معرفی و دانلود کتاب عقاید یک دلقک

عکس جلد کتاب عقاید یک دلقک
قیمت:
۷۸۰۰ تومان - 1.99€
۵۰٪ تخفیف اولین خرید با کد welcome50

برای دانلود قانونی کتاب عقاید یک دلقک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

برای دانلود قانونی کتاب عقاید یک دلقک و دسترسی به هزاران کتاب و کتاب صوتی دیگر، اپلیکیشن کتابراه را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب عقاید یک دلقک

کتاب عقاید یک دلقک، تالیف هاینریش بل، روایت زندگی «هانس شنیر»، فردی از یک خانواده متمول با طرز فکری منحصر است. هانس خانه پدری را به خاطر تفاوت در نوع نگرش به زندگی و مذهب ترک گفته و به عنوان یک دلقک مشغول به کار است.

شنیر که به نظر خود از بیماری افسردگی، سردرد، تنبلی و تک‌ همسری رنج می‌برد تنها قادر است در کنار یک نفر آرامش یابد و نه هیچ‌کس یا بهتر بگویم، هیچ زن دیگری. «ماری»؛ دختری است کاتولیک و بسیار مذهبی که علی‌رغم احساس گناه، شش سال با «هانس» زندگی می‌کند بدون این‌ که با او ازدواج نماید. از نظر دلقک، ازدواج روی کاغذ امری است واهی و دین همچون سایر عقاید، مسأله‌ای شخصی بوده که اجازه دخالت و ورود به حریم افراد را ندارد.

«هانس» اعتقادی غیر از اعتقاد حاکم را در پیش گرفته و این سبب می‌شود نه او جامعه را بپذیرد و نه جامعه او را. در واقع داستان کتاب از آن جا آغاز می‌شود که «ماری» تحملش تمام شده و دلقک را بدون هیچ توافق یا گفتگویی رها کرده و با شخص دیگری به صورت رسمی ازدواج می‌کند. «هانس» هم که به نظرش معنا و مفهوم ازدواج، با هم‌ بودن و چیزی فراتر از ثبت در یک برگه بلکه یک نوع تعهد قلبی است، «ماری» را به خیانت و زنا متهم کرده، دچار افسردگی شده و به قولی ادبی «عقده دل می‌گشاید» و به نوعی با خواننده درد دل می‌نماید. در واقع در کتاب عقاید یک دلقک ریاکاری‌ها و تلخی‌های دنیا از پس صورتک یک دلقک مطرح شده و اگرچه در زمره داستان‌های عشقی طبقه‌بندی می‌شود، اما دارای مضامین انتقادی و اعتقادی بسیار عمیقی است.

رمان عقاید یک دلقک یک درام رئال و غم‌انگیز و برنده جایزه نوبل ادبیات ۱۹۷۲ و گئورگ بوخنر ۱۹۶۷ است. این رمان بعد از انتشار در سال ۱۹۶۳ به دلیل ماهیت انتقادی محتوایش و به خاطر نگاه منفی آن به کلیسای کاتولیک و دیدگاه آزاداندیش «هاینریش بُل»، نویسنده آلمانی‌اش، راجع به مذهب و مسائل اجتماعی، خشم محافظه‌کاران را در آلمان برانگیخت و باعث درگرفتن بحث و جدل در مطبوعات فراوان گشت.

«عقاید یک دلقک» از رمان‌های تاثیرگذار قرن بیستم بوده که در میان آثار هانریش بل (Heinrich Boll) به دلیل مضمون عاشقانه، نام جذاب و فضای نوستالژیک و عاطفی‌اش، شهرت بیشتری پیدا کرده است. او که اعتقاد زیادی به کوتاه‌نویسی داشت و به باور اکثر نویسندگان آلمانی‌ زبان، برجسته‌ترین نویسنده آلمان در قرن بیستم بوده است. تضاد دوران جنگ و پس از جنگ در آلمان، موضوع فاشیسم و حمایت کلیسا از طبقه مرفه، جزء مضامین اصلی بل است. صدراعظم آلمان در بزرگداشتی که در سالگرد درگذشت وی برگزار شده بود، یادداشتی نوشت با این مضمون:

«زنده باد یاد همواره یاری‌گر محرومان... او فردی مبارزه‌جو و نا آرام بود که برای دولت دردسر درست می‌کرد؛ ولی همواره قابل‌ احترام بود و جایش برای همیشه در جامعه ما خالی خواهد بود.»

طبق آخرین نظرسنجی‌ها در آلمان بین کتابخوان‌ها و منتقدان، آثار «هاینریش بل» هنوز هم پرمخاطب بوده و فروش‌شان به ۳۵ میلیون نسخه در دنیا رسیده و به ۴۵ زبان نیز ترجمه شده است. در ایران نیز به دلیل اهمیت‌ دادن او به انسان و محتوای انتقادی آثارش، از سویی و پرداختن به موضوع جنگ و پیامدهای آن از سوی دیگر، آثارش محبوبیت خاصی پیدا کرده، تا جایی که فیلم «سنتوری» ساخته «داریوش مهرجویی» برداشت آزادی از این رمان است.

در بخشی از کتاب عقاید یک دلقک می‌خوانیم:

دلقکی که الکل را درمان دردش قرار دهد، سقوطش از بالای شیروانی به مراتب خیلی سریع‌تر از یک شیروانی‌ساز مست اتفاق می‌افتد. وقتی با حالت مستی وارد صحنه می‌شوم، در هنگام اجرای نمایش خطاهای زیادی مرتکب می‌شوم، چون دیگر آن دقتی را که لازم است داشته باشم را ندارم و همین سبب می‌شود که دچار دامی پردردسر شوم. یعنی به رفتاری که روی صحنه به نمایش در می‌آورم می‌خندم، که این خود بسیار نگران کننده و ترسناک است. ولی تا موقعی که هوشیار هستم، هول و استرس قبل از روی صحنه رفتن تا زمان اجرای نمایش زیاد می‌شود (اکثراً باید با زور و هل روی صحنه بروم) و آن‌ چیزی که برخی منتقدان نامش را «شادی حیاتی پنهانی در تپش قلب» نهاده‌اند برای من چیزی جزء یک سرمای مأیوس کننده نبود که به سبب آن تبدیل به یک عروسک خیمه‌ شب‌بازی می‌شدم و ترسناک‌تر از آن زمانی بود که نخ این عروسک پاره می‌شد و من باید فقط به خودم متکی می‌شدم.

احساس می‌کنم کسانی همچون راهبان که در هنگام مراقبه به عنوان یک تارک دنیا عمیق می‌شوند هم به چنین حالتی رسیده‌اند و به عنوان یک تجربه آن را پشت سر گذاشته‌اند.

ماری همیشه با ادبیات صوفی آشنایی داشت و من خوب به یاد دارم که کلمه‌هایی مثل «تهی» و «هیچ» را بسیار تکرار می‌کرد.

از سه هفته قبل بیشتر موقع‌ها هوشیار نبودم و با نوعی اعتمادبه‌نفس دروغین و ساختگی روی صحنه حاضر می‌شدم. نتیجه این کارم خیلی زودتر از یک دانش‌آموز تنبل و سهل‌انگار خیالباف که منتظر کارنامه‌اش است، برایم آشکار شد. شش ماه مدت زیادی برای خیالبافی است.

الآن سه هفته می‌شود که دیگر گل و گلدانی در اتاقم وجود ندارد. در اواسط ماه دوم در اتاق بدون حمام سر می‌کردم و در شروع ماه سوم به‌جای کنیاک برایم مشروبات ارزان‌قیمت سفارش می‌دادند. نمایشی در کار نبود و در عوض پشت درهای بسته بر علیه من تشکیل جلسه می‌دادند. صحنه‌های عجیب و غریبی که نور بسیار کمی هم داشت را برای اجرای برنامه‌هایم انتخاب می‌کردند.

مشخصات کتاب الکترونیک

نام کتابکتاب عقاید یک دلقک
نویسنده
مترجمرضا زارع، مرتضی سعیدی تبار
ناشر چاپیانتشارات پر
سال انتشار۱۳۹۷
فرمت کتابEPUB
تعداد صفحات۲۹۶
زبانفارسی
شابک978-600-8137-97-9
موضوع کتابکتاب‌های داستان و رمان خارجی
قیمت نسخه الکترونیک
۷۸۰۰ ت - 1.99 یورو
خرید کتاب الکترونیک

نقد، بررسی و نظرات کتاب عقاید یک دلقک

فواد شجیرات
۱۳۹۸/۹/۸
اولین بار در دوره خدمت سربازیم با این کتاب اشنا شدم دقیقا ۱۷سال پیش الان این کتاب خواندم بسار زیبا بود چون همیشه شخصیت خودمه شبیه شخصیت این دلقک می‌بینم درست مثل اون فکر می‌کنم، وضعیت فعلی جامعه ما درست مثل وضعیت المان اواخر دهه چهل و پنجاه می‌باشد این نویسنده هم تبدیل شد به نویسندهای که من واقعا و افسوس می‌خورم که دیگه در کنار ما نیستن خیلی دوست داشتم تو یک روز بارانی با ایشون در یکی از کافه‌های برلین قهوه بخورم در مورد عقاید شخصیمون صحبت کنیم.
زهرا ترکی
۱۳۹۹/۱/۲۳
فضاسازی و توصیف‌هایی ک شده بود قشنگ بود. بعضی دیالوگ هاشم زیبا بود. مثه اونجا ک گفته بود بهترین جا برای یک حرفه‌ای بین غیرحرفه ای‌ها بودنه. و از طرفی خیلی قشنگ تا وسطای رمان تو اصن نمیفهمی قضیه چیه ینی نویسنده تو میکشونه به جلو تا کتابو بخونی... این پوعن مثبتی بود. من فقط نفهمیدم اخرش ینی ماری واقعا رفته با اون اون پسره. پس هانس چی میشه ینی به این زندگی اسف تاکش ادامه میده؟
javad delikhoon
۱۳۹۷/۳/۹
به نظرم کاملا کتاب چرتی بود. اخه خیلی تعریفش رو شنیده بودم و هر جا میرفتم صحبتش بود ولی زمانی که خوندم واقعا چیز شگفت انگیزی در این کتاب من ندیدم. کتاب در مورد شخصیتی هست که دلقک هست و شغل و پیشش دلقک بودنه و به نظرم خوده شخصیت اول داستان کاملا انسان از خود مچکر و غیر منطقی هست و افکاری که داره ازش باعث میشه بقیه دور بشن و حق هم داره. در کل به نظرم نمی‌ارزید وقت براش بذارم. از طرفی هم این جور کتاب‌ها با ایمان ادم سرو کار داره وممکن هی ایمان انسان رو به چالش بکشه. زیر هجده سال فکر نمیکنم خوندنش براشون مناسب باشه
امیرحسین قاسمی
۱۳۹۸/۱۰/۱۲
مزخرف
داستان ضعیف بود
یا بهتره بگم داستان نبود این کتاب
بیشتر شبیه خوندن خاطرات نه چندان جذاب یه شخص توسط خودش بود
قضاوت هاش درباره مذهب‌های مختلف مسیحیت هم عملا به درد ما نمیخوره
درباره‌ی اشخاص بیش از حد قضاوت میکرد
به نظرم در حدی نبود که بخواد افراد دیگه رو مورد قضاوت قرار بده
پایان داستان هم افتضاح
یه دلقک بد که حداقل داشت آبرومندانه کار میکرد
تبدیل میشه به یه نوازنده خیابونی..
مزخرف
همین
معصومه رضائی
۱۳۹۸/۵/۱۱
این رمان بخوبی سرگشتگی بک انسان و ویرانگری خودخواسته همراه با نوعب لجبازی را نشان میدهد، انسانی که درگیر وابستگی شدیدیست به طوریکه بدون آن شخق حس پوچی دارد، او انسانی عصیانگر است که علیه همه چیز حتی خودش جبهه گرفته و خودش را کاملا به جریان ناملایمات سپرده.... این رمان را شدیدا توصیه میکنم برای انسان در عصر امروزی بسیار پند آموز است
حسین ایزدی
۱۳۹۸/۳/۱۲
فقط میتونم بگم به کتاب عالی که باید با دقت خونده بشه که در نگاه اول و با بی‌دقت خوندن یه کتاب خسته کنندس ولی با دقت که بخونیم و به ریزه کاریاش دقت کنیم میشه یه کتاب پر معنی با سطح بالا. صحنه سازیاشو دوس دارم عاشق صحنه عوض کردنشم مثلا داره یه قضیه مربوط به چند سال قبلو تعریف میکنه بعد یهو میاد تو زمان حال. کلا کتاب عالی ایه❤
ایمان غباری
۱۳۹۸/۱/۷
خیلی دستکاری شده و پر از سانسور اینجوری توهین به کسی که این کتاب رو میخونه.
Fereshteh M
۱۳۹۸/۹/۱۶
من خودم کتابهای عاشقانه رو دوس دارم
این کتاب هم که البته من بیرون خریدمش مناسب آدمایی هست که اهل سیاست هستن
خودم زیاد از لغاتی که نویسنده بکار برده سردر نیاوردم
خلاصه کسی که منطقی واهل سیاست باشه از خوندنش لذت میبره
پنج ستاره دادم چون خواهروبرادرم که خوندن خیلی دوسش داشتن⁦❤️⁩
مشاهده همه نظرات ۹۰

راهنمای مطالعه کتاب عقاید یک دلقک

برای دریافت کتاب عقاید یک دلقک و دسترسی به هزاران کتاب الکترونیک و کتاب صوتی دیگر و همچنین مطالعه معرفی کتاب‌ها و نظرات کاربران درباره کتاب‌ها لازم است اپلیکیشن کتابراه را نصب کنید.

کتاب‌ها در اپلیکیشن کتابراه با فرمت‌های epub یا pdf و یا mp3 عرضه می‌شوند.