراحی انجام می‌پذیرد.

نکته دیگر این است که طراحی باعث کاهش خطا و افزایش رضایت مشتری از خرید کیوسک گردیده و می‌توان کار را بر اساس جدول زمان‌بندی ارائه داد که خود از بسیاری از مشکلات می‌کاهد. باور کنید هر چه هم که در طول روز از نور‌های مصنوعی در کیوسک ویلایی خود استفاده کنید، باز هم معجزه‌ای که نور طبیعی در بزرگی دکوراسیون شما دارد را نمی‌توان نادیده گرفت. بنابراین برای کیوسک آرایشگاه کوچک باید از حداکثر نور بهره برد، در و پنجره‌ها را با پوششی بسیار نازک پوشاند.

فهرست مطالب کتاب

مقدمه
فصل اول: کاربری
مقدمه
کیوسک خدمات شهری چیست
کاربرد کیوسک خدمات شهری
مزایای استفاده از کیوسک‌ها
معایب استفاده از کیوسک‌ها
معایب خرید کیوسک دست دوم
محاسبه قیمت کیوسک
ساخت کیوسک خدمات شهری
طراحی کیوسک و شرایط آن
طراحی نمای کیوسک
اصول نصب کیوسک
مشخصات فنی کیوسک
مواد اولیه کیوسک
تاسیسات کیوسک
تجهیزات کیوسک
تهویه کیوسک
عایق‌بندی کیوسک
پنجره و درب دو جداره
تامین انرژی تجدیدپذیر
امکانات داخلی کیوسک‌ها
انواع متریال ساخت کیوسک
انواع کیوسک‌های شهری
فصل دوم: سبک های اجرایی
مقدمه
طراحی کیوسک سبک روستیک
طراحی کیوسک سبک صنعتی
طراحی کیوسک سبک ساحلی
فصل سوم: نمونه‌های موردی
مقدمه
منابع

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری: کاربری چند منظوره، سبک‌های اجرایی، نمونه‌های موردی
نویسنده،
ناشر چاپیانتشارات کیان دانش
سال انتشار۱۴۰۰
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۱۴۰
زبانفارسی
شابک978-622-7423-35-8
موضوع کتابکتاب‌های معماری
قیمت نسخه الکترونیک
۳۰۰۰۰ ت - 6.49 یورو
خرید کتاب الکترونیک

راهنمای مطالعه کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری

برای دریافت کتاب اصول و مبانی طراحی کیوسک‌های شهری و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.